Dvanáct měsíčků

(TV film)
  • angličtina Month's Rulers (více)
TV spot

Poklid podhorské vesnice naruší v předvečer vánoc návrat rodáka – mladého muže Karla z ciziny, kde se mu zjevně dařilo. Karel se rázem stane lákavou partií pro všechny dívky na vdávání ve vesnici, a to do té míry, že vezmou jeho chalupu útokem. Ženění se ale Karel chce vyhnout, naopak touží prodat statek, vzít s sebou mladšího bratra a odstěhovat se natrvalo. Proto vznikne nápad uložit adeptkám nereálné úkoly a stanovit tak jednoznačné podmínky. Prvním úkolem ovšem vypadnou ze hry všechny dívky až na Maruščinu nevlastní sestru Květu. Maruška sama o Karla neusiluje, protože jí zpočátku přijde namyšlený. Jenže je Macechou nucena pomáhat s plněním úkolů Květě. Žádná z nich však netuší nic o tajemných Měsíčcích a jejich možnostech. Přesto není náhoda, že se Maruška k Měsíčkům dostane a ti jí pomohou. Karel si totiž záhy, přes veškeré Macešino a Květino nadbíhání a lhaní, přece jen Marušky všimne a vzbudí její sympatie. Macecha ale Marušku drží v šachu. Vše navíc zkomplikuje Karlův bratr Nosek, který se pod vlivem kouzla vdechnutého do fialek žertujícím měsícem Dubnem, beznadějně zamiluje do Květy. Měsíčci se neúspěšně pokusí patálii odčinit dalším kouzlem, jímž očarují jahody. Tím ale jen spustí další nečekaný zvrat událostí, které ukážou pravou povahu Květy. Dokáže teď Maruška pro Květu splnit i poslední úkol, nechat obrazit starou uschlou jabloň na rynku? A co si Karel počne, když se nakonec bude muset oženit s dívkou, kterou nemiluje? (Česká televize)

SiMMaS

Hodně povedený scénář:) Některé hlody měsíčků mne silně pobavily. Místy evokuje Mrazíka nebo Popelku, ale to jinak u této pohádky ani nejde. Ta macechovská tématika je prostě taková:) ()

pepa3rd

Po delší době opět vánoční premiérová pohádka, kterou jsem s chutí dokoukal. Klasikou se asi nestane, ale i tak příjemná vánoční jednohubka. ()

PavelZava

Postavy jednotlivých měsíců byly super, zvláště Červen (M.Táborský) a Duben (Ota Jirák Júhelák). Karel byť by mohl být otec Marušky, ale stále štramák :-P ()

tranquill

"Jaká fúrie? Vždyť je Květulka úplně sladká!" Dávám plný počet už jen kvůli zdejšímu hodnocení "kritiků"... Pohádka rozhodně nepůsobila televizně, ve srovnání třeba s Nesmrtelnou tetou (kterou jsem, přiznám, viděl před pár hodinami poprvé a líbila se) byla podstatně filmovější... A srovnání s Mrazíkem mi také nevadí, naopak potěšilo přirozené prostředí (konečně pohádka bez princů a princezen), nevtíravý humor, sympatičtí představitelé měsíčků i hlavní postavy výborně zahrané... Já jsem se bavil! ()

Ondr@932

Dalo se na to dívat, ale jen jedním okem. Kdepak Češi v poslední době už neumějí udělat pořádnou a pěknou pohádku! Takže dávám 4/10 ()

Véronique

Ano, tato pohadka se pod stredovecerni stromecek povedla. Karel Janak mel v kapse hned nekolik trumfu : typicky tradicni pohadkovy namet vsem znamy, opravdova klasika; zimni scenerie, ktera byla zivou vodou pohadky; zarukou bylo take kvalitni herecke obsazeni v cele s vynikajici Veronikou Zilkovou, ktera byla dusi a tvari pohadky. Skromna Maruska ci dalsi (snad s vyjimkou Romana Vojtka, ktery, navzdory svemu sarmu a standardnimu hereckemu vykonu, nijak neoslnil). Nadherna vyprava, prostredi valasskeho skanzenu, sceny Marusky na lyzich s lucernickou, nadhera. Na stranu druhou, nepatrne zdlouhavy konec ci temer neexistujici chemie mezi hlavnimi hrdniny, anebo prehnane expresivni projev Marussciny sestry v zaverecnych scenach. To vse pohakce ubralo na kvalite, a mozna neni hodnoceni 4 hevezdicek zcela adekvatni. ALE za celkovou pohadkovou atmosferu, kterou vyzaruje, a nektere nezapomenutelne, opravdu pohadkove sceny, si je zaslouzi. 67% ()

GlamourCat odpad!

Jak někdo může v roce 2012 natočit pohádku, která nejen není originální, ale dokonce ještě vykrádá padesát/šedesát let staré pohádky? ()

GIK

Digitální triky a mentálně postižený bratr hlavního hrdiny byly strašný. Ještě že se to na konci zvrtlo, až jsem se tomu musel chechtat. ()

Drakenovec

Pěkná a zábavná pohádka. Ani se mi nechtělo věřit, že se v dnešní době ještě točí takové pěkné pohádky. Scénář dobrý, hudba pěkná, herci úžasní. Uznávám, že to sice nebyla jedna z nejoriginálnějších pohádek, ale za shlédnutí to rozhodně stálo. Chválím především herečku Marii Majkusovou, ale i ostatní herci byli výborní. Takových pohádek by mohli dávat v televizi klidně i víc. ()

Ozzy2 odpad!

Tak jsem to včera shlédl a byl jsem natolik otráven,že se to dá těžko napsat.Mrazík po česku.Se vším všudy.A chlapský půvab Marušky.....vrátit se ze světa a být v ranci,asi bych se ženěním počkal,než tohle.Jenže Vojtek vypadá,že přijel z poslední ruské díry na Sibiři.....Dvanáct měsíčků ve Stonehenge mě ochromilo.Konečně je záhada rozluštěna. A uřvaná Květulililinka mě dorazila úplně,o takovou uřvanou,vymaštěnou dorotu by si neopřel kolo ani namol ožralý ponocný. ()

frbulka

Myslím, že tato pohádka si nezaslouží tak tvrdou kritiku. Samozřejmě, opakují a kombinují se v ní motivy z klasických pohádek, ale je v dnešní době jednoduché přinést nějaký "originální" pohádkový děj? A když se už o to někdo pokusí, většinou z toho vyjde bezduchý, překombinovaný splácanec, které s takovou oblibou poslední dobou točí pan Troška. Je pravda, že na můj vkus byla pohádka dost digitální, vyumělkovaná, zvlášť sídlo dvanácti měsíčků a měsíčci samotní mi úplně nesedli. Herci hráli ale dobře a atmosféra nebyla špatná. Tři hvězdičky. ()

chrispe

Možná to bylo tím sněhem, možná tím, že tam nebylo předrakováno, přeprincováno a přeprineznováno (i když Květulilinka se princeznou nazývala), anebo jednouše tím, že to byla jedna klasická, ucelená pohádka a ne "zevšehotrošku", který se teď tak rádo natáčí. Paruky byly místy šílený a závěrečnej blesk k pousmání. Ale celkově jsem se bavila. // 22.12.2021 S každým dalším opakováním se mi ta pohádka líbí víc a víc. Paruky už miluju! :D Jsou super. Tak tam házím hvězdičku navíc. ()

papaguy

Měsíčci jsou na odstřel, duo Žilková Krolová super, Majková jako Maruška v pohodě, Vojtek by mohl být její fotr, ale takhle to vlastně bejvalo, ale děcka do dohodnutých sňatků neměla co kecat... ()

Razzor_82 odpad!

"Bez fialek se nevracej!" Hloupá a nezáživná vykrádačka Mrazíka s děsným hereckým obsazením. Vojtek jako trapný Ivan, Majkusová jako nevýrazná Nastěnka. No a když vidím Žilkovou a její trapné přehrávání, tak mi nabíhá žilka na čele. 0/10 ()

cr8g odpad!

odpad! ... typicka ceska pohadka s jasnym dejem, kterych tu uz bylo asi milion.... ma to v sobe Popelku, Mrazika, a dalsi podobny hovadiny. Jako Čech se stydim, ze neco podobnyho vubec nekdy nekdo natocil ()

cyright

Silné žánrové 3*. V rámci pohádek posledních let velmi obstojný počin. Nedostatek originality vnímám jako pozitivum, pokusy o originalitu až na výjimky doposud dopadaly tragicky. Rozpočet byl zjevně dosti omezený. Stačilo pár rožnovských chalup a pár hlavních herců a jejich převážně výborné herecké výkony a (většinou) spíš vtipné než trapné dialogy. Vezmu-li si pro srovnání na paškál např. Troškova "veledíla", tak u něj je toto vše vždy přesně naopak. Tady jsem si mohl užívat mile předvídatelný děj okořeněný výbornými herci a důstojnou třešničkou na dortu v podobě úžasného prosince pana Brzobohatého. Prostě na české pohádkové poměry za málo peněz překvapivě hodně muziky. ()

Moiraine

Štědrovečerní pohádka celkem i pobavila. Dvanáct měsíčků byla zábavná parta. Myslím si ale, že aby to bylo opravdu spravedlivé, měl by se Karel oženit právě s těmi dvanácti měsíčky. Vždyť to byli oni, kdo splnil všechny ty úkoly.... ()

Oonika

Tak žádná velká paráda se nekonala. Pohádku zuby nehty zachraňuje Žilková a 12 měsíčků, ti jsou ale až trochu úchylní, staroušci... No obsazení Vojtka stále nedokážu pochopit a jeho vlasy už vůbec ne. ()