Hjóka

Animovaný / Drama / Mysteriózní / Romantický
Japonsko, 2012, 9 h 10 min (Minutáž: 25 min)

Epizody(22)

Oreki Hótaro se přidá do klubu literatury poté, co mu to doporučí jeho starší sestra. A tak přijde do styku s Čitandou Eru, Fukubem Satošim a Ibarou Majakou. Ti všichni se brzy ponoří do tajemného případu, který se udál před 33 lety. V jejich čmuchání jim pomáhá práce zakladatelů jejich klubu, sbírka s názvem „Hjóka“. (Zíza)

TomX2

Oreki Hotaro je tichý a nie veľmi spoločenský človek, ktorý má rád tajomstvá a záhady. Keď mu staršia sestra odporučí pridať sa do klubu starej literatúry, rozhodne sa tam nastúpiť aj keď nerád. V klube sa zoznamuje s Chitandou Eru a dvojicou známych priateľov z nižšej strednej školy. Pre štvoricu tak začínajú nové kamarátstva, bláznovstvá, záhady a zážitky, na ktoré sa rozhodne nedá zabudnúť.. Celkový dojem: Príjemný, krásne zanimovaný seriál plný lásky, priateľstva, záhad a všetkého, čo veľa z nás v detstve zažilo. No veď kto sa v tom nevidí? :-) . Každopádne je Hyouka veľmi krásne anime s mladými ,,detektívmi", ktoré si obľúbi snáď každý, či už má rad detektivky alebo nie. Aj keď je pravda, že miestami má toto anime nudné a nezaujímavé pasáže, či hluché miesta alebo nedoriešené záhady, či iné okolnosti, rozhodne si to nenechajte újsť. Moje hodnotenie: 76% ()

biasim1

Do tohoto anime jsem šel pouze s informací, že to je od Kyoto animation, a jako vždy jsem nepotřeboval vědět více. Jedná se o vcelku hodně příjemnou sérii, která nám přinese několik příběhů se středoškoláky řešících záhady. Partička spolužáků funguje naprosto skvěle, takže nám občas ani nevadí časté řešení záhad odehrávající se celý díl v jedné místnosti pouze za pomocí dialogů a je jednoduše zábava je sledovat. Jelikož tu máme opravdu malý okruh postav, každé se dostane dostatek prostoru, abychom si ji mohli oblíbit. Jak už jsem psal na začátku, jelikož se jedná o sérii od Kyoto animation, takže audiovizuál je i tady opravdu hodně dobře udělaný a animaci je příjemné sledovat. Po lehkém zamyšlení o konci, který mi ze začátku přišel nedostačující a neuspokojivý, ale až chvíli po dokončení jsem ho dokázal ocenit, musím dát sérii dobrých 8/10. ()

DaweForeman

Tohle anime je opravdu obtížné jakkoliv hodnotit. Největším problémem je hlavně to, že tomu chybí konec a rozuzlení. Vše je přenecháno divákovi, jak si to sám domyslí - ať už romantická stránka nebo filosofická stránka. Být u toho pořádný konec, tak bych hodnotil i více. Dalším nedostatkem bych viděl snad i občasnou nudnost, kdy jsem přestal doslova vnímat děj a musel jsem si ho pouštět znova. Jinak je tohle anime celkem zajímavé - je tu spousta záhad, které jsou zajímavě řešeny a nemluvě o tom, že i ony záhady mají za sebou druhou linii záhad - respektive ty tématické mají za sebou ještě filosofické-psychologické. Samozřejmě se u toho člověk i pobaví, obzvláště v očekávání, kdy Čitanda vysloví své oblíbené "Zajímá mě to". Animace i hudba jsou super. ()

Cedr

Z na první pohled velmi slabého námětu se vyklubalo nečekaně sympatické slice-of-life anime. Dokonalá animace a voice acting podtrhují maximálně pohodovou atmosféru. Byl jsem zaskočen tím, že onen detektivní námět byl neskutečně povrchní co se týče úrovně "případů", nicméně ta jejich jednoduchost je paradoxně jejich hlavním kouzlem. Jde skutečně jen o záminku pro interakci čtyř hlavních hrdinů a ta je díky záhadně chytlavým dialogům velmi zábavná. ()

Hees

Houtarou chce svoj život žiť tak, aby ušetril čo najviac svojej energie. Preto ak niečo nemusí urobiť neurobí to a ak musí snaží sa to urobiť čo najrýchlejšie. Akonáhle sa zoznámi s Chitandou v klube klasickej literatúry tak jeho plán minúť čo najmenej energie dostáva obrovské trhliny. Chitanda je totiž dievča, ktorú zaujímajú záhady čo sa stanú na škole kde študujú. Houtarou nedokáže odolať Chitandinému očnému záblesku a uspokojuje jej zvedavosť. Do klubu sa pridajú ešte dvaja členovia Satoshi a Mayaka, ktorý sú priatelia hlavného hrdinu. Záhady sú výborné aj keď sa skoro všetky odohrávajú v školskom prostredí. Hyouka dokáže bohužiaľ zabaviť len týmito záhadami a postupne skĺzava k záhadám, ktoré nikoho nezaujímajú. Postavy sa spolu rozprávajú, ale ide hlavne o riešenie danej záhady. Občas rozmýšľajú nad svojimi povahami a nad tým aké miesto majú v tomto svete. Hyouka skúša použiť pre mňa už videnú temú v anime a to otázku talentu. Niekto ani najväčšou snahou nedokáže prekonať niekoho kto sa len ulieva a je nakoniec lepší. Hyouka si nastavila svoju vlastnú latku príliš vysoko. Obrovská chyba niektorých neskorších záhad je, že sú vykonštruované len aby nejaké boli a netýkajú sa hlavných hrdinov. Kedže je jedno či sa daná záhada vyrieši tak anime stráca dych. Anime otvára vždy nejakú novú tému a potom ju neskôr zabije a nedokončí. Všetky diely síce na seba nadväzujú, ale nedokončujú sa otvorené témy. Hrdinom ako to mám rád vidíme do hlavy, že si môžeme prečítať ich myšlienky (najmä Orekiho). Cítil som aj vývoj jednotlivých postáv. Mne vadí to, že problémy jednotlivých postáv sa neriešia a nejako sa na ne zabúda. Záhady sa síce vyriešia, ale vzťahy a problémy medzi hlavnými hrdinami nie. Interakcie medzi postavami sú tlmené a je to škoda. Prvé záhady, ktoré sa týkali hlavných hrdinov, alebo boli výborne premyslené sa mi páčili (záhada strýka či film). Zmena prostredia či festival už priniesli bohužiaľ nudu bez akéhokoľvek posunu. Načrtnutie už spomínanej témy talentu bolo tiež krátkodobé. Milujem samozrejme takto premyslené príbehy a záhady, ale toto proste nestačí. Za prvú polovicu a milé charaktery som spokojný s týmto anime. (Hodnotenie 3,5) ()