Una sull'altra

• Francie Perversion Story (více)

Záletný doktor se po manželčině smrti třese na milionové dědictví a nový život. Místo toho se ale zblázní do striptérky, která jako by jeho zesnulé ženě z oka vypadla. (Netflix)

kaylin

Lucio Fulci se sice proslavil brutálními scénami, filmy s vrahy a filmy nadpřirozenými, ale snímkem „Una sull'altra“, že giallo mu bylo blízké i jinak, že ho dokázal přesáhnout a že natočil téměř až hitchcockovský snímek o tom, že si nikdy nemůžeme být jistí tím, kde je pravda, co je správné a co je dobře. Výborný scénář je doplněn jistou režií, která jakoby samotného Fulciho přesahovala. ()

topi

Ten ďáblík Fulčík! Vůbec žádný žánr mu není cizí. Ještě než se dostal k čistokrevnému hororu, odskočil si k giallu, k westernu, ke krimi, k dobrodružství nebo k thrilleru. A v tomto případně špičkovému thrilleru. Tímto snímkem dokázal, co v něm všechno vězí a do poslední chvíle diváka napíná jako strunu, aby překvapil úžasným finišem. Tempo je sice zprvu trochu rozvláčnější, ale od druhé půle se děj nastartuje na plné obrátky. Fulci hojně využívá i nádherné scenérie San Franciska včetně jeho mostu, nasnímané kamerou z vrtulníku. Kamera, to je vůbec kapitola sama pro sebe, díky ní je každý záběr zajímavý. Nahotou mistr také nešetří a zejména Marisa Mell je k sežrání. Pokaždé se těším na cameo roli, kterou si Fulci v každém svém filmu zahraje, tady si střihl roličku policejního laboranta a je vidět, že byl ještě pěknej mlaďoch :). Riz Ortolani předvádí jako vždy dokonalou hudební kulisu. Perversion story je po filmařské stránce naprostá perla a Lucio nikoho nenechává na pochybách, že jeho talent byl hoden trůnu největších bohů. Mě zde sice chybělo aspoň krapet Fulciho pověstného gore, ale exhumovaná mrtvola taky nebyla k zahození :). ()

Gorehound

Vizuálne neskutočne vymazlené predArgentovské giallo. Zvodná Marisa Mell, na tú dobu určite provokatívne scény, premyslený dej, ktorý si najskôr dáva načas, aby potom utiahol sľučku a uťahoval do poslednej minúty. Pointu aj tak nečakáte. Fulci sa hraje so zábermi,  kompozíciami, už po vizuálnej stránke je to radosť pozerať, všetci hrajú sústredene a výborne a nitky príbehu je radosť rozpletať. Bolo by to aj na 5 hviezdičiek, ale osobne ma pozdejšie Fulciho diela uhranuli ešte o štipku viac. ()

de_FACTO

Tak to jdi do prdele. Tohle že není uznávaná kultovní klasika ze šedesátek? Fulci rozhodně není génius - je to ale král; král braku. Úžasný film s ohromným stylem, který působí jako něco, co mělo být už desetiletí hojně citováno. Klenot, pouliční verze Vertiga, pulp, jež čteme na záchodě - pak vřele o něm mluvíme a je nám blíž, než díla klasiků. Kdo o tomhle nemluvil v hospodě alespoň jednou, není fajnšmekr. ()

JohnMiller

čo sa musí uznať je umelecký presah Fulcových filmov so začiatku sedemdesiatych rokov. Až sa čudujem ako sa mohol rozhodnúť že začne točiť béčkové lacné braky ktoré dokážu iba šokovať.. ktovie... Peniaze či iba pre zábavu alebo mal príjemný pocit keď šokoval ľudí ? V tomto filme sa toho síce veľa nedeje, ide o také jemne erotické "skoro" giallo, ale výber nádherných 60´s herečiek to všetko zakrýva. Všetky filmy kde hral Jean Sorel ma zatiaľ nesmierne nudili a toto nie je výnimka má smolu na filmy a jeho hranie ma nebaví. Je to škoda keďže spracovanie nie je vôbec zlé. Natočené to je fakt dobre, v uhloch snímania kamery Fulci nemilosrdne vládne, strih takisto dobrý. Taký"Argentovský" pred Argentom. No Snímka trpý zásadným problémom. A to že všetko je síce pekné, ale dosť zbytočné keď že to nemá žiadny poriadny príbeh a dokonca ani zápletku proste scenár o ničom. Jedno by ma však zaujímalo ! plynová komora kde ma byť hlavný hrdina popravený vyzerala až nepekne realisticky. Bola skutočná ? ()

Hennes

Hodně se tu píše je to giallo není to giallo, pro mne už to určitě nějaké prvky má a zejména scénář je dobře propracovaný. Je to rok 69 a giallo se teprve rozjíždělo. Natočení takovéto detektivky s erotickými scénami už je dobrým základem pro další Fulciho dílka v tomto žánru. Rozuzlení na závěr je trochu moc na téma dobro vítězí nad zlem, ale zápletka je zajímavá stejně jako zajímavé Marisa Mell a Elsa Martinelli. Je to více komorně vyprávěná detektivka a litry krve a násilí zde nehledejte. ()

Martin741

Vysoke hodnotenie dam hlavne preto, ze reziser Fulci /Don´t torture a duckling, Pastor Thomas, Brana do Zahrobi/ natocil zrucny, slusne odsypajuci film, ktory hlavne nema podrobne uchylne zobrazene sadisticke sceny, v ktorych sa Fulci vyzival. je to skor eroticka detektivka /jak spominal fragre, ta scena s motorkovym striptyzom bola namakana/, a na Fiulciho pomery - na to ze to bola lacny brakmaker - je to aj rezisersky jakz takz slusne. Z hercov bol znamejsi len Jean Sorel /Bonnie a Clyde po Italsku, Sakal 1973/ a Marisa Mell /Sedm krvavych orchideji, Kasanova70/. Zvysok hercov som uz potom nepoznal. Dejova linia tu je, ale mna teda nijak neoslovila : 76 % ()

forsythia

Výborný detektivní příběh, v němž neukápne ani kapka krve, jediný ošklivější pohled je na rozkládající se mrtvolu, ale příběh je uchvacující a způsob, jakým byl natočen, taktéž. Nejprve mě napadlo, že by zápletka mohla být podána ještě malinko jednodušeji, ale možná by tím vlastně film ztratil kousek kouzla. A to kouzlo je ohromné od okamžiku, kdy se záhada začíná rozplétat a pravda vychází na povrch po kapkách, až do chvíle, kdy je odhalena celá. Odhalování je vůbec silnou stránkou tohoto snímku. ()

majo25

Väčšinou nudný triler, ktorý naberá na obrátkach až po uväznení hlavnej postavy. Navyše obsahuje logické chyby, z ktorých najväčšia je tá, že si manžel nepozná vlastnú manželku (len s inou parochňou a inými šošovkami), ani keď sa s ňou vyspí. To je taká absurdnosť, až to bolí. Trochu umiernenej nahoty a bohužiaľ fádne, nezaujímavé postavy. Napriek tomu jeden z lepších kúskov známeho brakového režíséra Fulciho, aj vďaka lepšiacemu sa záveru a zasadeniu do amerického prostredia. ()

Koly

Další důkaz toho, že pokud si Fulci odskočí od horroru k jinému žánru, tak se zpravidla jedná o vysokou kvalitu. Výborná kriminálka. Hlavně chválím skvělý závěr. ()

noriaki

Zápletka je sice pořádně vachrlatá, ale ani to filmu neuškodilo. Una sull'altra je skvěle natočená kriminálka s prvky neo-noiru, erotična, mysteriózna a bůhví čeho všeho ještě. Od prvních minut mě upoutala stylová forma a zvláštní snová atmosféra, jaká je jenom zřídkakdy k vidění. San Francisko šedesátých let je fotogenické město a Lucio Fulci toho využil na maximum. Lokace, design místností, choreografie scén, to všechno vypráví příběh samo a postavy tvoří jen doplněk. Tomu dojmu ještě pomohla skvělá kamera, díky níž některé záběry působí až hypnoticky. Obsah za formou v ničem nezaostává. Děj je pořádně spletitý a přes hustou vrstvu iracionálna není dopředu odhadnutelný. Neodpustím si abych nepochválil obsazení. Vyzdvihovaná Marisa Mell mi nijak výjimečná nepřišla, daleko víc mě zaujali Jean Sorel a Elsa Martinelli. ()

vitekpe

Skvela muzika!!! Tohle je sice jasnou soucasti vetsiny filmu razenych do giallo zanru, ale tady to zase stoji za to. Nadhera pro usi... :-) Jinak jde zas o takovy krasny pulp-neonoirovy "komiks", tentokrat s pestrobarevnym vizualem, evokujicim giallo styl (prestoze krev tam neni, a cerna rukavice se tam jen mihne :-) ). P.S.: potesila ucast Faith Domergue v mensi rolicce. ()

Renfield

Příběhově sice braková, ale velmi příjemně braková detektivka s hypnotickým vizuálem. Děj mimo zbytečně rychlý závěr opravdu nespěchá a tím doslova ladí s náladou filmu, do které výborně sedne i věčně málomluvný hlavní hrdina v podání Jeana Sorela. Hudba je opravdu hypnotická, kamera s ní souzní a pečlivě zabírá architektonicky velmi zajímavě řešené interiéry plné barev, aby v exteriéru naopak vystřihla dokonalé městské kompozice, včetně záběrů z letadla. Představení ve striptýzovém baru je z tohoto pohledu rozhodně jednou z nejlepších scén, ale Monica je hlavní hvězdou i při fotografování s Jane, které je, co se kamery týče, zase výborné. Že to celé má na svědomí Lucio Fulci, není možná tolik znát, snad krom scény na patologii, nebo a to ještě lépe, při kamerové jízdě do pokoje k zemřelé. Přesto se nejedná o žádné giallo, spíše velmi zajímavý noir. 75% ()

Fifer

Spoiler: Celá základní zápletka je založena na nesmyslném faktu, že manžel by uvěřil, že existuje identické dvojče jeho ženy, které má navíc stejný hlas, pohyby, všechno. To je ale naprostá hloupost, celá komplikovaná zápletka tak nedává smysl, všichni tu mluví o Hitchcockovi, ale kdepak, tomu Fulci nesahá ani po kotníky. Řemeslně je to natočeno dobře, ale Fulci do toho neumí dát žádné uvěřitelné napětí, jen spoustu hezkej zadků, nic proti tomu, ale to z něj mistra nedělá. ()

kkarx

Takový námět bych viděl spíš na povídku o poloviční stopáži. Pointa (nebo lépe řečeno jedna ze dvou možností, jak film může dopadnout) je známá už někde v první třetině s chtě nechtě časem začne nudit a bavit začne znovu až ke konci. Musím dát za pravdu Karlosovi80 - Není to giallo, Fulci ty 60. léta pěkně vykreslil a kameru měl zpravidla úžasnou. ()

G04T

Nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda a zase jenom nuda. Co zas tohle mělo bejt? Celej film se táhne jak smrad, není v něm jediná akce, jediná nějaká "překvapivá" scéna, napětí žádný, prostě a jednoduše velký NIC. 1 hvězdu za tu scénu s tím Benjaminem jak zastřelí Monicu a toho sviňskýho Georgeova bratra a za hezky snímáný město. Ten konec byl strašně naivní, v realitě by ho dávno poslali do plynovky, ti by se s ničím nesrali. Mimochodem... Jakej dementní tvor tenhle film otagoval jako "giallo"? To, že tam má někdo za čas černý kožený nebo bílý rukavice ještě fakt neznamená, že se jedná o giallo, bože můj. A zase jsem ti věřil Fulci, zase.. A zase jsem dostal hovno jako u Smrtící spony a u Zvuků temna.. Jediný co je na tomhle filmu zajímavý je to, že Sorel vypadá jak DiCaprio teď.. ()

Pokryvac

Fulci bez násilia v štýlovej kriminálke na spôsob Hitchcockovho Vertiga. Samozrejme, film nie je taký prepracovaný ako Hitchcockova kinematografia, chýba mu rýchlejší spád a lepší scenár, avšak vizuálne dokáže zapôsobiť, či už ulicami San Francisca alebo pohľadmi na zvodné talianské herečky - občas i hore bez. Na Fulciho teda veľmi solídny filmík, ktorý sa síce v mojej pamäti neuchová na veky vekov, ale dobre sa na neho pozerá a po pozretí má z neho človek skôr dobrý pocit - možno aj kvôli zaujímavo vypointovanému záveru. Na giallo však príliš pomalé, bez inovatívne zobrazovaných vrážd a hororových postupov. Ako kriminálny thriller však ľahko nadpriemerná snímka. ()

djbarrel

Naprosto perfektní krimi drama s brilantní zápletkou a naprosto nečekanným rozuzlením. Filmu není co vytknout. 99 % ()