Zombi 2

• Itálie Zombi 2 (více)

Fulciho brutální vize plné krve a vnitřností jsou tím nejlepším, co může světový horor nabídnout. Do newyorského přístavu vplouvá opuštěná loď. Odkud plachetnice připlula a co se stalo s její posádkou? To jsou otázky, které si klade nejen dcera majitele lodi Anne, ale i novinář Peter. Vydávají se spolu na Antily, aby zde za neustálého rachotu bubnů poodhalili roušku děsivého tajemství, plného voodoo rituálů, krvavých orgií a obživlých mrtvol. (Řitka video)

MM_Ramone

Toto teda nie je veru žiaden George Romero. Lucio Fulci kope úplne inú ligu (síce nižšiu, ale až nechutne tvrdšiu), i keď hrá práve ten istý šport (zombie-horror). Nekazí image talianskej horrorovej školy a servíruje divákovi štedrú porciu krvy, mozgov, hnusu... Najsilnejšiou a najoriginálnejšou scénou filmu je podmorský atak zombíka na potápačku a následný jeho stret so žralokom.. Tak to sa len tak nevidí. Zombi 2 sa nekončí klasikým happyendom, čo tiež mierne zvyšuje jeho kredit. *** ()

petero

Ako spravny drsny horor som si ho chcel vychutnat v noci. Bohuzial, neuvedomil som si ze to je taliansky horor zo `79. Nudna hororova sracka, kt. stoji za pozretie len koli maskam zombikov. Charakterizacia postav nulova, klasicka rozkyvana kamera, sterilna rezia a hudba, nuz ked tam bola nejaka melodia tak to bolo v pohode. Ked uz som zatvaral oci (nie od strachu), ma prebudilo piskanie signalizujuce zombiho na scene. To bolo este v norme. Ale otrasne ostrovne bubnovanie ku koncu ma uz vazne stvalo. * - suboj zralok vs. zombi a napichnutie oka. ()

darkrobyk

Kouzlo prvního zhlédnutí před lety poněkud vyprchalo. Jednu chvíli jsem dokonce uvažoval o snížení hodnocení na 3*. Nakonec zůstanu u původního, jelikož závěrečný masakr mne potěšil. Film samozřejmě proslavily dvě scény - útok žraloka a tříska nořící se do oka. Mně se navíc líbilo i vstávání mrtvých z hrobů (nikdy jsem se příliš nesmířil s tím, že zombie v současných horrorech lítají jak na raketový pohon - copak mrtvý, byť je nemrtvý, může být rychlejší než živý? Pěkná konina...), skvělé masky a zdařilé gore efekty - vytrhávání kusů masa z těl a následné gejzíry krve vypadají i dnes moc pěkně. A závěr? Prostě Fulci... Nakonec nesmím zapomenout na typicky italskou geniální hudbu (zde míchanou s africkými rytmy a skřeky) mistra Frizziho. ()

juta

Dalo by se říct klasický, Italský zombie horůrek, kde jsem dostal přesně to, co jsem od toho očekával. Žádné zázraky, prostě normální, vraždící zombíci, kteří se nesou v Italském duchu. ()

lamps

Film tak krystalicky špatný a prvoplánový, že se na něj nelze skutečně zlobit. Máte-li slabost pro nezkrotný zombie apetit, trochu toporné a kečupem obdařené italské gore a řadu klasických žánrových výjevů doplněných o exotické prostředí a Fulciho bezmeznou fantazii při psaní těch nejabsurdnějších (žralok vs zombie) i nejkvalitnějších (detailní propíchnutí oka z perspektivy "lovce i kořisti") béčkových scén, může se z vašeho pohledu klidně jednat i o absolutní vrchol této oblasti neseriózního filmového umění. Moje blbost, že podobné ptákoviny moc nevyhledávám a všechny ty delikátní detaily jsem pod tíhou silného amatérismu, všudypřítomných nelogičností a nemožného chování postav zkrátka nedokázal docenit. Mohl jsem se totiž opravdu skvěle pobavit.. 50% ()

Big Bear

Neznám Fulciho ani jeho tvorbu. Tohle dývko jsem kdysi dostal tuším jako bonus k časopisu Filmag. A jelikož se občas na nějakej ten filmeček o nemrtvácích rád kouknu, udělal jsem tak i nyní... A mám opravdu problém s hodnocením. Jistě, jde to hodit do odpadu bez mrknutí oka, protože to je opravdu špatné. Ale na stranu druhou si vážím těch co vyšlapávali tehdá cestu pro současné filmy a seroše typu Walking Death ... Je to jako s čímkoliv jiným. Jakkoliv se nám mohou první auta zdát primitivní, pořád to byla ona díky kterým dnes jezdíme v neskutečných pekáčích. Zajímal by mne pohled na film optikou tehdejší doby, zda to na začátku osmdesátek bylo šokující či nikoliv. Dnes lecos působí úsměvně, hlavně ta latexová stvoření. Ale třeba boj se žralokem by v leckerém filmu obstál i dnes. Tohle je prostě praděda zombie žánru a je tak třeba na něj spolu s Romerovou předlohou také tak nahlížet, byť je zpracování značně poplatné své době. Dávám dva španělské náhrobky. * * ()

JohnnyD

Je tu všetko: Karibik, voodoo, posadnutý vedec, ruky vychádzajúce zo zeme, zombies vychádzajúci zo zeme, červy, žranie vnútorností... Fulci si u mňa vyžehlil hrozné The Beyond. Prekvapivo mu tu celkom dobre ide budovať i keď skromný, ale predsa stále príbeh. Ultimatívny (a asi najlepší nekomediálny) zombie horor. ()

Kusko.t2

Fulciho zombie brak podporovaný nemalou mierou hudobným talentom Fabia Frizziho a jeho soundtrackom v spolupráci s Giorgiom Casciom (v titulkoch ako Giorgio Tucci), brutálnymi gore efektmi, ktoré Fulci kontrastne servíruje v prostredí tropického odľahlého raja, razom meniaceho sa na to posledné miesto na Zemi, kde by si človek prial stráviť čo i len hodinu, patrí azda medzi to najlepšie, čo môže hororový zombie trash ponúknuť. Spráchnivení zombieci či čerstvo nemŕtvi sa derú na povrch! Zaujímavosťou Zombi 2 je fakt, že nemá prvý diel, aj keď má v názve číslovku 2. Ide totiž o marketingový ťah, ktorým sa sledovalo nadviazanie k o rok staršiemu filmu Georgea A. Romera - Dawn of the Dead (1978), ktorý sa dá v tomto prípade považovať práve za jednotku tejto voľnej zombie série. K priradeniu číslovky ku názvu Zombi sa pristúpilo teda iba čisto z participačných dôvodov a naviazaniu na široký úspech Romerovej supermarketovej zombie klasiky. Z časti umelá zombie séria po predchádzajúcom Dawn of the Dead a terajšom Zombi 2, pokračovala ešte nasledovne - Zombi 3 (1988) [Zombie Flesh Eaters 2], After Death (1988) [Zombie 4: After Death/Zombie Flesh Eaters 3], Killing birds - uccelli assassini (1987) [Zombie 5: Killing Birds] a Rosso sangue (1981) [Zombie 6: Monster Hunter], pričom posledné dve menované časti boli priradené do série, pre mňa z dosť nepochopiteľných dôvodov. Ale späť ešte ku Zombi 2. Samotní Fulciho zombieci vzbudili na filmovom poli nezanedbateľné pobúrenie a to vďaka ich brutalite a detailnému hnusáckemu vyčíňaniu, ktoré si v roku 1979 všimla aj britská BBFC, čoho dôsledkom bola kinoverzia určená pre Veľkú Britániu skrátená o 1 minútu a 46 sekúnd (celkovo išlo o 14 zásahov). O dva roky neskôr (1981) vychádza na VHS nosičoch Uncut verzia, ktorej šírenie bolo obmedzené zaradením na tzv. list Video nasties. Až po niekoľkých rokoch sa konečne Zombi 2 dočkala vo Veľkej Británii po predchádzajúcich Cut verziách aj nepokrájanej a inak neobmedzenej Uncut verzie, vychádzajúcej až v roku 2005 s označením Rated 18. ()

Ruut

Máme tu Fulciho v nejlepší formě. Je tu děj, jsou tu namaskovaní zombíci (zafašovaní lidi s hlavami od hlíny a ve vlasech červíky), máme tu legendarní souboj žraloka s nemrtvím. Navrch trochu erotiky a exotické prostředí. No prostě vrcholné Fulciho dílo. Lepši to už nebude! ()

Mi Nü-Chai odpad!

Ne, je mi líto, ať mě pan Fulci třeba přijde sežrat, ale lepší hodnocení ze mne nevyrazí ani náhodou. Neočekávala jsem žádné extra výkony - to, že jsou herci snad to nejmizernější, co se dalo najít někde na ulici, hudba je hnusná, masky otřesné, postavy stupidní, to všechno jsem tušila a doufala, že to bude tedy zábavně diletantské. Inu, nebylo, z větší části jsem se nudila. ()

sullafelix

film, ktorý prelomil bariéru sveta doterajších horrorových sračiek... následný project Building a better Zombie aka Retrospective of ZOMBI 2 : 2004 od William Hellfire ()

MIMIC

Existuje brak, ktorý neponúka nič iné, iba znechutenie nad stratou času. No a potom brak, ktorý napriek viac či menej poľutovaniahodným výkonom v príslušných filmových profesiách je schopný ponúknuť vyšší stupeň intenzity zážitku než ktorékoľvek špičkové štúdiové áčko. Fulci dokáže navodiť tak fascinujúcu atmosféru, že s pokojným svedomím môžete zabudnúť na tzv. "civilizované" hviezdičkovanie. Do newyorského prístavu, kde vo dne i v noci nepretržite húkajú lodné sirény zablúdi opustená loď s nemŕtvym v podpalubí (rád by som vedel, či by to autor rovnako brakového Nosferatu považoval za poctu). Keď sa dej presunie na Antily, sirény sú vystriedané hypnotizujúcim bubnovaním, ktoré akoby vychádzalo z neznáma - žiadneho domorodého bubeníka nevidno a k tejto obrazovej "poéme" to ani nie je potrebné, rovnako ako vysvetľovanie čohosi, čo by nemalo byť vysvetlené (a ani nesmie byť). Žralok a trieska v oku sú síce erbové, na cintorín španielskych conquistadorov však nemajú. Z plytkých hrobov sa po 400 rokoch neznesiteľne pomaly vynárajú kostry oblepené hlinou (konečne sa nejaký autor zombie masiek inšpiroval kapucínskymi katakombami v Palerme). Divák sa môže ich očami znovu pozrieť na Nový svet - zemina a piesok steká po objektíve kamery, prepúšťajúc čoraz viac ostrého svetla. Posledný, najdlhší, majstrovský záber zahŕňa - tak ako klasické maliarstvo - tri priestorové plány. Akcia, ktorá sa v nich odohráva, svojou gradáciou, protipohybom a bizarnosťou ulahodí každému vyznavačovi kultivovanej štylizácie a filmárčiny. Do toho všetkého hrá hudba, ktorej kostra evokuje monotónny disco rytmus, zatiaľ čo celková kompozícia nejaký pochmúrny renesančný madrigal. PS: Scenár k filmu bol hotový ešte predtým, než sa Romerov "Úsvit" stihol presláviť, takže o nejakom príživníctve zo strany autorov sa hovoriť nedá. Zo strany producentov, ktorí z filmu voľbou názvu urobili pseudosequel, áno. ()

Goldbeater

Je zde nesmazatelně vidět Fulcuho rukopis a zvláštní, zcela neamerická atmosféra (píšu schválně neamerická, protože nemalá část snímku se odehrává v USA). Z režisérových děl bych toto označil za jedno z těch lepších, i když The Beyond pro mě zatím zůstává nepřekonán. Depresivní pocit jsem ze snímku ale stejně ještě nějakou chvilku měl. Kdybych měl hodnotit objektivně, asi bych musel dát za tři, ale vzhledem k tomu, že jsem už dlouhou dobu lačnil po slušném zombie hororu, dám čtyři hvězdy. ()

swamp

I takové filmy se dají točit s větší grácií. A daly se točit s větší grácií i na konci sedmdesátých let. Fulci mě tedy dosti zklamal. Příšerné dialogy i výstavba děje, chování postav na úrovni paviána (vidím zombie = koukám na ni, dokud mě nezakousne).. na druhou stranu zábavné okamžiky, jako například scéna se žralokem. :) Mno, něco byl možná záběr, ale celková lacinost z toho dělá brak.. brak, který nudí. ()

korbitch22 odpad!

Něco tak strašně příšernýho, směšnýho a stupidního jsem snad ještě neviděl.Zombie filmů je dobrých asi tolik, co spočítáte na prstech jedný ruky nešikovnýho řezníka a tyhle starý mrdky se skoro nedaj ani dokoukat.Ty Romerovi sračky se sebezapřením a po deseti pivech, ale tenhle špektál pana Fulciho je něco mezi lobotomií a dovolenou v Rumunsku s partou Němců.Nemá smysl mluvit o těch příšerných hereckých výkonech, trapných maskách nebo co nejhůř té kameře, která celý film staticky stojí.I vroce 1979 vznikaly dobrý filmy, ale Zombi k nim rozhodně nepatří.Když se tam ten zombík pošťuchoval s tim žralokem, smíchy sem prosral do Tádžikistánu.0%. ()