Jméno

Le Prénom

What's in a Name

Komedie / Drama

Francie / Belgie, 2012, 110 min

Tyhle situační sitcomové dialogy jsem nikdy neměl v lásce. Delaporte mě však možná přesvědčil, abych dal někdy nějakému sitcomu ještě naději. Vybroušené dialogy, emotivní výkřiky, dramatické myšlenkové pochody. Tohle všechno za pár korun. Do 110 minut nacpat tolik gagů a dát prostor všem (nesympatickým) zúčastněním umí poslední dobou málokdo. Film je to perfektní, ale bohužel pro mne, tohle běžné rozprávění o běžných věcech okořeněné tím nejlepším francouzským humorem občas střídají ty (pro mě) nudné scény, které prostě ubírají na tempu. Prosím všechny fanoušky, nekamenujte mne. Dám-li si to ještě jednou, třeba změním názor. Jedna hláška však zůstane nesmrtelná : "Heil Pepito". P.S. zajímavý komentář uživatele Fr(15.1.2014)

Koľko chlapčenských mien na A existuje? Alexander? Albert? Arthur? Alban? Agnan? Artemis? Aurelio? Antonin? Aymeric? Antoine? Albator? Alphonse? Annonce! Anicet? Asterix? Aramis? Arsene? Aragon? Anatole? Alain? Abbas? ADOLPHE! To je skvost. Skvelá situačná komédia v jednej miestnosti s piatimi postavami. Takto sa zo žartu stane atómová bomba, keď nemá niekto zmysel pre humor, pokoj ich dušiam. 5*(24.11.2018)

Je to taková vesele-neveselá francouzská taškařice, která člověka dokáže dosti překvapit. Herecky skvělé, akorát se pořád nemůžu popasovat s tou francouzskou schopností přecházet neustále z humorné konverzace v jedné větě do nasranosti ve větě druhé. Ale zase na druhou stranu - kdyby tohle bylo jediné, co mi na Francii není košér, tak by to byl úspěch :) Zasloužené 3,5*.(18.3.2019)

Svěží francouzský vítr zavál v ten pravý čas. Už pěkně dlouho jsem se u sledování filmu tak nepobavila, naposledy mě takto okouzlili Nedotknutelní (2011). Komedie, ve které hlavní postavy v podstatě neustále mluví - jestli bylo ticho 5 minut, tak je to hodně! Ten jazykový vodopád byl chvílemi až neuvěřitelný! :-D Hlavní postavy jsou obyčejní lidé se svými starostmi a svérázným smyslem pro humor, navíc perfektně ztvárněné neokoukanými hereckými tvářemi. Nevím, jak kdo, ale já jsem se v tom filmu částečně i našla a musela jsem se sama sobě smát. :-) Zkrátka skvělý film, který si mě zcela získal a budeme se vídat častěji! Heil, Pepito! :-D(15.7.2013)

• Aya.chan

Úvodní část kdy pizza-boy jede Paříží se mi vážně líbila a tak pro mě celý filmy vypadal slibně. Jenže pak už to šlo od desíti k pěti. Už dlouho jsem nekoukala na žádný film, který by mě tak hrozně štval. Nešlo ani tak o to,že postavy byli nesympatické, to že je někdo sobec a jinej lakomec je normální, každej jsme nějakej. Spíš šlo o vztahy mezi jednotlivými postavami. Na první pohled jsou to milující manželé a přátelé, ale jakmile dojde ke konfliktu, všichni si pěkně z plných plic vyříkají co si o sobě vlastně myslí. Tolik předsudků, hořkosti, závisti a hněvu, mezi těmi co si o sobě mysleli že jsou si nejbližší, které najednou vyplavali na povrch mi úplně vzali chuť koukat dál. Přesto jsem to ale vydržela až do konce. A konec kde se stejně všichni usmíří a dělají jako že se nic nestalo to vůbec nezachránil, protože já být někým z nich,tak bych rozhodně kolem sebe nechtěla mít kruh lidí kteří jsou jen samá přetvářka. Ale dávám 2* za pár povedených fórků.(29.7.2013)

Zpočátku to vypadá na velmi nezajímavý a další z řady nudných francouzských filmů, je to ale asi jediný film který dokázal proměnit 2/5 z prvního dojmu na celých 5/5 a to mám na francouzštinu úplnou averzi. Le Prénom je vskutku velmi originální snímek, místy jsem se opravdu bavil a když máte pocit, že jde do tuhého, opět z toho vleze nějaký ten vtípek. Neříkám že film je to stoprocentní, ale je to vynikající slovíčkaření a to se mi hrozně líbí.(8.9.2013)

Večer na téma: "Bez omluv." To se jednou takhle sejde rodinka na společné večeři a někomu se má narodit dítě, no ale jak zbytek osazenstva zjistí jméno, které má mít, vypukne řádné peklo... Na každého něco padne, nikdo to nevzdá a upřímost se taky ukáže.. Kdo vymýšlel tyhle dialogy - klobou dolů! Takhle konverzační komedie mezi 5 lidma u jednoho stolu stojí za to, sice se to odehrává v jednom bytě, ale když víš do čeho jdeš, budeš se bavit jako já :) Film uběhl jako voda, rozhodně se zase někdy podívám! 9/10(17.9.2013)

Další z řady zfilmovaných konverzačních divadelních her. Chytrý, komplexní scénář, který mě zvraty nedokázal přestat překvapovat, neuvěřitelný slovní boj jednotlivých postav. Výlevy, nadávky ale žádné omlouvy. Delaporte a de La Patelliere nás na začátku nechávají celkem dlouho čekat, ale jakmile rozjednou první komfliktní situaci, jakmile pochopíme jejich záměr, už se jen bavíme nad skvělým vtipem a parádními výkony místních hádavců.(30.5.2014)

Obdivovala jsem všechny protagonisty, že se v průběhu večeře nesebrali od stolu a nepráskli dveřmi. Chytré dialogy, nálada ve vlnách. Ze všech nejvíc se mi líbil bonviván "rynglička" v podání Guillaume de Tonquédeca, jehož charakter nekonfliktní, umění milující Váhy s ascendentem Váhy dokážu jako Váha plně pochopit. :)(7.11.2017)

Během počáteční jízdy Paříží jsem si polozklamaně říkala, že si tvůrci Jména vypůjčili vypravěčský styl od rodačky Amélie a výsledek je sice solidní, člověk se rozhodně nenudí, ale už to není taková bomba. Posléze se však kamera trvale uhnízdí v bytě hostitelů, pozornost diváka se zvyšuje a přistupuje se k tipování přítomných ohledně jména dítěte in utero. Nám všem přihlížejícím je už nějakou dobu jasné, kam to všechno asi směřuje, ale o to víc se těšíme na následnou katarzi. A nejsme zklamaní, od této chvíle už je totiž všem jistotám filmu konec. Matthieu Delaporte nám servíruje inteligentní, vtipnou konverzačku o tom, jak může dopadnout rodinně-přátelská večeře, když jsou všichni přítomní stiženi náhlou potřebou ventilovat své nejniternější pocity, názory a křivdy.(19.8.2013)

Po zhruba půlhodině jsem to chtěl vypnout, protože mi neskutečně lezl na nervy manžel paní domácí s jeho levicovo intelektuálními názory a bál jsem se, že to tak bude pokračovat až do konce. Naštěstí jsem byl líný vstát a dočkal se konce, protože potom se ke slovu dostaly také ostatní postavy a "normální" život a začalo to být hodně zajímavé. Nikdo na nikom nenechal nit suchou a pokrytectví, egoismus a arogance stříkaly pěkně na všechny strany.(29.8.2013)

• Dm1tr1j

Keď už izbovica, tak boh masakru bol lepší,.(31.12.2013)

• kukie

prijemne nocne prekvapenie(23.9.2014)

Vynikající zábava. Chytré a brilantně vystavěné rozhovory. Herci ze sebe vydali vše a proto je film opravdovou špičkou v žánru debatových filmů.(4.10.2014)

Brilantné...(16.7.2016)

Po přečtení obsahu mne ještě před shlédnutím filmu napadlo to jméno, které tam pak opravdu padlo - ale to asi napadlo spoustu lidí. Každopádně to byl od Vincenta hodně krutý žert - ale aspoň mne to připravilo na tp, co se rozpoutalo potom. To bylo fakt peklo, srovnatelné snad jen s Bohem masakru, tím spíš, že Judith El Zein je hodně podobná Kate Winslet - a to už ani nemluvím o tom, že jsem čekal, že její Anna v tom nerváku každou chvíli předčasně porodí. Porod samotný tam už vůbec být nemusel, díky němu to skončilo téměř pohádkově, což je v dost prudkém kontrastu k předchozímu ději.(14.6.2013)

Jedním slovem geniální, pomalý start, ale pak ... A to neznám jediný konverzační film, co by se mi líbil. No možná 12 rozhněvaných.(8.2.2014)

Veľmi mi to pripomínalo film Carnage, ale asi preto, lebo sa jedná o rovnaký typ film. Le Prénom je však oproti Carnage vtipnejší, dokonalejší, zaujímavejší a cítim z neho čaro normálneho života v rodine. Šialene zábavný a reálne dramatizujúci a možno aj poučný.(8.5.2014)

Musím říct,že na tak vymazlenou a přesto velmi minimalistickou(co do exteriérů) lahůdku jsou téměř dvě hodiny moc a moc.Přesto lepší čtyři za sympatické postavy,inteligentní humor,parádní plynulost a hlavně za to.....i když se milujeme sebevíc,vždy v sobě vůči někomu blízkému máme určitý nesouhlas s něčím konkrétním a prostým,v rámci jisté rovnováhy ovšem zůstáváme ,,diskrétní''.Oddychovka se vším všudy.(26.12.2015)

Kto videl Úplných cudzincov alebo Carnage tak toto je presne niečo medzitým. Presne ten istý žáner dialógovky, ktorý má dve základné témy. Ako sa z blbosti alebo žartu stane veľký problém a myšlienku, že proste všetci máme svoje tajomstvá. 15 minútový rozbeh bol trochu nadmieru, ale potom sa to skvele rozbehne. Takýto scenár si zaslúži potlesk.(24.8.2018)