Nymfomanka, část II.

• Dánsko Nymph()maniac: Volume II (více)

Nymfomanka Joe pokračuje v líčení svých životních osudů v bytě svého zachránce Seligmana. Pomůže jí vzpomínání na hledání orgasmu, vztah se sadistou, potrat či kriminální minulost najít konečně klid? A jak její otevřená zpověď ovlivní chování jejího posluchače, stárnoucího panice? Druhá část posledního příběhu z Trierovy „trilogie deprese“ opět mísí provokativní témata, explicitní záběry a odkazy na vysoké umění. (Aerofilms)

MonaSax

Druhá část je pořád sranda, ale už ne tak velká, přeci jenom vidět obě části za sebou, si žádá hodně pozornosti a kdo jí udrží? no asi málokdo. Nymfomanka zjistí, že jsou pořád zákoutí sexu, které neprobádala a to se do nich vydá a nenechá se odradit ničím. Mezitím si tak trochu zahrajeme na city a na scénu přijde mladá dívka, která je tak trochu outsider a jde o sblížení její a Nymfomanky a nejen to, nechci spoilerovat. Trier je prostě mistr v tom, co dělá, takže to dopadnout dobře nemůže, na konci už jen třešnička na dortu, kterou většina diváků očekává, kamarád/zachránce se nezdá. Asi to bylo tím, že to bylo moc dlouhé, obě dvě části za sebou nebo je možná opravdu druhá část slabší, to opravdu nevím, z odstupem času si to dám znova, třeba se na to budu dívat už jinýma očima. ()

Lucasion

Přesně jak jsem si myslel, tak druhá Nymfomanka si schovala všechno zlo a zvrácenost do druhého dílu. Rozhovory mezi Joe (Charlotte Gainsbourg) a rybářem (Stellan Skarsgård) jsou stále dobré. Proto první třetina filmu ještě újde. Pak přijde na řadu sado-maso, domácí potrat a pedofilie. Na to, že jsem si první část užil a ještě jsem tím byl překvapen, o jaké intimní drama se jedná, tak dvojka je nechutnou perverzí všeho možného. Rozšířená verze je téměř o hodinu delší, což mi připadá, že má logicky o spoustu obsahu navíc. A jelikož se o nějaké porno scény ve dvojce moc nejedná, tak by mě docela zajímalo, co tvůrci museli vypustit z kinoverze. Upřímně taky doufám, že v krátké verzi je vystřižen potrat a bezduché mlácení zadku do krve. V týhle Nymfomance skutečně nevidím vůbec nic kladného. Možná snad jen, že Bacha a Rammsteiny vystřídal Wagner spolu s Mozartem. A je to opět zdařilá kombinace. Domácí potrat (ano zmíním ho ještě jednou) je naprosto odporná scéna se vším všudy a já doufám, že mi jednou zmizí zcela z paměti. Finále filmu není dojemné, je upřímně zcela divné. A pokud měl závěr mít nějaké vyznění. Tak já ho popravdě nepobral. [Director's cut] (24 %) ()

Sawy

Tak dlouho Nymfomanka báječně baví, jen aby Trier popřel všechno, co do té doby vystavěl, v posledních dvou minutách? Ne, dík... ()

Khalesi

Veľmi sa mi páčila aj druhá časť. Starý muž, panic a zvrhlá žena, ktorá niesla celý život znamenie viny, akési šarlátové písmeno, dvaja v jednej miestnosti akladajúc čriepky spomienok dospeli k rozhrešeniu, ktoré jej mohol dať len on. Lenže ako to už býva v realite, každý muž má v sebe temnú stránku a každá žena si zaslúži vykonať akt pomsty, ak je zradená jej dovera.. Jediné, čo mi vadilo, bolo, že som bola prešťastná ak sa konečne rozhodla prijať svoju prirodzenosť a sklamalo ma, ako ju na konci zapredala v mene pochybnej počestnosti, čistoty a morálky. Áno povaha človeka sa naozaj dá charakterizovať jedným slovom-POKRYTEC! ()

ScarPoul

Ťažko sa mi to delí. Hlavne ak základný koncept je prerozprávanie jedného životného príbehu s rôznorodými poučnými odbočkami. Prvá Nymfomanka bola filozofická a majstrovky vyrozprávaná. Druhá pokračuje v línií rozprávačstva, a mihne sa tu sem tam aj nejaká tá úvaha, ale dejovo to spadá pod veľmi zvláštny koncept. V prvej polovici je totiž väčšina väzieb popretrhaných. V druhej sa nabaľujú ďalšie, ktoré sa pretnú s pôvodnými len vďaka určitému konštruktu, ktorý mi narúšal plynutie príbehu. Každý dejový zvrat je tým pádom silený a narúša štýl pôvodného rozprávania. Posledná scéna je naozaj zlá. Ako keby Čechovovi a jeho téze musela byť podmienená posledná polhodina. A nefunguje to. Trier síce išiel proti očakávaniam a narúšal čo sa mu len dalo, len aby vytvoril potrebný efekt. Téma je otvorená, neskĺzava do samúčelnosti aj keď je pravda, že na konci hrdinke nerozumieme o nič viac ako na začiatku. Čo je trocha škoda. Na druhú stranu to nenudí. Má to super tempo a nebyť drobných chybičiek - súvisiacich s komplexnosťou témy a snahou vypovedať aspoň o najzákladnejších túžbach a potrebách, bolo by to takmer bezchybné. Takto je to krásne doplnenie prvého dielu, ktorý kazí len záver, ale ktorý rozhodne nerobí menu Lars von Triera hanbu. Ďalšia z jeho trilógií dosiahla svoj koniec. Ja len pevne dúfam, že sa to podarí aj pri jeho Americkej trilógií. ()

rawen

Druhý díl bohužel nedosahuje kvalit prvního. Měl zřejmě působit kontrastně (euforie -> deprese, hypersensitivní pohlavní pud -> neschopnost dosáhnout vrcholu), bohužel však ztrácí hravost a poutavost první části a i Trierovi jako scénáristovi viditelně dochází dech (dokonce to i ve filmu sám přiznává a navrch dohazuje zbytečnou parafrázi na Antikrista). Závěr byl pro mě zklamáním, i když nejsem si jist, jakým vhodnějším způsobem by bylo možné Nymfomanku zakončit. Přesto jde o kvalitní film, Trier se předvedl ve skvělém světle a jestli je Nymfomanka posledním třetím dílem trilogie deprese (+ Antikrist a Melancholia), těším se, co si na nás Lars připraví dál. 7.5/10 Nymfomanka jako celek 8.5/10. ()

maseer2

oproti jedničce, která začala příjemně hravě a byla místy i lehce vzrušující, působí dvojka dost nesvižně a především pak po většinu stopáže vyloženě nechutně.. na Charlotte Gainsbourg se oproti Stacy Martin dívá o poznání hůř a závěrečný job (neplést s blowjob) hlavní hrdinky je špatný vtip.. slaboučké 3* ()

Wewik

Je velmi těžké hodnotit jedničku, když se všechno "důležité" odehrává až ve dvojce! Tento film je dost drsný, a část z kapitoly 6 by tam ani být nemusela. I když asi byla nutná, protože dala filmu jiný směr i pohled na sexuální touhy člověka. Každopádně film (oba díly) není pro slabé povahy... ()

Johny_fork

Divácky mimořádně nepohodlný, ale velmi hutný zážitek. V porovnání s prvním dílem ubývá humor a přibývá sadismus. ()

Hismael

Nečekaně o dost lepší než první část. Příběh, který vede k sexuálním scénám je mnohem zajímavější a celkově se soustředí především na cestu k nim. Druhá část více drží pohromadě, neodbíhá tolik od dějové linie, tak jako ta první. Problém vidím pouze v tom, že příběh někdy jakoby nepřirozeně tlačí postavy do situací aby film diváka šokoval a přinesl něco nového. Nymfomaka je tak uvězněná v říši sexu, kamkoliv příde potká úchyla a když ne, tak ho z něj udělá. ()

schizmo

Víte, kdo je to kurva? Ženská, která dá všem. Víte, kdo je to kurva zkurvená? Ženská, která dá všem kromě vás. A víte, kdo je totální píča? Žeská, která vás zastřelí po té, co jste dělali vrbu jejímu životnímu příběhu... ()

Cimr

Hodně lidí tvrdí, že zatímco jednička je na von Triera až podezřele odlehčená, dvojka je to staré známé citové vydírání, jak jsme u dánského magora zvyklí. Já s tím nemůžu zcela souhlasit. Přestože tu několikrát atmosféra zhoustne (pan K v úchvatném podání Jamieho Bella), i dvojka mi vlastně přišla docela vtipná. Hned několik scén je tu po čertech zábavných (trojka s černochy, léčba nymfomanie). Lars von Trier je velmi chytrý člověk a jeho vyprávění o sexualitě je zajímavé a podnětné naslouchat, byť s ním nesouhlasíme. Je tu hned několik nezapomenutelných momentů (vydírání pomocí pedofilní historky, odkaz na Antikrista ve formě dítěte a balkonu) a ten úplný konec - nejdřív mě strašně naštval, ale čím víc o tom přemýšlím, tím víc mi to přijde jako naprostá bomba. Je to zcela v intencích obou postav, není to žádný podraz a děsivé je, že kdyby se tento příběh odehrál ve skutečnosti, skoro určitě by to dopadlo přesně takhle. Pokud nehodnotím plným počtem, pak proto, že kapitola 8. už mi přišla trochu zbytečně vyhrocená a celé dílo - i když nabité spoustou skvělých momentů - vlastně zbytečně dlouhé. ()

maddy

Bublina spľaskla, a Volume II je tak ako 2 minúty po orgazmu, keď blažený pocit z predošle strávených minút síce pretrváva, ale ihneď na neho nemá chuť nikto. A paradoxne, sa vyvrcholenie ani nedostavilo. Podstatu som napísal v komentári k prvej Nymfomanke. Všetky pozitíva viac menej bez zmeny platia aj počas tej druhej, takže tento krát vytknem hlavne zápory, ktoré smerujem k Volume II, resp. k samotnému vyvrcholeniu. Druhá Nymph()manka sa v úvode ešte drží povahy prvého filmu, avšak s pribúdajúcimi minútami sa jej hravosť razantne vytráca a zameriava sa na sebadeštruktívnu cestu hlavnej hrdinky. Pridáva sa na erotike a do popredia sa oveľa viac dostáva kontroverzia celého filmu. Hlavne v prvej polovici to je až výslovná sado-mäsochystická sonda do života pár sexuálne zvrhlých postáv. V pamäti utkvie mnoho explicitných scén oproti prvej nymfomanke (negerské penisy, „kláda“ Shia LaBeoufa atď.) a v závere až doslovne znechucuje (odhalenie pedofila a jeho následné orálne uspokojenie). Celkový pokus o šokovanie diváka tak stúpa až riskantne vysoko. Film pôsobí ako taký kontrast medzi Volume I a II. „Dvojka“ sa už zameria na zdeptaný život dospelej nymfomanky a tak konečne vyniknú aj herecké schopnosti Charlotte Gainsbourg. S ničím z predošle vymenovaného vo svojej podstate nemám najmenší problém, keby celé dianie nebolo bez akéhokoľvek obsahu. Trierovi ako scenáristovi evidentne dochádza dych, a kým v úvode sa ešte môže spoľahnúť na kapitolu so sadistickým pánom K (výborný Jamie Bell), ktorá je tesne na hrane medzi tým čo divák ešte znesie (detailný záber na Gainbourgovej vagínu a jej úmyselné bitie) a čo už sa javí ako neprimeraný pokus šokovať, v závere už jednoznačne sklamáva. Posledná, takmer až kriminálna tretina je len nastavovanou kašou, kedy Trier pravdepodobne nevedel ako túto látku adekvátne zakončiť. Síce sám netuším ako to šlo zmysluplne uzavrieť, ale pravdou ostáva, že práve vyvrcholenie je to, na čo sa každý nymfoman teší. Tu sa prekvapivo žiadne nedostavilo. Nie je v tom žiadne prepojenie jednotlivých častí, ani motívov. Rozdelenie len na tri pomerne zdĺhavé kapitoly film nepríjemne spomaľuje a výsledkom je jeden nekonzistentný zážitok, ktorý ako celok nefunguje. Volume II tak mierne kazí dojem a očakávania, ku ktorým predohrou navnadila prvá nymfomanka. Preto je aj to hodnotenie tento krát o bod nižšie. Ale ako som písal v úvode, pozitíva som už vypísal v prvom komentári, tu sa už vyslovene zameriavam len na negatíva. Stále to je obstojný Trier, ale zvyknutý som na výborného Triera, takže v tomto prípade skôr sklamanie. ()

nirvana91

Tak ako bol prvý diel celkom poetický a príbeh Joe bol perfektne zladený so Seligmanovým rozprávaním, tak mi tento diel pripadal z minúty na minútu čoraz väčšia fraška.. až to ňou vyvrcholilo. ()

Lukrecie

Jednička byla mnohem lepší jaksi "výživnější". Do půlky možná i do tří čtvrtin filmu jsem si říkala, že dám 3 hvězdy, ale konec mě naprosto dostal. :) ()

Popluh

Druhé Nymfomance se sice nepodařilo zakrýt, že Trier natočil v podstatě bulvárně banální film se snahou šokovat, který šokuje maximálně tím, jak moc utápí zajímavé postavy a jejich interakci v nesmyslně dlouhých a výstředních sexuálních nebo sadomasochistických scénách, zvlášť když ty nejzajímavější odbude poměrně rychle. Trier není žádný génius, je jen poměrně chytrým a nejspíš sečtělým bláznem, který má filmařinu v oku a ruce, opájí se vlastním egem a v momentě, kdy už se zdá že je schopný vtipné (sebe)reflexe (I. část) se vrhne do bláznivé nabubřelé manýry. Dvojka jako film funguje a baví i když míří ke zbytečnému a překombinovanému vyvrcholení. Pryč je lehkost prvního dílu, žádná deprese ale nepřišla. Jen zajímavě odvyprávěný film, který by v dnešní době chtěl touto formou vyprávět jen Trier. Obě poloviny jsou ale absolutně nekonzistentní a moc si nedovedu představit jak to bude dohromady fungovat. A doufám, že nesestříhané verze bude obsahovat předfinální scénu se Seligmanem, protože ten konec je sice pochopitelný, ale Trier se až tak moc soustředí na ženské nitro až ze svých mužských postav udělal jen prázdné loutky bez duše. Zkrátka taková nenáročná zábava pro české masy nezvyklé chodit na artové filmy. ()