Zákon není jeho nejlepší přítel. Federální agent Richard Chance občas neváhá porušit zákon, aby dostal členy podsvětí za mříže. Bez výčitek svědomí zneužívá donašečku Ruth, která je zároveň jeho milenkou. Nepolapitelný padělatel peněz Eric Masters jednoho dne zabije Richardova parťáka, který šel po jeho stopě. Richard je od té chvíle posedlý myšlenkou na pomstu. Proto svého nového kolegu Johna Vukoviche přiměje také porušovat zákon. Jejich nejnebezpečnější akcí je nelegální přepadení údajného zločince, od kterého chtějí získat peníze na fingovanou transakci s Mastersem. Zatímco oni riskují stále víc, Masters jim pořád uniká… (Česká televize)

Foma

Udělat takovejhle film, kde ani jeden charakter není nijak zvlášť sympatickej (snad kromě policajtovy milenky a informátorky), na to musí mít člověk žaludek. Nevím, jestli bych se chtěl setkat s Friedkinovo démony, soudě podle toho, jak autenticky zachycuje démony svých hrdinů :-). Ale rozhodně umí, existenciálně, religiózně, filosoficky to vždy dává dost námětů k přemejšlení, jenom v tomhle kousku jsou samozřejmě příšerný prvky z 80. let, syntezátorová muzika je jejich nejkřiklavějším příkladem, ale třeba automobilová honička je opět originální a skvělá. A některý scény jsou artefakty samy o sobě (např. pálení obrazu). ()

kinderman

Losangeleští policejní agenti, kteří v honbě za zločinci sami překračují zákon, je takový obvyklý filmový kolorit. Tady to ale bylo něco nového. Snímek zaujme také kostýmy, soundtrackem (tohle by měl MagicBox vydat v edici Milujeme osmdesátky) a automobilovou honičkou, během níž dává Friedkin vzpomenout na svou vlastní newyorskou jízdu ve Francouzské spojce. ()

honajz2

Tak tohle si mě hodně získalo už od samotného začátku a do konce vlastně nepustilo. Plný počet nedám, ne vše funguje tak dokonale jak by mohlo, ale nadchlo mě to určitě. Skvěle natočené, s hromadou působivých a nezapomenutelných scén, s dokonalými hereckými výkony (a to nejen u Petersena, který mě zde dost oslovil podobně jako u Červeného draka, ale taky samozřejmě u Dafoa, který zde působí neskutečně slizce, nesympaticky a prostě jako pořádný záporák, takže se mi opět potvrdilo, jak talentovaný herec on je) a zajímavě a překvapivě gradujícím dějem, u kterého jsem některé zvraty skutečně nečekal a to jsem předem tušil, že mě taková překvápka mají čekat. Naprosto mě to uhranulo a po menším zklamání z Na lovu bych skutečně neřekl, že by mě Friedkin mohl takhle oslovit. Holt se tak ale stalo a jestli i jeho úspěšnější díla mají tak působivou a osobitou atmosféru jako tohle, už teď se na ně těším. Silné 4* ()

Martin741

Podpriemerny film z prostredia L. A. od rezisera kultoveho Exorcistu! Herecke vykony su priemerne, tempo je akurat na urovni. 40 % ()

MrPierc

Film je jízda od začátku až dokonce a to díky hudbě. Jednoduché bassy a synťáky. Příběh syrový a neutěšený - nemáte pocit bezpečí ani jistoty. Připadalo mi to jako Miami Vice spojené s filmem Thief od Michaela Manna. Herci autentičtí, prostředí špinavé. Honička na konci zpocená až na řiti občana L. A. Rád bych viděl pokračování. ()

Juto

Tento film je brutálny a cynický, ale funguje na mnohých úrovniach. Áno, ide o falšovanie bankoviek a povrchné vzťahy. Ale tak isto ide o chamtivosť, prežitie, spravodlivosť a morálku. Film sa môže pochváliť jednou úžasnou automobilovou naháňačkou. 7/10 ()

c.tucker

Podstatně lepší než jiné krimi filmy z 80. let. Perfektní automobilová honička, kterou má Friedkin v malíku (sice o něco horší než z Francouzské spojky, ale i tak výborná). Bylo tam sice několik přehmatů, ale to vše se dá odpustit. Zaujalo mě hlavně to nahlédnutí na výrobu falešných pěněz umělcem v malé soukromé výrobně. Za překvapivý konec přidávam hvězdu navrch. ()

hans500

Vcelku zajímavý a poměrně vydařený thriller a výborným záporákem Willemem Dafoem, William L. Petersen v hlavní roli slušný, scénář obstojný, solidní atmosféra, překvapivé zvraty a výborná automobilová honička. Zasloužené 3,5*. ()

KRYSIOPICE

Po geniální francouzske spojce, kterou beru jako nedostizny TOP natočil ten samý režisér o tolik slabší odvar, že je zředěný jak homeopatikum. Jasně jsou tam dobre momenty ale zapory totalne prevladaji. Uz na zacatku prisel prvni WTF moment. Kdyz obejevi mrtveho kolegu na strese neoznami to nikomu vysilackou. Pak najde umirneneho islamistu na strese, namisto aby ho strelil do hlavy, tak schova revolver a chce se nechat vyhodit do vzduchu. Znicehonic se odkudsi vynori druhy kolega, ktery se vysplhal nekolik pater po stene jako spiderman pomoci telepatie najde fousace shodi ho dolu ten se odpali kousek od neho a kdovi proc to nikoho nezabije. Celou dobu me srala ta hrozna hudba. A nahotu ve filmu si predstavuju tak, ze ta zrzka ukaze bobrika a ne ze budu nucenej se koukat na dicka Petersona. ()

noriaki

Chytře vymyšlená kriminálka, která Friedkina zastihla v okamžiku dočasného návratu staré formy. Příběh začíná jako přímočará cesta umanutého poldy za vyřízením starých účtů, jenže vývoj situací ukáže, že ne všechno se dá naplánovat, a i když má člověk schopnosti a žádné zábrany, život si všechno zařídí podle sebe. V hlavní roli září William Petersen, který svedl s ďábelským Williamem Dafoem vyrovnaný souboj jak co se týče zápletky, tak v herecké rovině. Film přišel trochu pozdě, protože tak kruté žánrovky už pomalu vycházely z módy, ale atmosféra těží z perfektní osmdesátkové hudby, takže na tom nejspíš vydělal. ()

JohnSmith

Nejsem si zrovna jistý, že by chytání padělatele peněz byla práce pro tajnou službu. Krom toho je ve filmu spousta kovbojskejch nesmyslností. Ani hlavním kladným hrdinům se nedá moc fandit, protože nejsou moc sympatický. ()

zigíš

Pro Friedkina znamenali vosumdesátky kvalitativní sešup. Ono se taky není čemu divit po dekádě s Francouzskou spojkou, Exorcistem, Mzdou strachu. V To Live and Die in L.A. po letech zas neskrblí jak na nápaditosti tak trademarcích. Základ určitě dodala předloha, stejně jsem ale měl pocit, že je opět ve svém živlu. Drsné scény, nepředvídatelný děj, automobilové honičky. Jen tomu Petersenovi jsem umanutého poldu co se neštítí nějaké té špatnosti moc nevěřil. A děsivý dobový soundtrack, to už je kapitola sama o sobě ! ()

Arkanoid

„Stop it asshole“ I’ll blow your head off!“ „U.S. Secret Service. I’m arresting this guy for counterfeiting.“ „Freeze!“ „Who are you?“ „Secret Service!“ „I just came in to take a leak.“ Prvých 5 minút tu máme prológ o dvoch policajtoch v L.A. Nie je veľmi objavný, ale spoľahlivo dotvára dej, pred ktorého úvod naladí správny akčný soundtrack pri záberoch nelegálnej činnosti. Surové násilie tu je, ale film sa ním zbytočne neopája (prvý pohľad policajtov na mŕtvolu človeka, ktorého smrť sme videli predtým, nie je zobrazený, len ich šok). Ani ďalšia strela do hlavy nie je zobrazená spolu s pohľadom na obeť, lebo predsa sme jednu už videli v úvode, tak načo ďalšiu. Povahové a emocionálne naladenie hrdinov je prosté, do ich charakterov veľmi nejdeme, hovoria za nich činy a sú súhrnom dvoch troch vlastností. Scéna z WC v 27. minúte je nezabudnuteľná a dá sa na nej zasmiať každý krát. Dej je plynulý, venuje sa rôznym technikám zatknutia jedného zločinca a ich testovania, v rámci toho aj obchádzaniu zákona zo strany polície, keď nič iné nie je možné. Tým pádom alfa samec dvojice, čo miluje riziko, pomaly vtláča svoje maniere menej skúsenému kolegovi, ktorý však vyšetrovaniu tiež výrazne prispieva. Autonaháňačka je správne bláznivá a trvá slušne dlho s neustávajúcim adrenalínom. Pulzujúci akčný krimithriller. Vhodný pre tých, ktorí sú fanúšikmi drsných akčných jázd a nie detektívok založených na vyrozprávaní neprehľadného množstva informácií. Každý milovník žánru iste ocení adrenalínové tempo, ktoré pomocou osemdesiatkovej hudby a poriadnej reálnej akcie ženie film neustále vpred. Policajti, ktorí robia všetko pre dolapenie páchateľa, inteligentný zločinec s pevnými zásadami, ktorý vie čo chce a ide za svojím cieľom a ďalšie zaujímavé postavy, ktoré tvoria atmosféru prehnitého mesta. Prestrelky, naháňačky, autonaháňačky, bitky, to všetko v podaní elektrizujúcej réžie majstra akcie Williama Friedkina. Toto je jeden z tých filmov, ktoré musíte vidieť predtým, než zomriete. „You know you living like a fucking animal in the zoo?“ -„Uncle Sam don’t give a shit about your expenses. You want bread, fuck a baker.“ -„Helo asshole.“ -„You’re working for me now.“ ()

cab

Agent Chance se ocita na pomstychtive ceste, aby dopadl vraha sveho kolegy, ktery mimo vrazdeni ma na starosti padelani penez. Drsna a bez servitek predlozena kriminalka z prostredi LA. 60% ()

J.F.B.

"You're working for me now." Musím se přiznat, že 80. léta jsem dříve moc nemusel – a to ať už v hudbě, módě nebo designu (zvláště aut), zkrátka to bylo jedno z těch období, která nejsou dost nová a zároveň nejsou dost stará... ale v poslední době tomu začínám pomalu přicházet na chuť – tím spouštěčem byl seriál Stranger Things. Díky němu jsem se více zaobíral tehdejší hudbou a postupně jsem začal brát na milost i to ostatní. I když ne úplně, prostě mnoho věcí se mi nelíbí pořád (třeba ty automobily), ale už k tomu pociťuji nostalgii. A k tomu mi pomáhají rozličné snímky z té doby, např. Miracle Mile, který je přes svou zvláštnost (i když spíš díky ní), skutečně fascinujícím pohledem na osmdesátá léta. Což je i To Live and Die in L. A. – které má naprostou úžasnou atmosféru, skvostnou kameru, poskytující nádherně komponované záběry Los Angeles (+ to jak se pohybuje... třeba ta scéna na mostě na začátku, a pak na mnoha a mnoha dalších místech – o honičce ani nemluvě) a neméně povedenou hudbu. Všechny tyto ingredience (a mnoho dalších) umožňuje doopravdy cítit to všudypřítomné horko městských ulic, pouště... podobně jako Chinatown. A to prostředí, ty domy, ta místa, ulice, skladiště... to všechno je tak výtečně vybráno a nasnímáno – určitě jsou zde jedny z nejkrásnějších pohledů na L.A., jaké se kdy ve filmu nebo seriálu objevily. Příběh (jeho základní osa) není složitý, ale nemá šanci nudit a dojde i na nějaký ten povedený zvrat. Automobilová honička s krabicemi na kolech patří k těm nejlepším, co jsem zatím viděl. Willem Dafoe si roli padělatele střihl skvěle, hlavní hrdinové nebyli nesympatičtí a přítomnost Darlanne Fluegel, Debry Feuer ani černého Ferrari 308 QV GTSi nebyla také na škodu. K tomuto filmu jsem se dostal skoro až po měsíci od té doby, kdy mi byl Real Tomem Hardym doporučen, jelikož až dnes na mne přišla ta správná nálada... ovšem čekání se určitě vyplatilo, Friedkin nezklamal a já mám pěkné filmové zakončení června. (♪♫) ║(9.4.2021) Dnes se mi šťastnou shodou okolností podařilo narazit na tento výtečný článek Briana Bremse, skvělou formou pojednávající o kouzlu Los Angeles, současném směřování kinematografie v digitálním věku a hlavně o tomto snímku, doprovázený krásně atmosférickou ilustrací od Tonyho Stelly (mj. autora mého druhého nejoblíbenějšího plakátu k Once Upon a Time in Hollywood, hned po tom oficiálním, jejž vytvořil Steven Chorney), díky němuž jsem si opět uvědomil, jak moc na mne hned napoprvé zapůsobil. Takže jsem se na něj okamžitě podíval znovu a teď už to vím jistě. Miluji To Live and Die in L.A. – aniž by vlastně pořádně věděl proč... Ale je to zkrátka tak, takže v pořadí třetí Friedkinův film v osmdesátých letech končí v mých oblíbených – i když by si tam své místo stejně dobře zasloužil i výše zmíněný Chinatown. "You're beautiful." ()

Yardie

Todle mi nějak extra nesedlo. Lépe řečeno, podle některých zdejších komentářů jsem čekal nějakou netradiční podívanou. Ale trošku mě to zklamalo. NA filmu nebylo nic moc extra. Námět klasický, nic objevného. Provedení takové nějaké zvláštní - podivné dialogy a situace, podivná atmosféra a celkově to na mě působila tak nějak zvláštně. Plusem je překvapivý závěr filmu. Ale jinak průměr žánru, nic plusového jsem v tom nespatřil. Howgh! ()

dezert

Na Friedkina nebývale efektní film. Sice občas to zavánělo nudou, ale některý scény (zvlášť ty poslední) to hodně vynahradily. Dost drsný. Automobilová honička nemá obdoby. Teda má, ale to už jsou jenom napodobeniny. S každým dalším zhlídnutím ten film roste. ()

Zemřel režisér William Friedkin

Zemřel režisér William Friedkin