Pošetilost mocných

• Francie La Folie des grandeurs (více)

Ó, jak malá postava a jak velké intriky! Don Salluste, ministr policie a financí, postavou nejmenší z grandů na dvoře španělského krále, je nenáviděn i obáván pro svou lakotu, s níž necitelně vymáhá daně a bezohledně je strká víc do vlastní kapsy než do královské pokladnice. Jeho sluha Blaze je natolik chytrý, aby pána prokoukl, jenže jíst se chce a sloužit je nutno... Když si k Donu Sallustovi dosadíme za jméno Blaze – Blas, nebo chcete-li Ruy Blas, ihned se nám vybaví slavné drama Victora Huga. Tentokrát ovšem v trochu jiném podání. Onoho lehce připosraženého granda totiž hraje Louis de Funes a jeho poněkud vyššího sluhu Yves Montand. Oba je v nádherných španělských exteriérech režíroval Gérard Oury a vznikla tak excelentní komedie na téma velká láska a ještě větší intriky. Jeden za všechny – všichni za sebe! (Česká televize)

Arequipa

Louis de Funes nehraje snad nikde vyloženě klaďase, ale většího záporáka než tady si u něj dokážu stěží představit. Jeho hamižnost a posedlost penězi je kouzelná. Super svižná hudba a taky "to je moje..., ... to je taky moje..., ...taky moje..."... :-D ()

Joski

Louis de Funés je v tomto filme na vrchole svojej hereckej kariéry. Perfektne prepracované gagy, scenár a k tomu westernovo ladená hudba podporuje grotesknosť filmu. Filipovského dabing a jeho skomolená nemčina posúva túto komédiu-paródiu na statky-zmätky ešte o jeden level vyššie:-) Pre mňa najlepšia "Funésovka" :-))) ()

RajAthen

Z časů, kdy komedie byla ještě komedií, přichází tato perla. Kdykoli mám snad špatnou náladu, tento film je sázka na jistotu. Luis ve své vrcholné formě všemu kraluje, je okouzlujícím způsobem hamižný, zbabělý a proradný. Zdárně mu sekunduje jeho lokaj v pozici hrdiny-prosťáčka, zamilovaného do krásné (ale, řečeno slovy klasika, blbé) královny. Dohromady se jim povětšinou daří z filmu dělat zábavnou jízdu estrapád spějcí k příznačnému konci - "Baba jde!" ()

Enterprise

Funesovi by lidé fandili i kdyby hrál samotného Jacka Rozparovače. Zde jako ulisný a chamtivý pletichář coby ministr financí španělského královského dvora je prostě dokonalý. ()

Colour

Vynikajúce dialógy, vtipná zápletka, ktorá sa postupne zamotáva, sympatické osadenstvo (až na Funesovho Sallusta). A to je ten problém. Sallusto je vynikajúco zahraná neskutočne odporná postava, ktorá sa však v konečnom dôsledku snaží získať sympatie. U mňa to teda nevyšlo, skôr som želala nezdar. Chvíľami nudné, no zväčša neuveriteľne nadľahčené a vtipné. Niektoré gagy boli na popukanie. No púštne finále môžem zhodnotiť ako nezdar spravodlivosti, ktorý ma znechutil. Zrejme to mal byť finálový vtip, ktorý však skôr urazil. 71% ()

Wyrdas

Některé scény v tomto filmu byli nezapomenutelně geniální, jiné scény byli "jen" geniální. Ať už mluvíme o scénách s papouškem, královnin sexy přízvuk nebo třeba Sallustovo až židovská touha po zlatě, pokaždé jsem se královsky pobavil. Příběh má hlavu i patu a zasazení do španělského prostředí na mě působilo přímo magicky. A jestli se ptáte proč, tak je to právě proto, že jsem si udělal týden s Louis de Funèsem a tenhle snímek byl ze zařazených jediný tímto odlišný od všech ostatních. A i nejen proto ponechám plné hodnocení. ()

Lupes

Tohle je jeden z nejlepších, ne-li vůbec nejlepší, z Funèsových filmů. K Louisově výborné mimice se tu totiž přidává skvělý herecký výkon Yvese Montanda, dále pak dobrý scénář, rychlý střih i spád děje, westernová muzika, pohledné šermířské a další akční scény a v neposlední řadě i ty kopance a rozpohybování odkazující k tradici nejlepších němých grotesek. Příjemně překvapí i nadsázka, se kterou se scénář nejednou obrací i k divákovi. Paráda. ()

kukkik

Tenhle Finésův film mě naprosto minul. Dal jsem mu dokonce tři šance ale ani jednou mě bohužel nezaujal, nepobavil.. 2/5 ()

junxi91

Starý dobrý Louis de Funés, tentokrát v roli královského ministra financí Dona Salluste, který si mastí především vlastní kapsu. Je to hamižný intrikánský ministr španělského krále Karla II, který všem bere a na všechny sere. Hned v úvodní scéně přijíždí do chudé vesnice, kterou okrade o veškeré zlato, a po jeho odjezdu se za ním vydají naštvaní vesničané. Jeho sluha Blaze však stojí na jejich straně a nadělí jim spoustu zlata a málem také samotného Sallusteho. Na královském dvoře se někteří šlechticové chtějí zbavit krále pomocí atentátu. Nejprve si ovšem musí poradit se Sallustem, a tak na něj ušijí boudu, díky které je obviněn z toho, že ojel služku a udělal jí dítě. Salluste se musí vzdát svého majetku a také Řádu zlatého rouna a opustit palác. Chce se pomstít s pomocí svého synovce Cesara, ten se na něj ale vykašle, a tak jej prodá Arabům do otroctví. Chudák musel točit kolem na vodu uprostřed rozpálené Sahary za vytrvalého bičování otrokářů. Voda zalévala pouze jakousi zdechlou palmu. A tak napadne Sallusteho ďábelský plán - využije Blazeho k tomu, že jej dá dohromady s královnou a poté na to krále upozorní. Král přistihne královnu při nevěře a Salluste dostane zpátky svou moc a svůj vliv. Salluste představí na dvoře Blazeho jako svého synovce a hraběte Cesara, který se právě vrátil z Ameriky. Šlechticové chtějí spáchat na krále atentát, ale schopný bojovník Blaze je zastaví a přemůže. Stane se z něj ministr a nastoupí na Sallusteho místo. Blaze chce po šlechtě, aby také platila daně, a tak se stane jejich dalším terčem. Mají se slavit jeho narozeniny, a tak mu šlechta otráví dort. Salluste jej však zachrání ,oba se společně šlechticům postaví a chytře jim utečou do arény s býkem. Oba dva rozzuřenému býkovi uniknou a naopak dovnitř vpustí celé stádo, které roznese šlechtice na kopytech. Vypadá to, že z těch dvou se stali spojenci, ale Sallustemu jde pouze o jeho pomstu. Následuje závěrečná a nejvtipnější část filmu, ve které se snaží Salluste pomocí papouška Kakadu vylákat německy mluvící královnu z paláce do nočního hostince, kde na ní má čekat Blaze. Celý plán však naruší skutečný Cesar, který uniknul z otroctví, a také nadržená (podle mě i celkem zachovalá) komorná královny jménem Juana. Král nakonec najde v posteli Blazeho s Juanou, a ten se s ní musí oženit. To on však odmítá a tak naše dva hrdiny čeká strašlivý osud - skončí uprostřed Sahary u kola pod bičem otrokáře. Klasicky jsem se celkem dost bavil, chvílemi více, chvílemi méně, ale občas jsem fakt vybouchnul smíchy. Já mám toho Louise prostě rád a žádný film, ve kterém on hraje, mě nezklame. ()

Dexx

Funes opět exceluje, jeho výběrčí je padouch a lakomec jaký se ne filmovém plátně jen tak neobjevuje, a Yves Montand mu jako jeho sluha sekunduje víc než zdatně. ()

elisinka

Moje nejoblíbenější komedie s Louisem. Osobně nezapomenu na scénu s papouškem :D(František Filipovský a jeho němčina, jednoduše BOMBA). V téhle komedii Louis exceluje a opět dokazuje svůj talent který obdivuji. Tenhle film opravdu doporučuji. Louis de Funès v roli Dona Sallusta na vrcholu své herecké kariéry. ()

Astrebleue

Pro mě jeden z nejlepších filmů z Funésem vůbec.Jestliže se u ostatních válim smíchy po křesle, u tohohle smíchy brečím.A navíc moc pěkná hudba;-) ()

JohnZ87

Chudí mají mít svou bídu a král své zlato. :-D Jedna z nejlepších Funésovek. Tahle role byla pro Louise jako stvořená, parádně si jí užil a já taky. :-) Ať žije Don Salluste. :-) ()

rottik-cb

Rozhovor u žentouru: „A za co jsi tady ty?“ „Král mi dal vybrat: buď si vezmu donu Chuanu, nebo půjdu do otroctví. A tak jsem tady.“ :) Přestože Louis de Funès nepatří mezi moje oblíbené herce, tenhle film se mu opravdu povedl, jedním slovem zde září. Pošetilost mocných je komedie jak má být: člověk se občas lehce usmívá, ale většinu času hýká smíchy :D. ()

kyLuke

Moje asi třetí nejoblíbenější Funesovka ! Nemám co dodat tahle role španělského granda je pro něj jako ušitá a on ji zvládl nadmíru brilantně . ()

Haloo5

Skvelé a... ešte raz skvelé. Funés je svojimi gagmi a mimikou nenahraditeľný!!! Kolekcia odevov, ktorú nám tu predviedol je totálna. Najlepší kúsok mám vycapený na profile. Čo dodať, je to jeden z top Funésových filmov. ()

Amras

Nestárnoucí klasika. Zde ani nemusím váhat, jak film ohodnotit. Louis de Funès byl, je a bude pro mě nejlepší francouzský herec. Velká většina jeho filmů je naprosto výborná. I když to byl herec menšího vzrůstu, měl obrovský dar bavit lidi. Natočil desítky komedií, které jsou dodnes úspěšné. "Pošetilost mocných" je další film, ve kterém měl možnost zazářit. A to skutečně znamenitě. Role Dona Sallusta se zhostil výtečně. Trochu mi to připomíná některé dnešní politiky.... ()