Príbeh filmu sa odohráva v malom ruskom meste, kde po páde socializmu akoby neexistovala žiadna budúcnosť. 16-ročnú Lilyu jej matka zanechá doma a odíde so svojím priateľom do USA. Opustená Lilya sa začne prostituovať a nádej nachádza až keď stretne Andreja. Ten jej sľúbi lepšiu budúcnosť vo Švédsku. Keď však dorazí do vysnívaného kapitalistického sveta, prichádza na to, že jej rytier na bielom koni ju podviedol a v skutočnosti je zapojený do obchodu s bielym mäsom. Tento tragický príbeh mladého života, ktorý nikdy nedostal šancu, je vďaka dokumentaristickému štýlu plný autenticity. Zaoberá sa nielen aktuálnym problémom úpadku mládeže v zlých sociálnych podmienkach, ale aj bezradnosťou adolescentov nechaných napospas krutému svetu. (oficiální text distributora)

Antimana

Príbeh dievčaťa, ktorému sa v jednom okamihu zrúti svet a každým dňom sa topí vo väčších a smradľavejších sračkách. Scéna, kde Lilja uteká s krikom za svojou mamou mi rozorvala všetky vnútornosti počnúc srdcom a tento pocit sa so mnou tiahol až do konca filmu.Lilja sa takmer do poslednej chvíle nevzdáva svojich ilúzií na lepší život ,v tom spočíva jej najväčšia tragickosť. Pocit skutočnej lásky( ktorej sa jej nedostalo doma) nachádza u malého Voloďu s podobným osudom. Moodyson nám ponúka ruské reálie plné špiny, znásilnení, fetovania a úpadku spoločnosti. Po vzhliadnutí budete cítiť, ako by sa kus špiny nalepil aj na vas. ()

manonfire

Scény s novým bytem v nové zemi a první známky toho, že tu nepůjde o vysněnou budoucnost, zarezonují jasně již v prvním zamknutí bytu novým "opatrovatelem". Trpká samozřejmost "seznamovacího" znásilnění ve vaně pak vyjasní zbytek. Zatímco v režisérově předešlém "Láska je láska" byl prostor pro typicky severskou tragikomičnost, tak tady by jí našel pouze těžký cynik (znovu jsme u scény "vana"). Celkově je snímek odvážný a svým způsobem i pozitivní, protože čím méně se v něm dobro staví do cesty zlému(prakticky vůbec), o to je tento jeho deficit v ději zřejmější morální kritikou v celkovém vyznění. Moodysson měl jasný záměr, kdy poeticky snové pasáže konfrontoval s trpkou realitou, jíž byla mladistvá dívka vystavena. A ikdyž to tu již bylo mnohokrát (Napadá mě již Andersenovo malá holčička se zápalkami.), tak jde pouze o okolnost snímku, která působí kontroverzně pro umělecky, či pseudoumělecky zhodnocený záměr. Celkově nevšední zážitek, poměrně jasná režisérova profilace do budoucna a u mě čtyři hvězdy. 80% ()

solskjaer

Jeden z nejrealističtějších filmů co jsem kdy viděl. Ani mi nevadilo že byl film tak depresivní a zcela mě psychicky odrovnal svojí depresivní povahou a svým hodně drsným poselstvím. Lilja je opravdu povedený film a jen dokazuje, že dobré filmy nemusí mít to pověstné hollywoodské pozlátko. ()

BlueZero

V skutku smutný príbeh ruskej dievčiny, ktorú stvárnila skvele Oksana Akinshina. Trochu navyše boli vsunuté do filmu anjelske scénky, ktoré až na zaverečnú pasáž boli úplne zbytočné. Pochmúrne prostredie sídlisk dopĺňa vhodne vybratá hudba. Toto platí dvojnásobne pri začiatočnej a záverečnej pasáži v ktorej hrala pieseň Rammstein - Mein Herz Brennt. ()

showxman

Tenhle film sem jednou ve večerních hodinách zhlédl na ČT2 a lehce se mi po něm určite neusínalo. Surové drama z nehostinného severu nám dá připomenout, že ne všichni na světe se mají tak jako my. Zasloužené čtyři hvězdy za sociální drama. ()

Stružák

Tady asi není potřeba o maximálním hodnocení kdovíjak přemejšlet. Lilja 4ever je skvěle zahranej film (ode všech: jak Lilja, tak Andrei, tak Witek, ale stejně tak i Voloďa nebo i třeba ti pouliční frackové v Rusku). Celé je to natočené v miniaturních podmínkách, ale atmosféra je tu dokonalá. Tohle se povedlo. ()

BuddyO

Další úžasný film, který nám švédská filmografie v čele s Lukasem Moodyssonem přinesla. Tentokrát je příběh zasazen z větší části do ruského prostředí. Lilya je mladá dívka, kterou její vlastní matka nechá nezaopatřenou v chudém rusku a sama odjede do Ameriky s novým přítelem. Film s sebou přínáší opět velice silný, umělecky laděný příběh, který nenechá člověka klidným. Není mu snad co vytknout. 5* - 95% ()

Piškotka

Bezútěšnost a bezvýchodnost Liljina života byla opravdu trpká. Rychle vyspěla a denní život od nočního jakoby oddělovala. Neměla ve své situaci ani na výběr. Přesto, až později, ocenila sílu přátelství s malým Voloďou, který předvídal její budoucí dráhu. Naivita a vzdušné zámky v ní probudily velkou touhu utéci ze špinavé špeluňky, uvěřila této vidině a krutě na to doplatila. Přesun děje do Švédska značil stejnou špínu jako na Východě. Autentické ohledně emoční sytosti byly nechutné záběry na křivící se mužské obličeje během soulože. Pro mě to symbolizovalo odosobnění Liljy, kdy její duše byla pryč, zůstalo pouze tělo, proto se minimalizoval pohled na její tvář. Chuť utéct a skončit se svým krátkým životem značila vysvobození. Celý příběh je jedním z mnoha a signalizuje potenciální ohrožení mladých dívek a žen pocházejících z prostředí jako je toto. Bohužel obchod s bílým masem kvete i přes osvětu a opatření mezinárodního či lokálního charakteru. Hlavní hrdinka byla nádherná. Líbila se mi ta emočně vyhrocená scéna, kdy se loučí s matkou, utíká za ní a skončí jen tak, v noční košili, v blátě. Bylo to velké volání o pomoc. Výběr Rammsteinů byl zdařilý. ()

DannyBoy80

Dost depresivní film z prostředí prostituce a ruských otřesných sídlištních a aspociálních podmínek. Zahráno je to velmi dobře, hlavně hlavní představitelka film táhne. Děj je trošku předvídatelný, přecejenom není rusku daleko a o těchto praktikách se můžeme doslechnout i tady. Jak se dostávají ruské prostitutky k nám? ()

Zero_Signal

Gratulujem režisérovi, tak pokafrať ináč úžasný film totalne trápnym symbolizmom a la anjelské krídla, a Rammsteinom v nehodiacich sa chvíľach. Nechápem, že ho nenapadlo pri natáčaní a postprodukcii že "kurva, čo to robím?? veď to tu vôbec nepasuje!" .. skazilo mi to dojem, a film u mňa zabodoval tak so slabými 4 hviezdičkami. Bez tých vecí by to bolo jasných 5. ()

Ixbalanke

Nízkorozpočtový film, kterým autor chtěl vyjádřit vážné téma. Některé scény jsou zbytečné a trošku emočně vyděračské, ale dávám body za tématiku. Věřím, že spousta dětí tak opravdu žije. A hodnotím taky realističnost, až "dokumentární" charakter filmu. Nenudila jsem se. I slza ukápla... Ale jsem docela ráda, že autor filmu nešel do naturálna, a porno a násilné scény si můžeme jen domýšlet. Takže z tohoto hlediska náročnější ale stále odpočinkový film... :) ()

Shimargh

Je nekonečně mnoho důvodů proč je svět hnusnej a špatnej, lidé jsou toho hlavní příčinou...velmi podmanivý a syrový snímek, krystalická deprese. ()

dehlie

bezútešné, smutné, šokujúce, podporené skvelým výkonom Oksany Akinshiny. zasiahlo ma to. v akom svete to žijeme? ()

mosnak

Brutálně depresivní záležitost,kterou už nikdy nechci vidět. Zanechalo to ve mě,tak silnou stopu,že se mi o tom i zdálo. Viděno kdysi v noci na ČT2 ve filmovém klubu. Kdo chce vidět drsnou Ruskou realitu,tak ať mrkne :-( 80% ()

gumolit

Drsná dráma z európskej filmovej dielne o veľkej naivite,skreslených a uľahčených predstavách a myšlienkach ako utiecť z krutej reality a skurveného sveta!!! ()

V lednu k filmům i přednáška a výstava

V lednu k filmům i přednáška a výstava