Práskač

• Francie Le Doulos (více)

Maurice je protřelý kriminálník. Po propuštění z vězení nelení, spáchá vraždu, uloupí klenoty a poté se setkává s přítelem Silienem, kterého podezírá z udavačství.
Melvillův snímek je především dalším výletem do prostředí francouzské galerky. Po obrazové stránce se v Práskači setkává Melvillova láska k noiru a americkým gangsterkám s experimentální hravostí francouzské nové vlny - hra s černobílým obrazem, stíny, světlem a silnou stylizací. (oficiální text distributora)

Tommassi3

"Kam jsi to teď před chvíli volal ??" - "Na hřbitov !! Pro jistotu jsem ti zarezervoval flek.." ;) Další černobílý Melville, zde až neskutečně hravý a intenzivní, který znovu otevírá téma loupeže, ať již úspěšně či neúspěšně provedené, která nakonec vyeskaluje v nevyhnutelný tragický konec svých hrdinů.. Výborně obsazenému i zahranému snímku vévodí mladičký Jean-Paul Belmondo, zde až nečekaně úsporný a přesný, který ukazuje, že ho snad později ve všech těch komerčních bijácích byla i škoda.. Ani Práskač divákovi nenabízí kladné hrdiny, zobrazuje policisty i gangstery jako nelítostné bezohledné bestie, které se neštítí ničeho - Bebel zde třeba nemá problém ani s násilím na ženské hrdince !! - když jim jisté mantinely určují pouze vlastní dosti zvláštní kodexy cti.. Jean-Pierre Melville svůj poměrně banální příběh, což platí za jasný rys většiny jeho filmů, byť zde o poznání košatěji napsaný, vykresluje na podkladu antické tragédie, která stejně jako tento skrze sled nešťastných nedorozumění spěje k nevyhnutelné katastrofě.. ()

Padme_Anakin

Velice zajímavě poskládaný příběh kriminálních živlů, jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet, k tomu já sedla na ten připravený lep s práskačem.. Ovšem pánové Serge Reggiani a Jean-Paul Belmondo to rozehráli fantasticky, oba výborní.. Snímek je moc pěkně natočený a má úžasně potemnělou atmosféru, u mě spokojenost.. ()

Pierre

Melville tento film pojal ve stylu Noir se vším všudy a také jako obrovskou poctu svým oblíbeným americkým kriminálkám. Vizuální stránka je perfektní, hrozně se mi líbily ty všudypřítomné tmavé odstíny, co vytváří tu pravou Noirovou atmosféru. Hodně tomu pomáhala i černobílá kamera, která zde byla skutečně efektivní a film by v barvě vůbec nemohl fungovat. Příběh a scénář mi pořád ještě nepřipadaly na tak vysoké úrovni jako u pozdějších Melvilleových filmů. Práskač si ještě nelibuje v mlčenlivých scénách a není tak syrový a chladný. I tak má ale solidní atmosféru, kterou právě vytváří ten úžasný černobílý tmavý vizuál. I Belmondo je zde stylový a cool, podobně jako by byl na jeho místě Delon. Akorát příběh je ve druhé polovině i na Melvillea moc složitý na pochopení. Asi má zase svůj dvoj význam, ale ten mi nedošel. Slabší čtyři. ()

Foma

Tradiční Melville, což znamená dobrej, a netradiční Belmondo, hodně netradiční a skvělej (ale přiznávám, že Belmondo se mi líbí vlastně ve všem :-)). Všechno ostatní taky, světla, kamera, hudba, příběh bych též nezahazoval. ()

dyfur

.......mám rád staré filmy ,ale toto nie - to je ako tá rozprávka ....a všetci nakoniec zomrú...tak toto teda nemusím. ()

Martin741

Jean-Pierre Melville je udajne jeden z najdolezitejsich tvorcov francuzskeho filmu, no ale potom to aj tak s Cinema Francaise vyzera. Okrem dobrych gangsteriek /Le Clan Sicilien/ a par drsnych filmov s panom Belmondom sa tam maloco dobre urodilo, a hnoja /Loni v Marienbadu, Hiroshima -mon Amour/ je v Cinema Francaise tiez pozehnane. Tento noir je priemer najpriemerovatejsi. Namet je nudny, nestrhne, film nema tempo a ani poriadne herecke vykony + casto poznat lacne televizne kulisy, teda najme, ked sa film odohrava v interieroch. Raz darmo, Treti Muz z roku 1949 je pre mna najlepsi europsky noir, a ked chcem fuckt najlepsie noiry, ci chcem, ci nie, musim pozerat US tvorbu, tam sa totiz tocili najlepsie noir filmy. Jo, a viem aj o tom, ze k Melvillovi a jeho tvorbe sa hrdo hlasi Quentin Tarantino. 50 % ()

zette

Ma prvni zkusenost s reziserem J. P. Melvillem, nemohu tedy srovnavat s dalsi jeho tvorbou. Praskac je ale vyborna francouzska kriminalka, s dobrym, lec prekombinovanym (jedina slabina, za kterou ubiram hvezdicku) dejem. Zajimave postavy, dobra atmosfera, vyborny Belmondo a predevsim Reggiani. ()

mortak

Co se týče atmosféry, je Melville nepřekonatelný, ale bohužel si z knižní "Serie Noire" vybral román, který nehraje se čtenářem (divákem) fair play. ()

majo25

Noirovská výrazová zmes ponurého krimi a sveta parížskeho podsvetia, trilerom by som to nenazval. Belmonda nemusím a tu je naviac na postavu trochu mladý. Film má pár fajn momentov, zvyšok však viacmenej tvoria ukecané dialógy a flm sa dopredu príliš neposúva. Všetky postavy sú gauneri a tak je v podstate jedno, kto koho odbachne. Film postráda akékoľvek napätie (na triler trestuhodné), mňa tak do značnej miery nudil, postavy mi boli šum-a-fuk - proste ma film nedokázal vtiahnuť. ()

MJMilan

Já bych tento snímek označil jako přiměřený době, protože ta zápletka byla více než typická pro FR film šedesátých let. Belmondo ještě v roli drsňáka a musím jen konstatovat, že později herecky ohromně dozrál. ()

StanislachKo

Preplácané, ťažko zrozumiteľné a hlavne strašidelne staré. Príbeh bol podstatne prešpekulovanejší ako mal napr. Maltézsky sokol, ale ten dokáže na rozdiel od Práskača zamraziť aj dnes. Belmondo je však úžasný a ja celej tej jeho ikone začínam pozvoľna prihádzať na chuť... Aj vďaka tomuto kúsku! ()

vesper001

Jak pravil Enšpígl, Belmondova role by seděla spíš Delonovi. To ale neznamená, že by ji Jean- Paul nezvládl. Jen má člověk pocit, že něco nesedí. Co ale sedí jak klobouk na kebuli je role na tělo Serge Reggianiho. Jeho lochem zocelený zločinec je tvrdý jako obrubník a (skoro) stejně nezničitelný. Zápletka je pořádně zašmodrchaná a na několika místech i zauzlovaná. Na Melvilla je příběh dost ukecaný, a překvapivě prostoru se dostane ženským. Ani to ale není úplně špatně. Jenom zas má člověk pocit, že to není tak úplně ono. V tom je ten problém. ()

hans500

Práskače jsem viděl na litoměřickém filmovém festivalu, bohužel byly nějaké technické potíže a nepodařilo se spustit české titulky, tak radši nehodnotím. Herci byly výborní a kamera také. ()

andrii

"Fabienne, dnes večer nepřijdu." Můj klobouk se odkutálel kamsi do dáli. To je ta leč noirovým hrátkám zaslíbená. Siluety dlouhých plášťů, muži zrozeni k desperátství, zastřené tváře, štiplavý cigaretový kouř, vleklý parfém temných promenád, s kapkami deště splývá tuze rád, šumivý motiv, neohmataná důvěra, taktický řád podsvětí, podezíravý hráč Jean - Paul Belmondo to delonovsky jistí, umolousané uličky, stylové báry, mystické "kočičí" ženštiny... a pozor na paraván. ()

hanagi

Všichni musí mít baloňák se zvednutým límcem, to je prostě povinnost. Jinak výborná záležitost, která do poslední chvíle nedává šanci odhadnout, jak příběh skončí. Belmondovi jeho role komplikovaného týpka s nejednoznačnou motivací velice sluší a tak mu odpustím i o to, že s ženskými postavami jedná jak s onucí. Je to taková typicky chlapská noirovka, ve které pro žádnou femme fatale už nezbyl prostor. ()

Noirová klasika v Litoměřicích

Noirová klasika v Litoměřicích