Padesátiletý spisovatel Vili se roku 1973 v New Yorku díky svému dospívajícímu synovi poznává s ženou, která mu připomíná jeho osudovou lásku, krásnou belgickou Židovku Colette, s níž se seznámil před třiceti lety v koncentračním táboře v Osvětimi. Bohužel, Vili nebyl jediný, komu Colette padla do oka. Neurvalý zájem o ni projevil i velitel přidruženého osvětimského tábora zvaného Kanada, bezohledný a cynický Weissacker. Colette podvědomě cítí, že je vystavena jeho zvůli, a že pokud chce přežít, musí se mu podvolit. V kruté fabrice na smrt ale klíčí i další vztahy, ať už vězeň, nebo kápo, blízkost někoho druhého je jednou z mála radostí a tou největší nadějí na přežití. S postupujícím časem se ruská fronta blíží, ale osvětimské pece polykají své oběti po tisících a fašisté tuší, že jim nezbývá příliš mnoho času. Je nutné jednat. Je myšlenka na útěk bláhovým snem, nebo jedinou reálnou šancí na přežití? A jak velkou roli v našich životech hraje náhoda či něco, co bychom mohli nazývat osudem? Colette je velký příběh o útěku za svobodou, film se silnou a bezprostřední katarzí z právě viděného a prožitého. Zdůrazňuje nadčasové etické hodnoty, jakými jsou láska, svoboda, zodpovědnost za svůj život i nutnost bránit svou integritu vždy a za všech okolností. Colette není dokumentem, ale fikcí sestavenou z mozaiky skutečných, historicky doložených příběhů. (Česká televize)

datel13

Nejeden divák se dost možná pousmál nad námětem filmu, v němž si „Jirka Mádl projde Osvětimí“. Ve skutečnosti jde o povedený a velmi silný film. Ale… nesmírně vážný. A neříkejte mi, že v Osvětimi žádný humor nebyl - to by ji nepřežil opravdu nikdo. Arnošt Lustig, který si touto zkušeností prošel, byl přitom vtipný a zábavný člověk - proto je trochu paradoxní (přesto ale naprosto pochopitelné), že jeho knihy jsou tak temné, vážné a (povětšinou) beznadějné. Opravdu z té záplavy sympatických vedlejších postav nemohl přežít vůbec nikdo? Francouzský felčar, spoluvězeň hudebník (vynikající Vetchý) a další? Kritika ztrhala poválečné scény rámující příběh filmu, ale podle mě byly vhodné, ne-li přímo osvěžující pro drásavý příběh, jenž se prakticky celý odehrává ve vyhlazovacím táboře za neustálého žáru a dýmu z osvětimských krematorií, kde saze (z mrtvých…) zasypávají milenecký pár - Clemence Thioly s krásnými semitskými rysy v obličeji a J.Mádla, který vyzrál ve skvělého herce, ač se pro danou roli Viliho Felda opravdu až tolik nehodí. A vůbec není podstatné, že herec, který Viliho hraje ve scénách „30 let poté“, se Mádlovi vůbec nepodobá - vadí příšerně umělé dialogy mezi ním a zestárlou Colette (B.Kodetová) o hodnotách, smyslu života a podobně, a to až do té míry, že doslova degradují ten krásný silný příběh ze zbylých 120 minut filmu. To mi vadí, spolu s naprosto absencí nadsázky, nejen v poválečném dodatku k hlavnímu příběhu, a naprosto katastrofálními postsynchrony. Taky lze namítnout, že podobných příběhu o válce už vznikly mraky.. ale pořád si myslím, že je potřeba se věnovat tématu dost možná nejhorší války v lidských dějinách, od níž přitom uplynulo sotva 70 let.. a pokud se to spojí s kvalitním filmařským řemeslem, nemůžu hodnotit jinak než kladně. ()

montel

Vili (Jiří Mádl) je držen v koncentračním táboře v Osvětimi. Jednoho dne zde přijede trasport ze kterého vystoupí krásná Colette (Clémence Thioly), která se Vilimu velmi líbí a díky němu Colette přežije selekci, která měla Colette poslat do plynové komory. Od té doby jsou do sebe oba velmi zamilovaní a sní společně o svobodě a společném životu. Colette ale svou krásou učaruje důstojníka SS Weisackera (Eric Bouwer), který z Colette nespustí oči a zařídí, aby pracovala pod jeho velením. Den za dnem ubýhají a Weisacker je stále více sadističtější a krutější ke svým vězňům. Vili a Colette tedy dál nechtějí čekat a jediné na co myslí je útěk...Jirka Mádl mě čím dál častěji přesvědčuje, že dokáže zahrát jakoukoli roli a že vyrostl v pana herce. Ve filmu je ale velká várka hereckých zkušeností a nadějných talentů a tak není pochyb o tom, že je Colette výborný film. Škoda jen dvou věcí. Zahraniční herci neměli být dabováni, protože se k nim dabing vůbec nehodí a občas je to až k vzteku a za druhé, neměli tvůrci ukazovat hlavní hrdiny po mnoha letech hned na začátku. Zkazili tak pointu a závěrečné finále celého filmu. 60% ()

Agnostik

Přiznám se že jsem nic moc od filmu nečekal,ale nadchl mě a dost.Co taky vymyslet na téma lásky v koncentračním táboře.Jasně není to žádnej hollywood ,ale v tom jest jeho kouzlo,v jisté syrovosti a brilantních hereckých výkonech.Napínavé od začátku a až do konce.Snad proto je film tak popliváván,právě pro jeho konec,ale káždému co jeho jest..Nebudu prozrazovat jen doporučuji!90% ()

teseth

Velmi silný příběh dvou lidí, kteří se snaží přežít na místě plném smrti a tyranie, což se autorům podařilo zachytit a zvárnit na výbornou. Škoda, že místy nevymačkali z možného úplně 100% ale i tak jsem po skončení musel dát chvilku a v klidu absorbovat hlavní myšlenky, pochody a zvraty, které nám film servíruje pěkně pod tlakem. Jediné co bych filmu vytkl je vzhled herců, kteří vypadali spíše jak na letní dovolené než v koncetračním táboře a místy trochu špatný herecký výkon Jirky. Ale jinak je to jeden z mála filmů, který zachraňuje čest české tvorby za loňský rok. ()

Mates Hradecky

Mnoho již literatury z období holocaustu přečetl jsem...film je natočený velmi dobře s orientací na mladší diváky. Některé zobrazené skutečnosti jsou dosti uhlazené. Ve skutečnosti to bylo ještě horší peklo. Ale nejedná se o hraný dokument, ale o příběh velké lásky za dráty. Budiž... ()

carnacv

Obávám se, že tento film silně spoléhá na sílu tematiky koncentračních táborů. Jenže myslet si, že to samo téma utáhne, není to dojmem pravým. Právě z tohoto důvodu jsem totiž nabyl při sledování dojmu, že sleduji spíše "dokuentární" obraz, než zamýšlené drama. Co mi však ve snímku zásadně chybělo, byla atmosféra. Jako by ta zla vyprávěl snímek jen tak mimochodem. Zejména z těchto důvodů řadím snímek do průměru. Avšak i nadprůměr v něm byl předveden, a to v závěrečných pasážích, kdy je na divákovy city silně přiloženo. Tak to byla síla se vším všudy, a proto se ptám, proč nám toho režisér nenaservíroval více? ()

Snakefinger

Určitě je to jeden z nejpovedenějších českých (československých) velkofilmů a scény z koncentračního tábora jsou naprosto velkolepé. Jirka Mádl se tímto výkonem určitě posunuje do první herecké ligy a kde jsou Snowborďáci, Rafťáci a další postpubertální pokusy. Na druhou stranu cítím určité vykrádání momentů z Pianisty i Schindlerova seznamu, ale to je to co by mi vůbec nevadilo. Trochu jsem byl v rozpacích z tématu love story, spikleneckým podhoubím, kšeftováním s čokoládou, a to vše ve stínu smrti...... ale jinak třikrát Bravo. ()

TOPmoovie

velmi dobra kamera, vizual velkofilmu. no prepletene castymi reziserskymi chybami na urovni serialu typu panelak, viacej uplne naivnych nerealnych scenok. ale pozri si to, je to ok..ak mas cas a taky kludny vecer. ()

lisbethsally

Je tam příběh, láska, utrpení, vztahy lidí, ale jedno tam není a to EMOCE, což u filmů tohoto typu považuji skoro za nutnost. Herecké obsazení je dle mě nešťastně zvolené, mrzí mi to hlavně z toho důvodu, že mám tyto herce ráda - Mádl, Vetchý, Táborský (ne každý se hodí do každé role). Mádl mi přijde na tuto roli nevyzrálý, typově nevhodný a snad nejvíce mi zde ze všech filmů vadil jeho hlas, který odpoutával moji pozornost. Škoda, velmi kvalitní scénář, ale horší filmové zpracování. ()

schindler

Já mám problém s Jirkou Mádlem. Mám ho furt zafixovanýho z filmů Snouborďáci a Rafťáci. Takže i když se v této vážné roli snaží sebevíc, já mu ten jeho přihlouplý výraz ve tváři nežeru (podobný problém má Cuba Gooding jr.). ()

Tanulin

Na tenhle film jsem se opravdu těšila. Z výsledku jsem byla rozpačitá, protože potenciál rozhodně měl. Škoda dabingu, škoda zbytečných scén, škoda Clémence Thioly, protože je krásná, hrála dobře, ale upřímně....já bych na jejím místě ráda viděla Kláru Issovou! Byla by přesvědčivější a je totožný typ. Hryc byl příšerný, nebylo mu vůbec rozumět. Tohle je případ, kdy na zdánlivě malých detailech můžete pokazit velký kus díla. My umíme točit tyhle dobové filmy, máme i skvělé herce. Výprava fajn, ale chyběla mi tam taková ta hudba, kdy vás má zamrazit až v zátylku. Tohle mohl být výborný film! Když jsem viděla Mádla, napadlo mě, jaký je rozdíl mezi našimi herci a herci ve světě....Tam, kde si to role žádá - a tady to podstatné setsakra bylo! - se herec "dá napospas" a obětuje tomu třeba i kilogramy tělesné váhy. Vězně z koncentračního tábora si opravdu nepředstavuju tak jako "dobře stavěného muže". No, když to nikomu nevadí.... ()

PetMcHegoat

"Colette není jen další film o holocaustu, Colette je překrásný příběh!" ... říkají tvůrci. "Kéž by!" ... říkám já. Tenhle snímek za bezmála sto milionů korun měl na první pohled rozhodně větší ambice, než které se mu podařilo naplnit. Bohužel. Jako bychom už všechno někdy viděli jinde a jen se nám to poskládalo do nové mozaiky. Možná by to fungovalo, kdyby hlavní pilíř zamýšleného velkofilmu, kterým bylo rozhodně silné vztahové téma, čněl nad vším ostatním. Scéna skvělá, stejně tak efekty, masky, tu a tam zajímavý herecký výkon či kamera, ale to je trochu málo. Profesorsky odvyprávěný příběh, plochý, bez poetiky, který mě o hlubokém milostném citu hlavních hrdinů ani na chvíli nepřesvědčil. Škoda. Kde byl dramaturg ve chvílích, kdy se režie zmítala v přetahované, dá-li přednost popisu doby před lágrovou romancí? Snaha byla, ale sousto bylo přeci jen příliš velké. No a finále? Vili Feld desítky let po válce svou Colette našel v Americe. Tedy našel... prostě se to událo. A právě na tomhle bylo až příliš vidět, jak moc se chtěli evropští tvůrci odlišit od hollywoodských patosem nabitých "hepáčů" a jakoby mimochodem, s ledovým nadhledem, svedli oba hlavní hrdiny zpátky dohromady. Ach! A nebylo by lépe se méně bát? I přes všechny výhrady ale tenhle snímek vzniknout měl. Není mnoho lidí, kterým se na nočním stolku "válí" Arnošt Lustig a zvlášť mladším generacím může posloužit jako zdravé zrcadlo absurdity doby ne tak úplně dávno minulé. ()

Faldicek

Dle mého názoru poměrně dobře zpracovaný film, občas je toho trochu moc, občas příliš málo. V táboře jsem se byl podívat i s komentovanou prohlídkou ze které doslova mrazilo a scény ve filmu jsou podány tak jak byli prezentovány při prohlídce. Moderní doba byla dosti odfláknutá, laciné rekvizity apod., ale historická část byla podle mě zvládnuta dobře... ()

tereza.k

Viděla jsem hodně filmů s touhle tématikou a existuje jich mnoho velmi dobrých, ale tohle bylo strašný. Colette... absolutně nesympatická postava. Prostředí, no nevim, nemělo to působit hrůzu, zoufalství nebo tak? No pro mě hrozný, hrozný, hrozný! ()

Ayax

verbal ... Ak to nechápeš z filmov, čítaj. Ak to nepochopíš z kníh, dúfam, že nikdy nebudeš mať tú smolu zažiť to na vlastnej koži. Keby si to sledoval, resp. akýkoľvek film o tejto téme a vžil sa do zmýšľania tej-ktorej postavy, určite by si sa nenudil. Každý jeden príbeh od človeka, ktorý to prežil, nech je napísaný a sfilmovaný... Ostávajú poslední preživší, ktorí nám na otázky týkajúce sa tejto hrôzy, môžu odpovedať. Z Tvojho príspevku je badať iba nechuť voči nejakému Jiřímu Mádlovi. Snowborďákov som nevidel. A napriek tomu si myslím, že to ten váš Mádl zvládol excelentne. Jeho výkon som videl prvýkrát. A ani jeho gay look, či lásku k Cyklonu B, ktorý tu bol spomenutý iba dvakrát, som nezaregistroval. ()

Drky

Nesnáším Mádla(je to takový dowňácký ksicht), ale tohoto se zhostil dost dobře. Takže ode mě 3hvězdy. ()