Královna pouště

• USA Queen of the Desert (více)

Film režiséra Wernera Herzoga, Královna pouště, vznikl na motivy osudů Gertrudy Bell, britské badatelky a kartografky, která na začátku 20. století zmapovala oblast Středního východu. V hlavních rolích příběhu o lásce, tragédii, přátelství, nevraživosti a střetu odlišných kultur se představují Nicole Kidman a James Franco. (Bontonfilm)

MartinezZ

Tak si to rozeberme: "Film založený na životě a láskách Gertrudy Bellové..." - všiml jsem si dvou. Jedné nemile skončené a druhé, kterou stále odkopávala, protože "její srdce ještě nebylo připravené". Nějak mi ale nepřišlo, že by byly v něčem nějak významné. - "...anglické spisovatelky, archeoložky a kartografky..." - nic z toho ale ve filmu nebylo, sice to ona sama asi dvakrát řekla, ale nebýt to tady v popisku, myslel bych, že si to vymýšlí, protože k dané situaci se jí to hodilo. "...která na začátku 20. století zmapovala Irák a Jordánsko." - aha, ona ho zmapovala. Zvláštní, to taky ve filmu nebylo. Vlastně to je film docela o ničem. Blondýna se doma nudí a vyjede si na východ, kde zůstává a s pár araby po boku se courá okolím, setká se s pár šejky, kteří jsou všichni hrozně uvědomělí a na konci jí z nějakého z filmu zcela nevyplývajícího důvodu titulují nekorunovou královnou pouště, ač není jasné proč vlastně. Jestli ta ženy byla v jhistorii skutečně něčím významná, z tohoto filmu se to nedozvíte. Navíc mi v něm dost vadily ony "známé" herecké ksichty, jejichž camea asi měla přivábit víc diváků, jenže svou přítomností spíše rušily, než že by filmu jakkoliv pomáhaly. Špatný film s ještě blbějším uřvaným hudebním podtextem titulků v dovětku o jejích osudech, to už jsem musel vypnout zvuk. ()

kaylin

Romance, která není moc dobrá, ale chce se tvářit jako něco uměleckého, protože se jedná o životopisný snímek o jedné ženě, která byla důležitá, no hlavně pro sebe, ale je pravda, že také publikovala a očividně oslovila hodně lidí v oblasti, kam se většina z nás nedostane. Beduíni si ji prý pamatují. No, já si ji i přes zajímavé tvůrce pamatovat nebudu. ()

slunicko2

Ženská verze Lawrence z Arábie. Navzdory hvězdnému hereckému obsazení a poněkud nekonvenčnímu zpracování mě film nudil. Inu, Herzog... ()

Vědma

Podle mě je to zmařená investice. Přitom námět je rozhodně nosný, obsazení hvězdné a vznikla z toho rozplizlá nekonzistentní nuda. Vyzvedla bych docela netypicky sympatickou roli pro Roberta Pattinsona. ()

honajz2

Kdyby to nebylo v titulcích, ani bych neřekl, že to točil Herzog. Královna pouště je totiž těžce průměrný životopisný film, který sice má slušnou kameru tvořící krásné záběry krajin a taky vhodně vybranou hudbu, ale jinak je to z jeho kladů všechno. Je to mdlé, utahané, bez emocí, postavy jsou nezajímavé a nudně zahrané (výjimkou je jen James Franco, kterého já osobně mám rád, ale bohužel tu dlouho není - jinak Kidman je poměrně prkenná)... Něco takového bych čekal od nějakého noname amerického režiséra, ale od Herzoga? Kde jsou časy, kdy natočil Aquirreho, Fitzcarralda nebo Herz aus Glas? Jasně, v Hollywoodu by mu to asi neprošlo, ale jestli všechny jeho novější filmy vypadají takhle, tak ať radši zůstane u dokumentů. Ty mu jdou. Ale tohle je naprosto nezajímavý film, který kdyby nenatočil Herzog, tak na něj rychle zapomenu. 2* ()

Aljak

Veľmi, ale naozaj veľmi pekne natočené. Za kameru, hudbu, kulisy, kostýmy a masky - za to všetko by som dal určite 5 hviezd. Herecké obsadenie taktiež výborné, teda až na Pattinsona, ktorý sa mi do role Lawrenca absolútne nehodil. Nicole Kidman zahrala Gertrudu Bell naozaj znamenito. Bohužiaľ najväčšou slabinou filmu bola epická nevyváženosť a na môj vkus až prílišný dôraz na Gertrudin súkromný život v podobe vzťahov. Mňa osobne (a myslím, že aj ostatných) by namiesto toho asi skôr zaujímalo vo väčšej miere jej putovanie, bádanie, dobrodružstvá a v neposlednom rade by som uvítal aj väčší dôraz na jej diplomatické aktivity. Ale nič to nemení na tom, že to bolo naozaj pekne natočené a kvalitný vizuál výrazne predčil dejovú líniu. ()

Streeper

Jméno Gertrudy Bell jsem slyšela poprvé v tomto filmu, v životě jsme o téhle ženě nikdy neslyšela a myslím si, že je to škoda, protože si myslím, že to byla jedna z prvních odvážných žen, které oslavovali svojí svobodu a díky možnostem a své povaze mohla cestovat po poušti a řešit konflikty, které Anglii velmi pomohli. Zní to skvěle, že? Bohužel film ale takový není. Ze začátku to vypadá na romantický příběh, který skončí tragicky, najednou se z toho stává road movie na dromedárovi s nádechem dramatu. Je škoda, že tam nebylo nic akčnějšího nebo nějaká scéna, kde by se Nicole Kidman konečně s někým vyspala, když už si tedy zahrála o 25 let mladší postavu, ale nic, ten film je prostě jedno velké nic. Jedna hvězda za jednu odvážnou ženu, o které je příběh, jinak nic. ()

Joges

Filmy podle skutečných událostí docela prožívám. V Královně pouště je sice více romance i reálií, ale rozhodně ne tolik, abych zažíval nudu. Naopak mě bavilo sledovat obyčejné i vzrušující osudy Gertrudy Bell, kterou Nicole Kidman zvládla s přehledem. Ještě štěstí, že z toho tvůrci neudělali nějaký akčňák. ()

pakobylka

----- "Poprvé v životě vím, kdo jsem. Mé srdce nepatří nikomu jinému než poušti." ----- Poušť na ní NEZBYLA - nebyla pro ni jediným možným východiskem. Mohla pěkně sedět doma, ve své zlaté kleci, vyplakat si oči - a smířit se s osudem. Ale ona si poušť VYBRALA ... jako svůj osud. Nebála se jí - čeho by se měla bát ... po tom, co ji potkalo ? Brala ji jako přítelkyni, krásnou a proměnlivou, snad trochu rozmarnou, ale věrnou - až za hrob. Příběh Gertrudy Bell je možná až příliš vyplněný překrásnými a nekontroverzními obrazy - a vypjatými situacemi šetří jako pověstným šafránem, nicméně patrně právě díky svému přístupu dokáže vykouzlit doslova omamnou exotickou atmosféru. P.S.: Vyprávění vychází z reality. ()

angel74

Vzhledem k tomu, že mělo jít víceméně o životopisný snímek, tak to byla docela slabota, protože jsem se o britské badatelce Gertrudě Bell nic zásadního nedozvěděla. Silná romantická linka mě spíše nudila, než abych se u ní jakkoliv zasnila. Těžko říct, zda bych mluvila jinak, kdyby hlavní role ztvárnili původně zamýšlení Naomi Watts a Jude Law. Na můj vkus byl styl vyprávění příliš rozvleklý a suchopárný. Výsledný dojem mírně vylepšily poutavé záběry z pouště. (55%) ()

mr.filo

Uspávací film z pouště.. Vše je pravděpodobně postaveno na nejdůležitějších událostech v životě jedné holky které se nechtělo sedět doma, tak vyrazila poznávat arabský poloostrov. Tak trochu na lehko - vlastně tam dost často sedí u stolu a píše si pouštní deník. ()

Lachtaan

První polovina filmu se tvářila jako ten nejnudnější náběh v dějinách dobrodružně laděného historického snímku. Franco je prezentován jako ústřední role, přičemž v části, která Královnu pouště konečně obohatila o děj, se již nevyskytuje. Nebýt lákavých scenérií malebných pouští Orientu, pro které mám slabost, nikdy bych k tomuto snímku nezavítal. Pro jeho vymazlenou nádheru nedotčené arabské přírody jsem si ale záživnější druhou polovinu víceméně užil. Nicole Kidman na svůj věk vypadá fantasticky! Prosil bych více filmů, kde jí to takhle sekne. ()

Johnny.ARN

Zaujímavý čriepok histórie, ale podaný takou formou, že schnutie farby na stene vám príde ako trhák. Úmorne dlhé, plné piesku, patizóna. A pritom prvá štvrtina z civilizácie a konzulátov je ešte fajn, ako náhle sa dostanú do púšte, nedá sa to vydržať. A nie a nie aby to skončilo. Slabé 2 z 5 ()

Autogram

Čakal som film o drsnom ovládnutí púšte, a dostal som, bohužiaľ, niečo celkom iné. Popisný poetický film s extrémne pomalým tempom. V prvej polhodine sa odohraje iba jedna nesmelá pusa, a v druhej pár slabých púštnych scén s ťavami. Neskôr je tých púštnych scén viac, ale stále je to len púštna poézia bez poriadneho príbehu. Takýto životopisný film si Gertrúda Bellová nezaslúžila, aj keď Nicole robila, čo mohla. –––– Budeš sa usmievat! Nebudeš tých mužov desiť svojou inteligenciou! ()

Ashar

Krásné scenérie nezachrání táhlý a rozvláčný děj filmu. Kidmanka, i když je stále na blížící se padesátku velmi zachovalá, by měla hrát už ženy starší a ne mladé umíněné slečny. Trochu mne zklamal Henry, který byl velký slaboch a spoléhal na to, že si zachrání zadek sňatkem s bohatou nevěstou, což se mu nepodařilo, tak se zabil. Kdyby Gertrudu opravdu miloval, přestane s hazardem, dá do pořádku své finance a znovu se o Gertrudu uchází. Kvůli takovým mužům nestojí za to truchlit. Měla v podstatě štěstí, že ji nestáhl sebou dolů a neudělal neštˇastnou. ()

kolemjdouc

moje oblíbenkyně Kidman se rozhodně s rolí evidentně musela rvát jak lev!Vynikající herečka ale tahle role ji nesedla.Mizerná kamera kdy třeba Kidman sedící u stolu s rukou na desce měla tu ruku v takovém úhlu že v záběru to vypadalo na abnormálně velikou dlaň .Ona má už tak dlouhé prsty ale tady to byl otřes.Příšerná režie.Ale zato poskytla úchvatný pohled, asi z dronu ,zhora na kaňon který za miliony let vyhloubila voda a detailní záběry na stěny skalisk na kterých bylo vidět jak se jednotlivé vrstvy těmi miliony let formovaly.A nakonec to zazdil huhňavý dabing.Herci slovo nevyslovili ale přes hlasivky ale jenom vyvzdychali.Fakt "profesionální". ()

Myshkin

Kdybych nebyl námětem osobně zaujatý, možná bych film do konce sledovat nevydržel. Je krásný na pohled, od začátku nechává diváka unášet se svůdnými dálkami, barvami pouště a jen tak kontemplovat v očekávání, co se stane. Tempo filmu kopíruje pomalé kolébání velbloudí karavany a člověk se po chvíli začíná ptát, co z toho vzejde? Co je vlastně jeho záměrem? Rozhodně ne sdělit divákovi úspěchy a objevy Gertrudy Bellové, která se svou láskou k beduínské kultuře Arábie a Úrodného půlměsíce velmi podobá našemu česko-rakouskému výzkumníkovi a špiónovi Aloisi Musilovi (který by si rozhodně zasloužil taky jeden lyricko-epický velkofilm). Usoudil snad Herzog, že snaha převyprávět ve filmu bohatý život výzkumnice je marná, a že věrnější portrét její osoby vznikne, když se pokusí přenést na diváka kouzlo oblastí a lidí, které Bellovou uchvátili, a probudit v něm stejný objevitelský zájem? Ani to se ale o přínosu filmu říct nedá, na to je v něm příliš málo z beduínského způsobu života. Nejzajímavějším momentům její kariéry se režisér zřejmě z politických či prostě komerčních důvodů vyhl, a tak z filmu nevzešlo nic jiného než sluncem vyšisovaná pohlednice. ()

Jude Law jako podmořský Indiana Jones?

Jude Law jako podmořský Indiana Jones?

03.05.2013

V poslední době odmítl několik rolí. Vycouval třeba z westernu Jane Got a Gun, což byl asi dobrý tah, protože film se potýká s dalšími problémy, aktuálně jej opustil i Lawův náhradník Bradley Cooper… (více)