Monty Python a Svatý Grál

• Velká Británie Monty Python and the Holy Grail (více)

Jde o velmi neotřelé zpracování příběhu krále Artuše putujícího napříč Británií, aby kolem sebe nashromáždil nejlepší rytíře a Bůh mu zjevil, kde najít Svatý Grál. Na své cestě se střetává s bizardními překážkami. Bez znalosti vzdušné rychlosti nenaložené vlaštovky nemá šanci. (Pannonia Ent.)

Trailer

Galadriel

Celovečerní prvotina Monty Pythonů. Dalo by se říct, že se jedná o povídkový film, ale protože jde o Monty Pythony, není možno škatulkovat, navíc ona tam vlastně i ta "dějová linie vinoucí se celým filmem" je ;-). O co jde - král Artuš dostane za úkol najít svatý grál, sežene si družinu rytířů kulatého stolu (Lancelot a spol.), pak se rozhodnou, že se rozdělí, aby měli větší šanci (a my sledujeme jejich cesty na kterých naráží na leccos od Třílavého rytíře přes Slavného historika, kterého jeden Artušův druh odešle do věčných lovišť po Rytíře, kteří říkají NI a chtějí okrasné křoví), aby se nakonec zase spojili a nalezli (nebo ne? :-) Svatý grál. Celý děj je prošpikován britským humorem, který hned tak někdo nepřekoná. A napadlo mě, že by stálo za to vymyslet soutěž, kdo najde nejvíc postav, které hraje někdo ze 6-tice Monty Pythonů (a tříhlavý rytíř se počítá za jednoho :-). ()

J*A*S*M

Opět. Opět jsem se snažil najít si cestu k Montypythonskému humoru a opět to nevyšlo. Já ty vtipy sice chápu, vím na co naráží, vím proč mají být vtipné, ale prostě mi v drtivé většině případů vtipné nepřijdou. Jasně, párkrát jsem se zasmál, ale v takhle bezdějovém filmu, který je vlastně jenom sledem "vtipných" scének, bych se pro vyšší hodnocení musel smát pořád. Další šanci už Pythonům asi nedám. ()

Cervenak

Na skapanie vtipné (hlavne Lancelotov útok na svadobnú hostinu a súboj s Čiernym rytierom - "To je len škrabnutie! Vráť sa, ty zbabelec!"), ale v pythonovskej filmografii až trojka po Zmysle a Brianovi. Najzábavnejšie na tom je, že niektoré scény (úvodné vynáranie sa "jazdy" z hmly) vyzerajú ako paródia na Excalibur, ktorý však vznikol až o niekoľko rokov neskôr. ()

Radyo

Pravdou je, že Monty Pythonům více svědčily krátké a jednoduché skeče, obsažené v seriálu Létajícící cirkus M.P. Ovšem pokud se jim zachtělo vydat se na filmová plátna, nebyl už jejich humor vždy tak briskní a občas se divák dokonce mírně, ale opravdu jen mírně nudil (M.P. smysl života). To ale zdaleka neplatí v tomto případě (a u Života Briana vlastně taky ne). Parodie na artušovskou legendu se těmto britským komikům povedla na jedničku a některé vtipy jsou doslova k nepřežití (u tohoto výrazu se mi vybavuje skeč "Vtip zabiják" z 1. dílu Létajícího cirkusu). Tito pánové to zkrátka uměli a i když se i oni občas malinko "utnuli" (nebo "uťali"?), dá se říct, že jejich humor se stal legendární a do jisté míry i jedinečný, tudíž nenapodobitelný. Což je tak trochu škoda. ()

T2

Rozpočet $400,000Tržby USA $3,427,696Tržby Celosvetovo $5,028,948Tržby za predaj Blu-ray v USA $5,918,891 //počet predaných kusov 235,634Tržby za predaj DVD v USA $21,330,562 //počet predaných kusov 2,158,354║ prízemný suchý anglický humor, len trápnosť šedivá /20%/ ()

• Helma sira Bedevera (Terry Jones) byla v roce 2007 prodána za 29 tisíc amerických dolarů. (Mr.Hudson)