Monty Python a Svatý Grál

• slovenský

Monty Python a Svätý Grál

Dobrodružný / Komedie

Velká Británie, 1975, 91 min

Život Briana mě neskutečně nebavil, takže jsem od Svatého grálu neočekával nic lepšího a vlastně jsem ani nebyl vůbec překvapen, protože jsem dostal přesně to, co jsem předpovídal. Humor Monty Pythonů mě prostě míjí velkým obloukem a já se rozhodně nikdy nebudu počítat k jejich příznivcům. Jestli tam byla některé scéna, u které jsem se upřímně zasmál, tak tohle si už opravdu nepamatuji. Jediná věc, která mě (skutečně) zaujala, byly animované vsuvky do příběhu. Zkrátka typ filmu, kterému asi nikdy nebudu plně rozumět.(29.3.2012)

Dlho som odkladal Pythoňákov a asi som podvedome vedel prečo. Vôbec mi tento humor nesadol, na druhú stranu ale nemôžem uprieť 2-3 vtipnejšie scénky, ktoré robia snímok znesiteľnejším. V konečnom dôsledku však išlo o trápnu nudu, ktorú som si musel až do konca odtrpieť, a to pritom britský humor mám celkom rád. Dokonca som pritom zaspal a musel pretáčať. A to ani nehovorím o vecných hlúpostiach ako Artuš v 10 st. a pod. V porovnaní so sériami Čiernej zmije je to úbohosť (pre mňa rozhodne), vlastne takéto porovnanie je kolosálna drzosť. 50/100(15.11.2014)

Celovečerní prvotina Monty Pythonů. Dalo by se říct, že se jedná o povídkový film, ale protože jde o Monty Pythony, není možno škatulkovat, navíc ona tam vlastně i ta "dějová linie vinoucí se celým filmem" je ;-). O co jde - král Artuš dostane za úkol najít svatý grál, sežene si družinu rytířů kulatého stolu (Lancelot a spol.), pak se rozhodnou, že se rozdělí, aby měli větší šanci (a my sledujeme jejich cesty na kterých naráží na leccos od Třílavého rytíře přes Slavného historika, kterého jeden Artušův druh odešle do věčných lovišť po Rytíře, kteří říkají NI a chtějí okrasné křoví), aby se nakonec zase spojili a nalezli (nebo ne? :-) Svatý grál. Celý děj je prošpikován britským humorem, který hned tak někdo nepřekoná. A napadlo mě, že by stálo za to vymyslet soutěž, kdo najde nejvíc postav, které hraje někdo ze 6-tice Monty Pythonů (a tříhlavý rytíř se počítá za jednoho :-).(1.12.2003)

"Now what happens?" - "Well now, Launcelot, Galahad, and I wait until nightfall and then leap out of the rabbit and take the French by surprise, not only by surprise but totally unarmed!" - "Who ... Who breaks out?" - "Er ... We ... Launcelot, Galahad, and I ... Er ... leap out of the rabbit and ..." (GROUP FACEPALM) --- Scéna, na kterou zřejmě dosmrti nezapomenu (stejně jako na Black Knight - "Alright, we call it a draw"). U toho jsem se napoprvý řezal jako blázen. Ovšem jako celek působí zralejšim dojmem mladší Brian.(22.8.2013)

Na skapanie vtipné (hlavne Lancelotov útok na svadobnú hostinu a súboj s Čiernym rytierom - "To je len škrabnutie! Vráť sa, ty zbabelec!"), ale v pythonovskej filmografii až trojka po Zmysle a Brianovi. Najzábavnejšie na tom je, že niektoré scény (úvodné vynáranie sa "jazdy" z hmly) vyzerajú ako paródia na Excalibur, ktorý však vznikol až o niekoľko rokov neskôr.(31.3.2007)

• - Mnoho komparsistů ve filmu jsou ve skutečnosti kulisáci a technici. (Kulmon)

• - Gorilí ruka, která listuje stránkami patří Terrymu Gilliamovi. Ruka předchozí patří jeho manželce. (Kulmon)

• - Černého rytíře hrál nejprve John Cleese, ale když jej Artuš začne osekávat, nahradil ho jednonohý herec. (Kulmon)