Monty Python a Svatý Grál

• slovenský

Monty Python a Svätý Grál

Dobrodružný / Komedie

Velká Británie, 1975, 91 min

Svým způsobem je tahle absurdní podoba středověku věrohodnější než v leckterých vážně míněných dramatech (třeba scéna jak rozpoznat čarodějnici je až nepříjemně reálná). První obrovský zářez Pythonů do mojí palice, kdo by odolal svatému handgranátu, přechodu mostu smrti, nenaložené vlaštovce či černému rytíři. "Vytrhněmež svatou pojistku a počítejmež do tří, ne více, ne méně. Tři budež číslo jež vyslovímeš. Ne čtyři, ne dva, kromě těch případů, když počítáme do tří. Číslo pět jest zakázáno. Pak vrhněmež svatý handgranát antiošský strmým obloukem na nepřátely své, a tak to schytaj."(8.4.2013)

• Bubble74

Tak jak miluju Život Briana a válím se smíchy pokaždé, když na to koukám, tak tohle dílko mi přišlo neúnosně trapný a imbecilní. Místo typického britského humoru se mi dostalo jen slabomyslné předvádění. Jediný, co mě fakt pobavilo, byla scéna „jak se pozná čarodějnice“ a její „logické“ vyústění. Čarodějnice se pálí. Stejně jak dřevo. Dřevo se nepotopí, nýbrž plave po vodě. A co ještě plave po vodě? No jasně, kachna! “So, logically...“ ”If she weighed the same as a duck... she's made of wood.” “And therefore...” “...A witch!“ Uznávám, že toto je brilantní dedukce.(1.12.2009)

Geniální!Jedna z nejlepších komedií,jaká kdy vznikla a pro mě jednoznačně nejlepší Pythoni.Život Briana byl taky super,ale tohle je prostě totální masakr.Snad největší úlet,jaký jsem kdy viděl.Od souboje s Černým rytířem,přes rytíře Ni až k hradu Aaargh je film naprosto perfektní.A taky jsem tady pochytil pár užitečných rad,třeba,že je dobré znát rozdíl mezi africkou a evropskou vlaštovkou a hlavně,že člověk by si měl dávat sakra bacha na roztomilé bílé králíčky.A taky jsou tady skvělé Terryho animace.Prostě bomba,kterou si musím urychleně pořídit,abych se u ní mohl pobavit kdykoliv.95 %(27.8.2009)

• Webb

[4/10] (Michael White, National Film Trustee, Python) (Technicolor /// Produkce: Mark Forstater, Michael White /// Scénář: Graham Chapman, John Cleese, Eric Idle, Terry Gilliam, Terry Jones, Michael Palin /// Kamera: Terry Bedford /// Hudba: De Wolfe, Neil Innes) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](1.2.2013)

,,Jsem Artuš, král Britu." ,,Netušila jsem, že máme krále. Jsme autonomní kolektív." Celkom chápem, prečo má tento film tak rozporuplné ohlasy a priznávam, vstupovala som doň s veľkou nechuťou. Nemať očakávania je asi ten najlepší spôsob, ako nebyť sklamaný, ba naopak. Neuveriteľne morbídno-absurdná satira vysmievajúca sa kráľom, rytierom, dobovým spoločenským vrstvám ,,Jsem váš král!" ,,Já tě nevolila." popretkávaná šialenými hláškami a vynikajúcimi hereckými výkonmi. Množstvo groteskných scén ma pobavilo - súboj s čiernym rytierom, vraždiaci králik, slovné ,, klábosenie" o rýchlosti lastovičiek, putovanie rytierov za asistencie kokosov čoby náhrada za kone a najmä neskutočná potupa dejinám - paródia na trójskeho koňa nemá obdoby. V poslednej polhodine filmu síce dochádzajú baterky, ale na tú prvú polovicu tak rýchlo nezabudnem. Nuž, vážení, na toto treba silný žalúdok a najmä schopnosť baviť sa na primitívne intelektuálnom scenári. :-)(2.11.2010)

• - Terry Gilliam umírá ve filmu jako 4 různé postavy. (Kulmon)

• - Graham Chapman jako král Artuš byl jediný herec který nosil skutečnou železnou košili. Ostatní herci nosili pletenou vlnu vypadající jako kov. (Kulmon)

• - Nejvíce postav (12) hraje Michael Palin. (Karlos80)