Monty Python a Svatý Grál

• slovenský

Monty Python a Svätý Grál

Dobrodružný / Komedie

Velká Británie, 1975, 91 min

O štipku slabšie než Život Briana, ale svojim spôsobom predsa vtipnejšie. Scenár má oproti Brianovi menší spoločenský presah a príbehovú celistvosť, Svätý Grál je skôr len sledom fantasticky absurdných skečov na tému artušovských legiend; číre montypythonovské blbnutie so živelným britským humorom, vynikajúcou hudbou a skvostnou animáciou v podaní šestice najlepších komikov (nielen) svojej éry. (8/10)(15.11.2011)

• Webb

[4/10] (Michael White, National Film Trustee, Python) (Technicolor /// Produkce: Mark Forstater, Michael White /// Scénář: Graham Chapman, John Cleese, Eric Idle, Terry Gilliam, Terry Jones, Michael Palin /// Kamera: Terry Bedford /// Hudba: De Wolfe, Neil Innes) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](1.2.2013)

Britskému humoru jsem nikdy moc nevěřil, takže jsem Monty Pythona ignoroval. A to byla velká škoda. Nedá se sice říct, že bych umíral smíchy, ale bavil jsem se po celý film, téměř bez přestávky. Je to sice docela krátké, ale alespoň tu nejsou hluchá místa. Rozhovor o vlaštovkách nebo souboj s černým rytířem jsem si pustil hned dvakrát. Už se chystám na další díly... pokud budou alespoň takovéhle, bude dobře.(4.9.2009)

moje úplně první setkání s Monty Pythony a musím konstatovat, že něco tak geniálně absurdního jsem snad ještě neviděl :) na druhou stranu se zde ale skvěle vtipné momenty střídají s poněkud hluššími místy, u kterých jsem se zase tolik nebavil, takže slabší 4* ... We are now no longer the knights who say "Ni". We are now the knights who say: "Ekke Ekke Ekke Ptang Zoo Boing!"(2.4.2011)

Geniální!Jedna z nejlepších komedií,jaká kdy vznikla a pro mě jednoznačně nejlepší Pythoni.Život Briana byl taky super,ale tohle je prostě totální masakr.Snad největší úlet,jaký jsem kdy viděl.Od souboje s Černým rytířem,přes rytíře Ni až k hradu Aaargh je film naprosto perfektní.A taky jsem tady pochytil pár užitečných rad,třeba,že je dobré znát rozdíl mezi africkou a evropskou vlaštovkou a hlavně,že člověk by si měl dávat sakra bacha na roztomilé bílé králíčky.A taky jsou tady skvělé Terryho animace.Prostě bomba,kterou si musím urychleně pořídit,abych se u ní mohl pobavit kdykoliv.95 %(27.8.2009)

• - Vzdušná rychlost vlaštovky je 11 metrů za sekundu. Vlaštovka mává křídly 7 - 9krát za minutu, ne 43krát. (Kulmon)

• - Pro Japonce byl Svatý grál přeložen jako Svatý šálek saké. (Kulmon)

• - V původním scénáři našel Artuš a jeho rytíři Svatý grál ve slavném londýnském obchodním domě Harrods. (Kulmon)