Monty Python a Svatý Grál

• slovenský

Monty Python a Svätý Grál

Dobrodružný / Komedie

Velká Británie, 1975, 91 min

Namísto recenze jsem si dovolil vložit menší konverzaci přímo z filmu. Pokud máte rádi Pythony, tohle patří mezi jejich lepší kousky. Pokud ne, nekoukejte na to, je to extrémně podobné všemu ostatnímu, co kdy natočili. Sir Bedevere: Jsou způsoby, jak zjistit, jestli jde o čarodějnici. Peasant 1: Jsou, jo? No tak prosím, do toho, pověz nám o nich. Sir Bedevere: To mi pověz ty. Co s těmi čarodějnicemi děláte? Peasant 1: Pálíme je. Sir Bedevere: No a co ještě pálíte, kromě čarodějnic? Peasant 1: Víc čarodějnic. Peasant 2: Dřevo. Sir Bedevere: Výborně. A proč čarodějnice hoří? Peasant 3: ...protože jsou... ze dřeva? Sir Bedevere: Výborně. A jak zjistíme, jestli jsou ze dřeva? Peasant 1: Postavíme z ní most. Sir Bedevere: Ovšem mosty lze stavět i z kamene, nebo ne? Peasant 1: Oh to ano. Sir Bedevere: Potopí se dřevo ve vodě? Peasant 1: Ne, to ne. Plave. Hoďte ji do jezera!! Sir Bedevere: Ne, ne. Co ještě plave na hladině? Peasant 1: Chleba. Peasant 2: Jablka. Peasant 3: Malé kameny. Peasant 1: Mošt. Peasant 2: Masová šťáva. Peasant 3: Třešně. Peasant 1: Bahno. Peasant 2: Kostely. Peasant 3: Olovo! Olovo! King Arthur: Kachna. Sir Bedevere: ...Přesně tak... Takže, logicky... Peasant 1:Pokud váží stejně jako kachna.... pak je ze dřeva... Sir Bedevere: A proto.... Peasant 2: ...Čarodějnice!(12.4.2007)

moje úplně první setkání s Monty Pythony a musím konstatovat, že něco tak geniálně absurdního jsem snad ještě neviděl :) na druhou stranu se zde ale skvěle vtipné momenty střídají s poněkud hluššími místy, u kterých jsem se zase tolik nebavil, takže slabší 4* ... We are now no longer the knights who say "Ni". We are now the knights who say: "Ekke Ekke Ekke Ptang Zoo Boing!"(2.4.2011)

,,Jsem Artuš, král Britu." ,,Netušila jsem, že máme krále. Jsme autonomní kolektív." Celkom chápem, prečo má tento film tak rozporuplné ohlasy a priznávam, vstupovala som doň s veľkou nechuťou. Nemať očakávania je asi ten najlepší spôsob, ako nebyť sklamaný, ba naopak. Neuveriteľne morbídno-absurdná satira vysmievajúca sa kráľom, rytierom, dobovým spoločenským vrstvám ,,Jsem váš král!" ,,Já tě nevolila." popretkávaná šialenými hláškami a vynikajúcimi hereckými výkonmi. Množstvo groteskných scén ma pobavilo - súboj s čiernym rytierom, vraždiaci králik, slovné ,, klábosenie" o rýchlosti lastovičiek, putovanie rytierov za asistencie kokosov čoby náhrada za kone a najmä neskutočná potupa dejinám - paródia na trójskeho koňa nemá obdoby. V poslednej polhodine filmu síce dochádzajú baterky, ale na tú prvú polovicu tak rýchlo nezabudnem. Nuž, vážení, na toto treba silný žalúdok a najmä schopnosť baviť sa na primitívne intelektuálnom scenári. :-)(2.11.2010)

V předalekých krajích, daleko za pohořím konvenčních komedií, existují země zvané Satiria, Sarkasmia a Absurdia, a těmhle zemím vládne rukou neochvějnou skupina králů - Monty Python. Fascinuje mě především, s jakou lehkostí pánové ten svůj drasticky přímočarý a luxusně neuctivý humor prezentují. Scény s černým rytířem, čarodějnicí, zvířecí palbou, masakrováním svatebních hostů, králíčkem zabijákem nebo strážcem mostu by se měly promítat na univerzitách komiky.(19.1.2008)

Veľké výprava, pythonovská výprava. Svätý grál, alebo divoká paródia na stredoveké rytierske eposy, legendy a iné diela s tou dobou späté, v dada, až nonsensovej "hierarchii" kde je možné všetko možné, len nie to racionálne. Dejová línia filmu ustupuje do pozadia (plní "len" úlohu lepidla pre koláž), za mnohopočetné bujaré výstupy sympaticky presýtené rôznorodým, vždy účinným humorom, aj keď nie až tak organicky ako v Živote Briana, predstavujúcim vrcholné dielo unikátne pošahanej partičky pod taktovkou dua Jones a Gilliam. Pohrávanie sa s (vždy) groteskne pokrivenou patetickosťou, insitnou animáciu a hrdinstvom, sarkazmom a unikátnym štýlom tvorcov, spracúvajúcim všetko možné a (primárne) nemožné do až udivujúco po kope držiaceho intenzívneho celku.(9.5.2013)

• - Terry Gilliam umírá ve filmu jako 4 různé postavy. (Kulmon)

• - V původním scénáři našel Artuš a jeho rytíři Svatý grál ve slavném londýnském obchodním domě Harrods. (Kulmon)

• - Graham Chapman jako král Artuš byl jediný herec který nosil skutečnou železnou košili. Ostatní herci nosili pletenou vlnu vypadající jako kov. (Kulmon)