Monty Python a Svatý Grál

• slovenský

Monty Python a Svätý Grál

Dobrodružný / Komedie

Velká Británie, 1975, 91 min

Pominu-li pár již klasických skečů (Černý rytíř, Most smrti, kuplet o Camelotu) je tu až příliš patrný ten hajdalácký rámec "sebereme pár kostýmů a dobrých nápadů... no a něco natočíme". Celek totiž po letech ztrácí kouzlo a zbývají jen záblesky pythoní geniality. Svatý grál v sobě nemá tu geniálně semknutou podvratnost Briana či vygradovaný cynismus Smyslu života. Je to taková cesta odnikud nikam s občasnými zastávkami ve výtečné parodii na středověký folklór či historické filmy. Nedivím se, že film původně nefungoval a pomohlo mu až přidání opravdu retardované heroické hudby. Čím více Svatý grál sleduji, tím více mi to připadá jako trhací kalendář, jehož oslí můstky postrádají tu pošahanost i surreálnou obraznost pythonovských skečů. Nerad to říkám, ale... nudím se u toho... a to se pokládám za velkého fandu cirkusu.(26.1.2004)

Geniální!Jedna z nejlepších komedií,jaká kdy vznikla a pro mě jednoznačně nejlepší Pythoni.Život Briana byl taky super,ale tohle je prostě totální masakr.Snad největší úlet,jaký jsem kdy viděl.Od souboje s Černým rytířem,přes rytíře Ni až k hradu Aaargh je film naprosto perfektní.A taky jsem tady pochytil pár užitečných rad,třeba,že je dobré znát rozdíl mezi africkou a evropskou vlaštovkou a hlavně,že člověk by si měl dávat sakra bacha na roztomilé bílé králíčky.A taky jsou tady skvělé Terryho animace.Prostě bomba,kterou si musím urychleně pořídit,abych se u ní mohl pobavit kdykoliv.95 %(27.8.2009)

Svatý Grál drží s Brianem s přehledem krok. Těžko vybrat nejlepší skeč, přetěžko, neboť co vteřina, to smrtící fór. Ale kdybych přesto měl... Byla by to jízda koňmo bez koní, zato s kokosovými skořápkami? Nebo svoz mrtvých? Rytíři, kteří říkají Ni? Králík zabiják? Tim? Statečný sir Robin? Lancelot, který se nechává unést? Obránci francouzského hradu? Ne, nejde to. Grál je skvělý celý.___P.S. Dnes u příležitosti 40. výročí viděno v kině a... No, co vám budu povídat, prostě a jednoduše hodina a půl nepřetržitého hysterického smíchu až pláče.(18.9.2007)

No tak se teda omlouvám všem uživatelům čsfd, ale tohle je prostě lepší než Život Briana. Než jsem viděl toto, myslel jsem si, že už nepoznám lepší humor, než ten, který prezentují herci Divadla Járy Cimrmana. To si myslím samozřejmě i teď, avšak na mém "humorném" nebi je o 1 hvězdu více. "...Čtyři jest mnoho, leč dva jest málo. I pět je též přes..."; "...únik pro Artuše a jeho rytíře se zdál být beznadějný, když náhle...animátora postihl smrtelný srdeční záchvat"; "...kdokoli chce přejít, musí mi odpovědět...tři otázky vědět...Jaká je tvá oblíbená barva? Modrá. V pořádku můžeš jít..." Navíc je tu ještě ten zajíc zabiják, takže musím hodnotit 5*.(15.2.2008)

Kongeniální záležitost, která ovšem funguje spíše jako série jednotlivých skečů než jako film. Je na něm hodně vidět, že nejen ty absentující koně, ale i spousta dalších věcí je znouzectnost. Ne, že by to nebylo špatné, koneckonců to jsou takříkajíc fóry navíc, ale i tak je to trochu škoda. Při větším rozpočtu a tudíž i velkolepější výpravě by celek patrně působil méně rozdrobeně a daleko filmověji... Celkový dojem: 85% Zajímavé komentáře: Marigold, kinej, Eddard(2.9.2010)

• - Pro Japonce byl Svatý grál přeložen jako Svatý šálek saké. (Kulmon)

• - Členové kapely Pink Floyd byli velkými fanoušky Monty Pythonů, a proto část výdělku z alba "The Dark Side of the Moon" použili na financování tohoto filmu. (Dreadd)

• - Graham Chapman jako král Artuš byl jediný herec který nosil skutečnou železnou košili. Ostatní herci nosili pletenou vlnu vypadající jako kov. (Kulmon)