Monty Python a Svatý Grál

• slovenský

Monty Python a Svätý Grál

Dobrodružný / Komedie

Velká Británie, 1975, 91 min

Pominu-li pár již klasických skečů (Černý rytíř, Most smrti, kuplet o Camelotu) je tu až příliš patrný ten hajdalácký rámec "sebereme pár kostýmů a dobrých nápadů... no a něco natočíme". Celek totiž po letech ztrácí kouzlo a zbývají jen záblesky pythoní geniality. Svatý grál v sobě nemá tu geniálně semknutou podvratnost Briana či vygradovaný cynismus Smyslu života. Je to taková cesta odnikud nikam s občasnými zastávkami ve výtečné parodii na středověký folklór či historické filmy. Nedivím se, že film původně nefungoval a pomohlo mu až přidání opravdu retardované heroické hudby. Čím více Svatý grál sleduji, tím více mi to připadá jako trhací kalendář, jehož oslí můstky postrádají tu pošahanost i surreálnou obraznost pythonovských skečů. Nerad to říkám, ale... nudím se u toho... a to se pokládám za velkého fandu cirkusu.(26.1.2004)

Svým způsobem je tahle absurdní podoba středověku věrohodnější než v leckterých vážně míněných dramatech (třeba scéna jak rozpoznat čarodějnici je až nepříjemně reálná). První obrovský zářez Pythonů do mojí palice, kdo by odolal svatému handgranátu, přechodu mostu smrti, nenaložené vlaštovce či černému rytíři. "Vytrhněmež svatou pojistku a počítejmež do tří, ne více, ne méně. Tři budež číslo jež vyslovímeš. Ne čtyři, ne dva, kromě těch případů, když počítáme do tří. Číslo pět jest zakázáno. Pak vrhněmež svatý handgranát antiošský strmým obloukem na nepřátely své, a tak to schytaj."(8.4.2013)

• nascendi

Keď som videl druhý krát Život Briana, nadobudol som dojem, že tí Pytoni by mohli byť celkom zaujímaví. Teraz som za neskutočného utrpenia dopozeral Svätý Grál a neviem ani približne odhadnúť koľko repríz by som musel absolvovať, než by som tam našiel niečo vtipné alebo zaujímavé. Takže jedna hviezdička a dovi, dopo. Never more.(16.6.2018)

V předalekých krajích, daleko za pohořím konvenčních komedií, existují země zvané Satiria, Sarkasmia a Absurdia, a těmhle zemím vládne rukou neochvějnou skupina králů - Monty Python. Fascinuje mě především, s jakou lehkostí pánové ten svůj drasticky přímočarý a luxusně neuctivý humor prezentují. Scény s černým rytířem, čarodějnicí, zvířecí palbou, masakrováním svatebních hostů, králíčkem zabijákem nebo strážcem mostu by se měly promítat na univerzitách komiky.(19.1.2008)

• Anderton

Pythonovci mi dlho unikali, ale ako pozerám, o nič som nedošiel. Párkrát som sa zasmial, vačšinou ale len pozeral čo to akože má byť. 88percent je asi nejaký monthypythonovský blbý vtip. Prečítal som si po čase dej tohto filmu, spomenul na niektoré hlášky a usúdil, že už to nikdy znovu vidieť nechcem. Pripadali mi rovnako mimo, ako kedysi. Ní mením na nie.(5.6.2007)

• - Černého rytíře hrál nejprve John Cleese, ale když jej Artuš začne osekávat, nahradil ho jednonohý herec. (Kulmon)

• - Bůh je ve skutečnosti fotka známého anglického hráče kriketu z 19. století jménem W. G. Grace. (Kulmon)

• - To, že ve filmu nejezdí Artuš (Graham Chapman) na koni, ale pouze si ho představuje, původně nebylo myšleno jako vtip. Na koně totiž nezbyly peníze. (SeanBean)