Monty Python a Svatý Grál

Monty Python and the Holy Grail

Monty Python a Svätý Grál

Dobrodružný / Komedie

Velká Británie, 1975, 91 min

Od samého začátku je znát, že tvůrcům chyběly peníze. Vyjma absence koní a (dnes již legendární) náhrady za ně je to znát prostě ve všem. Příběh si vzal dovolenou, rytíři putují odnikud nikam a konec je rověž nijaký. Proč tedy takovéhle hodnocení !? Monty Pythoni totiž všechny tyto nedostatky využili zcela ve svůj prospěch a co by jinde zavánělo laciností a amatérismem, zde působí jako chytrý a legrační nápad. Praštěné, ujeté a nebetyčně vtipné - navíc obsahující všechny ingredience, kvůli kterým má tuhle partu srandistů tak rád. 100%.(14.4.2013)

Svým způsobem je tahle absurdní podoba středověku věrohodnější než v leckterých vážně míněných dramatech (třeba scéna jak rozpoznat čarodějnici je až nepříjemně reálná). První obrovský zářez Pythonů do mojí palice, kdo by odolal svatému handgranátu, přechodu mostu smrti, nenaložené vlaštovce či černému rytíři. "Vytrhněmež svatou pojistku a počítejmež do tří, ne více, ne méně. Tři budež číslo jež vyslovímeš. Ne čtyři, ne dva, kromě těch případů, když počítáme do tří. Číslo pět jest zakázáno. Pak vrhněmež svatý handgranát antiošský strmým obloukem na nepřátely své, a tak to schytaj."(8.4.2013)

Asi jedno z najgeniálnejších spracovaní mýtu o Kráľovi Artušovi aký som mal možnosť vidieť. Jones a Gilliam dotiahli absurditu do štádia, kedy sa z nej stáva niečo priekopnícke, vtipné a uvoľnené. Každá jedna postava a každá jedna časť príbehu je dokonalá, pozliepaná z najlepšieho anglického humoru a plná šialených Gilliamových kresieb. Pre mňa akýsi vrchol Monty Pythonovskej tvorby, kedy aj z toho mála dokázali vytrieskať neskutočne veľa. Veľa pamätných scén a postavičiek. Jednoducho to zbožňujem.(25.1.2008)

Za nejlepsi film Monty Pythonu sice povazuju Zivot Briana, ale i tohle je slusnej masakr. Film je docela kratkej, takze je to prakticky jedna velka jizda, ale je tu i par hluchejch mist, kdy se nektere fory opakujou a ty pak nepusobi tolik vtipne. Nicmene to se deje jen vyjimecne. Je tu spousta naprosto genialnich scen a ani vas nenapadne se pozastavovat nad levnejsima kulisama. Herci jsou jako vzdy perfektni, ale nekteri mohli dostat vic prostoru. Jediny co mi moc nesedlo byl konec, byl sice spravne ujetej, ale precejen to zustalo takove nedoresene. I kdyz mam k filmu drobne vyhrady, tech 87 minut jsem se skvele bavil, takze jasnejch 5*.(24.11.2006)

Pravdou je, že Monty Pythonům více svědčily krátké a jednoduché skeče, obsažené v seriálu Létajícící cirkus M.P. Ovšem pokud se jim zachtělo vydat se na filmová plátna, nebyl už jejich humor vždy tak briskní a občas se divák dokonce mírně, ale opravdu jen mírně nudil (M.P. smysl života). To ale zdaleka neplatí v tomto případě (a u Života Briana vlastně taky ne). Parodie na artušovskou legendu se těmto britským komikům povedla na jedničku a některé vtipy jsou doslova k nepřežití (u tohoto výrazu se mi vybavuje skeč "Vtip zabiják" z 1. dílu Létajícího cirkusu). Tito pánové to zkrátka uměli a i když se i oni občas malinko "utnuli" (nebo "uťali"?), dá se říct, že jejich humor se stal legendární a do jisté míry i jedinečný, tudíž nenapodobitelný. Což je tak trochu škoda.(15.8.2003)

• - Nejvíce postav (12) hraje Michael Palin. (Karlos80)

• - 6 herců hrálo ve filmu 44 postav. (GreatestFan)

• - Bůh je ve skutečnosti fotka známého anglického hráče kriketu z 19. století jménem W. G. Grace. (Kulmon)