Monty Python a Svatý Grál

• slovenský

Monty Python a Svätý Grál

Dobrodružný / Komedie

Velká Británie, 1975, 91 min

Jen superlativy na adresu Svatého Grálu. Monty Pythoni vytvořili pouhé tři celovečerní filmy, ale doslova jimy převrátily filmový svět. Život Briana je lepší, ale to teď vůbec nevadí. Pokud Vám nevadí trošku drsnější humor (i když, jak se to tak vezme), tak se budete výborně bavit. Tvůrci se nemazlí nejen s legendou samotnou, ale i s žánrem, který je na parodii jako stvořený. Třeba scény s rytířem či u mostu můžou natočit jen a jen Britové. Poklona až k zemi - Nejen vtipné, ale i výborně natočené. Špička.(5.5.2006)

Svatý Grál drží s Brianem s přehledem krok. Těžko vybrat nejlepší skeč, přetěžko, neboť co vteřina, to smrtící fór. Ale kdybych přesto měl... Byla by to jízda koňmo bez koní, zato s kokosovými skořápkami? Nebo svoz mrtvých? Rytíři, kteří říkají Ni? Králík zabiják? Tim? Statečný sir Robin? Lancelot, který se nechává unést? Obránci francouzského hradu? Ne, nejde to. Grál je skvělý celý.___P.S. Dnes u příležitosti 40. výročí viděno v kině a... No, co vám budu povídat, prostě a jednoduše hodina a půl nepřetržitého hysterického smíchu až pláče.(18.9.2007)

• Renton

Scénář: Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones, Michael Palin .. Absolutně mimo (nebejt v IMdb TOP250 tak o to, po předešlých mizerných zkušenostech s MP, ani nezavadím..).(2.11.2009)

Od samého začátku je znát, že tvůrcům chyběly peníze. Vyjma absence koní a (dnes již legendární) náhrady za ně je to znát prostě ve všem. Příběh si vzal dovolenou, rytíři putují odnikud nikam a konec je rověž nijaký. Proč tedy takovéhle hodnocení !? Monty Pythoni totiž všechny tyto nedostatky využili zcela ve svůj prospěch a co by jinde zavánělo laciností a amatérismem, zde působí jako chytrý a legrační nápad. Praštěné, ujeté a nebetyčně vtipné - navíc obsahující všechny ingredience, kvůli kterým má tuhle partu srandistů tak rád. 100%.(14.4.2013)

"Jaká je vzdušná rychlost nenaložené vlaštovky?" Tak na tuto otázku nemohu odpovědět, protože nevím, zda se jedná o vlaštovku africkou či evropskou. Nicméně jako znalec Artušovské legendy mohu potvrdit, že tento film je natočen podle skutečných událostí a tak je k němu třeba přistupovat. S humorem. Mne tedy nejvíc dostala bojovnost Černého rytíře, záludné otázky na Mostu smrti a samozřejmě jezdecký výkon Artušovy družiny. Prostě jsem se musel rozhodnout, zda je to tak blbé nebo geniální a jelikož jsem tento problém nevyřešil, tak jsem si vybral zábavu.(14.1.2018)

• - V roce 2006 se film v anketě anglické stanice Channel 4, ve které přes 22 000 diváků zvolilo 50 nejlepších komedií, umístil na 6. místě. (Vrata88)

• - Černého rytíře hrál nejprve John Cleese, ale když jej Artuš začne osekávat, nahradil ho jednonohý herec. (Kulmon)

• - Gorilí ruka, která listuje stránkami patří Terrymu Gilliamovi. Ruka předchozí patří jeho manželce. (Kulmon)