Monty Python a Svatý Grál

• slovenský

Monty Python a Svätý Grál

Dobrodružný / Komedie

Velká Británie, 1975, 91 min

Podle všeho vznikal Svatý Grál za dost provizorních podmínek a nesl se v duchu sporů Jonese a Gilliama, ale čert to vem, protože je to jeden z nejvtipnějších filmů, na jaké můžete narazit. A z nejpoučnějších - kde jinde se dozvíte tolik o nosnosti kanadské vlaštovky? Ale tak jako mě v Životě Briana pokaždé sejme Pyjus Čůwus a jeho žena, i tady je jedna taková scéna. Už jsem ten film viděl snad dvacetkrát a vůči některým vtipům jsem inmunní, ale poprvé nebo posté - rytíři, co dělají "NI" mě vždycky rozchechtají k slzám. I když připouštím, že kdybych šel nějakým temným průjezdem a někdo by na mně ze tmy vyštěkl "NI!", asi by mi leknutím upadly uši. 100%(26.1.2006)

K tomuhle filmu jsem musel dozrát. Není jako ty další dva od MP, ty jsou ve svém vtipu jednodušše přímočaře vtipnější. Svatý grál je hůř přístupný, a tak jsem ho v 16ti úplně nedocenil a pak už se na něj nepodíval. Jenže pak jsem taky tři roky hrál v orchestru muzikál Spamalot, který tenhle film krásně vykrádá a většinu hlášek z filmu najednou znám zpaměti. Je to tu někdy samozřejmě absurdně nesmyslné, ale o to taky jde. Ale řekl bych, že těch vtipných scén je tu skoro nakonec i víc, než v Brianovi.(25.12.2017)

• Frajer42

Film jsem viděl v anglickém znění s titulky, kde nejeden překlad byl dosti rozporuplný. Google translater je dobrá věc, ale chce to mít i nějaké nadprůměrné znalosti angličtiny. Teď k filmu. Z dalších dílů Monty Python jsem byl zvykly na obrovský přísun humoru. Musím zcela upřímně říct, že tady ho bylo sakra po skromnu, až žádný. Nemám moc co dodat, obrovský průser. Ve svém hodnocení odmítám brát v potaz i jméno autora, kterého celkem uznávám. Život Briana byl úžasný, Meaning of life byl lehce nadprůměrný a tohle je jednoznačný průser, kde ani pořádně nevím, za co tu * dávám. Ani si nevzpomínám, že bych se tu usmál.(6.9.2011)

• Falko

Ja neviem, ale toto bola zatial najväcsia trapna blbost, aku som kedy videl a to som sa predtym viac nasmial na takom blbom BLAZNIVOM PRIBEHU ROBINA HOODA (1993) od Mela Brooksa. Nasla sa nejaka scena, kde som sa trosku pousmial, ale tak casto som sa pozeral na hodinky a cakal, kedy to konecne skonci, ze si ani nepamätam, pri akom filme sa mi to stalo naposledy... Ktovie, mozno by sa mi tato parodia pacila, keby som bol o nieco mladsi ,ale inac sorry Gilliam a Jones, ale toto je uz mimo mna. Nechapem preco ma tento film tak vysoke hodnotenia na CSFD a IMDb... 07.05.2009 ___ Graham Chapman - (Kral Artuš / Hlas Boha / Prostredná hlava) +++ John Cleese - (Čierny rytier / Tretí roľník / Sir Lancelot, statočný / Posmešný francúzsky strážca / Tim kúzelník) +++ Eric Idle - (Mŕtvy zberač / Prvý roľník / Sir Robin, ktorý nie je až tak statočný, ako Sir Lancelot / Strážca močaristého zámku / Brat Maynard) +++ Terry Gilliam - (Patsy / Zelený rytier / Starý muž zo scény 24 (dozorca mostu) / Sir Bors / Animátor / Gorilia ruka) +++ Terry Jones - (Dennisova matka / Sir Bedevere / Ľavá hlava / Hlas kresliča / Princ Herbert) +++ Michael Palin - (Dennis / Druhý roľník / Pravá hlava / Sir Galahad / Rozprávač / Kráľ močaristého zámku / Brat Maynardowho brata) +++ Connie Booth - (Čarodejnica) +++(7.5.2009)

Je mi to hrozne ľúto. Asi je to tým, že som bol v ten deň príliš unavený, ale celý film sa mi neskutočne vliekol. Netvrdím, že bol zlý, na niektorých scénach som sa kráľovsky bavil (debata o lastovičkách a kokosoch, chrabrý útek sira Robina, odhodlaný bojovník bez končatín), ale minimálna dejová línia u mňa spôsobila, že som sa začal nudiť. Možno keby som vedel, že ma nečaká film, ale sled absurdných skečov, dopadlo by to inak.(23.1.2011)

• - Vzdušná rychlost vlaštovky je 11 metrů za sekundu. Vlaštovka mává křídly 7 - 9krát za minutu, ne 43krát. (Kulmon)

• - V roce 2006 zařadil časopis Premiere film mezi 50 nejlepších komedií všech dob. (Kulmon)

• - V roce 2006 se film v anketě anglické stanice Channel 4, ve které přes 22 000 diváků zvolilo 50 nejlepších komedií, umístil na 6. místě. (Vrata88)