Monty Python a Svatý Grál

• slovenský

Monty Python a Svätý Grál

Dobrodružný / Komedie

Velká Británie, 1975, 91 min

Svatý grál není až takovou kritikou britské společnosti jako je Smysl života a není ani kompletním celistvým filmem jako je Život Briana. Jde o jakýsi mišmaš scének, které mají jeden všezastřešující rámcový příběh. Mluvím tady ale o scénkách naprosto a zcela geniálních, které diváka odrovnají a nutí ho se na film dívat znovu a znovu. Mezitím, co se totiž válí smíchy po zemi, mu unikne další halda skvělých gagů. Nenapadá mě jiný film, ze kterého by se usadilo více kultovních hlášek než právě ze Svatého grálu. A jen málo lidí si stále myslí, že mezi Evropskou vlaštovkou a Africkou vlaštovkou není vůbec žádný rozdíl. Ač je Život Briana ještě o kousíček lepším filmem, tak právě díky Svatému grálu si tenhleten Létající cirkus pana Monty Pythona zasloužil věčnou slávu. A naprosto zaslouženě. [říjen 2006](6.10.2006)

„Ako dlho poletí z miesta A do B kokosmi naložená lastovička?“ Výpravne nevýpravný historický epos o Artušovi (alebo kto bol ten chlap) a kokosových orechoch. Ako bojuje bezruký Čierny rytier? Ako sa asi správa čarodejnica, ktorú treba za každú cenu upáliť? Ako najjednoduchšie dobyť hrad Francúzov? Dokáže krava (a iné domáce zvieratá) lietať? A ako to bolo s trójskym králikom, trojhlavým obrom, nadržanými pannami, rytiermi „Ni“ (túžia po vzácnych okrasných kroch), obyvateľmi močiarov (a ich štvrtom hrade, pričom prvé dva sa potopili a tretí vyhorel a potom sa potopil), masakrou na svadbe (John Cleese mal vždy charakter), hradom Aaargh a strážcom Mostu smrti? To - a všeličo - iné sa dozviete vďaka tomuto dokumentárnemu, náučnému, poučnému a na informácie z histórie hodnotnému filmu. Od určitej chvíle pristupujem k bielym zajačikom s rezervou. P.S. Malá rada. Keď sa vás niekto spýta, aká je rýchlosť NENALOŽENEJ lastovičky, kontrujte otázkou, či africkej alebo európskej.(12.9.2006)

Můj nejoblíbenější pajtnovslý film. Jednak je tu Gilliamova animace ve vrcholné formě a dle mého také největší koncentrace vtipů (ano, sice jsem regulérně nebrečela smíchy jako u Briana, ale zato nemá žádné slabé scény). Ať už se jedná o africké vlaštovky nesoucí na šůře v zobácích kokosové ořechy, vulgární Francouze, obléhání hradu pomocí dřevěného králíka, černého rytíře, tlupu mladých jeptišek, rytíře říkající ni, krvelačného králíka,... mohla bych pokračovat hodiny.(22.11.2008)

Z Montyho filmů mám tenhle nejradši, možná proto, že je nejsyrovější a nejspíš díky tomu taky nejšílenější. Všechny triky jsou šíleně low-endový a to dodává Grálu atmosféru, jakou Život Briana nebo Smysl života už neměly (i když jsou samozřejmě taky bezchybný, nemám pravdu?). Peklo hlášek je zvířecky pekelný (od vlaštovky přes krávu až po králíka), songy nezapomenutelný (I didn´t!) a kdo se nesměje, ten nestíhá číst titulky, nebo už smíchy umřel.(12.12.2006)

Geniální!Jedna z nejlepších komedií,jaká kdy vznikla a pro mě jednoznačně nejlepší Pythoni.Život Briana byl taky super,ale tohle je prostě totální masakr.Snad největší úlet,jaký jsem kdy viděl.Od souboje s Černým rytířem,přes rytíře Ni až k hradu Aaargh je film naprosto perfektní.A taky jsem tady pochytil pár užitečných rad,třeba,že je dobré znát rozdíl mezi africkou a evropskou vlaštovkou a hlavně,že člověk by si měl dávat sakra bacha na roztomilé bílé králíčky.A taky jsou tady skvělé Terryho animace.Prostě bomba,kterou si musím urychleně pořídit,abych se u ní mohl pobavit kdykoliv.95 %(27.8.2009)

• - John Cleese a Terry Jones ve filmu jako jediní Monty Pythoni nezemřou. (Kulmon)

• - Asýrie měla ve skutečnosti 4 hlavní města. Všechna se dnes nachází na území Iráku. (Kulmon)

• - V původním scénáři našel Artuš a jeho rytíři Svatý grál ve slavném londýnském obchodním domě Harrods. (Kulmon)