Monty Python a Svatý Grál

• slovenský

Monty Python a Svätý Grál

Dobrodružný / Komedie

Velká Británie, 1975, 91 min

„Ako dlho poletí z miesta A do B kokosmi naložená lastovička?“ Výpravne nevýpravný historický epos o Artušovi (alebo kto bol ten chlap) a kokosových orechoch. Ako bojuje bezruký Čierny rytier? Ako sa asi správa čarodejnica, ktorú treba za každú cenu upáliť? Ako najjednoduchšie dobyť hrad Francúzov? Dokáže krava (a iné domáce zvieratá) lietať? A ako to bolo s trójskym králikom, trojhlavým obrom, nadržanými pannami, rytiermi „Ni“ (túžia po vzácnych okrasných kroch), obyvateľmi močiarov (a ich štvrtom hrade, pričom prvé dva sa potopili a tretí vyhorel a potom sa potopil), masakrou na svadbe (John Cleese mal vždy charakter), hradom Aaargh a strážcom Mostu smrti? To - a všeličo - iné sa dozviete vďaka tomuto dokumentárnemu, náučnému, poučnému a na informácie z histórie hodnotnému filmu. Od určitej chvíle pristupujem k bielym zajačikom s rezervou. P.S. Malá rada. Keď sa vás niekto spýta, aká je rýchlosť NENALOŽENEJ lastovičky, kontrujte otázkou, či africkej alebo európskej.(12.9.2006)

Pravdou je, že Monty Pythonům více svědčily krátké a jednoduché skeče, obsažené v seriálu Létajícící cirkus M.P. Ovšem pokud se jim zachtělo vydat se na filmová plátna, nebyl už jejich humor vždy tak briskní a občas se divák dokonce mírně, ale opravdu jen mírně nudil (M.P. smysl života). To ale zdaleka neplatí v tomto případě (a u Života Briana vlastně taky ne). Parodie na artušovskou legendu se těmto britským komikům povedla na jedničku a některé vtipy jsou doslova k nepřežití (u tohoto výrazu se mi vybavuje skeč "Vtip zabiják" z 1. dílu Létajícího cirkusu). Tito pánové to zkrátka uměli a i když se i oni občas malinko "utnuli" (nebo "uťali"?), dá se říct, že jejich humor se stal legendární a do jisté míry i jedinečný, tudíž nenapodobitelný. Což je tak trochu škoda.(15.8.2003)

Asi jedno z najgeniálnejších spracovaní mýtu o Kráľovi Artušovi aký som mal možnosť vidieť. Jones a Gilliam dotiahli absurditu do štádia, kedy sa z nej stáva niečo priekopnícke, vtipné a uvoľnené. Každá jedna postava a každá jedna časť príbehu je dokonalá, pozliepaná z najlepšieho anglického humoru a plná šialených Gilliamových kresieb. Pre mňa akýsi vrchol Monty Pythonovskej tvorby, kedy aj z toho mála dokázali vytrieskať neskutočne veľa. Veľa pamätných scén a postavičiek. Jednoducho to zbožňujem.(25.1.2008)

Už dlouho jsem se u něčeho tak neřezal! Málem jsem i smíchy umřel...a to již u počátečních lamých titulkách :D...intelektuální humor + Monty Python + Legenda o Svatém Grálu = "nejlepší komedie všech dob!" Dávám 100%...ale kokosy nerostou v mírném pásmu...nejdřív plácání a pak přejdeme k orálnímu sexu :D(27.5.2006)

Jen superlativy na adresu Svatého Grálu. Monty Pythoni vytvořili pouhé tři celovečerní filmy, ale doslova jimy převrátily filmový svět. Život Briana je lepší, ale to teď vůbec nevadí. Pokud Vám nevadí trošku drsnější humor (i když, jak se to tak vezme), tak se budete výborně bavit. Tvůrci se nemazlí nejen s legendou samotnou, ale i s žánrem, který je na parodii jako stvořený. Třeba scény s rytířem či u mostu můžou natočit jen a jen Britové. Poklona až k zemi - Nejen vtipné, ale i výborně natočené. Špička.(5.5.2006)

• - Mnoho komparsistů ve filmu jsou ve skutečnosti kulisáci a technici. (Kulmon)

• - Loď použitou na konci filmu navrhl sám režisér Terry Gilliam. (Dreadd)

• - V původním scénáři našel Artuš a jeho rytíři Svatý grál ve slavném londýnském obchodním domě Harrods. (Kulmon)