Reklama

Reklama

Monty Python a Svatý Grál

  • Velká Británie Monty Python and the Holy Grail (více)
Trailer 2

Jde o velmi neotřelé zpracování příběhu krále Artuše putujícího napříč Británií, aby kolem sebe nashromáždil nejlepší rytíře a Bůh mu zjevil, kde najít Svatý Grál. Na své cestě se střetává s bizardními překážkami. Bez znalosti vzdušné rychlosti nenaložené vlaštovky nemá šanci. (Pannonia Ent.)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (635)

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $400,000Tržby USA $3,427,696Tržby Celosvetovo $5,028,948Tržby za predaj Blu-ray v USA $5,918,891 //počet predaných kusov 235,634Tržby za predaj DVD v USA $21,330,562 //počet predaných kusov 2,158,354║ prízemný suchý anglický humor, len trápnosť šedivá /20%/ ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

Pravdou je, že Monty Pythonům více svědčily krátké a jednoduché skeče, obsažené v seriálu Létajícící cirkus M.P. Ovšem pokud se jim zachtělo vydat se na filmová plátna, nebyl už jejich humor vždy tak briskní a občas se divák dokonce mírně, ale opravdu jen mírně nudil (M.P. smysl života). To ale zdaleka neplatí v tomto případě (a u Života Briana vlastně taky ne). Parodie na artušovskou legendu se těmto britským komikům povedla na jedničku a některé vtipy jsou doslova k nepřežití (u tohoto výrazu se mi vybavuje skeč "Vtip zabiják" z 1. dílu Létajícího cirkusu). Tito pánové to zkrátka uměli a i když se i oni občas malinko "utnuli" (nebo "uťali"?), dá se říct, že jejich humor se stal legendární a do jisté míry i jedinečný, tudíž nenapodobitelný. Což je tak trochu škoda. ()

Reklama

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Na skapanie vtipné (hlavne Lancelotov útok na svadobnú hostinu a súboj s Čiernym rytierom - "To je len škrabnutie! Vráť sa, ty zbabelec!"), ale v pythonovskej filmografii až trojka po Zmysle a Brianovi. Najzábavnejšie na tom je, že niektoré scény (úvodné vynáranie sa "jazdy" z hmly) vyzerajú ako paródia na Excalibur, ktorý však vznikol až o niekoľko rokov neskôr. ()

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Opět. Opět jsem se snažil najít si cestu k Montypythonskému humoru a opět to nevyšlo. Já ty vtipy sice chápu, vím na co naráží, vím proč mají být vtipné, ale prostě mi v drtivé většině případů vtipné nepřijdou. Jasně, párkrát jsem se zasmál, ale v takhle bezdějovém filmu, který je vlastně jenom sledem "vtipných" scének, bych se pro vyšší hodnocení musel smát pořád. Další šanci už Pythonům asi nedám. ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Celovečerní prvotina Monty Pythonů. Dalo by se říct, že se jedná o povídkový film, ale protože jde o Monty Pythony, není možno škatulkovat, navíc ona tam vlastně i ta "dějová linie vinoucí se celým filmem" je ;-). O co jde - král Artuš dostane za úkol najít svatý grál, sežene si družinu rytířů kulatého stolu (Lancelot a spol.), pak se rozhodnou, že se rozdělí, aby měli větší šanci (a my sledujeme jejich cesty na kterých naráží na leccos od Třílavého rytíře přes Slavného historika, kterého jeden Artušův druh odešle do věčných lovišť po Rytíře, kteří říkají NI a chtějí okrasné křoví), aby se nakonec zase spojili a nalezli (nebo ne? :-) Svatý grál. Celý děj je prošpikován britským humorem, který hned tak někdo nepřekoná. A napadlo mě, že by stálo za to vymyslet soutěž, kdo najde nejvíc postav, které hraje někdo ze 6-tice Monty Pythonů (a tříhlavý rytíř se počítá za jednoho :-). ()

Galerie (59)

Zajímavosti (40)

  • Spolu s Pink Floyd na film prispeli aj kapely Led Zeppelin a Genesis čiastkami okolo 10 tisíc libier. (Ivulo)
  • Asýrie měla ve skutečnosti 4 hlavní města. Všechna se dnes nachází na území Iráku. (Kulmon)

Související novinky

Zemřel Terry Jones

Zemřel Terry Jones

23.01.2020

V nedožitých 78 letech nás v úterý opustil velšský herec, scenárista, režisér a v neposlední řadě spisovatel, Terry Jones. Člen světoznámé britské komediální skupiny Monty Python vystudoval… (více)

Cage a hladový králík

Cage a hladový králík

27.11.2009

S králíky nejsou žerty. Víme to už od dob Meet the Feebles či Monty Python a Svatý Grál. Film Rogera Donaldsona sice nese téměř disneyovský název The Hungry Rabbit Jumps, ale ve skutečnosti půjde o… (více)

Python na operačním sále

Python na operačním sále

23.10.2006

Terrymu Jonesovi, absolventovi St. Edmund Hall College na Oxford University (obor středověká literatura) a jednomu z členů legendárního seskupení Monty Python a Svatý grál, která se konala minulý… (více)

Monty Pythoni znovu spolu?

Monty Pythoni znovu spolu?

29.08.2005

Říct že od doby kdy legendární, kultovní, unikátní, nedostižná, brilantní a hlavně extravagantní skupina britských komiků (a jednoho, stejnými superlativy popsatelného, amerického výtvarníka)… (více)

Reklama

Reklama