Monty Python a Svatý Grál

• slovenský

Monty Python a Svätý Grál

Dobrodružný / Komedie

Velká Británie, 1975, 91 min

"Now what happens?" - "Well now, Launcelot, Galahad, and I wait until nightfall and then leap out of the rabbit and take the French by surprise, not only by surprise but totally unarmed!" - "Who ... Who breaks out?" - "Er ... We ... Launcelot, Galahad, and I ... Er ... leap out of the rabbit and ..." (GROUP FACEPALM) --- Scéna, na kterou zřejmě dosmrti nezapomenu (stejně jako na Black Knight - "Alright, we call it a draw"). U toho jsem se napoprvý řezal jako blázen. Ovšem jako celek působí zralejšim dojmem mladší Brian.(22.8.2013)

O štipku slabšie než Život Briana, ale svojim spôsobom predsa vtipnejšie. Scenár má oproti Brianovi menší spoločenský presah a príbehovú celistvosť, Svätý Grál je skôr len sledom fantasticky absurdných skečov na tému artušovských legiend; číre montypythonovské blbnutie so živelným britským humorom, vynikajúcou hudbou a skvostnou animáciou v podaní šestice najlepších komikov (nielen) svojej éry. (8/10)(15.11.2011)

Od samého začátku je znát, že tvůrcům chyběly peníze. Vyjma absence koní a (dnes již legendární) náhrady za ně je to znát prostě ve všem. Příběh si vzal dovolenou, rytíři putují odnikud nikam a konec je rověž nijaký. Proč tedy takovéhle hodnocení !? Monty Pythoni totiž všechny tyto nedostatky využili zcela ve svůj prospěch a co by jinde zavánělo laciností a amatérismem, zde působí jako chytrý a legrační nápad. Praštěné, ujeté a nebetyčně vtipné - navíc obsahující všechny ingredience, kvůli kterým má tuhle partu srandistů tak rád. 100%.(14.4.2013)

• Hejtmy

{595/1001} Humor Monty Pythonů mně přijde docela slabý, prostě se mi zdá, že podobné absurdní situace a dialogy bych vymyslel i já s kámošema v hospodě a nepotřebuji k tomu koukat na "zaručeně vtipný" film. Hned jak se do hlavního příběhu začnou motat rádoby vychytávky typu, že přeskočí do dnešní doby nebo se baví o tom, kolikátá se zrovna natáčí scéna, tak je všechno v tahu. Nudný tento film moc není, dá se dokoukat v pohodě bez trvalých následků, ale znovu bych do toho nešel. 40 %(7.9.2009)

Svatý Grál drží s Brianem s přehledem krok. Těžko vybrat nejlepší skeč, přetěžko, neboť co vteřina, to smrtící fór. Ale kdybych přesto měl... Byla by to jízda koňmo bez koní, zato s kokosovými skořápkami? Nebo svoz mrtvých? Rytíři, kteří říkají Ni? Králík zabiják? Tim? Statečný sir Robin? Lancelot, který se nechává unést? Obránci francouzského hradu? Ne, nejde to. Grál je skvělý celý.___P.S. Dnes u příležitosti 40. výročí viděno v kině a... No, co vám budu povídat, prostě a jednoduše hodina a půl nepřetržitého hysterického smíchu až pláče.(18.9.2007)

• - Pro Japonce byl Svatý grál přeložen jako Svatý šálek saké. (Kulmon)

• - Asýrie měla ve skutečnosti 4 hlavní města. Všechna se dnes nachází na území Iráku. (Kulmon)

• - Bee Duffell zemřel dříve, než šel film do kin. (Kulmon)