Monty Python a Svatý Grál

• slovenský

Monty Python a Svätý Grál

Dobrodružný / Komedie

Velká Británie, 1975, 91 min

No, taková super pecka jako "Život Briana" to není, ale Monty Pythonovic ujetý humor mě jednoduše dostává do kolen. Bohužel ho v tomhle filmu není dostatek, není sice nouze o absurdní situace, ale přece jen "Svatý grál" chvílemi nudí. Solidní nadprůměr pro ty, kterým není cizí naprostá praštěnost. 75%(21.4.2009)

• salahadin

Mě tenhle humor zcela minul, připadá mi, že je složenej podle jednoho vzorce a styl se opakuje jak samohlásky v oslím hýkání. Pitvoření skupiny šáhlých komiků sice tu a tam vtipné je, ale většina scén byla vyloženě trapná (podle mě samozřejmě) a animované scény přímo na pár facek...film leckdy hodně na hranici snesitelné parodie a dobrého vkusu. Sorry, mimo moji vlnovou frekvenci.(8.9.2006)

Život Briana mne vůbec neoslovil, ale král Artuš cválající na svém neviditelném oři měl svoje nepopiratelné kouzlo. Humor je sice opět staršně ujetý a scénář působí jako naprosto absurdní smršť šílených dialogů, které si berou na paškál i zcela moderní společenskou etniku, ale tentokráte ve mně film zanechal mnohem celistvější dojem a donutil mě smát se snad v každé druhé scéně. Pythoni prostě měli svůj styl, který očividně slaví velký úspěch a který je tolik netradiční, zvláštní a nečitelný, že dokáže diváka kdykoli spolehlivě překvapit. Ať už záporně, jako jsem to vnímal já u zmíněného Brianova dobrodružství, nebo naopak pozitivně, což je právě případ Artuše a rytířů kulatého stolu, kteří na cestě za svatým Grálem museli překonávat tajemné rytíře, co říkají "Ni", nebo smrtelně nebezpečnou příšeru střežící vchod do odlehlé jeskyně. A to všechno s tím úžasným nadhledem, nesouhlasnými poznámkami přímo do kamery a opravdu vybraným závěrem, který v podstatě mluví za vše.. Jen si na to vzpomenu, už mám lepší náladu.(30.8.2012)

• Webb

[4/10] (Michael White, National Film Trustee, Python) (Technicolor /// Produkce: Mark Forstater, Michael White /// Scénář: Graham Chapman, John Cleese, Eric Idle, Terry Gilliam, Terry Jones, Michael Palin /// Kamera: Terry Bedford /// Hudba: De Wolfe, Neil Innes) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](1.2.2013)

Svým způsobem je tahle absurdní podoba středověku věrohodnější než v leckterých vážně míněných dramatech (třeba scéna jak rozpoznat čarodějnici je až nepříjemně reálná). První obrovský zářez Pythonů do mojí palice, kdo by odolal svatému handgranátu, přechodu mostu smrti, nenaložené vlaštovce či černému rytíři. "Vytrhněmež svatou pojistku a počítejmež do tří, ne více, ne méně. Tři budež číslo jež vyslovímeš. Ne čtyři, ne dva, kromě těch případů, když počítáme do tří. Číslo pět jest zakázáno. Pak vrhněmež svatý handgranát antiošský strmým obloukem na nepřátely své, a tak to schytaj."(8.4.2013)

• - 6 herců hrálo ve filmu 44 postav. (GreatestFan)

• - V roce 2006 se film v anketě anglické stanice Channel 4, ve které přes 22 000 diváků zvolilo 50 nejlepších komedií, umístil na 6. místě. (Vrata88)

• - V roce 2006 zařadil časopis Premiere film mezi 50 nejlepších komedií všech dob. (Kulmon)