Monty Python a Svatý Grál

• slovenský

Monty Python a Svätý Grál

Dobrodružný / Komedie

Velká Británie, 1975, 91 min

Jen superlativy na adresu Svatého Grálu. Monty Pythoni vytvořili pouhé tři celovečerní filmy, ale doslova jimy převrátily filmový svět. Život Briana je lepší, ale to teď vůbec nevadí. Pokud Vám nevadí trošku drsnější humor (i když, jak se to tak vezme), tak se budete výborně bavit. Tvůrci se nemazlí nejen s legendou samotnou, ale i s žánrem, který je na parodii jako stvořený. Třeba scény s rytířem či u mostu můžou natočit jen a jen Britové. Poklona až k zemi - Nejen vtipné, ale i výborně natočené. Špička.(5.5.2006)

nejvíc mě dorazila ta záchrana sira Galahada z hradu obývaného mnoha ženami, které chtěly všechny zachránit. a pak taky to, jak Lancelot vyvraždil celou tu svatbu. jak tam běžel, pořád daleko daleko a pak najednou.... nebo ti rytíři říkající Ni nebo ten čaroděj, nebo jak ten sluha dostal šípem do těla a jeho pán ho už měl za mrtvýho, když on byl úplně v pořádku nebo Holy Handgrenade of Antioch a návod k němu a... víte co? já se na to radši znovu podívám a vy byste to měli udělat taky.(23.12.2005)

Pominu-li pár již klasických skečů (Černý rytíř, Most smrti, kuplet o Camelotu) je tu až příliš patrný ten hajdalácký rámec "sebereme pár kostýmů a dobrých nápadů... no a něco natočíme". Celek totiž po letech ztrácí kouzlo a zbývají jen záblesky pythoní geniality. Svatý grál v sobě nemá tu geniálně semknutou podvratnost Briana či vygradovaný cynismus Smyslu života. Je to taková cesta odnikud nikam s občasnými zastávkami ve výtečné parodii na středověký folklór či historické filmy. Nedivím se, že film původně nefungoval a pomohlo mu až přidání opravdu retardované heroické hudby. Čím více Svatý grál sleduji, tím více mi to připadá jako trhací kalendář, jehož oslí můstky postrádají tu pošahanost i surreálnou obraznost pythonovských skečů. Nerad to říkám, ale... nudím se u toho... a to se pokládám za velkého fandu cirkusu.(26.1.2004)

Svým způsobem je tahle absurdní podoba středověku věrohodnější než v leckterých vážně míněných dramatech (třeba scéna jak rozpoznat čarodějnici je až nepříjemně reálná). První obrovský zářez Pythonů do mojí palice, kdo by odolal svatému handgranátu, přechodu mostu smrti, nenaložené vlaštovce či černému rytíři. "Vytrhněmež svatou pojistku a počítejmež do tří, ne více, ne méně. Tři budež číslo jež vyslovímeš. Ne čtyři, ne dva, kromě těch případů, když počítáme do tří. Číslo pět jest zakázáno. Pak vrhněmež svatý handgranát antiošský strmým obloukem na nepřátely své, a tak to schytaj."(8.4.2013)

Namísto recenze jsem si dovolil vložit menší konverzaci přímo z filmu. Pokud máte rádi Pythony, tohle patří mezi jejich lepší kousky. Pokud ne, nekoukejte na to, je to extrémně podobné všemu ostatnímu, co kdy natočili. Sir Bedevere: Jsou způsoby, jak zjistit, jestli jde o čarodějnici. Peasant 1: Jsou, jo? No tak prosím, do toho, pověz nám o nich. Sir Bedevere: To mi pověz ty. Co s těmi čarodějnicemi děláte? Peasant 1: Pálíme je. Sir Bedevere: No a co ještě pálíte, kromě čarodějnic? Peasant 1: Víc čarodějnic. Peasant 2: Dřevo. Sir Bedevere: Výborně. A proč čarodějnice hoří? Peasant 3: ...protože jsou... ze dřeva? Sir Bedevere: Výborně. A jak zjistíme, jestli jsou ze dřeva? Peasant 1: Postavíme z ní most. Sir Bedevere: Ovšem mosty lze stavět i z kamene, nebo ne? Peasant 1: Oh to ano. Sir Bedevere: Potopí se dřevo ve vodě? Peasant 1: Ne, to ne. Plave. Hoďte ji do jezera!! Sir Bedevere: Ne, ne. Co ještě plave na hladině? Peasant 1: Chleba. Peasant 2: Jablka. Peasant 3: Malé kameny. Peasant 1: Mošt. Peasant 2: Masová šťáva. Peasant 3: Třešně. Peasant 1: Bahno. Peasant 2: Kostely. Peasant 3: Olovo! Olovo! King Arthur: Kachna. Sir Bedevere: ...Přesně tak... Takže, logicky... Peasant 1:Pokud váží stejně jako kachna.... pak je ze dřeva... Sir Bedevere: A proto.... Peasant 2: ...Čarodějnice!(12.4.2007)

• - Graham Chapman jako král Artuš byl jediný herec který nosil skutečnou železnou košili. Ostatní herci nosili pletenou vlnu vypadající jako kov. (Kulmon)

• - Terry Gilliam umírá ve filmu jako 4 různé postavy. (Kulmon)

• - Členové kapely Pink Floyd byli velkými fanoušky Monty Pythonů, a proto část výdělku z alba "The Dark Side of the Moon" použili na financování tohoto filmu. (Dreadd)