Monty Python a Svatý Grál

• slovenský

Monty Python a Svätý Grál

Dobrodružný / Komedie

Velká Británie, 1975, 91 min

V předalekých krajích, daleko za pohořím konvenčních komedií, existují země zvané Satiria, Sarkasmia a Absurdia, a těmhle zemím vládne rukou neochvějnou skupina králů - Monty Python. Fascinuje mě především, s jakou lehkostí pánové ten svůj drasticky přímočarý a luxusně neuctivý humor prezentují. Scény s černým rytířem, čarodějnicí, zvířecí palbou, masakrováním svatebních hostů, králíčkem zabijákem nebo strážcem mostu by se měly promítat na univerzitách komiky.(19.1.2008)

• Falko

Ja neviem, ale toto bola zatial najväcsia trapna blbost, aku som kedy videl a to som sa predtym viac nasmial na takom blbom BLAZNIVOM PRIBEHU ROBINA HOODA (1993) od Mela Brooksa. Nasla sa nejaka scena, kde som sa trosku pousmial, ale tak casto som sa pozeral na hodinky a cakal, kedy to konecne skonci, ze si ani nepamätam, pri akom filme sa mi to stalo naposledy... Ktovie, mozno by sa mi tato parodia pacila, keby som bol o nieco mladsi ,ale inac sorry Gilliam a Jones, ale toto je uz mimo mna. Nechapem preco ma tento film tak vysoke hodnotenia na CSFD a IMDb... 07.05.2009 ___ Graham Chapman - (Kral Artuš / Hlas Boha / Prostredná hlava) +++ John Cleese - (Čierny rytier / Tretí roľník / Sir Lancelot, statočný / Posmešný francúzsky strážca / Tim kúzelník) +++ Eric Idle - (Mŕtvy zberač / Prvý roľník / Sir Robin, ktorý nie je až tak statočný, ako Sir Lancelot / Strážca močaristého zámku / Brat Maynard) +++ Terry Gilliam - (Patsy / Zelený rytier / Starý muž zo scény 24 (dozorca mostu) / Sir Bors / Animátor / Gorilia ruka) +++ Terry Jones - (Dennisova matka / Sir Bedevere / Ľavá hlava / Hlas kresliča / Princ Herbert) +++ Michael Palin - (Dennis / Druhý roľník / Pravá hlava / Sir Galahad / Rozprávač / Kráľ močaristého zámku / Brat Maynardowho brata) +++ Connie Booth - (Čarodejnica) +++(7.5.2009)

Celovečerní prvotina Monty Pythonů. Dalo by se říct, že se jedná o povídkový film, ale protože jde o Monty Pythony, není možno škatulkovat, navíc ona tam vlastně i ta "dějová linie vinoucí se celým filmem" je ;-). O co jde - král Artuš dostane za úkol najít svatý grál, sežene si družinu rytířů kulatého stolu (Lancelot a spol.), pak se rozhodnou, že se rozdělí, aby měli větší šanci (a my sledujeme jejich cesty na kterých naráží na leccos od Třílavého rytíře přes Slavného historika, kterého jeden Artušův druh odešle do věčných lovišť po Rytíře, kteří říkají NI a chtějí okrasné křoví), aby se nakonec zase spojili a nalezli (nebo ne? :-) Svatý grál. Celý děj je prošpikován britským humorem, který hned tak někdo nepřekoná. A napadlo mě, že by stálo za to vymyslet soutěž, kdo najde nejvíc postav, které hraje někdo ze 6-tice Monty Pythonů (a tříhlavý rytíř se počítá za jednoho :-).(1.12.2003)

„Ako dlho poletí z miesta A do B kokosmi naložená lastovička?“ Výpravne nevýpravný historický epos o Artušovi (alebo kto bol ten chlap) a kokosových orechoch. Ako bojuje bezruký Čierny rytier? Ako sa asi správa čarodejnica, ktorú treba za každú cenu upáliť? Ako najjednoduchšie dobyť hrad Francúzov? Dokáže krava (a iné domáce zvieratá) lietať? A ako to bolo s trójskym králikom, trojhlavým obrom, nadržanými pannami, rytiermi „Ni“ (túžia po vzácnych okrasných kroch), obyvateľmi močiarov (a ich štvrtom hrade, pričom prvé dva sa potopili a tretí vyhorel a potom sa potopil), masakrou na svadbe (John Cleese mal vždy charakter), hradom Aaargh a strážcom Mostu smrti? To - a všeličo - iné sa dozviete vďaka tomuto dokumentárnemu, náučnému, poučnému a na informácie z histórie hodnotnému filmu. Od určitej chvíle pristupujem k bielym zajačikom s rezervou. P.S. Malá rada. Keď sa vás niekto spýta, aká je rýchlosť NENALOŽENEJ lastovičky, kontrujte otázkou, či africkej alebo európskej.(12.9.2006)

Som rád, že patrím k väčšine, ktorej podobný typ humoru sadol a takisto som sa aj ja slušne zabával. Takmer dokonalá paródia na stredovek a rytierske dobrodružné ťaženia, ktorú reprezentujú najmä vychytané slovné prestrelky a dialógové formulky. Ktoré ku koncu síce strácajú dych, ale záver samotný je tak trefne zakončený, že sa upadajúci pocit takmer úplne vytratil. 80%.(6.10.2007)

• - Loď použitou na konci filmu navrhl sám režisér Terry Gilliam. (Dreadd)

• - Connie Booth, který ve filmu hrála obviněnou čarodějnici, byla tou dobou Cleeseho manželka. (Kulmon)

• - S výjimkou Dennisovy matky jsou veškeré ženy ve filmu hrány ženami. (Kulmon)