poster

Monty Python a Svatý Grál

 • Velká Británie

  Monty Python and the Holy Grail

 • slovenský

  Monty Python a Svätý Grál

Dobrodružný / Komedie

Velká Británie, 1975, 91 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Madison
  ****

  ,,Jsem Artuš, král Britu." ,,Netušila jsem, že máme krále. Jsme autonomní kolektív." Celkom chápem, prečo má tento film tak rozporuplné ohlasy a priznávam, vstupovala som doň s veľkou nechuťou. Nemať očakávania je asi ten najlepší spôsob, ako nebyť sklamaný, ba naopak. Neuveriteľne morbídno-absurdná satira vysmievajúca sa kráľom, rytierom, dobovým spoločenským vrstvám ,,Jsem váš král!" ,,Já tě nevolila." popretkávaná šialenými hláškami a vynikajúcimi hereckými výkonmi. Množstvo groteskných scén ma pobavilo - súboj s čiernym rytierom, vraždiaci králik, slovné ,, klábosenie" o rýchlosti lastovičiek, putovanie rytierov za asistencie kokosov čoby náhrada za kone a najmä neskutočná potupa dejinám - paródia na trójskeho koňa nemá obdoby. V poslednej polhodine filmu síce dochádzajú baterky, ale na tú prvú polovicu tak rýchlo nezabudnem. Nuž, vážení, na toto treba silný žalúdok a najmä schopnosť baviť sa na primitívne intelektuálnom scenári. :-)(2.11.2010)

 • T2
  *

  Rozpočet $400,000Tržby USA $3,427,696Tržby Celosvetovo $5,028,948Tržby za predaj Blu-ray v USA $5,918,891 //počet predaných kusov 235,634Tržby za predaj DVD v USA $21,330,562 //počet predaných kusov 2,158,354║ prízemný suchý anglický humor, len trápnosť šedivá /20%/(16.5.2009)

 • viperblade
  ***

  Po včerejším skvělém kousku Život Briana jsem dostal chuť na další porci humoru od těchto… ne tak úplně normálních pánů. A dostalo se mi filmu, který sice měl dobré vtípky, ale nějak zůstaly jen dobré. Nic, co by mě položilo do kolen, nic, co bych musel druhý den citovat a smát se… prostě a jednoduše je to "jen" cáklá zábava, která mi připadala strašně dlouhá. Proto dávám tři hvězdy.(14.8.2010)

 • ancientone
  *****

  Veľké výprava, pythonovská výprava. Svätý grál, alebo divoká paródia na stredoveké rytierske eposy, legendy a iné diela s tou dobou späté, v dada, až nonsensovej "hierarchii" kde je možné všetko možné, len nie to racionálne. Dejová línia filmu ustupuje do pozadia (plní "len" úlohu lepidla pre koláž), za mnohopočetné bujaré výstupy sympaticky presýtené rôznorodým, vždy účinným humorom, aj keď nie až tak organicky ako v Živote Briana, predstavujúcim vrcholné dielo unikátne pošahanej partičky pod taktovkou dua Jones a Gilliam. Pohrávanie sa s (vždy) groteskne pokrivenou patetickosťou, insitnou animáciu a hrdinstvom, sarkazmom a unikátnym štýlom tvorcov, spracúvajúcim všetko možné a (primárne) nemožné do až udivujúco po kope držiaceho intenzívneho celku.(9.5.2013)

 • numi
  *****

  Svatý grál není až takovou kritikou britské společnosti jako je Smysl života a není ani kompletním celistvým filmem jako je Život Briana. Jde o jakýsi mišmaš scének, které mají jeden všezastřešující rámcový příběh. Mluvím tady ale o scénkách naprosto a zcela geniálních, které diváka odrovnají a nutí ho se na film dívat znovu a znovu. Mezitím, co se totiž válí smíchy po zemi, mu unikne další halda skvělých gagů. Nenapadá mě jiný film, ze kterého by se usadilo více kultovních hlášek než právě ze Svatého grálu. A jen málo lidí si stále myslí, že mezi Evropskou vlaštovkou a Africkou vlaštovkou není vůbec žádný rozdíl. Ač je Život Briana ještě o kousíček lepším filmem, tak právě díky Svatému grálu si tenhleten Létající cirkus pana Monty Pythona zasloužil věčnou slávu. A naprosto zaslouženě. [říjen 2006](6.10.2006)

 • - Mnoho komparsistů ve filmu jsou ve skutečnosti kulisáci a technici. (Kulmon)

 • - Graham Chapman jako král Artuš byl jediný herec který nosil skutečnou železnou košili. Ostatní herci nosili pletenou vlnu vypadající jako kov. (Kulmon)

 • - V roce 2006 se film v anketě anglické stanice Channel 4, ve které přes 22 000 diváků zvolilo 50 nejlepších komedií, umístil na 6. místě. (Vrata88)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace