O něčem podobném si u nás můžeme nechat zdát teď, natož v první půlce 90. let. Polákům se podařilo věrně zachytit jak atmosféru doby, tak i osudy mnohých příslušníků komunistické tajné služby, kteří se buď postavili na stranu zákona ve službách policie, anebo se rozhodli své schopnosti a kontakty použít úplně jinak. Funguje to jako kriminálka i jako reflexe doby. Potěší solidní syrová atmosféra, poměrně drsná akce a hlavně herecký výkon Boguslawa Lindy. Netroufnu si tvrdit, že se jedná o jeho životní roli, ale určitě je to jedna z nejlepších. 80%(6.6.2016)

Polskou kinematografi uznávám, jako velmi dobrou , ale po zhlédnutí tohoto filmu jsem žasnul jak se v post socialistické filmové tvorbě mohl objevit takový skvost,naturalistický,temný a realný příběh až mi běhal mráz po zádech (ne že by tam byla krev , ale z toho že to nejspíš tahle funguje ve všech bývalých soc.státech) a najednou jsem vystřízlivěl z porevoluční sametové euforie a díval jsem se na politické dění z jiného úhlu pohledu. Takhle "nakopnout" mě ještě dokákázal jen Tarantino. Dodnes cítím jak mi výpověď této filmové lahůdky zalezla do podvědomí.(9.7.2011)

Snímek, který evokuje asi situaci všech bývalých socialistických republik. Přerod policie,kdy jedni zůstanou na straně zákona a ti druzí na straně zločinu. Snímek tahnou dvě herecké osobnosti Linda-Kondrat a myslím,že ho táhnou skvěle. Snímek je syrový,má patřičnou zmatenou atmosféru té doby a vynikající hudba ( Michal Lorenc) to jen dokresluje. Snímek se stál fenoménem a kultem nejen v Polsku. Ve své době se takovým stal i pro mě.(10.1.2010)

Konečne som natrafil na reálnu, drsnú kriminálku zo skorumpovaného prostredia policajtov a nemilosrdného života gangstrov, ktorá je mentalitou a vlastne celým príbehom blízka tuzemskému chápaniu, tunajším pomerom. Zmena režimu v krajinách východného bloku a jej dopad na prácu bývalých členov poľskej UB, na ich životy, na ich budúcnosť. Skvelý nápad, reálne určite možný nielen v Poľsku. Réžia je stabilná, na atmosfére a napätí mala nemalý podiel hudba. Vedľajšie postavy trošku zaváňajú ochotníckym herectvom, Boguslaw Linda a Marek Kondrat však predviedli, že ozajstní gangstri a drsní policajti sa dajú zahrať aj v obyčajnom filme, ktorý určite nemal také ambície, aby mu patrili tak vysoké hodnotenia a recenzie. Nebyť slabšieho rozjazdu, určite by si film došiel do cieľa pre plné hodnotenie aj odo mňa. Snáď sa niekedy dostanem aj k pokračovaniu. 85%.(20.3.2009)

Asi nejsilnější akční krimi drama, co jsem viděl. Je řemeslně dokonalé, schopné maximálně vytěžit všechny žánrové postupy a samozřejmě též geniálně zahrané do poslední figurky. Na piedestal ho ale staví především příběh, ve kterém se mrazivým způsobem odráží temné stránky přechodu do postsocialistického režimu. Kde berou Poláci schopnost tak bravurně filmem reflektovat svoje dějiny, i ty nejaktuálnější, je mi záhadou. Asi od pánaboha (což by vysvětlovalo, proč mi to tak zoufale neumíme). Psy se kvalitou, atmosférou a stylem vyrovnají jakékoli Hollywoodské kriminálce. Vedle jejich autenticity ale cokoli amerického vypadá jako neškodné děcko. Scéna, kdy bývalí namachrovaní "estébáci", po revoluci přidělení ke kriminálce, poprvé v životě narazí na skutečné zločince, je nezapomenutlná jako skvostně zrežírovaná akce, i jako kurewsky trefná metafora. Film bez mě známé konkurence.(24.4.2012)

• - Slovo "kur*a" je ve filmu použito 360x. (Robspierre)