Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Bývalí příslušníci polské UB (obdoba české StB) jsou po zhroucení socialistického systému začleňováni do řad běžné kriminální policie. Hlavní hrdina Franz (B. Linda v životní roli) hledá po rozpadu manželství s dcerou ministra, na kterém postavil svou kariéru, nový životní smysl. On a jeho kolegové se stávají členy speciální jednotky pro boj s organizovaným zločinem s narkotiky. Jejich první konfrontace, jako pro bývalé špehy a úředníky, dopadá naprostým fiaskem. Rozčarovaný Franz najednou zjišťuje, že bojuje zároveň proti bývalým kolegům, kteří se uměli dostat ihned na druhou stranu barikády. Přeběhlíci si ovšem žádné servítky neberou...

Naturalistický, znepokojující a hodnověrný snímek režiséra W. Pasikowského je sondou do drsné a divoké porevoluční doby. Film byl oceněn na filmových festivalech v Gdyni a Manheimu. (Ygnor)

(více)

Recenze (34)

kinderman 

všechny recenze uživatele

Pasikowského film Psi byl pro mne při svém uvedení na obrazovce ČT zjevením a jeho hrdina Franz Maurer (vynikající B. Linda), bývalý estébák přeložený ke kriminálce a řešící se stejně postiženými kolegy případ obchodu s amfetaminy, se stal jednou z mých nejoblíbenějších postav 90.let. Vida, jaké umějí v sousedním Polsku točit filmy! Dramatické, akční a přitom jakoby mimochodem reflektující neradostný „porevoluční stav“, který byl typický pro všechny země bývalého východního bloku. A. Wajdu prý znechutila opilecká scénka, v níž si Pasikowski dovolil zparodovat jeho Člověka z mramoru, ale to nic nemění na skutečnosti, že Psi jsou ukázkou autorského filmu, který nekulhá ani po stránce scénaristické, ani režijní. ()

NinonL 

všechny recenze uživatele

Velmi dobré. Ve filmu je cítit revoluční zápal a bahno začátku 90. let, kdy se estébácká mafie snažila ovládnout všechno a nebrala si servítky. U nás to bylo určitě podobné, jenom nikdo nebyl schopen o tom natočit smysluplný film. Wladyslaw Pasikowski je skvělý režisér, jeho filmy mám moc ráda. Psy jsem stále odkládala, protože jsem neměla náladu na špínu, o které film je. Ale čas dozrál a moc se mi líbil. Také vyzdvihuji skvělé obsazení, co herec, to velké jméno. Janek od tankistů hraje v poslední době samé negativní postavy. I zde se vyznamenal. ()

Reklama

Necrotongue 

všechny recenze uživatele

Poláci natočili v roce 1992 akční film Psy, u nás vznikla o rok později Nahota na prodej- to mluví za všechno. K snímku jsem se dnes dostal poprvé a nestačil jsem se divit. Po celé téměř dvě hodiny jsem se velice dobře bavil, protože příběh měl hlavu a patu a evidentně vycházel z poměrů, na které si kupodivu pořád jasně vzpomínám. Nebýt některých méně povedených trikových záběrů a slabších hereckých výkonů v jistých vedlejších rolích, klidně bych film i opětkoval. ()

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Nádhera, to jak Psi serou do ksichtu pokrytectví a zmrdství, to se jen tak nevidí. Na tohle by žádný český filmař bohužel neměl koule, u nás máme trapnou Nahotu na prodej či nostalgické srágory (beru trochu zpět, ty se mi občas i líbí). Nekompromisní jízda, brutální, zlá a plná beznaděje. Pět (krvavě) rudých hvězd. ()

Othello 

všechny recenze uživatele

Polská French Connection, která příkladně prolíná dobové lokální specifikum (revaluace agentů komunistické státní bezpečnosti v novém státním režimu se hladce propojuje s rozmachem zahraničních mafiánský struktur v oslabeném novém státě) s jasnými žánrovými pravidly. Psy byli jedním z řady filmů, kterými se polská kinematografie snažila čelit přívalu západních fláků, které lákaly tehdejší publikum více než porevoluční ublížená tvorba. Když si tak uvědomíme, že vznikala tedy ze stejných pohnutek jako třeba Nahota na prodej, musí nám dojít, jak jsme my Češi úplně retardovaný i vůči takovým Polákům. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (1)

  • Slovo "kur*a" je ve filmu použito 360x. (Robspierre)

Reklama

Reklama