Reklama

Reklama

Bývalí příslušníci polské UB (obdoba české StB) jsou po zhroucení socialistického systému začleňováni do řad běžné kriminální policie. Hlavní hrdina Franz (B. Linda v životní roli) hledá po rozpadu manželství s dcerou ministra, na kterém postavil svou kariéru, nový životní smysl. On a jeho kolegové se stávají členy speciální jednotky pro boj s organizovaným zločinem s narkotiky. Jejich první konfrontace, jako pro bývalé špehy a úředníky, dopadá naprostým fiaskem. Rozčarovaný Franz najednou zjišťuje, že bojuje zároveň proti bývalým kolegům, kteří se uměli dostat ihned na druhou stranu barikády. Přeběhlíci si ovšem žádné servítky neberou...

Naturalistický, znepokojující a hodnověrný snímek režiséra W. Pasikowského je sondou do drsné a divoké porevoluční doby. Film byl oceněn na filmových festivalech v Gdyni a Manheimu. (Ygnor)

(více)

Recenze (31)

Othello 

všechny recenze uživatele

Polská French Connection, která příkladně prolíná dobové lokální specifikum (revaluace agentů komunistické státní bezpečnosti v novém státním režimu se hladce propojuje s rozmachem zahraničních mafiánský struktur v oslabeném novém státě) s jasnými žánrovými pravidly. Psy byli jedním z řady filmů, kterými se polská kinematografie snažila čelit přívalu západních fláků, které lákaly tehdejší publikum více než porevoluční ublížená tvorba. Když si tak uvědomíme, že vznikala tedy ze stejných pohnutek jako třeba Nahota na prodej, musí nám dojít, jak jsme my Češi úplně retardovaný i vůči takovým Polákům. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Władysław Pasikowski je pro mě ještě lepší scénarista než režisér a docela nechápu, proč tady není uveden i jako scénarista. WP do filmu dokonale otiskl stopu tehdejší doby a i když třeba některé scény jsou jak z brakového béčka, jako celek to na mě působí velmi, velmi věrohodně. Boguslaw Linda tady hraje postavu poldy, který na mě působí všelijak jen ne dobře, tedy až na vyjímku jeho vztahu k prostituce to byla linka, která z něj přece jen ve finále dělala frajera. A ano, taky bych chtěl, jednou zvednout telefon a tam by se ozvalo žensky svůdné "mňau" , ale jinak je to chlapácká dobře zachycená dobovka, kde se zesere všechno co jde. ()

Reklama

misterz 

všechny recenze uživatele

Zatiaľ to suverénne najslabšie od Władysława Pasikowského. Dejová linka až zúfalo nudná - len samé kecy o politike, o prechode z režimu do režimu.... a načrtnuté krimi ohľadom gangu s drogami tiež nebolo bohviečo. Na druhú stranu potešil aspoň hlavný záporák. Miestami som sa musel smiať ako sa to snažilo byť silou mocou "drsné a šokujúce". Po hereckej stránke ma film tiež moc nenadchol. Keby nebolo tých pár prestreliek a konečne trochu akčnejší koniec, tak by som pri tom zaspal ako bábätko. Podpriemer. 40/100 ()

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Nádhera, to jak Psi serou do ksichtu pokrytectví a zmrdství, to se jen tak nevidí. Na tohle by žádný český filmař bohužel neměl koule, u nás máme trapnou Nahotu na prodej či nostalgické srágory (beru trochu zpět, ty se mi občas i líbí). Nekompromisní jízda, brutální, zlá a plná beznaděje. Pět (krvavě) rudých hvězd. ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Konečne som natrafil na reálnu, drsnú kriminálku zo skorumpovaného prostredia policajtov a nemilosrdného života gangstrov, ktorá je mentalitou a vlastne celým príbehom blízka tuzemskému chápaniu, tunajším pomerom. Zmena režimu v krajinách východného bloku a jej dopad na prácu bývalých členov poľskej UB, na ich životy, na ich budúcnosť. Skvelý nápad, reálne určite možný nielen v Poľsku. Réžia je stabilná, na atmosfére a napätí mala nemalý podiel hudba. Vedľajšie postavy trošku zaváňajú ochotníckym herectvom, Boguslaw Linda a Marek Kondrat však predviedli, že ozajstní gangstri a drsní policajti sa dajú zahrať aj v obyčajnom filme, ktorý určite nemal také ambície, aby mu patrili tak vysoké hodnotenia a recenzie. Nebyť slabšieho rozjazdu, určite by si film došiel do cieľa pre plné hodnotenie aj odo mňa. Snáď sa niekedy dostanem aj k pokračovaniu. 85%. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (1)

  • Slovo "kur*a" je ve filmu použito 360x. (Robspierre)

Reklama

Reklama