Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• Česko Stoletý stařík, který vyskočil z okna a zmizel (více)
Švédsko / Rusko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Německo, 2013, 109 min

Kamera:

Göran Hallberg

Hudba:

Matti Bye

Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg, Jens Hultén, David Shackleton, Ralph Carlsson, Georg Nikoloff, Alan Ford, Simon Säppenen (více)

Allanu Karlssonovi je 100 let. V domově důchodců, kde v tomto věku tráví svůj zbývající čas, pro něj chystají velkou narozeninovou oslavu. Ale vitální stařík ještě nechce zůstat v bačkorách v křesle. Má docela jiné plány. Rozhodne se pro útěk. Poté, co vyleze z okna, se vydává na úžasný a naprosto nepředvídatelný výlet... Shodou náhod se mu do rukou dostane kufr plný peněz. Než se naděje, má v patách gang zločinců, sem tam se objeví nějaká mrtvola a mezi společníky, které na své cestě přibere do party, je i velmi neskladná slonice. Kromě toho po něm samozřejmě pátrá policejní sbor v čele s nepříliš schopným komisařem. Pro kohokoliv jiného by to bylo životní dobrodružství, ale s podobnými věcmi už má Allan bohaté zkušenosti. I když se nikdy nezajímal o politiku, byl nechtěně hlavním aktérem mnoha důležitých událostí 20. století. Bezděčně se podílel na vynálezu atomové bomby, stal se dobrým přítelem několika amerických prezidentů a mezi jeho další "známé" se při jeho životní pouti zařadili i Stalin, Churchill, Mao Ce-tung nebo Kim Ir-sen. (Bioscop)

ŠpetaMarek

Silnejsi 3ka, chybela mi tam nejaka silnejsi katarze, ale zas chapu, ze to asi mela byt i castecna parodie na Gumpa, kde toho bylo az moc. ()

alpeew

Už švédská kniha byla naprosto super, vtipná svou až něžnou absurditou, s postavami ne nepodobnými zoufalcům z raných filmů bratří Coenů. Při čtení se smějete nejen hláškám (které navíc mají jednoznačně na zlidovění), ale hlavně nevyřčenému, situacím, které bys nevymyslel, ale dějí se a zcela přirozeně stránku za stránkou. Jak by tohle mohlo jít, ksakru, nafilmovat? Amíci by to zničili, ale Švédi, to je naprosto jiná kategorie! :-) Včera shlédnutý výsledek (na Febiofestu) mne doslova nadchnul, nejen protože film tím neztratil z kouzla řádků vůbec nic! I Miloš Forman to takhle skvěle umí. Místo zdlouhavých vysvětlování jednoduchá geniální zkratka ve dvou větách a výsledek ohromný. Forrest Gump musí Alanovi Karlssonovi jen tiše závidět, co všechno za svých 100 let zažil. A pochopil by, že žít v Domově důchodců se po takhle bohatém životě zkrátka nedá, i za cenu, že nedostane ani sousto z obřího marcipánového dortu... P.S. na Febiofestu chodí úplně jiní diváci, s nimi je v kině radost sedět (a že bylo vyprodáno). Nežerou, nechroustají, nesrkají, netelefonují, nešustí, nepovídají si nahlas jakoby se nechumelilo! Konečně jsem zas měla opravdový zážitek z filmu ()

boombang

Vzhledem ke knižní předloze je to docela zklamání, ale s tím se vždycky tak nějak musí počítat - velmi zřídka je film lepší než kniha (zvlášť takhle dějově bohatá)... takže budiž, i když výběr představitelů mohl být tedy o dost pečlivější. A hlavně: vtipné situace z knihy ve filmu vůbec nefungují, jak by měly. Ale i kdybych knihu předtím nečetl, tak by mne film příliš neuchvátil, neboť působí, jako by ho točili dost narychlo a levně (významným exteriérům navzdory). Přirovnávat tento film k Forrestovi je urážka Forresta. Ale tři hvězdy mu i tak dám. ()

Blenny

Forrest Gump po švédsku. Nebo spíš banda Forrestů, protože mi přišlo, že se v tomhle filmu chová jako mírný retard skoro každý (ze začátku mi tohle, pravda, vadilo). Spousta mimořádně vtipných a originálních scének. Vysvětlení, jak to bylo s Berlínskou zdí je mimořádně povedené. Geniálně vymyšlené a napsané, ale horší už je zpracování. Působí to jako sled vynikajících skečů a mezitím tím nudná výplň. Díky tomu se druhá polovina hodně táhla. Škoda toho, mělo to na víc. O hodně. ()

PAVLIS

Jako bych znovu viděl Forresta Gumpa, ale jeho proplouvání historií bylo mnohem křečovitější a stupidnější. Forresta Gumpa s drsnějším stylem humoru a akcí ala Podfu(c)k nebo Svéráz národního (rybo)lovu, ale kvalit zmíněných snímků zdaleka nedosahující. Začínám mít podezření, že se na ČSFD trochu nadržuje filmům ze severu. ()

oasismanik

Samozrejme som nečakal, že bude film lepší ako kniha, ale nečakal som, že bude film až tak výrazne zaostávať. Príde mi to narýchlo zbúchané a natočené, kým nevyprší ošial z knihy, alebo bol len proste problém, že som knihu čítal prednedávnom. Slabučké dve, bol som veľmi sklamaný, ale tak čo som čakal no... ()

kiros179

Češi mají svého Švejka, Američani Forresta Gumpa a skadinávci mají svého Allana Karlssona, nemám nejmenší problém tyto tři postavy dát na stejnou úroveň. Za prvé bych řekl, že ty šťastlivci, kteří měli to štěstí a tento neuvěřitelný příběh si již přečetli (což jsem i já), si jednoznačně film užijí lépe než ty, kteří si nebudou moci zároveň se sledování filmu vzpomínat na to, co četli předtím (což byla v kině asi valná většina, protože se řehnilo jak zběsilé). Chápu, že pro neznalé může film přijít trochu suchý, ale věřte mi, že knížka je ještě mnohem větší bžunda, než jeho filmový bratříček - což je asi jediné malé mínus, který bych k filmu měl. Fakt, že se ve filmu vůbec neobjeví určitě pasáže (Čína) plně chápu a respektuji. Je znát, že se na filmu vůbec nešetřilo, obzvlášť výprava je na Evropské poměry opravdu bohatá. Malá rada na konec, pro všechny, kteří si chtějí film plně užít, sežeňte si staříka v knižní podobě, obětujte tomu jeden víkend, víc vás to stát určitě nebude, protože se čte opravdu jedním dechem a až potom zajděte do kina - nebudete litovat! 90% ()

Blalle

Film vychází z trendu moderních adaptací, které se nesnaží o maximální věrnost předloze, ale o interpretaci, která by obohatila i čtenáře. Takže je zbytečné čekat na své oblíbené gagy z knihy, protože film je prostě jiné medium a fungují v něm jiné postupy. Respektuji to. Nicméně mi přece jen vadilo, že z hlavního hrdiny udělali člověka hloupého. Je rozdíl, jestli člověk koná jednoduše, protože je to jeho světonázor, nebo jestli tak jedná, protože nemůže jinak. Stařík tak ztratil mnoho šarmu, kterým v knize oplývá. Nevím, jak bych film hodnotil, kdybych knihu nečetl, ale předloha byla prostě příliš silná, než aby jí film stačil. Ovšem přesto se těším na zfilmování Analfabetky - řekl bych, že tady předloha vyzývá ke zfilmování bez takových obtíží jako Stařík. ()

pekas

Humoru je pořád málo, tak díky za každý dobrý kus. Tenhle švédský Jára Cimrman ležící spící je rozhodně velice slušný kousek. 84% ()

luciebenadova

Takovej ten humor kterej vás přinutí debilně se dvě hodinky uchechtávat občas víc pousmát. Na tom neni nic špatnýho, naopak. Stoletej děda je totiž jako sexy ženská co si vás na svoje vnady omotá kolem prstu. Až na to že zdejší vnady jsou trocha stařecké demence, trocha normální demence a smysl se v i nejdebilnějších situacích chovat stále nad věcí. Nádherná kombinace všemožných postav, který k sobě s přes velkou odlišnost dokonale ladily. Nevyhnutelsnost srovnávat s Forestem je zřejmá. A když se o tomhle dědovi řekne, že je to druhej Forest, tak je to myšleno s poklonou až ke kotníkům. ()

marek29

Takovej 100letej Forrest Gump.. Nemůžu si pomoct, ale to srovnání mi prostě nikdo nevymluví. Vybavilo se mi to hned, jak bylo vidět, že se potkal s dost slavnýma lidma a změnil chod dějin spoluvynalezením atomovky. TOHLE JE PŘEHÁNĚNÍ VE FILMECH, který já nesnáším ;) Jinak jsem se na druhou stranu slušně bavil a občas i uchychtl. Poprávu 4 hvězdy, ale žádnej masterpiece to není milý Crunchy :-p ()

Doutas

Švédský Forrest Gump? To těžko... Zatímco Forrest nenápadně proplouvá historií Spojených států a ve své naivní hlupáčkovské skromnosti prožívá svůj uvěřitelně neuvěřitelný životní příběh, tak Stoletý stařík se nebrání absurdním historickým fabulacím, které neuvěřitelný příběh dědy Allana činí ještě neuvěřitelnějším. Absurdní až groteskní je i jednání většiny postav (a to nejen těch historických), většina humoru vychází z jejich nepochopitelné tuposti a děj se posouvá dopředu řetězcem nesmyslných náhod, na které nemá jednání postav žádný vliv. I Allanova stařecká moudra jsou trapně banální a zdaleka nedosahují hloubky a trefnosti průpovídek lehce retardovaného Forresta, které po právu vstoupily do kánonu filmových citací. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je tak nepovedeným slepencem, který se místo autentické severské atmosféry snaží o vytvoření umělé atmosféry živelného Balkánu. Možná to jsou jen mé předsudky, ale v balklánských filmech tato šílenost může fungovat, protože celý Balkán je podobně šílený, ale ke studeným čumákům Švédům mi tento styl vůbec nesedí. ()

ilias

O něco nesoudržnější variace na forrestogumpovské téma (které mě ani samo o sobě nijak zvlášť nebere - dějiny prožité člověkem, který je nechápe, co je na tom tak skvělého?). Vtipy v tomhle filmu sklouzávaly po povrchu. Doufala jsem v trochu chytřejší humor. Nebo ostřejší, černější, nekompromisnější... ()

bAnalTask

Prdel na entou, plná černého, morbidního a místy i fekálního humoru. Viděl jsem v originálním znění a nemůžu hodnotit jinak než plným počtem hvězd. Dřele voporučuji! ()

Nodachi

Po přečtení knihy pro mě byla tato její adaptace nezdařilým převedením do konkrétních obrazů. Mnohé charaktery mi připadaly špatně uchopené. Navíc poměrně hodně částí knihy se do filmu nedostalo, což některé jiné, které měly větší štěstí a ve filmu jsou činí poměrně nesrozumitelnými. Celkově toto zfilmování považuji za naprosto zbytečné, jelikož i části, které se film rozhodl pozměnit působí jako jasně horší alternativa a zároveň jako pěst na oko pro čtenáře. ()

Emjecko

Dle mého jeden z těch přeceňovanějších filmů, který nejvíc kladných hodnocení posbíral za to, že byl natočený podle slavné knížky švédského autora a faktu, že si u něj snad každý vzpomene na Forresta Gumpa. Hlavní přednosti staříka by měl vtip a on i je, nemůžu tvrdit, že by mě film v tomto ohledu nebavil, vykouzlit úsměv na mé tváři se mu povedlo nesčetněkrát, ale ani jednou se nejednalo o upřímný smích od srdce a když jsem se po filmu (ale i během promítání) zamyslel nad tím, kolik božích zásahů bylo potřeba, aby v něm vznikly ty dané konkrétní situace, humor se najednou začal kamsi vytrácet a celkovou úroveň strhávaly i flashbacky, protože některé působily opravdu zbytečným a velmi umělým dojmem. Nálepku průměrná komedie (byť v tomto případě s obrovským potenciálem) na stoletého staříka definitivně připlácl velmi uspěchaný konec, kdy bylo potřeba některé situace/osoby rychle vyřešit, tak se i stalo a kýčovitý happy ending na pláži už to jenom celé dvakrát podtrhl. ()

HEED

Kdo by to byl pověděl, že takový dědek bude bavit lidi v kinech lépe, než kde jaké Prcičky. Komediálně-dramatické prvky vztahující se k zažitým historickým událostem perfektně hodí. Nejvíce si na své přijdou diváci, kteří tu dobu mají nějakým způsobem zažitou. Dále si přijdou na své i ti, kteří mají dobrou dějepisnou průpravu. Pro ostatní to bude buď nadprůměrná evropská komedie, kterých moc není. Nebo je to prostě nebude bavit. Abych řekl pravdu, nevěděl jsem co mám od filmu očekávat, nakonec jsem byl moc spokojený. Tenhle ten stařík má rozhodně co nabídnout. Velké doporučení pro každého, kdo nemusí současné a převážně úchylné komedie, které jsou stejně všechny na jedno brdo s velkým kýčem napsaným na konci scénáře. Pětihvězdičková komedie jako vyšitá. ()

whysoserious

Předlohu mám za sebou a film se od mých představ v zásadě neodchýlil. Snad jen Gunilu jsem si představoval nepříliš krásnou a ve filmu to je docela pěkná ženská. Možná ale právě proto, že znám knihu, jsem se sice dobře bavil, ale za břicho jsem se smíchy nepopadal. To ale neznamená, že by to byla špatná komedie. Natočené je to velice pěkně. ()

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík