Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• Česko Stoletý stařík, který vyskočil z okna a zmizel (více)
Švédsko / Rusko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Německo, 2013, 109 min

Kamera:

Göran Hallberg

Hudba:

Matti Bye

Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg, Jens Hultén, David Shackleton, Ralph Carlsson, Georg Nikoloff, Alan Ford, Simon Säppenen (více)

Allanu Karlssonovi je 100 let. V domově důchodců, kde v tomto věku tráví svůj zbývající čas, pro něj chystají velkou narozeninovou oslavu. Ale vitální stařík ještě nechce zůstat v bačkorách v křesle. Má docela jiné plány. Rozhodne se pro útěk. Poté, co vyleze z okna, se vydává na úžasný a naprosto nepředvídatelný výlet... Shodou náhod se mu do rukou dostane kufr plný peněz. Než se naděje, má v patách gang zločinců, sem tam se objeví nějaká mrtvola a mezi společníky, které na své cestě přibere do party, je i velmi neskladná slonice. Kromě toho po něm samozřejmě pátrá policejní sbor v čele s nepříliš schopným komisařem. Pro kohokoliv jiného by to bylo životní dobrodružství, ale s podobnými věcmi už má Allan bohaté zkušenosti. I když se nikdy nezajímal o politiku, byl nechtěně hlavním aktérem mnoha důležitých událostí 20. století. Bezděčně se podílel na vynálezu atomové bomby, stal se dobrým přítelem několika amerických prezidentů a mezi jeho další "známé" se při jeho životní pouti zařadili i Stalin, Churchill, Mao Ce-tung nebo Kim Ir-sen. (Bioscop)

marabart

Od tohoto filmu jsem čekal buď blbost, nebo geniální film, který mě rozesměje. Dostal jsem geniální blbost, která mě rozesmála. ()

mig21

Kdo četl knihu, ten bude lehce zklamán, ale není to zase nijak zvlášť hrozný. Tak nějak průměrný... ()

Detak

Film svým zpracováním připomíná Foresta Gumpa. Stařík vypráví o svém životě, ve kterém se díky fascinaci pro výbuchy a svou naprostou apatii seznamoval s mocnými lidmi světa, přičemž v aktuálním dění mu je 100 let a právě mu mimoděk zůstal v ruce kufřík místních mafiánů s 50 miliony dolarů. Mno, celkem sranda. ()

Jehan

Určitě by bylo férovější hodnotit jen film bez znalosti literární předlohy. To předesílám. Poněvadž kniha je naprosto geniální a kdo ji četl, má laťku nasazenou strašně vysoko (a čím lépe zná dějiny 20. století, tím lépe se bavil při čtení). Filmem jsem ovšem rozhodně nebyl zklamán! Dokud se děj odehrává ve švédských reáliích, vše funguje bezvadně. Absurdní humor v kulisách jinak hladce fungujícího skandinávského systému nemá chybu a retrospektivy, jakkoliv jen naznačené, jsou prima. Potěší i okolnost, že největší hovada a kreténi jsou nikoliv samoúčelně morbidně, ale zaslouženě fyzicky a administrativně (zásadní okolnost!) zlikvidováni, aniž by byl někdo zbytečně za jejich skon popotahován. Řemen bohužel spadl v konci filmu, kde jsme právem očekávali závěrečný ideový nářez (a to i v případě, že jsme to nečetli). Jako kdyby se tvůrci lekli nejen členité a věru vrstevnaté předlohy, ale zejména rozpočtu. Poslední čtvrtina filmu bohužel zanechává pachuť pocitu, že se autoři filmu dobrali poznání, že si vzali příliš velké sousto, na které jim nestačí peníze, a celé to uhráli na remízu. Škoda. Už jen ta postava inspektora ťulpase Aronssona (skvěle zahraná nevděčná role!) si zasluhovala drink na pláži spolu s ostatními. Jářku, kdo to nečetl, napravte to! A kdo to četl a neviděl, tak to zkuste. Každopádně hodně milý film. ()

adamix

Čakal som, že film bude lepší, keď už niesol meno vynikajúcej knihy napísanej švédskym spisovateľom. Aspoň polovina vecí, ktoré boli v knihe spomenuté ( či sa dej týkal Allanovej minulosti ), film neobsahoval. Napríklad ako Allan niekoľko mesiacov zdolával Himaláje, priateľský pohovor s Mao'ce Tungom, či dovolenka na Bali s priateľom Herbertom Einsteinom. So súčasnosti tam bolo spomenuté skoro všetko ale niektoré veci boli pozmenené. Možno preto, aby dávali väčší zmysel. Storočný Allan vôbec nevyzerá na storočného, maskéri sa so zvráskavenou a stareckou kožou starého Allana mohli viacej pohrať. Najviac, čo ma zaujalo na filme bola morbidnosť. Filmári jej dali až moc veľkú voľnosť ( najmä scéna s obchodníkom a scéna, kde Allan pracoval pre CIA :) ). Tomuto dávam veľké +. Ani sa nenazdáte a film ubehne ako voda a po chvíli zabudnete, o čo tam vlastne šlo. S tou Allanovou minulosťou to bolo dosť odfláknuté, ale čo už môžme čakať. Týmto sa potrvrdilo to, že knihy sú z veľkej väčšiny lepšie ako filmy. Kto už čítal knihu o storočnom starčekovi a kto si ju zamiloval, určite sa zhodne s mojím názorom. U mňa zatiaľ len priemer. Vynikajúcej knižnej predlohe dávam 100%, ale pre film iné spravodlivejšie hodnotenie, ako 60% nemôžem dať. Škoda. Dám ale malú radu... Ak vás niečo o storočnom starčekovi zaujíma a chcete sa o ňom dozvedieť viac, začnite knihou...výsledkom je veľká spokojnosť ;). ()

MirkaP

Skvělý příběh v poněkud gumpovském duchu (stejně jako Forrest se Alan nachomýtl ke spoustě významným momentů) a se spoustou sladce pitomých gaunerů. A když někdo z nich není tak moc pitomý, ztratí paměť :D. /// Rakety jsou jako kocouří pinďoury v březnu, zajedou do všech děr a štěrbin. /// Kniha boží, též je namluvena Michalem Pavlatou, a to výborně. ()

XXXXXXXX

Kniha je prostě lepší. Film sice neurazí, ale taky nijak zvlášť nenadchne. Taková komediální Cestománie mixnutá s encyklopedií kdo byl kdo v minulosti. ()

hackstolle

Je to obcas docela sranda. Ale jelikoz jsem pred kratkou dobou precetl knizku, vidim rozdily. Doporucuji oboji, ale kniha je preci jen trochu nekde jinde. Vic jsem se s ni nasmal. Mozna, ze kdybych ji necetl, ohodnotim film jinak. Takto davam 75%. ()

nula87

Knihu jsem nečetl (napravím), ale bavilo mě to jako zajímavý mix severského Foresta Gumpa a Járy Cimrmana. 75% ()

LukeKiller

Švédsky, horší Forrest Gump. Fakt sa o tom filme nedá povedať nič lepšie a nič horšie. Všetky dejové zvraty som očakával a proste celé to bolo fakt blbé. ()

kubilov

Vynikající Jonassonova kniha, která v posledních letech absolutně zválcovala knižní trh s inteligentními humornýmy romány, se dočkala v domovském švédsku ambiciozní filmové adaptace, která samozřejmě velikosti a propracovanosti knihy nedosahuje, avšak díky některým logickým vynecháním či sloučením jednotlivých motivů funguje i na omezené délce necelých dvou hodin. Hlavní postava je sympatická a všechny vedlejší vhodně zvolené. Od posledního Bergmana jsem lepší švédský film neviděl! ()

KaZbunda

Minulý týden jsem doposlouchal audio knihu. Ta je prostě skvělá. Film Proti knize velké zklamání. Jaksi bez života a nejlepší části tam nejsou. Špatné obsazení. ()

mac000

Knihu jsem (bohužel) nečetl, proto film hodnotím bez porovnání s předlohou. Velmi zábavné, nejvíce mě nadchla "logika" dějového vývoje, jak staří pánové (bez vlastního přičinění) za sebou matou stopy, všem unikají a nakonec vycházejí "bez zrtáty kytičky". Jinak dějové flashbacky a la Forrest Gump dodávají nadhled a esprit , ale nejsou pro vývoj (filmového) děje podstatné - až na samotný závěr. ()

slowfox

Strašná slátanina, Forest Gump + Sbal prachy a vypadni na švédský způsob, ale narozdíl od výše zmíněných, absolutně nevtipné, jen ta absurdita zůstala. Hlavní protagonista je spíše nechutný a k politování než vtipný. Normálně bych dala asi 3 hvězdičky, ale vzhledem k nepochopitelně přemrštěným hodnocením ostatních je to za 1. ()

ostravak30

Vynikající film. Tak na tenhle snímek se s chutí zase někdy podívám. Miluju, když se tvůrcům podaří namíchat porci humoru s dramatem. Tady se to povedlo na výbornou. Milovníci černého humoru si přijdou na své. Ostrý, řezaný humor v podání vyprávění stoletého staříka, který to vše komentuje s notnou dávkou naivní upřímnosti, která v některých momentech děsí, dokud si člověk neuvědomí, že se jedná o pořádně černou komedii, je prostě skvělý. To, že si jeden stoletý chlap poradí s celou partou gangsterů a společně si užívají prachy je neuvěřitelná podívaná. I to, co zažil. Scénář je fantasticky dobrý. A k tomu prakticky vše. Od kamery přes střih a pak samozřejmě nelze opomenout skvělou hudbu. Výborný příběh s černým (mým oblíbeným) humorem a poslední velké dobrodružství chlapa, který měnil dějiny a zároveň je prožil takovým způsobem, o jakém by se nesnilo nikomu z nás, likvidace mafiánů a sdružení dalších bizarních postaviček, to je prostě velkoživot v celé své krásné a neuvěřitelné podobě! ()

Nathaniell

Snímek který nasadí tempo doslova Stoletého staříka a občas mávne trochu svižněji do rytmu. Nevinnost a jednoduchost hlavního potagonisty by se možná dala trošku srovnat s filmem Forrest Gump. A pokud to uděláte, srovnejte zápletku se snímkem - V hlavní roli já... Vidět v bezvýchodných situacích to, jak se problémy často řeší samy a že všechno se prostě nějak děje... Nějak mi došly slova, což se mi nestává často. Nemít teď nic rozečteného, ihned bych se pustil do knihy. Takhle bude muset jedna z oblíbených knih mé maminky chvilku počkat, než se k ní dostanu... ... Každopádně film mě bavil, poutal, fascinoval, rozesmál, přiměl dost přemýšlet, co jak bude dál, ale co víc - upoutal na gauči i moji přítelkyni, které to od začátku do konce přišlo jako ptákovina... ... A víte co? Ona to byla ptákovina. A abych se (trošku epicky) vrátil k přirovnání: Forrest Gump snad ptákovina není? Je. A jedna z nejlepších. Tenhle film si podle mě zaslouží mnohem vyšší hodnocení, než tady má. Což je jen důkaz toho, kolik lidí je tu už zčumělých do západní tvorby. Robert Gustafsson určitě není Tom Hanks. Já o tom chlapovi ani do tohodle filmu nevěděl, že vůbec existuje. A možná proto mě Stoletý stařík vtáhl do děje víc než obličej, který už jsme viděli v desítkách filmů... Což poslední dobou oceňuje čím dál tím míň lidí, bez ohledu na to, jak kdo hraje... Spousta ovcí jen kouká po jménech. Užijte si to. Já si užil tenhle film. A mám dost důvodů na to, dát mu plnou palbu. 5* ()

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík