Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• Česko Stoletý stařík, který vyskočil z okna a zmizel (více)
Švédsko / Rusko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Německo, 2013, 109 min

Kamera:

Göran Hallberg

Hudba:

Matti Bye

Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg, Jens Hultén, David Shackleton, Ralph Carlsson, Georg Nikoloff, Alan Ford, Simon Säppenen (více)

Allanu Karlssonovi je 100 let. V domově důchodců, kde v tomto věku tráví svůj zbývající čas, pro něj chystají velkou narozeninovou oslavu. Ale vitální stařík ještě nechce zůstat v bačkorách v křesle. Má docela jiné plány. Rozhodne se pro útěk. Poté, co vyleze z okna, se vydává na úžasný a naprosto nepředvídatelný výlet... Shodou náhod se mu do rukou dostane kufr plný peněz. Než se naděje, má v patách gang zločinců, sem tam se objeví nějaká mrtvola a mezi společníky, které na své cestě přibere do party, je i velmi neskladná slonice. Kromě toho po něm samozřejmě pátrá policejní sbor v čele s nepříliš schopným komisařem. Pro kohokoliv jiného by to bylo životní dobrodružství, ale s podobnými věcmi už má Allan bohaté zkušenosti. I když se nikdy nezajímal o politiku, byl nechtěně hlavním aktérem mnoha důležitých událostí 20. století. Bezděčně se podílel na vynálezu atomové bomby, stal se dobrým přítelem několika amerických prezidentů a mezi jeho další "známé" se při jeho životní pouti zařadili i Stalin, Churchill, Mao Ce-tung nebo Kim Ir-sen. (Bioscop)

Brinkley

Tak co se severského humoru týče, kupříkladu dánská Adamova jablka mi sedla o něco víc, ovšem i u tohoto švédského letitého Forresta jsem několikrát spoludiváky v sále vyrušila nezadržitelným výbuchem smíchu. Obzvlášť u Allanových vzpomínek ukončených dovětkem...protože to subjekt xy v dané situaci obvykle dělá.... Kombinace absurdity, cynismu a kufříkové, postupně rázovitými figurkami nabalované road movie mi sedla dokonale; ovšem v několika málo okamžicích jsem měla dojem, že se děj lehce zadrhl - proto ta jedna hvězda dolu. Ovšem pokud je kniha opravdu o tolik lepší než filmová adaptace, hned zítra běžím do prvního knihkupectví. ()

wiix

Pripomína mi to Foresta Gumpa s jeho nereálnymi a náhodne sa udianými príbehmi, keďže všade bol, s každým sa stretol a všetko videl pričom nevie ako a prečo. Vtipné, trefné, trúfalé, ale k dokonalosti tomu chýbal hlbší zmysel. Ale ako oddychovka veľmi vhodné. ()

E lan

Ale ano, tohle je velmi originální a vtipný severský příběh. Navíc povedeně natočený, zahraný a přiměřeně dlouhý. Jediný ani ne problém je v tom "severský", holt ten chladný tón mi ne až tak pasuje. Přesto je to rozhodně nadprůměrná podívaná. ()

Tamten

Chabý pokus o natočení filmu s dějovým vzorem Foresta Gumpa. Jenže děj je chabý a příliš neuvěřitelný, většina postav je nesympatická a vtipné situace nepůsobí příliš vtipně. Výsledkem je dvouhodinové nudné koukání na partu důchodců a dementů. ()

Franc1s

Jedno vede ke druhému... Sakra mazec! :D Tenhle film mě naprosto odrovnal. Neuvěřitelnej majstrštyk při kterém jeden děda vzpomíná na svůj opravdu závidění hodnej život a na starý kolena se sveze s kufrem plným peněz :) Od začátku do konce pusu od ucha k uchu. Snad to lze trochu přirovnat k Forrestovi, ale s pravým severským humorem. Parádní šílenost!!! Určitě zas brzy kouknu! 9/10 DOPORUČUJUU PS.: Náhoda k náhodě se dá a jsi milionář! :D ()

Nocturno culto

Hezký, fakt moc hezký, perfektní postavy a skvělý humor, černý a sarkastický, tak jak to mám rád ..vyhozené mosty, Reaganovy růže, Stalin atd .. bomba .. ()

Doski

Pro mne určitým zklamáním. Nesmál jsem se tolik, jak jsem chtěl. Někdy trochu ojeté vtípky a kdybych nebyl v kině a ostatní mě nestrhli svým smíchem, tak bych se možná smál ještě míň. Stále však velmi nápaditá a vtipná komedie. (zhlédnuto v Kino Dukla) na hraně 70% ()

peti13

asi skoda, ze jsem nejprve cetl knihu, spousta deje osekana, ale i presto skvely film...kdyby meli zfilmovat cely dej, bylo by to na serial... ()

Saintcrux

Švédsky Forrest Gump. Porovnaniu sa človek nevyhne. Obidvaja mali dosť podobné povahy a nechtiac menili svetové dejiny. Allan Karlsson bol navyše posadnutý trhavinami. Svetový diktátori, fyzici, nejaké tie mŕtvoly, severský čierny humor a samozrejme kopa výbuchov. Človek odíde z kina veľmi dobre naladený. ()

Listyx

Jako výsledek experimentu bujarých účastníků prvního ročníku střední školy to není vubec špatné! Ba naopak! Chvílema jsem se dokonce přistihl, že nespím. Především jsem ocenil momenty, kdy se film vyhýbal humorně napsaným situacím v knize a exceloval vlastními nudnými okamžiky. Na místo toho aby šel Allan svou vlastní cestou, zkouší čistit podrážky Forrestovi s elegancí retardovaného Fantozziho, což kupodivu budí spíše soucit než dráždění bránice. Jednu hvězdičku čistě za odvahu, jinak totální srágora. ()

Black-star

Nějak začínám přicházet na chuť syrovosti a humoru severské kinematografie.... To je tak úchylný až je to vtipný a přitom je to jakoby bez příkras ve vší strohosti a náhodě. Nic sem nečekala a z kina sem odcházela tak pozitivně naladěna... No to prostě nevymyslíte. Koukněte na to a posuďte sami :-) ()

Ergon

Komedie, která Vás opravdu donutí se od srdce zasmát! S tou lehkostí, jakou Allan proplouval životem mi připomínal Forresta Gumpa. ()

Aurewen

Jsem knihomol,ale uz asi nebudu cist knizni predlohy,nebo naopak,cist budu porad,ale pak nebudu koukat na filmove zpracovani.Nerikam,ze se to nepovedlo,ale nedovedu si vysvetlit,ze u knihy jsem se rezala smichy celou dobu a film jsem dokoukala na etapy ctyri dny,pricemz jsem se modlila at to uz proboha skonci. ()

radeckator

Každý stát má nějakou legendární kapacitu. Američani mají Forresta Gumpa, češi Járy Cimrmana no a švédi Allana Karlssona. ()

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík