Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• Česko Stoletý stařík, který vyskočil z okna a zmizel (více)
Švédsko / Rusko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Německo, 2013, 109 min

Kamera:

Göran Hallberg

Hudba:

Matti Bye

Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg, Jens Hultén, David Shackleton, Ralph Carlsson, Georg Nikoloff, Alan Ford, Simon Säppenen (více)

Allanu Karlssonovi je 100 let. V domově důchodců, kde v tomto věku tráví svůj zbývající čas, pro něj chystají velkou narozeninovou oslavu. Ale vitální stařík ještě nechce zůstat v bačkorách v křesle. Má docela jiné plány. Rozhodne se pro útěk. Poté, co vyleze z okna, se vydává na úžasný a naprosto nepředvídatelný výlet... Shodou náhod se mu do rukou dostane kufr plný peněz. Než se naděje, má v patách gang zločinců, sem tam se objeví nějaká mrtvola a mezi společníky, které na své cestě přibere do party, je i velmi neskladná slonice. Kromě toho po něm samozřejmě pátrá policejní sbor v čele s nepříliš schopným komisařem. Pro kohokoliv jiného by to bylo životní dobrodružství, ale s podobnými věcmi už má Allan bohaté zkušenosti. I když se nikdy nezajímal o politiku, byl nechtěně hlavním aktérem mnoha důležitých událostí 20. století. Bezděčně se podílel na vynálezu atomové bomby, stal se dobrým přítelem několika amerických prezidentů a mezi jeho další "známé" se při jeho životní pouti zařadili i Stalin, Churchill, Mao Ce-tung nebo Kim Ir-sen. (Bioscop)

Johanita

Skandinávský Forest Gump? ... Více mrtvol, drnější humor a krásné scenérie ze Švédska...žiju ve Finsku, a tak třeba scéna "kdyby mě někdo hledal, jdu se vykoupat...", obzvláště pobavila. Doporučuju i těm, co četli knihu. A taky milovníkům Akiho Kaurismäkiho. Občas mi to připomnělo jeho filmy. ()

StrixCZ

Pulp Fiction, Amélie z Montmartru, Forrest Gump a Kusturica v jednom filmu - a ono to funguje! :D Černější, než jsem čekal, absurdnější, než jsem se odvážil pomyslet - a přesto svým způsobem velmi zábavný a podařený snímek... :) 78 % ()

listo

Tady kolegové ze země tří korunek přestřelili. Tenhle film je totiž z kategorie Jak zmršit literárání předlohu. Poměrně obsáhlý děj zahrnující život jednoho muže se těžko osekává tak, aby dával smysl,chápu, ale změnit příběh prakticky úplně? No nevím. Dokonce ani lidem, kteří knihu nečetli a viděli film se mnou, se tento evropský Forrest Gump příliš nezamlouval... A kniha přitom byla vtipná, čtivá, zajímavá, na plátně je to celé zplihlé, vláčné a bez chuti. ()

Kozlowski8

Právě v den svých stých narozenin, rozhodne se svérázný stařík Allan utéct oknem z domova důchodců a vydat se za dobrodružstvím. Cestou potká několik lidiček, kteří mu dělají společnost a díky kufru plnému peněz, k němuž se náhodně dostane, zažívá i mnoho dramatických situací... Krásný, milý, úsměvný a velmi pozitivní snímek o muži, který se za sto let svého života přichomýtl snad ke všem významným světovým historickým událostem a poznal ty největší osobnosti s nimi spojené. V Allanovi je něco z Forresta Gumpa a něco z Járy Cimrmana, pouze převedeno do severského pojetí. Příběh je vyprávěn ve dvou dějových liniích. Ta první evokuje Allanovi vzpomínky na různá období jeho života, současná linie zachycuje jeho pouť po opuštění domova. Obě tyto linie jsou velice vtipně a mile podány. Obsahují černý humor, absurdní situace, ironii a jsou perfektně propojeny. Film je velice inteligentní zábavou, která nabíjí pozitivní energií a stav nálady uvádí do dokonalosti. 90%. ()

Brenda.Ch

Sakra, tak tohle mě pobavilo ! Celé to bylo tak bizardní, tak nereálné, ztřeštěné a pragmatické. A ten stoletý Forrest Gump byl naprosto neodolatelný, jakožto i jeho život, který prostě plynul jen tak mimochodem, v neustálé přízni všech důležitých lidí, kterým imponovala jeho vášeň vyhazovat věcí do vzduchu. A ten gang hrál ve filmu stejnou roli, jako ve filmu Klepání na nebeskou bránu. Okořenění kufrem plným peněz a primitivními zločinci k popukání. Celý život po Allanovi někdo řval - nicméně je mu už 100 let, je pořád zdravý, pohyblivý a čisté mysli a čeká ho zbytek života u moře...co víc si přát ? :-) ()

Eygam

Dost to neobstálo tomu šílenýmu hypu, co se kolem nadělal. Věřím, že knížka je super, docela pochybuju, že film by měl takový úspěch, kdyby ho nepodpořili nadšení čtenáři. Ale bylo to fajn, i když to znova teda vidět nemusím. ()

LencaN

Vyloženě zlé to nebylo, ale nadšení většiny diváků nesdílím. V případě Stoletého staříka jsem asi suchar. Příběh to byl nadupaný. Hlavní dějová linka je současná, kde se potrhlý stařík nevědomky potýká s bandou zločinců, potkává zajímavé lidi, dostává se do absurdních situací a mezitím vzpomíná na svoje mládí, na setkání s významnými lidmi světové historie a přibližuje nám svoji lásku vyhazovat všechno do vzduchu. Jen mi k srdci nepřirostl ten humor. Když to vezmu numericky: počet hlasitých zasmání - 0, počet upřímných úsměvů - cca 4-5, počet pocitů, že tohle snad nemůže být ta všude reklamovaná nálož srandy - do tolika (btw já ekonom) asi nenapočítám :) k nespoutanému řehotu potřebuju jiný styl vtipkování. Možná, že v kině by mě atmosféra víc svedla. ()

O_Peki

Výborná podívaná. Černá komedie plná absurdních scén a rozuzlení. Když už tady v komentářích všichni srovnávají, tak mě to nejvíce připomínalo "Obsluhoval jsem anglického krále". ()

buchannon

Opravdu originální a vtipné. Tancování se Stalinem :), vynález atomové bomby... Švédský Forrest Gump s lupičskou zápletkou. I když ten americký se mi líbil o chlup víc. Ale duch některých severských filmů je nenapodobitelný, je to občasný odpočinek od západních akčňáků. Snímek jsem viděl v originálu s titulky, takže jsem si švédskou atmosféru pěkně vychutnal, i když se pak člověk méně soustředí na obraz. ()

r007

Pro mě výborná pouze půlka odehrávající se v současnosti. Chytře napsaný děj, propojení postav, stále nové a nové překvapení, které se nedá předvídat. Jak starý dědek zatočí s gangem, který se domáhá svého kufru plného peněz, to je teda třešnička na dortu. A vůbec, i ostataní postavy tam nejsou nadarmo a každá z nich má svou nejlepší scénu. Ale prostřihy do historie si nejspíš užijí jen milovníci Forresta Gumpa. Nejsem moc příznovec rychlého útržkovitého vyprávění mnulého děje.Proto jen 3 hvězdy. ()

moriero

Na celý film jsem hleděl s otevřenou pusou, semtam jsem ji zavřel, když jsem prskal smíchy. Nejšílenější severská záležitost, co jsem kdy viděl. Ani jsem ty bizarnosti neprobral. TA ZEĎ ZŮSTANE. NECHCI MÍT VE SVÝ ZAHRÁDCE HNUSNÝ CIZÁKY!!! A Gorbačov čumí. No to je přece dokonalé. Ale podobných hlášek, scének, situací a bizarních úmrtí je tam daleko víc. Nejde nesrovnávat s Forestem, ale ti naši evropští diktátoři jsou mi teda daleko bližší, než to americké patriotství, takže jasným vítězem je pro mě Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann. Za mě 90%. ()

BarGoldstein

Seveřani po dlouhé době opět bodujou! Na chvíli zase odhodili natáčení filmů o buzerantech a Švédech s hubou černou jak spálenej špekáček a natočili film, u kterýho se člověk od začátku do konce baví a nemodlí se, kdy to skončí a nemusí se tahat za vocas! ()

zigy

Přeceněná bizarnost inspirovaná Forrestem Gumpíkem. Tihle Švédi sem nasadili fakt netalentované a nesympatické herce, v kombinaci s šíleným dabingem to bohužel film sráží dolů. Bláznivá Švejkovina. Pár dobrých frků se najde - třeba ten o debilním bratrovi Alberta Einsteina - Herbertovi. Vůbec historické pasáže na pět hvězd, současnost na jednu. ()

brasek

Na moje prekvapenie som sa nesmierne bavil. Vynikajúca komédia pretkaná čiernym humorom, nevtieravými prechodmi z prítomnosti do minulosti v spomínaní Alana... proste taký severský Forest Gump v odľahčenom ponímaní. Určite ma snímok navnadil na pôvodnú knihu. ()

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík