Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• Česko Stoletý stařík, který vyskočil z okna a zmizel (více)
Švédsko / Rusko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Německo, 2013, 109 min

Kamera:

Göran Hallberg

Hudba:

Matti Bye

Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg, Jens Hultén, David Shackleton, Ralph Carlsson, Georg Nikoloff, Alan Ford, Simon Säppenen (více)

Allanu Karlssonovi je 100 let. V domově důchodců, kde v tomto věku tráví svůj zbývající čas, pro něj chystají velkou narozeninovou oslavu. Ale vitální stařík ještě nechce zůstat v bačkorách v křesle. Má docela jiné plány. Rozhodne se pro útěk. Poté, co vyleze z okna, se vydává na úžasný a naprosto nepředvídatelný výlet... Shodou náhod se mu do rukou dostane kufr plný peněz. Než se naděje, má v patách gang zločinců, sem tam se objeví nějaká mrtvola a mezi společníky, které na své cestě přibere do party, je i velmi neskladná slonice. Kromě toho po něm samozřejmě pátrá policejní sbor v čele s nepříliš schopným komisařem. Pro kohokoliv jiného by to bylo životní dobrodružství, ale s podobnými věcmi už má Allan bohaté zkušenosti. I když se nikdy nezajímal o politiku, byl nechtěně hlavním aktérem mnoha důležitých událostí 20. století. Bezděčně se podílel na vynálezu atomové bomby, stal se dobrým přítelem několika amerických prezidentů a mezi jeho další "známé" se při jeho životní pouti zařadili i Stalin, Churchill, Mao Ce-tung nebo Kim Ir-sen. (Bioscop)

whysoserious

Předlohu mám za sebou a film se od mých představ v zásadě neodchýlil. Snad jen Gunilu jsem si představoval nepříliš krásnou a ve filmu to je docela pěkná ženská. Možná ale právě proto, že znám knihu, jsem se sice dobře bavil, ale za břicho jsem se smíchy nepopadal. To ale neznamená, že by to byla špatná komedie. Natočené je to velice pěkně. ()

Buhehe

Mix Cimrmana a Foresta Gumpa. Ač se na film kouká hezky, doporučuji přečíst si knihu - co do vtipnosti a zábavnosti funguje v tomto případě lépe. ()

TerezPunta

Skvělá komedie, která pobaví kteroukoli věkovou kategorii. Spousta zápletek a do sebe zapadajících událostí udělá z filmu výborný zážitek. Propojení Allana nevědomky se skrývajícího před policií a pátracím sborem s gangem je geniální. Také nenásilný způsob, jakým se Allan setká s Churchillem, Mao-ce-Tungem, Kim Irsenem, Stalinem a dalšími, pobaví a upoutá diváka. Dlouho jsem nebyla na takovém filmu, při kterém se směje celé kino. ()

kslaww

Příběh a vzpomínání dědka vás uchytí....k tomu přidaný gang motorkářskejch skinheadů, kufr s 50 miliony...a další úsměvné storky ()

germiny

Panejo, na to jak se mi to vůbec netrefilo do nálady (čekal jsem prostě něco jiného) tak mně to překvapivě nevadilo. I když teda sebranka herců je to více než divná a sem tam je těžce hluché místo. Tan Alan si tam odvypráví co musí, občas je to vtipné, občas je to divné a občas je to trapné. Jeho náhody ohledně potkávání se se slavnými lidmi (diktátory atd.) je tu ale udělané víceméně slušně, jenže na Foresta to prostě nemá :) Nicméně ať se jim na tom Bali daří, partě jedné ušaté! ()

Matte27

Vtipná, ale nepříliš podařená parafráze na Forresta Gumpa. Nedá se říct, že bych se nezasmál, ale film mě nedokázal vtáhnout. Je vleklý a vlastně vcelku prázdný. Čekal jsem víc. ()

bohhous22

Velmi originální námět,skvělá typologie aktérů,překrásné přátelské pouto a neuvěřitelné příběhy a nástrahy osudu.K tomu všemu kompozice politických dějin 20.století,to vše naservírované velmi naučnou a zábavnou formou zahalenou v kabátě skandinávské svéráznosti.Rozhodně milé překvapení.Jak už zde bylo zmíněno,Stařík je ,svým způsobem ,Forrest Gump Skandinávie.Bez pochyb kvalitní a zábavná podívaná. ()

darthvader77

Fatální ukázko toho, jak to vypadá, když předlohu uchopí někdo, kdo ji absolutně nechápe. Celý film působí spíš než vtipně divně a těm pár momentů, kterým jsem se zasmál, bych se ani nesmál, kdybych nečetl knihu, která ve srovnání s filmem je jako nebe a dudy. Strašně chybí narážky, satira rozvedení více momentů(hlavně historická dějová linie je strašně upozaděna). Dialogy přímo lámou uši a z mojí milované bandy mazaných lidiček, která se náhodou dostala k penězům udělaly tvůrci filmu bandu odpadlíků. Z herců je tady k něčemu akorát Kruťák/Alan Ford jinak mě nikdo moc nezaujal. Vím, že není úplně férové srovnávat film s knižní předlohou, ale i kdybych knižní předlohu nečetl, tak by na mě tento počin stejně působil poněkud rozpačitě. A na to, že jde o nejdražší švédský film, tak teda působí tenhle snímek hrozně komorně a levně. V knize Alana hledá celé Švédsko, tady je mu na stopě akorát detektiv s vizáží Santy Clause. Ty tři hvězdy jsou za atmosféru, Forda a pár vtipných momentů, ale ve srovnání s knihou je tohle absolutní........... Musím to spláchnout Analfabetkou, která neuměla počítat, abych si spravil chuť. ()

Kortexo

Tenhle film splnil svůj hlavní úkol na jedničku.A to, že po skončení filmů jsem si běžel pro knihu, která v každém případě bude ještě lepší... ()

Kidomil

Je to v podstatě příběh švédského Forresta Gumpa, až na tu maličkost, že se ve filmu neobjevuje žádná Jenny. Scénář je vlastně rozdělen na dva samostatné příběhy : 1) na Allanův život 2) a na současnost, kdy je Allanovi sto let a on uteče z okna domova důchodců. Ten první příběh je velmi zajímavě navržen a objevuje se v něm spoustu historických postav. Ale ten druhý... Nic moc. Snímek sází na to, že diváka rozesměje velmi přihlouplými vtípky, které na mě absolutně nefungovaly, ale k mému překvapení jsem zde našel ohromnou spoustu nadšených hodnocení a komentářů. I když já osobně radši zůstanu u Forresta. [4/10] ()

mosem

Stoletý stařík stojí určitě za vidění. Nepůjde sice mezi desítku mých nejoblíbenějších, ale dostane 4 hvězdy....3 a půl není, takže 4. Knížku jsem nečetl, ale určitě si ji přečtu, jsem docela zvědavý jak se podařilo převedení..., navíc jsem si přečetl, že je tam daleko víc "setkání se slavnými". Nicméně, právě ty jsou u mne tím momentem, který rozhodoval o výsledném hodnocení. Některá tato setkání už nepůsobily ani tak komediálně, jako spíš satiricky, či spíš s prvky trapně hrané idiocie. Ale zas tak velké překvapení to nebylo - prostě mafián musí být v komedii asi vždycky brutálně primitivní, diktátor idiot, policajt lehce mentálně retardovaný. Je to fajn relax, řada momentů, u kterých se můžeš zasmát, film u kterého na dvě hodinky můžeš vypnout a myšlenky se určitě nebudou ubírat vážným směrem. A to není málo, to je téměř maximum toho, co lze od komedie očekávat - takže hodnocení 4 hvězdy je víc než dobré, pětihvězdičkové komedie mám pouze dvě. ()

vitac.

I po druhém zhlédnutí se nemůžu zbavit silné troškovinové pachuti... Ale krom toho, když si odmyslím především naprosto příšernou hudbu a přepálenou stopáž, tak jako odpočinkový film s vypnutým mozkem a neustálým nebezpečím usnutí - proč ne:) Pár humorných momentů, nic víc jsem ve stoletým dědečkovi nenašel. Možná zkusím knihu. (Kino Art, 4. 6. 2015.) ()

Ivoman

Kupodivu na produkci "Švédsko", velice podařený film. Vzhledem k původní předloze až příliš krátký. Ale zde hodnotíme filmové pojetí a to bylo rozhodně na 4 hvězdičky. ()

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík