První setkání a velké dobrodružství legendárního indiánského náčelníka a jeho hrdinného přítele Old Shatterhanda... V nekonečných pustinách americké prérie znějí hlasy stavebních dělníků a výbuchy dynamitových náloží. Napříč územím indiánů kmene Apačů má vést dráha „železného oře“. Když Vinnetou, syn náčelníka Apačů se svým přítelem a učitelem Klekí-Petrou přijíždějí do ležení bledých tváří protestovat proti bezohlednému zabírání starých indiánských lovišť, je Klekí-Petra zákeřně zavražděn a Vinnetou zajat… Filmové zpodobnění prvního společného dobrodružství ikonické dvojice Vinnetou a Old Shatterhand vzniklo v roce 1963, rok po Pokladu na Stříbrném jezeře. Právě velký kasovní úspěch prvního snímku, jenž původně vznikal jako samostatný projekt, vnuknul tvůrcům v čele s producentem Horstem Wendlandtem myšlenku vytvořit na základě dobrodružných románů Karla Maye mnohadílnou filmovou sérii. Režie se opět ujal Harald Reinl, jenž se již v předchozích letech etabloval coby zkušený řemeslník kriminálek podle předloh Edgara Wallace a sérií mysteriózních krimi s padouchem dr. Mabusem. Štáb i herecký ansámbl zůstal z větší míry stejný jako v případě Pokladu na Stříbrném jezeře. Hlavním přírůstkem po boku hlavních představitelů Pierra Brice, Lexe Barkera, a ostatně i Ralfa Woltera, jenž ztvárnil populární komickou figurku Sama Hawkense, byla mladá francouzská herečka Marie Versiniová, které role křehké Nšo-či vynesla v srdcích nejen německých diváků nehynoucí slávu. Partu ústředního záporáka Santera se zhostil populární charakterní herec Mario Adorf. Film, jenž se natáčel v letních měsících roku 1963 v exteriérech v Jugoslávii, měl premiéru v prosinci a stal se nejúspěšnějším německým filmem roku 1964. (Česká televize)

str0001

Nevím, jestli se líbí dnešní mládeži. Kdo na něm ale vyrostl, ten se na nej vždy rád podívá. Klasika plná nostalgie. ()

andydufrsn

Mega klasika všech mega klasik, kde hlavní hrdinové jsou tak kladní až to snad ani není možný a naopak záporácí jsou skuteční záporácí. Děj místama pokulhává, hlavně pak ve scénách vykopání tunelu jak kráva a nepozorovaného postavení kolejí, včetně náspu, během jediné noci, ale celkově to filmu vůbec neubírá na kráse. ()

BigJohn02

Jako malej jsem z toho byl úplně nadšenej. Dnes mi to přijde k posrání nudné - platí pro všechny Májovky s náčelníkem Apačů, který nosí oblečení Lakotů (Siouxů), je vždy vymydlený, čestný a odsuzuje ohnivou vodu. Jaký rozdíl mezi ním a skutečným Apačem Geronimem (jedna z inspirací K. Maye), který dožíval jako špinavá ožralá smrdutá troska... ()

topol999

Pro mě 3. nejlepší mayovka. Skvělý záporák Santer, hodně akce a hlavně skutečnost, že Vinnetou a Old Shatterhand stojí proti sobě. Potěšila mě postava Sam Hawkense, který se zde stal učitelem a šlo mu to skvěle.... Marie Versini v roli Nšo-či byla kouzelná, škoda, že musela zemřít. Ještě musím chválit dabing- hlavně Větrovce, Beyvla a Beníška. 95% ()

m.a.rtin

Myslím, že 5 hvězdiček může z celé série filmů o Vinnetouovi získat jen jeden, a to zrovna tento není. Přesto je to film, ke kterému se budu vždy velice rád vracet. ()

Killy

Vinnetoua jsem narozdil od jinych deti nikdy nezrala...ani si nepamatuju ze bych nekdy nejaky dil videla cely. ALE ted s odstupem casu, kdy v TV nebylo nic, rikam si proc ne...a byla jsem unesena. Ano dej filmu je takovy vselijaky ale absolutne me uchvatila krajina, krasne kostymy, kulisy, kamera i rezie. Mistrovske dilo a na svou dobu neskutecny vykon vsech co se na filmu podileli! ()

StaryMech

Byly to mimo jiné německo-jugoslávsko-italské vinnetouovky, co nám jako českým dětem vštěpovalo mravní zásady, jichž se většina našich rodičů v době života ve lži vzdala (situaci hezky rozebral "méně než celý" Rus Josif Brodskij). Hodnotit dnes "Poklad na Stříbrném jezeře", jeho dodatečného předchůdce "Vinnetoua" a řadu mladších sourozenců pro mě znamená narušovat velmi silné citové pouto : srdce (čtyři hvězdičky) má své důvody, které rozum (dvě) nechápe. Co zabírá dodnes, je chorvatská příroda, hudba Martina Boettchera a zvláštní zranitelnost ve tváři a pohybech Pierra Brice. Narazil jsem na recenzi, kde je naposled zmíněné podrobeno hlubšímu zkoumání ; píše se tu i o dalších zajímavých, mně neznámých věcech, včetně klasicismu režiséra Reinla, někdejšího herce ve filmech Arnolda Fancka a asistenta Leni Riefenstahl, a jeho občasných záchvatech sadismu... Mně nezbývá než se spolehnout na vlastní dojem : (pod)průměrné dílo, jež kladně ovlivnilo nejednu generaci nejen německých diváků. ()

Vodin

Stále padají mrtvý z koní a stále je jich čim dal více, pořád se přibližují na dalo by se říct metr,střih a zase jsou na míle daleko😀,ale ono je to nějak jedno,to se mi na tom vlastně líbi.Super Western ☺ 90% ()

A_Shearer

Řeknu to takhle: tohle je mé dětství. Každý rok jsem se těšil na advent, až se rozjede série (trochu nelogicky) začínající Pokladem na Stříbrném jezeře a pokračující třemi Vinnetouovkami. Asi to nebyly nejlepší filmy, co jsem kdy viděl, ale zapsali se mi do dětský duše stejně, jako úchvatná a dodnes mi husí kůži nahánějící hudba Martia Böttchera. Bez ohledu na reálnou kvalitu nemohu jinak, než dát všech pět hvězd, bratře. ()

Shellou

Dokonalý film plný ušlechtilosti, krásy, padouchů a hrdinů. Skvělá hudba...prostě naprosto povinný film pro každého ;-) ()

fajntomas

Dát si v neděli odpoledne dvojku červenýho nebo dvě pivka a zavzpomínat jak jsme na to chodili před čtyřiceti lety do kina. Dobro a zlo bylo jasný. ()

Sejkorka

Psal jsem to u Pokladu na stříbrném jezeře. 5 x klasika (vše za 4*) a ostatní o ničem. Ale taky proto, že těch 5 filmů jsme viděli jako děti a ostatní až někdy po revoluci v tv. A když v Posledním výstřelu Santer (doufám, že to nepletu s Foresterem, tyhle dva padouši mi splývají) poslal Vinnetoua do věčných lovišť, nevěřili jsme. Šli jsme z kina hodinu a donekonečna rozebírali varianty, jak mohl Vinnetou určitě zůstat naživu. A přece zůstal. Žije dodnes a bude žít za dalších 50 , 100 , 200 let ... ()

Elam

"Old Shatterhandova kánoe bude děravá, jako ústa staré ženy!" Pravil Vinnetou. Tohle je klasika mého dětství a veliká nostalgie. Už jenom ty hlášky. A proto odpouštím i tu naivitu. Jo, a pokyn Vinnetua směrem k N'Ščoči byl taky kouzelný; "Šu-Kej!" :-)) ()

GrooteLulu

Martin Botcher - soundtrack --- od Vinnetou I, II, Poklad na stříbrném jezeře až po Poslední výstřel je naprosto úžasný a vypracovaný do nejniternějších detailů. Dokáže jako výstřel na startu odstartovat každou akční scénu a přesně gradovat s pohybem všech koní, ať na něm pádí gangster, či indiáni. Buffalo Bill by záviděl. Je to téměř opomenutý, raději českou společností zavrhnutý, nechaný za dveřmi dětské fantazie, nehodící se do světa moderní dospělosti, snad i z letargie nad dobou, kdy se stává symbolem úniku z oklestí minulého režimu a následné doby, jenž nám to cpe vrchovatě každoročně v létě, zimě, protože nic jiného prostě nebylo. I tak se pro mě po těch letech stává nejcenějším klenotem nad klenoty, hodný velkých koncertních sálů po celém světě. .... ostatní, jako kamera, nebo vypracovanost nemá cenu ani připomínat, prostě nejvyšší ocenění, které mohu přitřknout. ()

Pierre Brice 1929 - 2015

Pierre Brice 1929 - 2015