Reklama

Reklama

Vinnetou a Old Firehand

  • Česko Old Firehand (více)
TV spot

Obsahy(1)

Apačský náčelník Vinnetou a jeho sestra Nšo-či se za dramatických okolností setkávají se zálesákem Jasonem Waadem, jemuž se na Divokém západě pro jeho střelecké mistrovství přezdívá Old Firehand. Společnými silami musejí bránit městečko Miramonte poblíž mexických hranic, které se svými bandity obléhá zlotřilý rabiát Silers, neboť v místním vězení sedí jeho bratr. Mezitím Old Firehand zjišťuje, že ve městě žije jeho dávná láska Michele a jejich společný syn, a jeho kumpán Tom se vášnivě zamiluje do Nšo-či... Snímek vznikal v druhé polovině šedesátých let, kdy už němečtí filmaři zevrubně vytěžili podstatnou část autorovy bibliografie. Producent Horst Wendlandt proto sáhl po postavě Old Firehanda, jenž se ve stejnojmenné povídce objevil již v roce 1875, kde Vinnetou vystupuje ještě teprve jako vedlejší postava. May posléze vyprávění přepracoval a začlenil do knihy Vinnetou II z roku 1893. Ještě více než ostatní filmové mayovky se tento snímek literární předlohou inspiruje velmi volně. Dokonce údajně vznikl přepsáním jiného scénáře, do něhož byly uměle vsazeny postavy Old Firehanda, Vinnetoua a Nšo-či. Právě kvůli návratu herečky Marie Versiniové v roli sestry legendárního apačského náčelníka bývá dnes tento film v rámci vnitřní chronologie vinnetouovek řazen jako první, ačkoli datem premiéry je z klasické série vzniklé v šedesátých letech v pořadí předposlední. Vinnetou a Old Firehand se měl stát obrodou pro vyčerpanou sérii filmů s postavami z knih Karla Maye, ale u publika nezabodoval. Na vině bylo částečně také divácké odmítnutí návratu herců, kteří v předchozích adaptacích ztvárnili příliš výrazné role: vedle Versiniové především obsazení Rika Battaglii, jehož měli fanoušci série ještě příliš čerstvě usazeného v paměti coby hlavního padoucha ze srdceryvného Vinnetou – Poslední výstřel. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (128)

K.I.N.G. 

všechny recenze uživatele

Italové a Američané jsou v točení westernů mistři, o tom žádná. U těchto, natočených v komunistických zemích, mi někdy přijde, jako by bud'to neměli ucelený pohled na to, jak to na divokém západě na konci 19. století vlastně vypadalo nebo jakoby si to prostě chtěli zidealizovat k obrazu svému. Proto zřejmě také velmi často vznikají jisté úsměvné a trapné situace, které prostě jinde neuvidíte a u kterých znalý divák tohoto žánru jen nevěřícně kroutí hlavou. Potom také není divu, že tento fakt částečně ubíjí mnohdy i třeba velmi dobrý scénář. Na obhajobu filmu zase musím říci, že tyto mayovky působí snad všechny velice příjemně až atmosfericky a to snad dokáže částečně omluvit i tu banalitu. Proto 50% ()

Rattlehead 

všechny recenze uživatele

Po Drtící ruce a Jisté ruce přichází Ohnivá ruka. Ano, Old Firehand má menší charisma než Old Surehand a Old Shatterhand, ale tak přísný bych na tento snímek nebyl. Pořád se jedná o povedený western, který do série zase přináší něco nového - kromě postavy Old Firehanda třeba mexické prostředí. Indiánská tématika zde dostává minimum prostoru. Líbil se mi motiv vesnice, bránící se před desperáty (co mi to jen připomíná ?). Někteří vesničané se bojí, ale sami se přesvědčí, že před zlem se utíkat nemá. Můj komentář číslo 601. ()

Reklama

eFOXsize 

všechny recenze uživatele

Nebude náhoda, že zpracování od Alfreda Vohrera nejsou to pravé ořechové. On prostě neumí ve filmu vynahradit L. Barkera a čarovného ducha Pokladu a Vinnetou... Všechny zpracování od něho mi přijdou nedostatečně promyšlené, odfláknuté za vidinou peněz. ádoby romantická zápletka Nšo-či mě přinutila se spíše zamračit a ignorovat, Old Firehand mě také nenadchnul. Skutečně je zde cítit jakási tendece amerického westernu, ale dámy a pánové - mně se to sem nehodí. Za mě nejhorší Mayovka. ()

pipapa 

všechny recenze uživatele

První pokus nevyšel a film jsem odložila k ledu. Poté co jsem zkoukla pár produktů současného kina a zjistila, že je to totální ztráta času, jsem si pustila "Old Firehanda" znovu - a znovu a znovu a film jsem si velmi oblíbila jako příjemnou oddechovku, která ve srovnání se současným kino-lejnem už také nabírá status klasiky...Rod Cameron je sympatický a v roli Old Firehanda mi sedí. V témže roce (1966) si zahrál i v jedné epizodě mega-seriálu Bonanza, kde jsem ho nedávno viděla a kde se mi také moc líbil. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Průměrné zpracování a nudný scénář udělaly z tohoto filmového zpracování románu Karla Maye celkem nudnou záležitost. Oproti jiným filmům s Vinnetouem, které se odehrávají více severněji tak zaujmou ,,mexické'' pouštní lokace a hlavně pyrotechnické efekty. Vybuchující bedny s dynamitem na vozech se zapřaženými koni či hořící ohrada plná zděšených koní na mne celkem u tohoto jinak ,,kapslíkového'' westernu celkem zapůsobila. Jinak samozřejmě herecké ztvárnění Old Firehanda Rodem Cameronem bylo děsné a souhlasím s Tosimem, že tato legendární postava mayovek vypadala Jak lovec Brežněv kdesi na dače. Nšo-či se nám tu zamiluje do pistolníka a kdyby jej netrefila kulka proradného bandity, možná se psala tato historie jinak. Naštěstí tou dobou mnohem severněji už Old Shatterhand coby zeměměřič zaměřoval trať pro železného oře... * * ()

Galerie (19)

Zajímavosti (21)

  • Film nevyráběl (na rozdíl od ostatních tehdejších Mayovek) Constantin Film, ale americká Columbia Pictures. (mar48)
  • Jedná se o šestnáctou (a předposlední) Mayovku, natočenou v 60. letech. (hippyman)

Reklama

Reklama