Reklama

Reklama

Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti

  • Západní Německo Winnetou und Shatterhand im Tal der Toten (více)
TV spot

Obsahy(1)

Nebojácný náčelník musí zabránit, aby do rukou banditů padl dopis, jenž obsahuje cestu k ukrytému zlatu... Vinnetou se pokouší pomoci svému příteli majorovi Kingsleymu, ale nedokáže již odvrátit jeho smrt. Kingsley ještě stačil před bandity ukrýt vůz naložený armádním zlatem a odeslat dopis naznačující jeho polohu své dceři Mabel. Ta se s pomocí Old Shatterhanda vydává očistit otcovo jméno, neboť zvěst o jeho skonu se nedostala na velitelství, kde naopak předpokládají, že major se zlatem zběhl. V patách se jim vydávají bandité, kteří mají majora na svědomí a brousí si zuby na kýžené zlato... Chronologicky naprosto poslední film z klasické řady mayovek vznikal již poté, co producent Horst Wendlandt, jenž celou sérii započal a je podepsán pod většinou snímků zasazených na Divoký západ, ohlásil konec série filmů s Vinnetouem. Situace využil konkurenční producent Artur Brauner ze společnosti CCC-Film a coby samozvaný spasitel vinnetouovek se rozhodl znovu shromáždit hlavní hvězdy s cílem navázat na dávno minulý úspěch. Vedle Pierra Brice a Lexe Barkera se tak před kameru vrátili také Karin Dorová, Ralf Wolter, Eddi Arent i Rik Battaglia. Na režisérskou stoličku byl znovu povolán Harald Reinl, režisér čtyř nejslavnějších titulů série. Brauner původně zvažoval možnost točit film v koprodukci s Rumunskem, ale nakonec zůstal věrný Jugoslávii a využil řadu ikonických lokací přítomných již v předchozích filmech. Po dokončení prací v Jugoslávii dokonce zafinancoval krátké natáčení v USA, kde Harald Reinl za užití dublérů pořídil několik záběrů v Grand Canyonu. Paradoxně tak je Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti jedinou z klasických mayovek, která obsahuje scény americké krajiny. Nicméně ani to nepomohlo obnovit zašlou slávu, a snímek tak zůstal posledním titulem série. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (194)

tron 

všechny recenze uživatele

„Tedy past!“ Ak nerátame zabudnutý seriál z roku 1980 a absurdný sequel Winnetou sa vracia z roku 1998, tak historicky posledná winnetouvka s Pierreom Briceom. Samozrejme tu má za parťáka verného Old Shatterhanda a nechýbajú ani dve obľúbené staré komické postavy – Sam Hawkins a lord Castlepool (tentokrát nezberá zážitky, ani motýle, ale bylinky). Scenár je príjemne priamočiary a jednoduchý a finále sa odohráva na mieste s desiatkami reálnych živých hadov, za čo automaticky a bez reptania dávam pár bodov k dobru navyše. ()

Diamant 

všechny recenze uživatele

Piaty a posledný film režiséra Haralda Reinla s Winnetuom a Old Shatterhandom. Práve on režíroval najznámejšiu štvoricu "Mayoviek": Poklad na Striebornom jazere a Winnetou I, II, III. Film - Winnetou a Old Shatterhand v Údolí smrti - si zachoval vysokú umeleckú, aj morálnu úroveň svojich "predchodcov". ()

Reklama

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Jako mladší ročník zcela nepolíben kultem Vinnetoua a Old Shatterhanda neprožívám u těchto filmů nostalgii. Podobné klasické westerny mě až na výjimky míjejí, ale z času na čas se už z různých důvodů těmto filmům asi nelze vyhnout. Dobré muže jsem bez větší námahy okamžitě odlíšil od těch zlých, bylo mi předem jasné, kdo nad kým vítězí a prodívat se těmi 86 minutami se mi i díky pěkným scenériím nakonec úspěšně zadařilo. Kdyby jen ten nekonečný cyklus přepadávání, přivázání a o pár minut odvázání pomalu postupně všech přítomných postav mi brzy nezačal připadat tak monotónní. Co mě potěšilo, byl pohled na nádherné chorvatské vodopády Krka, které jsem před lety navštívil. Co mi pak zřejmě ještě na dlouhou dobu utkví v paměti z tohoto filmu, bude hlavně ono skalnaté údolí plné hadů, které jsem naštěstí nenavštívil a zcela mi postačí vidět na plátně. :o) [45%] ()

BMW12 

všechny recenze uživatele

Poslední společné vystoupení Vinnetoua a Old Shatterhanda a bohužel také nejhorší, poprvé této dvojici dávám pouze 3*. Samozřejmě není to úplně špatné, chemie mezi touto dvojicí opět funguje, ale Vinnetou se zde objeví pořádně až po půl hodině a příběh už není tak zajímavý, jako v předchozích příbězích. Poprvé už mi vadilo také to, že x herců se objevilo už v předchozích dílech série v jiných rolích a zde opět hrajou jiné role. Je vidět, že tvůrci už vyčerpali potenciál této série, každopádně Vinnetou a Old Shatterhand se nemají za co stydět, jejich předchozí filmy patří k tomu nejlepšímu, co bylo v Evropě natočeno. ()

Pepinec 

všechny recenze uživatele

Koukám, že mezi dětstvím a dospělostí je rozdíl tak zhruba tří hvězd... No nic, nebudu srabácky měnit hodnocení. Ona nás ta prdel všechny brzo přejde, protože ještě chvilku a bude takhle vypadat každej průměrnej film. Teda minimálně ten americkej. Teplí hoši na koních, spousta barevnejch, mrtví běloši, holky s obočím Brežněva, a náčelník Bílý Péro. Západ se vrací ke svejm divokejm kořenům, on to ten May nakonec docela dobře trefil. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (26)

  • Včely útočící na bandity byly - podobně jako v případě hadů - opravdové jen některé, ostatní byly do filmu přidány dodatečně, pomocí triku. (hippyman)
  • Pro záběry z Údolí hadů, které se točily na Popovo Polji, byli použiti zčásti gumoví, zčásti praví plazi (v každém případě úplně neškodní). (hippyman)
  • Jugoslávec Voyo Goric alias náčelník Siouxů Rudý Buvol producenta Artura Braunera natolik okouzlil, že ho jako jediného jugoslávského herce pozval na premiéru. (hippyman)

Reklama

Reklama