Nebraska

• USA Nebraska (více)

Bruce Dern jako umíněný senior, který věří, že vyhrál milion dolarů. Americký režisér Alexander Payne se prosadil oceňovanými nezávislými tituly Občanka Ruth (1996) a Kdo z koho (1999), ale uplatnil se i v Hollywoodu pozoruhodným příběhem ovdovělého důchodce O Schmidtovi (2002) s nezvykle uměřeným výkonem Jacka Nicholsona. Hrdinou jeho filmu Nebraska (2013) je také senior, i když trochu jiného ražení. Woody Grant (ve vynikajícím podání Bruce Derna) má na rozdíl od Schmidta pevné rodinné zázemí, ale viditelně chátrá, jak tělesně, tak i duševně. Reklamní leták na odběr jakýchsi časopisů považuje za výherní tiket a jako umíněné dítě se chce vydat z Montany do Nebrasky za jeho proplacením. Mladší z Woodyho synů se stává jeho průvodcem na cestě, která je zavede mj. k dávno neviděným příbuzným. Snímek byl záměrně natočen na černobílý materiál, zdůrazňující bezútěšnou strohost zimní krajiny amerického středozápadu. Payne několikrát přiznal velký vliv, který měla na jeho dílo tvorba Miloše Formana. A Nebraska je v tomto ohledu přímo učebnicovým příkladem. Payneovo hořce humorné nahlížení na rodinné vztahy i na život samotný zjevně souzní s Formanovou tvůrčí filozofií. Snímek posbíral řadu ocenění, z nichž je patrně nejvýznamnější herecká cena pro Bruce Derna z prestižního festivalu v Cannes. Ze šesti nominací na Oscara (nejlepší film, režie, scénář, kamera a herci Bruce Dern a June Squibbová) Nebraska bohužel žádnou sošku nevytěžila. (Česká televize)

radektejkal

První recenze se mi zobrazuje od Marigolda a nevím proč bych s ní neměl souhlasit; včetně poslední věty. Duševní boj o dodávku a kompresor je dobojován, přestože všechny předchozí výhry byly zpochybněny na jednu i druhou stranu, stejně tak jako prohry. Marigold tu píše o "holém lidství". mě tu spíš zaujala "holá pravda". Ostatně vůdčí myšlenka: naposledy se vidět se syny, manželkou, rodinou a dávnými příbuznými a známými je inspirující, poslední roky se tomu chci také věnovat ()

honajz2

K tomu filmu mám jen jednu jedinou, byť velkou, výtku - rozhodně to nemělo být natočené černobíle. Kameru ten film má skvělou, v některých záběrech právě až poetickou a přesně na nich je znát, jak krásně by to zapůsobilo v barvách. Ta černobílá tomu ubírá na poetičnosti i na síle a nebýt jí, tak by na mě Nebraska zapůsobila skoro až tolik, jako Paříž, Texas. A to nepřeháním. Jako jo, chápu, má to navodit atmosféru bezútěšnosti, ale kurňa, pokud jste viděli Paříž, Texas a líbilo se vám to, musíte uznat, že i v barvách to může zafungovat neskutečně silně. Vypráví se nám zde příběh o staříkovi jménem Woody, který už vypadá, že každou chvílí zemře a jeho poněkud nudný život oživí příchod reklamy, ve které se píše o tom, že vyhrál milion dolarů. Samozřejmě to je fake, ale Woody tomu věří a za každou cenu si chce jet do Lincolnu vyzvednout svoji výhru. A tady začíná silný životní příběh o stárnutí, který je hlubší, než se na první pohled zdá. Dá se zde všimnou mnoha náznaků, které nám říkají něco o Woodyho minulosti a povaze a z nich je i znát, že jeho život není moc šťastný. Má manželku, která ho evidentně miluje, ale zase za něj rozhoduje ve věcech, které by si snad měl rozhodnout on sám (narážím na scénu, ve které si v restauraci chce dát smažené kuře, ale jeho manželka to okamžitě zamítne a objedná mu grilované - ono to sice na první pohled může vyznít vtipně, ale ta scéna má dost velkou hloubku) a aby s ní celý ten život vůbec přežil, začal chlastat, což mi připomnělo mého již bohužel zesnulého dědu. Co se přátel týče, tam je to taky dost složité, protože když přijede do rodného města, všichni ho vítají s otevřenou náručí, jenže později se ukáže pravá tvář většiny obyvatel tohohle města, hlavně u člověka, který je jedním z největších Woodyho přátel. Hodně se mi zde líbila scéna, ve které Woody vysvětluje, k čemu mu ten milion bude - a rozhodně je to jedna z nejemotivnějších scén celého filmu. Nejvíc se mi na filmu líbilo posledních 20 minut, protože tam dochází k tomu, na co všichni celý film čekáme. A i když je ve filmu pár vtipných scén, celkově je poměrně smutný. A končí... to vám neřeknu, podívejte se na to, rozhodně to není ztracený čas. Fakt se mi to líbilo, ale mělo to být natočeno barevně. Pak by tam teprv vynikly ty pole, ta krajina, ty mraky (vždyť ty byly naprosto úžasné)... V mém případě pořád vede bezkonkurenčně Alvin Straight, ale tohle se mi taky moc líbilo. Slabých 5* ()

Aljak

Melancholický smutno-pekný príbeh otca a syna, ktorý nenechá nikoho chladným. Veľmi pekné emocionálne vyjadrenie vzťahu medzi dobrosrdečným synom a jeho otcom, ktorého sa pomaly ale isto zmocňuje starecká demencia. Páčila sa mi tá synova oddanosť, ktorý si síce plne uvedomoval prehnanú dôverčivosť a naivitu vlastného otca, ale nechcel mu ničiť ilúzie. Namiesto toho spoločne naberajú smer Nabraska, kde sa akoby vrátili v čase do svojho rodného mesta a na povrch sa vyplavila dávna história. Pekné spracovanie, aj keď nemyslím si, že to čiernobiele podanie bolo v tomto prípade až tak nevyhnutné (ale rozhodne neprekážalo). Dokonca sa tu objavilo aj niekoľko scén spadajúcich do sfér čierneho humoru, ktoré trochu rozvírili ten pátos nesúci sa celým príbehom. Je to ten typ filmov, na ktorý je potrebná jemne melancholická nálada, aby to človek dokázal lepšie precítiť. A tak sa aj stalo... ()

zbyshek

Nebraska je film, který mě totálně dostal. Nečekal jsem, že by mě takovýto film donutil dát plný počet hvězd. Přitom, nebyla tam skoro žádná akce, děj takový jednolitý, ale příběh jako takový byl celkem zajímavý spolu s výtečnými dialogy, chvílemi to byla opravdu dobrá komedie. I když celkově to jako humorné dílo bráno není, já jsem se slušně bavil. Skvělý herecký výkon Bruce Derna, toho dědu jsem tam měl fakt rád. Celý film jsem dokázal udržet pozornost, i díky skvělé atmosféře, jichž také nahrávalo černobílé pojetí. Fakt příjemné sledování, spokojenost na 90%. ()

M.i.k.e

Poetická,melancholická a určitým způsobem sentimentální road movie,která je rovným dílem příjemná,smutná a vtipná zároveň.Z letošních oscarovek poslední a mnou neprávem opomíjený kousek a vztyčený prostředníček distribuci,protože nejen,že tu Nebraska nebyla v kinech,ale dost možná ani nevyjde na DVD...80% ()

SallyZen

Mnoho povyku pro nic. Ale ne, Nebraska je určitě zajímavej film, kterej má předpoklady proto bejt výborný, ale celkově mám slabší dojem, jelikož mě snímek neudržel v pozoru celou dobu, a to asi považuju za největší mínus. Byly tam fakt doby, kdy se dělo velký hovno a mě to lehce nudilo. Ale těch pasáží určitě bylo méně a i kdyby jich bylo více, vynahrazuje to skvělá hudba, parádní kamera a správně "pomatený" výkon Bruce Derna. Akorát to černobílý opravdu bejt nemuselo. 70% ()

Hees

Vzťahový film otec syn a celkom bežnými osobnosťami až na to, že otec je už trochu ako to povedať s citom no má už zastaralé myšlienkové pochody a tak, keď dostane reklamný leták, na ktorom vyhral peniaze tak tomu uverí a syn s ním musí cestovať veľmi ďaleko preto Road movie. Film je čiernobiely a musím povedať nič to v tomto prípade neznamená a kľudne mohol byť farebný, alebo sivo oranžový bolo by to jedno, lebo ta čiernobielosť mu nepridáva žiadny šmrnc ani kumšt. Postavy sú tak dosť nepríjemné a chovajú sa predvídateľne a tiež rodina a priatelia keď zacítia vôňu peňazí chovajú sa ako supy pred obchodným centrom. Toto celé je podľa mňa nadnesené a naschvál nereálne, takto by sa určite nikto nechoval, keby po niekom niečo chce. Koniec je ľahko predvídateľný, ale plusom konca zostáva jeho citovosť a tak teda vyvrcholenie filmu je dostačujúce a milé. Pre mňa pol bod naviac za môj pocit z filmu, ktorý nemusí mať každý a hodnotenie je tiež v zátvorke. (Hodnotenie 3,5) ()

Martin741

Reziser Alexander Payne /Bokovka, O Schmidtovi/ sa evidentne ynspiroval Davidom Lynchom a jeho Pribehom Alvina Straighta - len skoda, ze Lynch je rezisersky talent a tento reziser nema rezisersky na Lyncha. Tempo ma dost nudilo, v strede filmu vladli len vatovo plane plky a velka nuda. Ako jo, prijemna road movie z jedneho statu USA- Montana - do druheho - Nebraska - to funguje. Len ked mam napozerane toho uz hodne tak viem, ze tam nic vynimocne nie, akysi pohodovy ale stale len obycajny film . 77 % ()

Streeper

Trochu jsem se tohoto filmu bála, protože jsem si myslela, že se budu nudit. A ono se z toho vyklubalo krásné překvapení. Hlavní herec je ve své roli skvělý. Vlastně Vám během filmu přiroste k srdci a pak je tu samozřejmě vždy ostrá June Squibb, jejíž každá věta byla plná sarkasmu a popichování. U filmu jsem se zasmála, byla jsem dojatá a navíc prostředí Nebrasky. ()

BarryLyndon

Naprosto precizní filmařská práce. Nejsem moc typ člověka, co by si u filmu všímal filmařských technik a spíš dám u filmu na to, jak se u toho bavím, ale tohle mělo fakt špičkovou kameru, práci s dialogama. Bruce Dern famozní. Špičková June Squibb, u jejích hlášek jsem se fakt nasmál. Hodně nenápadné dramedy, ke kterému si sice chvilku hledáte cestu, ale při závěrečné scéně neskutečně zamrzí, že to netrvá ještě déle. 9/10 ()

Vojťas

Natočené s citem, s úctou ke stáří a jako vzdání holdu obnově rodinných vztahů. Umělecké dílo, které slouží trochu i jako náhled do mysli člověka na sklonku života a zároveň zobrazuje zanícení (ve většině případů prostoduchých) "přátel", ve kterých se probouzí to nejhorší při vidině snadno nabytých peněz. 90% ()

laik_60

ten príbeh bol krásne sivý, sivší ako Woodyho vlasy, príbeh sivého otca a sivejúceho syna, . stvárnený zaujímavými neokukanými hercami . Nie nebol to ani alzheimer ani starecká demencia čo toho človeka kvárilo na sklonku života ktorý bo taky nejaký "nijaký, sivý ... čo mu už ostalo ...???? už ani uchlastať sa nedokázal . Iba túžba po novej dodávke a kompresore na lakovanie aut ... to mu dávalo ešte zmysel ... na nič iné nemyslel a tomu podriadil všetok svoj životný elán. K tomu zaujímavá hudba Ortona (zaujimavý counrtry valčík s huslovým sólom bol naozaj tým správnym saundtrackovým punktom v záverečnej krásnej scéne filmu). Film mal pomaly rozbeh tekavý dej ako pomalá jazda syna s otcom ale akosi sa dalo vždy pri čomsi pozastaviť, či to bola vtipná hláška, či obraz či akési "vnútorne" nepomenovateľné" niečo. :) ()

Topco

Otcovsko-synovská road-movie od novodobého špecialistu na tento žáner (About Schmidt, Sideways, The Descendants). Cesta je cieľ a cesta je uzmierenie. Ozvláštnením je, že od začiatku nám je jasné, že cieľ a zároveň motivácia hl.hrdinu je úplný nonsens a zameriavame sa tak výhradne na interakcie postáv. Nenútený humor, bez tlaku na emócie, veľmi civilné a uveriteľné výkony aj vo vedľajších úlohách. Nemožno si nespomenúť na Lynchovho Alvina Straighta. ()

danecek24

71. Zlatý Glóbus za rok 2013 - nominace (5) - Nejlepší film (komedie / muzikál), Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Bruce Dern, Nejlepší herec ve vedlejší roli - June Squibb, Nejlepší režie - Alexander Payne, Nejlepší scénář - Bob Nelson ()

zette

Minimalne pro me jsou road movie vdecnym a odpocinkovym zanrem. Coz plati i pro Nebrasku, i kdyz se mi to misty zdalo nekonecne, tak dialogy jsou zdarile a celkem vtipne. Moc ovsem nemusim takove ty vztahove filmy rodic (starnouci, nemocny ci umirajici) a dite. Kamera hezka, cernobily format je podle me zbytecny a nedava filmu zadnou pridanou hodnotu. Libilo se mi prahnuti ruznych "kamaradu" po udajne vyhre. Sest nominaci na Oscara je myslim dost prestrelene. ()

campix

Zajímavý námět, výborný Bruce Dern, podmanivá a ponurá černobílá stylizace, ale přesto tak strašně velká nuda, že až to není možné. Taková ukázka amerického venkova a nepříliš chytrých lidí v něm. Typický akademický snímek u kterého jsem se mohl nudou ukousat. Škoda. ()

TomPrusik1

Nemusí být filmy plné efektů (s miliardovým rozpočtem), nebo se super příběhem plným zvratů, až se v tom sami ztrácíte. Muže být i nízkorozpočtový film, bez efektů, bez převratného příběhu a přesto se vám bude líbit. A to je přesně případ Nebrasky. Tento černobílý snímek si zakládá hlavně na skvělé atmosféře, vynikajícím výkonu Bruce Derna, vydařeném hořkém humoru. Ani bych se nebál tohle zařadit mezi komedie. Ano, film má dramatický podtext, ale neznamená to, že se nezasmějete. Já například šel do kolen, když se všichni blízcí sešli (asi 20 lidí) a jako správná americká rodina si sedla k televizi a koukala na baseball. Do toho prohodí jednou čas větu o zdravý a čumí dál. A velký kus práce odvádí Dern, kterého jsem doposud vůbec neznal, ale tady hrál perfektně. Ostatně všichni herci nejsou nějaká zvučná Hollywodská jména, ale to je dobře. Velká jména by tento film kazila. Trochu mi to připomíná Formanovy první filmy. Taky, jednoduché příběhy, bez efektů (ty ani moc možné u nás nebyly) a přesto kouzlo které vás učaruje. Takže tady se opět potvrzuje tvrzení, že v jednoduchosti je síla. A to se mi líbí. 85% ()

angel74

Hořká komedie o stáří, jeho strastech a o tom, jak to v životě chodí. Až na ten vymazlený závěr, tak příjemně bohužel asi mnoho lidských osudů nekončí. Myslím, že by si každý z nás přál mít takového chápavého a milujícího potomka, jakého objevil Woody Grant (výtečně ztvárněný Brucem Dernem) ve svém synovi Davidovi na cestě za vysněnou výhrou. Tahle černobíle natočená road movie má obrovskou duši a rozhodně nepostrádá poetiku, kterou nenásilně umocňuje již zmiňovaná absence barev. Alexander Payne mě doteď nejvíce zaujal výborným filmem Bokovka, ale Nebraska se mi zdá ještě o fous lepší. (90%) ()

Tarantino chystá nový western

Tarantino chystá nový western

20.01.2014

Ačkoliv westerny nejsou příliš v kurzu, Quentin Tarantino rozhodně patří mezi hrstku filmařů, kteří si můžou dovolit je točit. Nespoutaný Django se rychle stal jeho nejvýdělečnějším filmem, není tedy… (více)