Osmdesátá léta v Československu. Mladičká sprinterka Anna (Judit Bárdos) se stává členkou Střediska vrcholového sportu. Její matka (Anna Geislerová) a trenér (Roman Luknár) doufají, že splní kvalifikační limit a postoupí na olympijské hry. Vybočením ze světa tvrdého sportovního drilu je pro Annu pouze milostný vztah s Tomášem (Ondřej Novák). Anně začnou být bez jejího vědomí podávány anabolické steroidy. Její výkonnost stoupá, objevují se ale rovněž první zdravotní problémy. Anna se o přípravcích dozvídá pravdu, a přestože je v sázce její účast na olympiádě, hodlá dál trénovat bez nich. Její matka však doufá, že Anna účast na olympijských hrách využije k emigraci, a rozhodne se jí anabolika pod rouškou neškodných vitaminů aplikovat tajně. (Falcon)

nithiel

Zajímavé a v Čechách nepříliš časté sportovní drama. Dobře, že se někdo opřel do částečně tabuizovaného tématu systematického dopingu ve východním bloku (Na některé 30 let nepřekonané světové rekordy by to mohlo vrhat špatné světlo ;). Vadila mi přehnaná stopáž celkem zbytečně natahovaná zápletkou s disentem, leč vedla k závěrečné katarzi. ()

zette

Ale jo, za zajimavy namet pridavam hvezdicku. Skoda jen, ze se film vice nevenuje sportu a dopingu a plete do toho emigraci, STB, disidenty... Verim, ze kdyby se film vice zameril na problematiku kolem anabolik a vsadil na dynamictejsi kameru pri sprintu, vybrala se lepsi hudba, byl by film o parnik lepsi. Z hercu nikdo vyrazneji nevynikal. Geislerova ma mozna jeste cas na hrani matek odrostlych deti. Zklamany nejsem. ()

Martrix

I když jsem věděl, že se FP bude odehrávat v dobách komunistických, doufal jsem, že tvůrci udělají film, který bude něčím zajímavějším, než jen další ukázkou toho, jak se zacházelo s lidmi kteří upadli v nemilost. Jasně, je to 25 let od převratu, takže je třeba připomínat...ale ono už to probíhalo i vloni a předloni...to už neumíme točit jiné filmy? Žádná současná témata? To je nám tak dobře, že si pořád připomínáme 40 let staré křivdy? Ale budiž...na Barrandově je spousta retro oblečení a kulis...proč to nevyužít, že? Nečekám výpravnou fantasy, nebo sci-fi...klidně ať hlavní hrdina chodí v důchodkách a plísňových riflích, ale příběh ať je o něčem jiném, než že ho dusí režim. Proto je pro mě Fair play zklamání. Ten námět mohl být zpracován mnohem lépe, s postavami bylo možné si lépe pohrát... . Výborně zahrané, ale konec...podobný problém jako v Osmách, tzn. nijaký. ()

Pajky3

Hodně dobré české drama, které kromě klasického tématu emigrace dává trochu nahlédnout i do toho jak se sportovalo za soudruha. Po dlouhé době to byl český film na který jsem byl opravdu zvědavý a rozhodně mě nezklamal. Obsazeno to podle mě bylo super a doufám, že holčinu z hlavní role brzy opět někde uvidím. Rozhodně stojí za podívání ()

PROCESOR

Než se dostanu k filmu, tak se zastavím nad tím co mě štve. Dnes sem sledoval Osmy a tento snímek, oba shodný svou cestou do normalizační minulosti a přesto se, jako divák cítím ukřivděn. Tento snímek měl absolutní podporu, nasazení v kině a nominace a o Osmy sem se dověděl úplně náhodou. Proč? Je tam víc tý "politiky" co bytostně nesnáším a už né tolik srandy a tak je v očích akademiků privilegovaný. Ale člověk se chce někdy jen bavit a vypnout a nemoralizovat. O tom, že jsme se s minulostí ještě nevyrovnaly svědčí jiný věci.., ale filmy zvlášť takto natočený by měly mít stejnou podporu. Film je pozoruhodný a sonda do vrcholovýho sportu versus tíživá doba, je téma jako stvořené pro drama. Na snímku se mi líbila ještě jiná věc to, jak každý sleduje jen ten svůj záměr a o kompromisu nemůže být nikdy řeč. To se nezměnilo dosud a už se nikdy nezmění... ()

Juto

Vždy sa hovorilo o atletických triumfoch východného bloku, že stojí rozšírený doping. Tento zaujímavý český film ten príbeh rozpráva. 6/10 ()

pakobylka

Škoda, že filmaři nezaměřili svou pozornost výhradně na doping. V bohulibé snaze o co nejkomplexnější a o co nejkritičtější pohled na minulý režim zakomponovali do poměrně omezeného prostoru i další témata, která patrně měla mladší generaci přiblížit a těm dříve narozeným připomenout absurdní - a o to nebezpečnější podstatu systému, v němž jsme cca 40 let přebývali. Jenomže většina z nás se přizpůsobila poměrům - držela ústa a krok, v případě potřeby navenek prezentovala svůj "kladný vztah k socialistickému zřízení" - a myslela si své. Možná i proto vyhlíží přece jenom maličko nereálně, co všechno se v nejbližším okolí hlavní hrdinky v nedlouhém časovém úseku přihodilo. Jakoby na jedné straně existovali jen buřiči - chartisté, jejich podporovatelé a rodiny, upínající své naděje k emigraci ze socialistického pozemského ráje ... a na straně druhé hajzlové - estébáci, donašeči a vůbec nejrůznější přisluhovači režimu. Kam se poděla ona mlčící většina, která se (dbajíce pudu sebezáchovy) naučila nedráždit hada bosou nohou, občas si tu i onde vynalézavě vypomohla, věrna své příslušnosti k národu Švejků - a v relativním klídku se věnovala svým osobním záležitostem ? Krom toho ... hloubka vcelku logicky musela trochu ustoupit šíři záběru. Průměrné 3* ()

campix

S trochou nadsázky by se dalo říci, že komunismu vděčíme za většinu opravdu kvalitních českých filmů tohoto století. A ani jinak tomu není u Fair Play. Zpověď doby, tentokrát z trochu jiného soudku. To, co tento film odlišuje od ostatních podobných svým zaměřením, je zajímavé prostředí socialistického sportovního týmu. Upřímně si dokáži představit jak holky braly v SSSR a jeho satelitech strombu jako na běžícím pásu a tak i díky matičce rusy je doping ve vrcholovém sportu aktuální. Troufám si tvrdit, že Fair Play je jedním z nejlepších filmů letošního a loňského roku. Příběh řádně hutný, tak jak by se čekalo. Černo-bílé vidění společnosti, tak jak by se čekalo. Kvalitní herecké výkony. V čele s maminou Aňou Geislerovou a zapálenou běžkyní Judit Bárdos. Jeden z mála kvalitních českých filmů v poslední době, takže hurá do kina. ()

majo25

Trochu nevyrovnaný príbeh a málo uveriteľné prostredie 80. rokov...počínajúc prostredím a končiac pseudosocialistickým štylizovaním. Trochu sklamali herecké výkony, resp. s čím málom sa uspokoja dnešní režiséri. Vizuál bol ale v pohode. ()

blitzer

Režisérka a scénáristka Andrea Sedláčková rozehrává na malé ploše velký a silný příběh. Myslím, že tenhle komorní snímek může sdělit dnešním mladistvím o zvrácenosti režimu před rokem '89 více než lecjaká učebnice dějepisu. Ve mně se při sledování zejména závěrečné části mísily pocity smutku, beznaděje a naštvanosti, ale zároveň jsem byl dojat osobní statečností hlavních hrdinek. Byť je příběh deklarován jako smyšlený, věřím, že se mohl klidně udát. Velice se mi líbil i civilní projev všech herců, což filmu dodávalo na opravdovosti. ()

TomPrusik1

Už se stává pravidlem, že se jednou za rok povede alespoň jeden český film. Naši režiséři, nás zaplavují řadou odpočinkových nenáročných výkalů a doufají (občas se jim i dostavý) úspěch. A tak se vzbudí rozruch, když kritici kladně ohodnotí český film. Není se čemu divit. Fair Play je vcelku dobře odvedené řemeslo. Má originální a zajímavé téma (vybočuje z řady klasických sportovních filmů: tj. začíná jako chudák, hraje dobře, někdo si ho všimne, trénuje, vyhrává a je král). Jak asi víte, tak nám ukazuje počátky dopingu v Čechách. A docela to funguje. Herci hrají přirozeně a nejlépe asi samozřejmě Geislerová a Bérdos, kterým je věnován opravdu velký prostor.Jejich chování je zdůvodněné a logické. Emoce pracují dobře, citlivější si možná zapláčou. Ale upřímně jsem čekal od tohoto tolik oceňovaného filmu trochu víc. To, že film chtěl kandidovat na Oskara, byl jen takový výkřik do tmy (ne tak velký, jako v případě Colette). Možná, že když se povede nějaký televizní film, tak dosáhne podobných kvalit, jako Fair Play. Žel se to moc často nestává. 70% ()

KajusaK

Tak po dnešním shlédnutí v kině mám docela dost rozporuplné pocity... Vlastně vůbec nevím co si myslet ... Potřetí mažu text zde a přepisuji ho znovu a znovu ... Rozhodně velmi dobře zahrané role všech o tom bez debat !! Jsem velmi mile překvapena !! .. Film měl rychlý spád, byl napínavý i když nějak velká pointa tam nebyla... Jestli je to inspirované nějakou skutečnou osobou tak pak "very well !!" ... Zakončení čekané (až moc..) ale dobré.. ()

filmharmony

...nevím proč, dlouho se na to ptám, ale "nové" české filmy jsou opakovaně nenaplněné... dobrá látka, poctivý pokus o nahlédnutí, jak to mohlo být... ...áááá nic... nebo málo... magnetismus nezafunguje... přesto překvapivě dobrý pokus... ()

aniabo

Stejně jako každej českej film odehrávající se za normalizace, i Fair Play má něco z ostalgie (ano, to slovo existuje), něco z kritiky minulého režimu a zároveň to něco z malopísečku, cosi jako atmosféru, ze který se ale člověk rozhodně neposadí na prdel. Co oceňuju je výstižný oblečení, bytečky, dialogy, a že je Judit Bárdos fakt roztomilá (ale roztomilejší by byla, kdyby nemusela bejt dabovaná). Co neoceňuju je fakt, že holky běžej pořádně za celej film asi tak jednou, že žádná z postav není nikterak plastická (proč se ty dva milujou? proč ta geislerová zas brečí? kdo je martina? co za člověka je ten trenér?), že film vede odnikud nikam (oukej, dejme tomu, že začne u anabolik, ale končí jako kde že?), a že zvuk je tak debilní, že když si dva lidi povídaj na ulici, zní to, jakoby byli zavřený u mě ve sklepě. ()

morgos

Komunismus je špatný ! To byla první věc která mě po filmu napadla. Na český poměry je to opravdu dobrý film. Ale přijde mi, že je natočený pro nenáročného diváka, který neví jak to tu kdysi vypadalo. Když se ale podívám na volební preference Komunistické strany tak je asi pravda, že by jsem si to měli připomínat ještě více. Ve filmu se neobjeví až tolik morálních dilemat. Hlavní postava neřeší žádné velké dilema je od začátku rozhodnutá, že bude hrát fair play. Navíc režisérka asi předpokládala, že lidé neví co se stalo s LOH v Los Ageles. Umím si představit, že člověk bude muset udělat víc kompromisů. Celkově je film velice předvídatelný, na můj vkus až moc. Ale abych film jenom neshazoval, tak musím říct, že Judit Bárdos zahrála výborně a začínám se těšit na další její film. Aňa Geislerová předvedla svůj standart, tudíž opět zahrála výborně. Igor Bareš si asi zvykl na roli STBáka jelikož ji zahrál stejně dobře jako v Hořícím keři. Herecky i filmařsky dobře zvládnutý film. Jedině u scénáře vidím relativně velké mezery. Pořád je to ale vysoce nadprůměrný český film a určitě doporučuji. ()

SeanLSD

Vrcholový šport je zvrhlosť aj bez kadejakého svinstva, čo do seba športovci vedome či nevedome ládujú. Vo svojom nevykalkulovanom nehrotení a civilnosti je FAIR PLAY svojim spôsobom ďaleko zaujímavejší film ako HOŘÍCÍ KEŘ v tom, ako odkrýva nemorálnosť zdanlivo nevinnej každodennosti. Schválne som sa na tento film musel dostať podvodom ! ()

Zemřel zpěvák a skladatel Miro Žbirka

Zemřel zpěvák a skladatel Miro Žbirka