Pozor na Harryho

• Nový Zéland

• Austrálie

Komedie

USA, 1997, 96 min

Ukecaná woodyallenovka s veľmi originálnou naračnou štruktúrou, kde je v prítomnosti prezentovaný lineárny príbeh Harryho cesty za literárnym ocenením druhoradou záležitosťou popri časosled rozbíjajúcim scénkam z Harryho diel a z Harryho skutočného života, ktoré vysvetľujú jeho knihy. Harryho konfrontácia vlastného na fantáziu bohatého umenia so smutným životom plného problematických vzťahov so ženami robí z Deconstructing Harry jedno z najviac autobiografických Allenových diel a my môžme preniknúť do zákulisia tvorby jeho filmov.(9.2.2013)

Trošku jiný Woody, než ho známe. Sexuálnější, podstatně vulgárnější, přesto stále baví. "A character who is too neurotic to function in life, who can only function in art". Harry Block je úspěšný spisovatel v tom nejbeatnickém slova smyslu. Má problémy z dětství, které neumí řešit pragmaticky - chlastá, spí s kurvama, a ve svých knihách často recykluje svůj vlastní život. Pomocí několika takových příběhů je divákovi (a tudíž i Harrymu) poskytnut náhled do jeho duše a rozhřešení jest dokonáno. Za zmínku stojí rovněž úžasné obsazení, kde se i v nejmenších rolích objevují opravdové hvězdy.(3.5.2017)

Netradičně přisprostlá Allenovka (koncetrace slov f**k, blowjob atd. je zde na Woodyho poměry vysoká) postrádající část jeho životní filosofie, na kterou jsme zvyklí u jeho starších kousků, ale na druhou stranu se jedná o jeden z jeho nejvtipnějších počinů. Takhle nějak si představuji komedii pro masy, která je na úrovni.(22.8.2009)

Opäť sa mi stala tá nepríjemná skúsenosť s novšími Allenovkami, že mi spolu po pár týždňoch začnú splývať. Tak to tu rýchlo ohodnotím za štyri, pretože o mesiac už nebudem mať pri vyslovení tohto názvu poňatia, o čom to bolo. A pre seba si pripomeniem, že Robin Williams sa tu rozmazával, aby som vedel, že ktorý to bol film. Woody nám tu trochu pripomína Charlieho Kaufmanna. A to ešte predtým, ako sme vedeli, kto to je! Videl som to znova a mám chuť znížiť hodnotenie, ale neurobím to, pretože mám pocit, že som tiež viac stvorený pre život literárnej postavy ako pre praktický život pre človeka reálneho podobne, ako Harry. S tými hviezdnymi cameami a menšími a väčšími úlohami pre známyme ksichty vynorujúcimi sa zpoza každého rohu už zachádza Woody do maximálnych extrémov.(16.9.2009)

• GodComplex

Nejsprostejsi film ve Woodyho kolekci. Vybaven slovni fuck kanonadou a plejadou znamych hercu se Woody vyrovnava s internimi demony a prekonava tvurci krizi skrze vyrizovani osobnich uctu. Cele je to ale prilis rozsekane a stejne jako Woodyho alterego v podani Robina Williamse, completely out of focus. "You have air-conditioning in Hell?"... "Sure! Fucks up the ozone layer!" 3/10(8.4.2010)