Pozor na Harryho

• Nový Zéland

• Austrálie

Komedie

USA, 1997, 96 min

Rozporuplné komentáre i hodnotenia k tomuto filmu sú absolútne na mieste. Prečo? Dávajte pozor... KLADY: myšlienka, tradičný Allenovský humor, intelekt... ZÁPORY: myšlienka, tradičný Allenovský humor, intelekt... V prvom rade film nepozerajte neskoro večer, alebo keď sa nachádzate v stave psychického, či fyzického, alebo akéhokoľvek vyčerpania. To sa jednoducho uniesť nedá, pretože filmu chýba prostý dej, zápletka, či akákoľvek forma vyvrcholenia. Pripomína mi to posledné žmýkanie veľmi chutného citrónu pred vyhodením do odpadkového koša. Máte chuť???(7.6.2012)

Deconstructing Harry je pro mě zřejmě nejrozporuplnější Allen. Slyšíte, že to je typický Allenův scénář, ale obohacený o notnou dávku sprostých slov, kterým se Woody ve svých filmech většinou vyhýbal. Ale to mi ani tak nevadilo, nejsem prudérní člověk, kterého by tohle rozhodilo. Jenže… to by hlavní roli nesměl hrát sám Woody. Totiž jemu jsem ty šlapky, kuřby a už si nepamatuju co ještě, vůbec nevěřil. Stejně jako jsem mu nevěřil ta sprostá slova, protože v jeho podání to prostě nepůsobilo drsně či světácky, ale jen vtipně a nedůvěřivě. Tenhle film mohl být skvělým, protože má o čem vyprávět, ale Woody se měl tentokrát vynechat z castingu a zůstat jen za kamerou. Protože když máte problém věřit prakticky cokoliv hlavní postavě, která prakticky nesleze z plátna, tak film, byť jakkoliv kvalitní, je pro vás o ničem a vy jen tiše a (ne)trpělivě čekáte na konec. Budu ještě hodný a za scénu v pekle dám 50 %.(19.12.2012)

Opět smekám. Vytvořit takový chaos, jaký je v hlavě neurotického spisovatele, udržet to, aby se to nerozpadlo, a jestě k tomu to okořenit takovou spoustou skvělých vtípků a brilantních nápadů - to dokáže jedině génius (ať už to označení Woody Allen popírá nebo ne). Scéna z pekla a rozostřený herec rulez!(12.8.2004)

Jeden z těch lepších Woodyho filmů modernější doby. Nepostrádá vtipné hlášky, nápady (scény s rozmazanými herci), vtipný střih i kameru. Režisér tak trochu hraje sám sebe (nebo sám se sebou?), naráží na svoje starší filmy a míchá nepřeberné množství postav a dějových linek. Právě různé dějové linky vytvářejí z Pozor na Harryho jeden z nejkomplexnějších filmů, co jsem viděl. Krom samotné hlavní linie (která už je sama o sobě "zdvojená") nacházíme dalších pár příběhů, které na první pohled s filmem nesouvisí. S postupem času ale vše začne do sebe zapadat a Woody Allen tak rozjíždí labyrint filmu, knih, fikce, skutečnosti... Co z toho je vlastně pravda? :-)(5.3.2012)

Woodyho nejradikálnější kousek, řekl bych. Otevřenost, mimořádný temperament, neuroticky trhaný střih, sprosťáren pomalu jak v Posledním skautovi, zběsilé střídání a později slévání reálných a románových rovin, absurdní situace dováděné do nejzazších důsledků, marnotratně rozhazované plné hrsti nápadů, které by vydaly na samostatný film. I humor nabývá rozměrů až kataklyzmatických – třeba taková „premenstruační jaderná havárie“… Leccos už tu bylo, ale v tomhle filmu je všechno vyhnané na ostří nože a výsledkem je kvintesence Woodyho stylu a asi i osobnosti. Příjemný šok (jestli se nepletu, byl Harry do včerejška předposlední allenovka, kterou jsem ještě neviděl, vážně jsem nečekal, že mě dědek ještě jakkoli překvapí, a on to zase dokázal).(11.2.2013)