Pozor na Harryho

• Nový Zéland

• Austrálie

Komedie

USA, 1997, 96 min

Som skôr odmietač, než znalec a milovník filmov Woodyho Allena. Lepšie znášam filmy, v ktorých nehrá a v ktorých nevystavuje na obdiv to, čo sa mu preháňa v hlave. Pozor na Harryho je bohužiaľ filmom, ktorý je celý o Allenovi. Napriek tomu ho nemôžem považovať za zlý, ani za nudný. Je pravdou, že nebyť jeho zaradenia medzi komédie by som to sám nezistil. Ale na druhej strane ma ani nerozčúlil, bezproblémovo som ho dopozeral, takže na tri hviezdičky dočiahol. I keď ... ale to je už skôr o hodnotiacom systéme v ČSFD, než o tomto filme.(26.12.2011)

Jeden z těch lepších Woodyho filmů modernější doby. Nepostrádá vtipné hlášky, nápady (scény s rozmazanými herci), vtipný střih i kameru. Režisér tak trochu hraje sám sebe (nebo sám se sebou?), naráží na svoje starší filmy a míchá nepřeberné množství postav a dějových linek. Právě různé dějové linky vytvářejí z Pozor na Harryho jeden z nejkomplexnějších filmů, co jsem viděl. Krom samotné hlavní linie (která už je sama o sobě "zdvojená") nacházíme dalších pár příběhů, které na první pohled s filmem nesouvisí. S postupem času ale vše začne do sebe zapadat a Woody Allen tak rozjíždí labyrint filmu, knih, fikce, skutečnosti... Co z toho je vlastně pravda? :-)(5.3.2012)

Podle ostatních ohlasů pravděpodobně rozporuplný film... Ovšem ne pro mě, já tu spatřil spoustu originálních nápadů a hlavně hlášek, spoustu minipovídek, minipříběhů v jednom. Není to rozhárané, jak tvrdí někteří, jistá spletitost do charakteru filmu naprosto sedí. Je to ryze komediální Woody, na kterého jsme zvyklí: baví, nebere si servítky, vybírá herce, kteří sem padnou, neustále překvapuje a končí, i přes spoustu neurotické kritiky v průběhu celého snímku, opět optimisticky. Díky za další vydařený filmový zážitek Pane režisére!(1.7.2006)

Další z povedených Woodyho kousků a další povahová variace Woodyho samého. Mezilidská motanice a míchanice skutečnosti a fantazie nebyla záměrem spisovatele ublížit skutečným postavám, které se evidentně musely poznat. Spíše šlo o důkaz, že jsou v jeho životě velmi důležité a nebo že se jim všem chce omluvit za své přehmaty. Harry, neurotický a hypochondrický, se hodně inspiruje Freudem. Ve Woodyho podání skvělý, nejde si ho neoblíbit. Na veškeré své konání má netradiční zdůvodnění a kdoví, jestli je schopen lásky. Líbil se mi konec filmu, kdy se dočká ocenění za četného potlesku protagonistů jeho knihy - symbolicky za účasti velmi dobrých herců - R. Williams, B. Crystal...(3.6.2015)

Ukecaná woodyallenovka s veľmi originálnou naračnou štruktúrou, kde je v prítomnosti prezentovaný lineárny príbeh Harryho cesty za literárnym ocenením druhoradou záležitosťou popri časosled rozbíjajúcim scénkam z Harryho diel a z Harryho skutočného života, ktoré vysvetľujú jeho knihy. Harryho konfrontácia vlastného na fantáziu bohatého umenia so smutným životom plného problematických vzťahov so ženami robí z Deconstructing Harry jedno z najviac autobiografických Allenových diel a my môžme preniknúť do zákulisia tvorby jeho filmov.(9.2.2013)

• - Film zahajoval MFF v Benátkách 1997. (D3VIL)

• - Film se měl původně jmenovat Nejhorší muž na světě. (Witta)

• - Woody Allen se inspiroval filmem Ingmara Bergmana Lesní jahody. Bergman je Woodyho oblíbeným režisérem. (D3VIL)