Pozor na Harryho

• Nový Zéland

• Austrálie

Komedie

USA, 1997, 96 min

Prášky, několik osudových žen, prostitutky, neurotismus, pesimismus. Woody zase představuje spisovatele, znovu je za neurotika, znovu v těžké psychické dece, znovu se děsí stárnutí. Činorodý tvůrce si prostě tentokrát po několika zkrachovalých vztazích, vystřídání několika psychiatrů a nestálé spisovatelské aktivitě neví rady s tím, jak kočírovat vlastní život. Woody za kamerou se obrací k povídkové formě, prolínající příběhy jsou lehce matoucí a tentokrát tvůrce vyžaduje i krapet bystrosti – samozřejmě skvěle napsané dialogy a solidní herecké výkony zůstávají. Tak trochu jiný Woody, ale pořád v řadě scén zatraceně osvěžující.(20.6.2016)

Som skôr odmietač, než znalec a milovník filmov Woodyho Allena. Lepšie znášam filmy, v ktorých nehrá a v ktorých nevystavuje na obdiv to, čo sa mu preháňa v hlave. Pozor na Harryho je bohužiaľ filmom, ktorý je celý o Allenovi. Napriek tomu ho nemôžem považovať za zlý, ani za nudný. Je pravdou, že nebyť jeho zaradenia medzi komédie by som to sám nezistil. Ale na druhej strane ma ani nerozčúlil, bezproblémovo som ho dopozeral, takže na tri hviezdičky dočiahol. I keď ... ale to je už skôr o hodnotiacom systéme v ČSFD, než o tomto filme.(26.12.2011)

Většina Allenových filmů jsou do určité míry autobiografické, Deconstructing Harry se mi však zdá být ze všech nejvíc. Starý dobrý Woody se zamýšlí nad tím, čím ty přítelkyně během své kariéry zklamával, jak psát, o čem psát, o tom, že někdo se lépe pohybuje v umění než v životě... I když je to typická allenovská komedie, vyznění je nakonec o dost trpčí, než jeho ostatní filmy... Allen je sám. Na krku má jen rozhádané bývalky a naprosté nepochopení okolím... nebo možná vlastní nechápavost k okolí - a právě toto dilema tu Allen řeší - na čí straně je chyba? Nejsem to já, kdo celý život ubližuje, ač to svádím na vše ostatní? Nakonec mu zbývají jen vlastní postavy, ty ho chápou nejlépe...dokonce líp než vlastní psychiatr, protože tomu říká jen co chce...V Annie Hall říká na konci, když sledujeme jeho hru, která končí happyendem (dívka-Annie se k chlapci vrátí), že hry musí dopadnout dobře, protože život je mnohem těžší a on to musí nějak kompenzovat.... To samé říká i v Deconstructing Harry - postavy jak je napsal jsou lepší než jejich skutečné předobrazy, proto jsou jediní, kteří Harrymu skutečně rozumí...(30.1.2005)

Podle ostatních ohlasů pravděpodobně rozporuplný film... Ovšem ne pro mě, já tu spatřil spoustu originálních nápadů a hlavně hlášek, spoustu minipovídek, minipříběhů v jednom. Není to rozhárané, jak tvrdí někteří, jistá spletitost do charakteru filmu naprosto sedí. Je to ryze komediální Woody, na kterého jsme zvyklí: baví, nebere si servítky, vybírá herce, kteří sem padnou, neustále překvapuje a končí, i přes spoustu neurotické kritiky v průběhu celého snímku, opět optimisticky. Díky za další vydařený filmový zážitek Pane režisére!(1.7.2006)

Woody je tak geniální. Když jste viděli skoro třicet jeho filmů, už si říkáte, že vás snad ničím nemůže překvapit, že ho dokonale znáte. Jenže to je omyl. Pozor na Harryho je určitě jeden z těch jeho nejlepších filmů, viděla bych to tak na top 5. Herce opět vybral citlivě a skvěle, neskutečně promíchal postavy, jejich vztahy, realitu, představy, geniální dialogy a humor, zkrátka a dobře promíchal vše, kvůli čeho máme Woodyho tak rádi. Pozor na Harryho je pozoruhodný film, který nám má co říct, který stojí za to vidět.(17.6.2013)