Blade Runner 2049

• USA Blade Runner 2049 (více)

Třicet let po událostech prvního filmu odhaluje nový Blade Runner a důstojník losangeleské policie K (Ryan Gosling) dlouho ukryté tajemství, které je natolik zásadní, že by mohlo zcela rozvrátit poslední zbytky lidské společnosti. Toto odhalení ho nutí zahájit pátrání po Rickovi Deckardovi (Harrison Ford), bývalém Blade Runnerovi losangeleské policie, který je už 30 let nezvěstný. (Falcon)

MAAUZ

Nedávno se filmové branži ukázal velmi talentovaný sci-fi režisér a stal se jím Denis Villeneuve. Od Prisoners jsem jeho snímkům přišel na chuť. Ridley Scott věděl, komu dílo předat, aby nebylo zničeno, ale naopak oprášeno, kvalitně zrenovováno a mohlo pěkně navázat. Vizuál je dechberoucí - megalomanské město, realné hnusné počasí, obří hologramy asijských kurev, záběry v poušti a smogu, interiéry... Celý život říkám, že detaily tvoří celek. Ušpiněné bílé zdi na policejní stanici nebo třeba zaprášenej safehouse starouše Forda to potvrzuje. Gosling je můj chlapskej idol už dlouho, tady je bez připomínek. Akční scéna pod jevištěm u sekavé hudby je slušně epileptická. Nebo už zmíněné počasí sedí perfektně k dané době. Takže ačkoliv zde budoucnost vypadá zajímavě, žít bych v ní nechtěl. Jen tu holografickou hospodyňku bych si vzal domů a programoval si ji dle nálady. Kamarád tu zmínil něco, s čím musím souhlasit - o smrti policejní šéfky nebyla nikde zmíňka ani sháňka po jejím vrahovi, vyšetřování, nic.. To jsem si v kině taky řekl WTF. Film je pouze pro science-fiction nadšence, někteří lidé se u filmu unudí. I mně se chvílema zavíraly oči, za což můžou zdlouhavé scény o rozjímání, které jsou hrozně deep, ale vlastně by se daly trochu osekat. Denise nominuju na režiséra desetiletí. ()

Knor

Ani nevím čím dřív začít a co vychválit nejdřív. Tak především .. nový Blade Runner je velký film, obrovský a epický velkofilm. Já upřímně nečekal, že to bude až tak skvělý a velkolepý. První film od Scotta je rozhodně stylový sci-fi, taky velkej kult a vizionářský dílo, ale slabší obsahem. BR od Villeneuva mě zasáhlo ve všech směrech na maximum. Neuvěřitelně hutná atmosféra od prvních sekund filmu bezchybně funguje a společně s hudební stránkou tvoří dokonalou souhru pro daný prostředí, ve kterém se film odehrává. Mimochodem už jen kvůli tý hudbě se vyplatí jít do kina, protože byly scény, kdy byla použita doslova drtivě. K vizuálu můžu říct jediný slovo - dokonalost. Pochmurné a velkolepé zároveň se spoustou nápadů a vychytávek. Herci jsou ve svých rolích skvělý, každá postava tu má svůj smysl, svojí úlohu a především tu není jediná nezajímavá. Postavy Goslinga a Jareda Leta jsou pro mě asi ty nejzajímavější. A samozřejmě při nástupu Harrisona Forda jsem měl husinu, protože právě on přináší tu nostalgii z prvního dílu. Do příběhu jsem díky všem těm skvěle fungujícím elementům spadnul okamžitě. Já zkrátka nemůžu najít jedinou chybičku. Denis Villeneuve opět dokázal, že je skvělej filmař a má mojí úctu, že stvořil velkolepý sci-fi epos s myšlenkou a ne nějakou bezduchou píčovinu přeplácanou akcí, výbuchama a srandičkama pro dětičky jak to dnes většinou bývá. Nádhera !!!!!!!! ()

El.Negros

Mno tak nějak jsem přemýšlel, co bych k tomu vůbec napsal. Bavil jsem se asi 20 minut z celého nepochopitelně natáhnutého filmu. Když bych upustil od srovnání se starým filmem, tak stejně musím říct… WTF?! Jako nebyl to fail, ale čekal jsem mnohem mnohem více. Předchozí film byl vlastně v základu love story nabitá emocemi. Tohle na mě vyznělo stejně sterilně a chladně, jak návštěva u replikantské tchyně. Mám Goslinga docela rád, ale spíše jako sociopatického vraha s pokerovou tváří. Todleto prostě dal na hezkou trojku. Možná by jeho hraní nevyznělo tak blbě, kdyby v poslední třetině nevpadl do filmu Ford, který převzal lusknutím prstu celý snímek. Člověk si pak řekne, že byl vlastně trosku okraden, že to mohl celé opět odehrát jen Ford a mladej Gosling si mohl zahrát nějakého vedlejšáka a naučit se, jak se opravdu hraje. Příběh opět ze začátku docela vpoho, ale co se začal točit do biblických tónú a až násilně sám sebe zamotával, začal jsem si opět myslet, že v té Americe snad nedokáží nic jiného vymyslet. Chceš silný příběh? Přečti si stokrát bibli a zajdi se pomodlit do kostela chlapče….jo a nezapomeň minimálně 3 dějové uzlíčky, ať si lidi nepřipadaj tak pitomě! Tak se to v améru poslední dobou dělá. No…Jak říkám, pár dobrých momentů tam bylo… konkrétně těch pár minut akčních scén a pak vztah Goslinga s virtuálním produktem (rozuměj ženou) Tyrellovy megakorporace. Bohužel, ačkoliv jediný opravdu originální to nápad, tak ho úspěšné amputovali a zmrvili ve jménu zbytečných dějových twistů. Jinak bych úplně v klidu viděl tuhle myšlenku rozvinutou – zvlášť v dnešní době, kdy se dobrá třetina sociálních vztahů odvíjí ve virtuálním prostoru, by to mohlo publikum docela oslovit. Nějak mi navíc vadilo i zpracování efektů a celého světa. Absolutně na mě nedýchl ani závan cyberpunku, ani atmosféra ulic. A ani umělecké zpracováni nebylo úplně kulervoucí – spíše vyznělo jako nějaká vykrádačka kulis a scénografie z nedávných scifíček. Když si v původním filmu dával Decard nudle u stánku, úplně jsem cítil tu špínu z ulice protkanou vůni z okolních stánků a železitou pachuť všudypřítomných technologií. Ted jsem necítil nic, jen desinfekci. Svět, ani děj mě nedokázali vtáhnout do víru filmových událostí. Čili….jedna hvězda za snahu a další za Forda, který opět ukázal hošánkům a holkám jak na to . Poslední za naději, že to třeba celé bude dávat větší smysl u directors cut. ()

playboy_05

Po puvodnim Blade Runnerovi a zaroven zhlednuti reziserova Sicaria jsem rozhodne nemel nejaka prehnana ocekavani, nicmene jsem v nejhorsim cekal kvalitativne alespon dalsi Alien: Covenant. Ovsem co je moc, to je moc. Dvojka Blade Runnera je presne takova zoufala nuda asi jako jednicka, akorat je teda jeste o hodinu delsi...u jednicky se jeste clovek mohl vymluvit na jakysi pochybny kult a jistou technologickou zastaralost (nicmene stejne nedokazuj pochopit, jak tohle nekdo muze radit, v ramci sci-fi zanru, pomalu na uroven Star Wars nebo Terminatora)...nicmene dvojce se uz nic odpustit neda...v dobe Marvelovek, restartu Star Wars a Star Treku je tohle sci-fi vyplach, hodny naprosteho zapomeni...tolik domacich praci, ktere jsem stihl udelat pri sledovani tohohle hlubokomyslneho skvostu, jsem neudelal snad za cely rok. Na zaver roku jsem si opravdu vybral snad nejvetsi letosni sracku a zklamani...hrozny film...diky naprosto spatne zvolenemu pristupu rezisera, pomale kamere a celkove nezazivnosti. ()

Mahowny

Prostě povšechná kvalita, která je ale ve všem o stupeň níže než její slavný starší bratříček. Cením herecký výkon Goslinga - pro tuhle roli se narodil. Vizuálně to je neskutečně vymakané a i obyčejná reklama na ulici je zážitek. Film celou dobu drží melancholickou atmosféru a tempo je tak akorát (cením v tomto případě pomalejší). Hudba vše krásně podkresluje a zároveň dává vzpomenout na předchůdce. Viz. komentář od Lima. Edit.: Po druhém shlédnutí přidávám pátou hvězdu. Stále to je o světelný roky před drtivou většinou shitu, co v dnešní době Holywood produkuje. ()

prometheusXX

Skvelé spravený sci-fi ,perfektne prepracované do detailov.všetko je úžasne realistické.hudba,herci,dej.a dokonca o volačo lepší ako bol jeho predchodca,to sa Vileneuveovi podarilo. R.Gosling a H.Ford proste skvelé.za mňa 100% ()

GameboyNES

Díky Perunovi, že jsem na tohle nešel do kina, bo se v našem kině blbě spí a pěkně by mě bolela záda. Nejsem nijak velký fanda původního Ostrýho Komanda, nicméně, je tam sympatický Ford a drsňák Hauer.A hlavně to byl pro mě jeden z prvních filmů u sousedů na VHS. Takže pro mě spíš nostalgie. BR 2049 je únavná, uspávající artová pičovina. Po dvou hodinách jsem se docela těšil až to skončí a pak jsem neblaze zjistil že teprve uběhlo 40. minut :( Musel jsem si to rozdělit na dva díly, vkuse je to pro mě extra nestravitelné. Pár záběrů na město, napodobující původní temnou noárovou atmosféru a hudbu bylo docela fajn. Kdo fajn nebyl, tak Gájen Rosling, nesympatický figurant z výrazem "Zadržuji prdy" vydrží celé ty 4. hodiny. Těšil jsem se hlavně na Forda a Sean Yong, avšak marně. Harrison si tu odrecituje pár replik a Sean je tu pouze gigitální a ještě jen na 20. sekund. Takže slabá jedna za těch pár nostalgických pomrknutí, jinak je to nudný odpad, na který jsem hodně rychle zapomenul. ()

Marty7CZ

Takový zklamání sem teda nečekal. Nuda, nuda, nuda, nuda, nuda! Třikrát sem u toho usnul, z kina bych odešel. Takže sem to ani nebyl schopnej dotáhnout, to se mi fakt málokdy stává. Denis by se měl už trochu probudit, je tam utahanej, že tenhle film úplně zabil a Gosling je taky úplně mimo. 30% za hudbu a vizualizaci ()

misar3

Líbilo se mi to? Asi? Extrémně dlouhá stopáž na potenciál, který lze vyčerpat do dvou hodin. Původní snímek mě nijak neoslovil, ale pokračování našlo pár cestiček, které do kultu dostanou i nové diváky. Někdy se možná podívám na oba filmy za sebou, protože odkazů zde bylo požehnaně. ()

Clark_Kent

Konečně jsem si udělal čas na tuhle novou sci-fi látku a moje dojmy jsou takové spíš zachmuřelé. Harrisona mám rád, ovšem mnohem víc mi sedí jako Indiana Jones než pan tajemný Deckar. Nějak se to zbytečně táhlo až se mě chtělo spát, spíš je to takový depresivní zážitek, který má pár pěkný akčních sekvencí. P.S. Musím říct, že ta finální bitka mezi Luv a Joem, mě trochu potěšila jak ji pěkně srazil jednou pěknou ranou. Ryan Gosling je rozhodně talent. ()

RedRose

No... Tak to nemůžu... Podobně jako mně na dva pokusy nedostal původní Blade Runner, tak úplně stejně mě neuchvátil ani tento film... V podstatě bych sem mohl zkopírovat svůj komentář k prvnímu dílu a sedělo by to... Audio-vizuálně je to fakt krásné a zrežírováno je to taky mistrovsky, ale jinak ten obsah a délka, rovná se velká nuda... Bohužel... 40% ()

biergof

Neuvěřitelná délka filmu není na škodu, až o půl hodiny méně, nic by se nestalo. Styl a atmosféra za všechny prachy vzdávají hold BR a všem fanouškům dobrého sci-fi. Jediné, co opravdu musím vyčíst je naprosto nevyužitý soundtrack. Hanz Zimmer možná umí naladit frekvenci Vangelise, ale za celý film jsme se nedočkali ani jediné originální melodie. Naprostý debakl, hodnocením však nebudu škodit filmu. ()

alldo.raine

Pan Villeneuve mi přichystal opět skvostný filmařský zážitek, kterému nemám co vytknout. Moc děkuji. Asi zde hodnotím více srdíčkem, ale mně se to prostě líbilo. ()

DjangoDoe

Denis Villeneeuve bol asi najlepšiou voľbou pre nového Blade runnera a skutočne mi nenapadá lepší režisér, ktorý by dokázal vystihnúť lepšie atmosféru, ktorú vytvoril Scott v prvom diele. Dejovo ide o kúsok rozsiahlejší film, no štýlom 160 minútovej stopáže sa ku koncu vytráca záujem o postavy a ostáva len dojem pozlátka efektov a dobrej cyberpunkovej hudby. No v celkovej forme ide o vydarený sequel a svojím štýlom podania príbehu spolu s nadviazaním na predchádzajúci diel sa mi nový Blade Runner páčil. ()

Mkartaylas56

Já patřím mezi ty, kterým se první blade runner absolutně vůbec nelíbil. No a o to víc jsem ohromen, co nám Denis Villeneuve naservíroval. Sice vzhledem k délce se příběh rozvíjel celkem pomalu, ale díky věcem, co zde vypíšu, mi to vůbec nevadilo. Tak zaprvé kamera, asi nejsilnější aspekt v tomto snímku, mě naprosto dostala jak záběry "na blízko" tak i vzdušnými záběry, které jsme u Denisovy tvorby mohli nejednou vidět. Dále Ryan Gosling, ten mi zde ještě více prokazuje, jak je to dobrý herec. A stejně tak byl příjemný návrat Harrisona Forda, který byl do příběhu dle mého skvěle zasazen a jsem rád SPOILER, že tam není hned od prvních minut, protože o něm samosebou tento film být neměl. SPOILERKONEC. I hudba byla parádní (taky co čekat od Hanse Zimmera) a dodávala atmosféře patřičný náboj. No a jelikož tu nechci strávit celý den, tak to shrnu: jakožto člověk, který nemá rád prvního Blade Runnera, musím říct, že snímek překvapil a rozhodně se řadí mezi nejlepší filmy roku. 85% ()

Don82

Úchvatná vydesignovaná kyberpunková mega výprava nemůže zakrýt absenci konzistentnějšího děje s rozvitelnějšími charaktery. Divák dle mého nemá, bohužel, dost informací k plnému pochopení temného, ale zajímavého světa do kterého jsou filmové postavy jen tak v loženy a ponechány ladem aby odvyprávěly pouze specifickou kapitolu příběhu. Jistě je to režisérským záměrem, protože v mnoha scénách je jasně kladen důraz na atmosféru, přičemž děj se nikam neposouvá. Komplexně tak dostáváme proud zneklidňujících zvuků a pestrobarevných obrazů v kulisách technokratické společnosti. Myslím, si, že se to celé dalo scenáristicky více prohloubit a spojit onu "mohutnost" vizuálu s příběhem který více "nakopne" myšlenky k pozadí celého světa ve filmu a reálií postav. ()

ŠpetaMarek

Napodruhé smířlivěji, až na odhalující scénu Forda, která by fungovala, kdyby jsme nevěděli, že tam bude, je to v každé sekundě vynikající. Neříkejte mi, že až po natáčení někdo z producentů neřekl: "sakra to se neprodá, vytáhněte Forda na marketing!" ()

Alergius

Ano, já vím, že oranžová v kontrastu s modrou je považována za 'nejkoukatelnější' kombinaci barev ever. Každopádně, tím, že to nacpete do každého trháku mu moc na osobitosti nepřidáte.. Pěkně se to táhlo, čekal jsem více emocionálních a morálních dilemat, ale kulisy to zachránily. plus Mackenzie Davis, skvělý objev! ()

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce