Nádherná variace jedné z nejoblíbenějších a nejznámějších pohádek - nejnovější filmová Popelka má veškerou důstojnost a pompu, kterou si toto nové zpracování pro 21. století zaslouží. Dle slov producentky snímku, Allison Sheamur, tvůrci zbožňovali původní animovanou Popelku z r. 1950, a chtěli jí tímto filmem složit poctu. Zfilmovat tak klasický a všeobecně známý příběh bylo pro všechny velkou výzvu, a osobně jsem z výsledku jejich práce vážně nadšený. Dlouho jsem se na tento film těšil, protože již trailer mě nadchnul ochutnávkou z úchvatné vizuální stránky celého filmu, a nesmírně slibně vypadalo i složení celého štábu - na snímku se podílela celá řada schopných profesionálů ověnčených množstvím filmových cen, z nichž naprosto zásadní práci odvedla výtvarnice kostýmů Sandy Powell. Její modrá róba, kterou má Popelka na sobě na královském bále, je něco neuvěřitelného a jako z jiného světa. Scéna, kdy je do nich Popelka s pomocí kouzla oblečena, je jedním z vrcholů celého filmu. Jenom tato róba vyžadovala měsíce příprav, které obnášely řadu prototypů a zkoušek (aby se mj. otestovalo, jak se v nich bude moci Lily James pohybovat). Za zmínku stojí i fantastické kostýmy zlé macechy a jejích dvou dcer - dokonalá pastva pro oči a prostě něco úchvatného. Není filmu s nádhernějšími kostýmy. Samotnou kapitolou je dokonalé herecké obsazení: krásná a velice talentovaná Lily James je pro mě nesmírně příjemným filmovým objevem, a budu se těšit na její další role. Báječná Cate Blanchett v roli její matky drží svůj nekompromisní herecký standard a Helena Bonham Carter, navzdory malému prostoru své postavy vílí kmotřičky, je odzbrojujícím způsobem zábavná. I další herci jsou výborní. Je zajímavé, že Falcon v krátkém časovém sledu po sobě uvedl do kin dva filmy s postavou Popelky (tento a Čarovný les), oba ale nemají téměř nic společného - Popelka v podání Anny Kendrick se vedle té, kterou ztělesnila Lily James, krčí doslova jako Popelka (nic ve zlém, žeano). Branaghův snímek rozšiřuje známý příběh o řadu nových motivů, a tak je v něm něco nového i pro ty, kdo znají některou ze starších filmových adaptací této pohádky. A ačkoli je závěr filmu dopředu každému znám, nic mu to neubírá na jeho dojemné působivosti - s náběhem závěrečných titulků mi neuniklo, jak se kolem mě v sálu ozývá dojaté posmrkávání, k němuž jsem sám neměl daleko. Kupodivu mi nevadil ani český dabing, který jsem dokonce shledal jako velmi zdařilý - na tomto filmu se prostě povedlo úplně všechno a jeho sledování je čistá radost. Pro mě osobně zatím nejpříjemnější letošní česká premiéra a naprosté nadšení.(13.3.2015)

Konečne veľkolepá rozprávka bez megalomanských fantasy prvkov (ZLOBA, SNEHULIENKA A LOVEC, KRÁSKA A ZVIERA). Film má dosť slabý príbeh (žiadne tri oriešky ani tri plesy sa nekonajú), napriek tomu od momentu, keď sa hlavní protagonisti stretnú, je film dostatočne zaujímavý. Výprava je samozrejme bombastická, až vyvoláva otázku, čo dá takýto mamonársky prístup ku komornému romantickému príbehu detskému divákovi, ale dospeláci určite ocenia tú vizuálno-hudobnú veľkoleposť (o odpustia mu hollywodske klišé typu černoch vo funkcii kapitána kráľovského vojska). Film určený pre kiná, ktorý na DVD určite stratí zo svojej pôsobivosti. Branagh ukázal (na rozdiel od THORA), že dokáže aj so slabého scenára vytesať solídny filmový zážitok...(8.5.2015)

Cokoliv chybělo původní animované Popelce, to v téhle hrané je. Krása. Až člověk neví, co chválit dříve. Mazané scenáristy, kteří si vystačili s notoricky známým příběhem, jenž párkrát s citem rozvinuli, doplnili a dovysvětlili? Půvabnou a přirozeně krásnou Lily James? Carismatického sympaťáka Richarda Maddena, dokonalou Cate Blanchett či doslova kouzelnou Helenu Bonham Carter? Citlivou režii Kennetha Branagha, který dovede natočit jakoukoliv scénu tím způsobem, že na člověka zapůsobí přesně tak, jak na něj zapůsobit má? Patricka Doyla a jeho krásnou hudbu? Ty stovky úchvatných kostýmů a dekorací? Vážně nevím. Co ale vím, je, že se mi tahle Popelka jednoduše zalíbila a rád se na ni budu dívat znovu a znovu. Obzvlášť tedy na ze všech nejlepší plesovou scénu, při jejímž sledování má člověk pocit, že tančí také. Doopravdy.(5.9.2015)

Je dost těžké být hezká, když jste nevýrazná blondýnka a z většiny úhlů pohledu vaše zuby vypadají, že doputovat od jednoho k druhému je na náročný celodenní pochod. Peroxid se tak podepsal na Elčině máti i na Popelce samotné. Kameraman odvedl dobrou práci, většinu času je Popelka půvabná a éterická, malé holčičky budou mít nový idol a hezké usínání. Pro dobro jejich okolí si snad do života odnesou i to, že mají být odvážné a laskavé. Popelčin tatínek mi neodbytně připomínal mladého Třísku. Zlá matka (ne, Cate není krásná, je zajímavá, charismatická, fascinující, ale ne krásná) dodává příběhu opravdovost. Její zlo není samoúčelné, krutostí léčí vlastní bolest (a kdyby to nebyla nebetyčná prasárna, řekla bych, že tak to má být). Zlé sestry jsou nevkusačky, tupanky a trapačky, čímž jsou roztomile zábavné. Z nové rodiny malé Popelky jako největší zlo vychází kocour Lucifer, kterému bych s chutí ukopla hlavu, o což se, podle jeho placatého čumáku, už někdo neúspěšně pokusil. Divák nesmí moc hledat logiku v ekonomickém výkladu Popelčiny macechy, ani v tom, že pracovně vytížená Popelka měla čas někde jezdit na koni a nikdo na to neřekl ani popel. Stejně tak nehledejme logiku v tom, že myši, dožívající se věku dvou tří let tady žijí asi tak osmnáct. Pokud bychom mysl zaplavili úvahami už v téhle části děje, nikdy se nedobereme toho, proč víla kmotřička měla potřebu na práci (a že kouzlení je pro ni asi co pro kuchaře krájení cibule) oblékat róbu z kategorie sen šíleného cukráře. Vyčarovat velký kočár v malém skleníku je taky dobrý nápad, skutečnost, že si rozpadlého, přímo explozivně rozptýleného, skleníku nikdo nevšiml, svědčí o mentálních limitech obyvatelek domu. Potrhané růžové šaty zůstaly zachovány až na pár detailů. Kmotřička z nich udělala modré, změnila látku, sukni udělala dlouhou, zvonovitě se rozšiřující přes půl dvora, dekolt na zádech prohloubila až ke kostrči a k tomu přikouzlila pohodlné skleněné botky, Baťa posílá mustr a pokyn do Jablonce, v příštím měsíci se ptejte u svého obuvníka. Osobně trpím utkvělou představou, že noha ve skleněné botě začne smrdět. Snad si holčičky celého světa z těch botek vezmou poznatek o správné šířce a výšce podpatku, aby si pro klamnou eleganci nehuntovaly záda a nohy. Tanec s princem měl podivnou choreografii, nějak to působilo, že choreograf umíral vyčerpáním naučit tančit ansámbl loutkového divadla a výsledek tomu odpovídal. Nikdo ze zúčastněných nevypadal, že by měl pohybový talent. Pak udeřila půlnoc, ještěří kočí předvedl, že má opravdu šikovný ocas a vše spělo neodvratně k očekávanému konci, nad kterým malá holčička, kterou jsem bývala, řekla své spokojené 'jééé'.(2.5.2015)

Jakoby půdorys notoricky známé pohádky nebyl sám o sobě dost omezující, měla být tohle hraná verze klasické disneyovky z roku 1950. Takže klobouk dolů zejména před scenáristou Chrisem Weitzem a režisérem Kennethem Branaghem, protože z toho vybruslili se ctí. Kostymérka Sandy Powell a autor výpravy Dante Ferretti si dost hlasitě řekli o další Oscary. Lily James to sluší, Richard Madden zvládl vypadat jako něco víc než hezoun, škoda jen, že Helena Bonham Carter neměla víc scén. Nad očekávání povedená pohádka.(8.5.2015)

• - Zámek, na kterém se natáčelo, je sídlo vévody a vévodkyně z Marlborough v hrabství Oxfordshire. (Terva)

• - Richard Madden (Princ) přiznal, že pro něj byly velmi přínosné mnohé dovednosti, kterých nabil při natáčení Game of Thrones (od r. 2011). (P. J. D.)

• - Představitelka Popelčiny sestry bez hudebního sluchu Sophie McShera (Drisella) umí ve skutečnosti zpívat velmi dobře. Zahrála si služku Gwynne v muzikálovém seriálu Galavant (od r. 2015). (MsUtahraptor)