Žiadna revolúcia ani evolúci sa nekoná. Dokonca je to celkom retro.Žiadne popkultúrne narážky ani žiadna hra na temnotu ako je v posledných rozprávkach zvykom. Je to tradičná Popoluška v tom najkrajšom balení aké mohla dostať. 100% precízna a funkčná filmárčina a najlepší Branaghov film od Frankensteina ( 21 rokov? to je už tak dávno?). A pri scéne schádzania po schodoch na plese som si niekde medzi 10. a 15. slzou pripomenul prečo mám tak rád filmy. Veľmi, veľmi pekné. 9/10 P.S. fanúšikovom Jarmusha, Kusturicu alebo Tarkovského je samozrejme vstup zakázaný pretože by dostali cukrovku.(25.4.2015)

S odporem vůči US verzím pohádkových klasik jsem čekal průser, ten se však kupodivu nekonal. Člověk sice nesmí srovnávat s naší „oříškovou“, to by tato nová propadla, ale v mezích pohádkového žánru obstála vcelku se ctí. Modernost jí totiž ani moc neublížila, i když všechna ta digitální fauna jistě leckomu nebude po chuti (třeba mně, k těm křepčícím hlodavcům jsem sympatie věru nechoval). Zajímavější však bylo sledovat postavy. Hlavně ty záporné (Cate!), kladné v čele s párečkem moc charismatu nepobraly, tedy s výjimkou chvilkového hereckého koncertu Heleny, která jediná byla zároveň opravdu vtipná (ostatní pokusy o humor neklaply). I když nechtěně úsměvně působila i „exhibionistická proměna“ Elky, libující si v pozornosti ostatních, jak vidno hlavně na plese (žádný závoj, skloněná hlava…inu, jiná doba). Příběh žádná sláva, ale ani pohroma (nuda též ne), a tak mi zbývá už jen pochválit solidní vizuál a hlavně kostýmy (ač žádný modeman, slovíčko „úchvatné“ bych asi i použil). Celkově dávám lepší průměr.(13.7.2016)

Naše Popelka s Libiškou Šafránkovou je jen jedna a ke všem ostatním jsem vždy přihlížel s despektem. Sice jsem v mládí znal tu animovanou americkou, ale nejraději jsem měl tu naší zmní... A mám stále i když přiznávám - velkou roli v tom hrají vzpomínky na dětství a vánoce tenkrát.... --------- Když jsem dokoukal a okomentoval Krásku a zvíře, také nedávno natočenou klasickou pohádku, sem tam jsem četl povzdechy v komentech jiných - druhá Popelka se nekonala... To mne zaujalo natolik, že jsem se rozhodl na Popelku koukat s dětmi. A dobře jsem udělal. Branghova Popelka má vše co má ta západnější verze s kmotřičkou mít. Je to kouzelné, výpravné, plné skvělých herců. Na děti pravda špatně působila smrt obou rodičů, zejména když zemřel Popelky milovaný tatínek nesly to těžce. Já nevím, jestly tyhle kruté momenty jsou v pohádkách schválně, nebo ne. Na jednu stranu si děti asi uvědomí základní hodnotu toho mít u sebe někoho blízkého a milovaného (oproti kontrastu s nastupující macechou), na stranu druhou je to pro ně psychicky náročné právě proto, že si uvědomují jaké to asi musí být když o své blízké přijdou... Také jsem si uvědomil, že stárneme.. Ještě nedávno krásná baba Kate Blanchet (ona je krásná pořád) si tu už střihla matku dvou dospělých dcer a za chvilku bude hrát možná nějakou tu babičku či kmotřičku.... Jediné co zase nechápu (fakt mne nekamenujte) proč byl člen královské družiny hrán černým hercem ! Proboha proč???? Kvůli korektnosti? Jednoho dne bude Popelku hrát Japonka? Nebo Indka? Proboha proč do toho filma vždycky švihnou něco tak nekompatibilního jako je v Popelce černoch! Nedat ho tam, to by byl rasismus? Nebo by to nemohlo do kin? Nechápu. To je jen takový povzdech..doba už je holt taková, multikulti multietnická... Tímhle to asi jen všechno začíná. Co říci závěrem? Popelka byla skvělá, krásná, velkolepá. Branagh stejně jako jindy prokázal velkou zručnost a také svým způsobem odvahu natočit příběh klasicky bez nějakých větších dějových změn a otřesů. Dávám tedy plnou sazbu. * * * * *(1.9.2017)

Je dost těžké být hezká, když jste nevýrazná blondýnka a z většiny úhlů pohledu vaše zuby vypadají, že doputovat od jednoho k druhému je na náročný celodenní pochod. Peroxid se tak podepsal na Elčině máti i na Popelce samotné. Kameraman odvedl dobrou práci, většinu času je Popelka půvabná a éterická, malé holčičky budou mít nový idol a hezké usínání. Pro dobro jejich okolí si snad do života odnesou i to, že mají být odvážné a laskavé. Popelčin tatínek mi neodbytně připomínal mladého Třísku. Zlá matka (ne, Cate není krásná, je zajímavá, charismatická, fascinující, ale ne krásná) dodává příběhu opravdovost. Její zlo není samoúčelné, krutostí léčí vlastní bolest (a kdyby to nebyla nebetyčná prasárna, řekla bych, že tak to má být). Zlé sestry jsou nevkusačky, tupanky a trapačky, čímž jsou roztomile zábavné. Z nové rodiny malé Popelky jako největší zlo vychází kocour Lucifer, kterému bych s chutí ukopla hlavu, o což se, podle jeho placatého čumáku, už někdo neúspěšně pokusil. Divák nesmí moc hledat logiku v ekonomickém výkladu Popelčiny macechy, ani v tom, že pracovně vytížená Popelka měla čas někde jezdit na koni a nikdo na to neřekl ani popel. Stejně tak nehledejme logiku v tom, že myši, dožívající se věku dvou tří let tady žijí asi tak osmnáct. Pokud bychom mysl zaplavili úvahami už v téhle části děje, nikdy se nedobereme toho, proč víla kmotřička měla potřebu na práci (a že kouzlení je pro ni asi co pro kuchaře krájení cibule) oblékat róbu z kategorie sen šíleného cukráře. Vyčarovat velký kočár v malém skleníku je taky dobrý nápad, skutečnost, že si rozpadlého, přímo explozivně rozptýleného, skleníku nikdo nevšiml, svědčí o mentálních limitech obyvatelek domu. Potrhané růžové šaty zůstaly zachovány až na pár detailů. Kmotřička z nich udělala modré, změnila látku, sukni udělala dlouhou, zvonovitě se rozšiřující přes půl dvora, dekolt na zádech prohloubila až ke kostrči a k tomu přikouzlila pohodlné skleněné botky, Baťa posílá mustr a pokyn do Jablonce, v příštím měsíci se ptejte u svého obuvníka. Osobně trpím utkvělou představou, že noha ve skleněné botě začne smrdět. Snad si holčičky celého světa z těch botek vezmou poznatek o správné šířce a výšce podpatku, aby si pro klamnou eleganci nehuntovaly záda a nohy. Tanec s princem měl podivnou choreografii, nějak to působilo, že choreograf umíral vyčerpáním naučit tančit ansámbl loutkového divadla a výsledek tomu odpovídal. Nikdo ze zúčastněných nevypadal, že by měl pohybový talent. Pak udeřila půlnoc, ještěří kočí předvedl, že má opravdu šikovný ocas a vše spělo neodvratně k očekávanému konci, nad kterým malá holčička, kterou jsem bývala, řekla své spokojené 'jééé'.(2.5.2015)

Zdálo se, že příběh Popelky už uvidíme jenom v moderních variacích a hleďme. Tahle Popelka rozhodně nepřekvapí příběhovými obměnami, ale po emotivní stránce šlape a i nějaká ta myšlenka by se našla. Elka je totiž podaná jako děvče s určitou vnitřní silou, které odmítá přestat v lidech vidět dobro, aniž by to působilo příliš naivně. Prince si získá nejenom pěknou tvářičkou, ale taky svojí laskavostí a živostí. Přes snahu Kennetha Branagha ale tahle disneyovka nemá kouzlo našich Tří říšků ani renesančního Věčného příběhu.(19.6.2015)

• - Bylo vyrobeno osm různých verzí šatů pro Popelku. Některé jsou např. kratší pro scény, v nichž musí Lily James běžet. Vyrobit všech osm verzí zabralo 4 000 hodin. Na každé šaty bylo použito téměř 5 kilometrů nití a 250 metrů látky. Vrstvy na povrchu sukně jsou vyrobené z tak lehkého materiálu, že se doslova vznáší, když je vyhodí do vzduchu. (willy1)

• - Pro srovnání - rozpočet filmu byl asi 2 miliardy korun, naše legendární Tři oříšky pro Popelku (1973) stály 6 milionů korun. (jenik71)

• - V křídlech vchodových dveří Popelčina (Lily James) domu můžete vidět ve vysklené části skryté obrázky legendárního Mickeyho Mouse. (Alatiel)