Nikdy by som nepovedal, že sa mi film s názvom Popoluška bude niekedy skutočne páčiť. Išiel som do toho s predstavou, že to bude zbytočné prerozprávanie už tisíc krát videného a že sa jedná v poradí o ďalšie moderné poňatie klasického príbehu, ktoré nemôže ničím udiviť. A ono to nakoniec udivuje práve tým, že sa to nesnaží nijako udiviť! Tam kde sa ostatné rozprávky v poslednej dobe aktualizovali do podoby, v ktorej už pôvodnú látku ani nebolo poznať (Snow White, Maleficent, Red Riding Hood ...) a snažia sa z klasiky spraviť veľkolepé fantasy ságy, na to ide Kenneth Branagh presne z opačného konca. Predovšetkým ponúka klasickú rozprávku z dielne Disneyho v tom najčírejšom podaní. Bez potreby veľkých trikov, zmien v známom príbehu alebo čohokoľvek iného. Natočil klasickú látku úplne tradičným spôsobom, ale pritom stále veľmi očarujúco a s použitím moderných postupov. Samotný príbeh je tak dôverne známy a po celý čas sa vyvíja presne podľa známej Disneyho verzie, ale prekvapivo sa pri ňom ani raz nenudíte. Je to jednoducho staromódna (ale v tom najlepšom slova zmysle) rozprávka, ktorá nepotrebuje žiadne pokusy o násilne vložené kvázi vtipné hlášky alebo postavy, popkultúrne odkazy, ani prehršel trikov - tie využíva iba v nutných scénach ako je premena tekvice na kočiar, postavy myší a podobne. Úplne si tak vystačí s úctivým prístupom k látke, z ktorej po celý čas sála dobro. A práve vďaka tomu, že sa nepokúša o nič viac pôsobí sviežejšie než ostatná novodobá konkurencia. Branaghova shakespearovská režíjna ruka bola pre príbeh priam ideálna a presne vie kedy ma byť krásne dojemný bez toho aby akokoľvek tlačiť na pílu, jemne humorný alebo kúzelne romantický. Stačilo mierne prehĺbiť motivácie postáv a po emočnej stránke hneď film funguje výborne, presne tak ako sa na podobnú rozprávku patrí. Bez potreby do toho miesiť temnotu ako je teraz zvykom, namiesto toho sa niesť v jednoduchom zasnenom tóne, ktorý však ani raz neskĺzne k infantilnosti. Celkovú kúzelnú atmosféru navyše doplňuje príjemná hudba Patrika Doyla, ktorá scénam dodáva väčšiu hĺbku, vynikajúca nápaditá kamera a skvelo zvolení herci, kde Lili James svojou krehkosťou dokáže hravo predať aj titulnú heslo „have courage and be kind“. Medzi ňou a Richardom Maddenom funguje správna chémia, Cate Blanchett je v úlohe zlej macochy ako doma a evidentne si to užíva. Takto nejako si predstavujem moderné verzie klasických rozprávok, bez zbytočnej kopy trikov a aktualizovania príbehov do nepravdepodobných rovín. Z novej Popolušky tak vyžaruje práve tá stará poctivá dobrota z každej sekundy, bez toho aby čoby len raz otravovala. Práve naopak, ten happy end tomu filmu vyslovene prajete, aj keď vopred viete ako to skončí. CELKOVO: 4* (8/10)(25.6.2015)

Nikde žádnej perníček, co říká vyliž mi polevu, ani oslík, co vyřvává, že tohle křoví vypadá jak Halina Pawlowská? Žádná závěrečná mega CGI bitva s obživlýma stromama, kterým by velela zlá macecha Cate Blanchett? Žádnej popkulturní odkaz na Kate Middleton, dokonce ani na Kim Kardashian? Hrozný, co se to dneska s těma pohádkama děje! Ten Disney se v tom hrobě musí fakt neotáčet... Pokud se říká, že se pohádky věčným převyprávěním mění a aktualizují, tak Branaghovo "bylo, nebylo" to úplně popírá. Je především stoprocentním návratem k disneyovským kořenům a bezelstně romantickým a naivně prosluněným opakem všech těch potemnělých či sebeironických pohádkových dekonstrukcí. V Into the Woods macecha svým dcerám usekne palce a paty, aby se vešly do ztraceného střevíčku, tady se jim ty nohy do skleněné manolky prostě jen nevejdou. Nová Popelka je taková pohádková konzerva, nezkažená ve všech smyslech slova a nutící díváka se furt připitoměle usmívat. Ale pozor - přes to všechno včerejší není hlavní postava včerejší: rozhodně pasivně nečeká na záchranu princem a dokáže si i pořádně dupnout. Tak díky, Branaghu, na chvíli jsem na tu Droběnu zapomněl. 70%(13.3.2015)

„A ELKA NADÁLE SVĚT VIDĚLA NE TAKOVÝ, JAKÝ JE, ALE JAKÝ BY MOHL BÝT…“ /// Čekat nějakou novinku je naivní – a jak tak sleduju, ani to většina nechce. Elce se taťka postará o zábavu, když ji nechá dělat služku naplavený maceše s dceruškama a hodný (u nás by dostala přezdívku „starej vůl“) holčině (i dětem) se o rozptýlení staraj zvířátka (hlavně hlodavci). Jen, když ji nemá kdo donýst vořechy, přisere si to sem víla kmotřička a začne mávat kouzelným klackem a všechno to rozzáří a rozčaruje a všichni kolem (mě) maj ve vočích takovej ten náramnej úžas a údiv a nadšení… A to všechno jim v ksichtě zůstává až dokonce. Přitom je tady mrtvejch jak ve Hře vo trůny. Nikomu ani nepřipadá divný, že se nevobjeví hraběnka z Outlova s dcerou Droběnou. Nejvyšší forma dobra zvítězila. Všude v království bylo najednou tolik laskavosti, až macecha s těma dvěma krůtama musela zdrhnout… A láska … ale co vám budu vypravovat! Hezká pohádka, ale starýho psa novým kouskům… (ne vole, mluvím vo sobě!). P.S.: Je li vám (aspoň) vo 30 míň, klidně si tam 1-2* přidejte. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Neznám. 2.) Vidím svět takovej, jakej chci, a ne takovej, jakej je. 3.) Thx za titule „honzavohralik“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ne(28.6.2015)

Čekala jsem, že to bude další zmodernizovaná verze, takže mě vlastně (a dokonce i příjemně) překvapilo, že se jednalo o naprosto klasickou pohádku, akorát oblečenou do moderního. Představitelka hlavní hrdinky mě upřímně moc neokouzlila, a asi by mě napadnul tucet jiných hereček, které by to zahrály stejně, ale zvykla jsem si na ni. Docela příjemně mě i překvapilo kolik známých jmen se tam objevilo ve vedlejších rolích. Pravda je, že tam mohlo být více humorných scén (jako například ta s pekařkou při zkoušení bot), ale ať to bylo jakékoliv, dokonce mi to místy vykouzlilo na obličeji připitomělý úsměv. 4* a ty šaty co měla Popelka na plese byly úchvatné (jen ten tanec se mi zdál dost divný).(9.7.2015)

Návrat ke klasicky vyprávěnému příběhu, bez jakýkoliv pop-kulturních odkazů, nechutného humoru nebo velkého předělání, funguje až překvapivě kouzelně! Opulentnost, přirozené dialogy, chemie mezi hlavní dvojicí!, kostýmy,.. jednoduše kouzelná souhra nejznámější pohádky a shakespearovského doteku Branagha.(22.5.2015)

• - Designéři Popelčiných šatů nesmí říct, kolik výroba šatů stála, ale odhadovaná cena je 12 000 dolarů (300 000 korun) za každý kus. (willy1)

• - Oblékání šatů Popelky (Lily James) zabralo 20 minut. (willy1)

• - Princ (Richard Madden) se na roli kromě šermu, jízdy na koni a tance, připravoval sledováním Disneyho animovaných snímků s obdobnou tématikou. (P. J. D.)