Neon Demon

• Francie The Neon Demon (více)

Jesse je mladá, krásná a má onu tajemnou esenci, která ji vyčleňuje ze zástupu dokonalých krásek ucházejících se o svých pár let slávy na módních molech v Los Angeles. „Kdo by chtěl zkyslý mlíko, když může mít čerstvý maso", utrousí na její adresu jedna ze závistivých kolegyň. Neonový puls fashion světa pohlcuje Jesse natolik, že přehlíží varovné signály. Za marnivými kulisami kultu krásy totiž dříme dávné zlo, které se živí nevinností. (Film Europe)

bizz_mjc

Hodně zvláštní, a leč pomalé, místy dost sexy tempo, ale vlastně kdo by byl po předchozích snímcích Refna překvapen. Rajcovní muzika a občasný klipový formát mě dostávaly do kolen, stejně jako barvy a expozice (guilty-pleasure), byť se tím dalo namítnout určité maskování prázdnějšího obsahu z prostředí postupně kazící se nevinnosti. Krása je sice věc pomíjivá, ale v danou chvíli člověka omámí jako třeba... neonový démon. Film rozhodně nebude pro každého, své poselství sděluje symbolicky a obrazově na někoho asi moc prvoplánově artově. A právě práce s barvami a tvary, atmosféra a tep filmu mi párkrát vybavily ne moc známý snímek Za černou duhou. ()

VanTom

Podvratný komentář k modelky ponižujícímu módnímu byznysu a jeho zákulisí plnému nesnášenlivé rivality? Či snad přetřásání fenoménu neuchopitelné, přirozené ženské krásy, kdy prostě některá ji "v sobě má" a jiné ne? Anebo Refnovo (další a ještě víc) sebestředné, symbolické, umělé "umění" (podobající se dlouhému videoklipu i starým "lynchovinám")? Pro mě c) bude správně. Rozvláčná zahleděnost jeho přeestetizovaných sexy obrazů bez smysluplného děje spolu s hypnotickými účinky elektronické hudby mne především uspávala, aby se poté vytáhla v tak pekelný bizár, že jsem si jen klepal na čelo a zvažoval ještě nižší hodnocení. ()

zigíš

´He calls me the bionic woman´ ´Is that a compliment?´ aseptická vize krásy, v líbivě hypnotickém porno/horor balení (!) kýč -u refna výlučně jako kompliment- ()

Dagoussek

* za skvělou hudbu. Proč tento zdlouhavý a nudný film je horor????? Napadá mě jen to, aby divák u toho vydržel s myšlenkou , že se něco bude konečně dít a sakra....ono se nic nedělo. ()

blackJag

Další slibný filmař, který uvěřil své legendě a pak už nic. Refn se tak zaměřil na aranžování jednotlivých scén, až z toho byl potrat veškerého děje. Ne že by tedy film neměl žádný děj, jen je ho tam titěrně málo na to, že se v něm odehraje kompletní osobnostní destrukce - ta je bez kontextu nechutně plytká. A to se bavím o filmu, ve kterém dojde na (spoiler) homosexuální nekrofilii nebo kanibalismus :-) 50% ()

Pedross800

Bizáre, nekrofílie, kanibálie a hlavně, hlavně, hustě vtahující a hypnotické audiovizuální orgie. Temné a elektrizující hudebně geniální estetické prázdno u kterého záleží na rozpoložení mysli diváka zda ohodnotí odpadem či pěti hvězdami a to i to je lehce obhajitelné. A jelikož já sice jen letmo, ale přece, zahlídl odlesky "Lynchoviny" a sledoval hluboko v noci, přikloním se spíše ke straně zhypnotizované a očarované, i když...... ()

klima777

Není to hloupé, ani odfláknuté. Refn je nebezpečně vtipný & vtipně nebezpečný; sám totiž reprezentuje falešné pozlátko, klamy reklamy a mediální bublinu velikosti Texasu. ()

iantomasik

První hodinu je to moralita o ženách, co přijmou jako svůj jediný smysl být krásné (a není divu, když to od nich společnost očekává i po smrti) a byť je to pro jedny strast a pro jiné zdroj bezmezné moci, stejně se to všem stane ortelem. Druhou hodinu si Refn točí porno a přiznává, že i on je tím creepy chlápkem za předraženým objektivem. Formálně to zrcadlí objekt svého zájmu tzn. je to marnivé povrchní a bezmezně do sebe zhladěné a nad sebou onanující, takže se to těžko dá kritizovat, ale je to úmorná nuda. ()

blackkocour

freónový duch better. V příštím filmu uvidíme Nikolasovou masturbaci.. P. S.: Ale jo, ta techno hudba od skupiny Daft Cunt, je pořád závislárna.. ()

Soweek

Tvornu Refna mám od dob Drivu velmi rád. Všemi zatracovaný Only God Forgives byl pro mě také výborný film a neměl jsem důvod se netěšit na tento snímek. Neon Demon je další logický krok v Refnovo evoluci. Od Bronsona, Refn pomalinku opouští od precizního vykreslování postav a charakterů a soustředí se na vykreslení prostředí a atmosféry. Nečekejte tedy žádný mindfuck trhák, naopak, děj filmu by se vešel do 20ti minut a postavy byste napsali lepší i na kus toaletního papíru, ale o to tady přece vůbec nejde. Neon Demon je jak jeden velký kalendář Pirelli, film, který je z poslepovaných módních fotek mixnutý s klasickou Refnovo agresí, syrovou surovostí a symbolikou v podlince. Na filmu mě akorát mrzí odfláknutý konec. Spousta lidí kritizuje zbytečnou délku snímku, já naopak tvrdím, že finále mělo být ještě o 15 minut delší. ()

Lukoboss

N. W. Refn = bizár. Kdo to neví nebo na to není připravenej, bude mít samozřejmě s jeho filmama problém. Nejinak je tomu i v tomhle případě, kdy se nejedná o moc složitej film nebo zápletku. Vlastně bych mohl skoro říct, že je to jeden z těch "jednodušších" Refnových filmů. Myšlenka je jasná - modeling je krutej, jsou tam určitý nepsaný pravidla a modelky mezi sebou umí být pořádný svině, když dojde na dělení slávy. Jako vždy tady najdeme spoustu odkazů, dvojsmyslů a symbolů, to by totiž jinak nebyl Refn. Ano, audiovizuál je naprosto dokonalej, fialovo-růžovo-modrý filtry (neony!) tady divákovi skoro nedají vydechnout. Trošku rozvláčnější je úvod, ale jakmile se do toho divák dostane, je všechno v pořádku. Asi to bylo záměrem, ale ty modelky jsou si dost podobný (modrooký štíhlý blondýny), takže zejména závěrečná scéna je maličko matoucí, než si uvědomíte, kdo je kdo. Ale jak se říká: "Kdo se směje naposled, ten se směje nejlíp!" A jak to tak v pomyslným potravinovým řetězci bývá, ti slabší jsou sežraní tím nejsilnějším (obrazně i reálně). To místní hodnocení mně přijde zbytečně krutý. ()

klukluka

Obrazově nádherné, děj podružný, slova nepodstatná. Vůbec mě nezajímá, o čem to bylo, hlavně že to bylo. Jsem okouzlen. ()

Corpsegrinder

Film z módního prostředí natočenej klasickým Refnovým stylem pod modročerveným nasvícením doprovázenej soundtrackem roku od jako vždy perfektního Cliffa Martineze. Stejně jako u jeho předchozího počinu se tady sází na pomalý tempo a hypnotický záběry což samozřejmě nesedne každýmu, ale pokud od začátku přistoupíte na tuhle hru tak si užijete každou minutu. V tom filmu neni nic navíc a každá scéna je pamětihodná. Navíc to všechno provází hezká Elle Fanning která timhle filmem pomyslně zvedá prostředník na svojí úspěšnější ségru. Jeden z nejzajímavějších filmů roku. ()

HarryBlock

Refn stvoril nový žáner: Glam gore. Podľa neho sú filmy o zážitkoch a treba mu uznať, že nič podobné ste nikdy nezažili. Najviac na Jesse provokuje to aká je sebestačná, akoby bola hermafrodit, mužov ani ženy si nepúšťa k telu, ale v intímnej chvíli sa sama mazná so svojim telom. Hodne voyeurská záležitosť, preto tí, čo sa hanbia za to, že ich to priťahuje, dávajú dve a menej. / Ešte by som chcel čosi namietnuť voči gýčovosti vizuálu, ktorý mu niektorí vyčítajú. Označovať takto Neon Demona je scestné a ten kto to robí, nechápe podľa mňa podstatu gýču. Demonov vizuál odkazuje na ten trblietavý svet módy a reklamy atď. to znamená, že má referenčnú hodnotu, nie je len sám o sebe ako gýč, takže ním nie je. ()

danielosbourne

Tento film jsem si vlastně pustil jen kvůli obsazení Desmonda Harringtona a vůbec jsem netušil, co od toho čekat. Nakonec jsem v celku zklamaný. Harrington se ve filmu ukáže asi celkem na 5 minut a příběh si mě nezvládl získat. Možná je v něm nějaký potenciál, ale hodně nevyužitý. Sem tam se objeví nějaká obrazová scéna, která lahodí oku, ale vůbec se mi do tohoto filmu nehodily. Hlavní postava je nepříjemná a konečné rozuzlení mi přišlo trochu násilně vtlačené, aby tam bylo alespoň něco šokujícího. Jsem zklamaný, a to jsem se na tento film tak dlouho těšil. ()

Mazlik4

Škoda několika scén, které překročili hranice --- jinými slovy i na mě je to přehnaně úchylné. Přesto se mi styl jakým je to natočené líbí. Miluju pomalé, tiché konverzace. Dlouhé záběry detailů. Barvy a hru se světlem. A samozřejmě dokonalou hudbu. ()

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

30.09.2016

Po kom půjde Neonový démon?

Po kom půjde Neonový démon?

06.02.2015

Refn si vyjde s mrtvými

Refn si vyjde s mrtvými

16.06.2014

Nicolas Winding Refn si po rozporuplně přijatém thajském výletu Jen Bůh odpouští vybíral mezi několika projekty a teprve před pár dny došlo k oficiálnímu potvrzení, že jeho následujícím filmem bude I… (více)