Neon Demon

• Francie The Neon Demon (více)

Jesse je mladá, krásná a má onu tajemnou esenci, která ji vyčleňuje ze zástupu dokonalých krásek ucházejících se o svých pár let slávy na módních molech v Los Angeles. „Kdo by chtěl zkyslý mlíko, když může mít čerstvý maso", utrousí na její adresu jedna ze závistivých kolegyň. Neonový puls fashion světa pohlcuje Jesse natolik, že přehlíží varovné signály. Za marnivými kulisami kultu krásy totiž dříme dávné zlo, které se živí nevinností. (Film Europe)

aniabo

Odešli jste z kina? Máte dojem, že Refn už je jen vykoksovanej debílek? Neon Demon je nesmyslná nudná onanie bez děje? Chápu. Ale rozhodně to není sračka. Neon Demon není (to pochopila i moje máma) klasický narativní film nebo film s běžným vizuálem, Neon Demon je pečlivě vykonstruovaný systém ZKRATEK (to občas potřebuje někdo dovysvětlit). Zkratkou je jak scénář jako takový (ne, jasně že ten film není o tom, že někdo někoho sežere doopravdy), zkratka jsou meditativní téměř experiment-vizuální scény (no žádný modrý a červený trojúhelníčky samozřejmě na přehlídce nebyly, a vlastně to ani není jedna přehlídka a možná ani ne přehlídka), zkratka je každý pro lidi-co-se-nezamýšlí nesmyslný obraz (jasně, že v Pasadeně nechodí do po hotelech šelmy, to ona se mění v šelmu), zkratkovitě je napsán každý dialog (přece nepozvu někoho, koho vidim poprvý, na party). Neon Demon má poměrně banální příběh, to ano, příběh o životě (jakékoliv) modelky, která je mladá a hezká, o tom, jak ji život neonů (v každém záběru alespoň jeden) změní, o tom, jak model industry funguje, kdo na koho žárlí, kdo je na koho hnusnej, kdo by koho zabil, kdo s kym spí. A tento banální příběh je předán skrze nadmíru symbolický text. Jediná chyba, co bych filmu vytkla, je zasazení do reálně existujícího města - méně matoucí by samozřejmě byl nějaký mýtický časoprostor, protože Neon Demon se může odehrávat kdekoliv, kdykoliv. Tak bych jen prosila, aby si uražení diváci uvědomili, že make up artistka konzervuje krásu (jo, proto ty mrtvoly), že několik let strávených mezi modelkama člověka změní (jo, proto ta dlouhá scéna, co vypadá jako jediná přehlídka) a že nejhorší věc, se kterou ženská nic neudělá, je bejt stará (kdyby s tim něco, cokoliv udělat šlo - jako když v neon demon holkám zmizí vrásky po sežrání a koupeli v krvi panny -, tak to udělají). Protože Refn zas takovej dement není, true story. ()

SeanLSD

Ako obvykle u Refna, soundtrack je omnoho lepší než samotný film, ale je ho málo. Filmu je dosť, ale neviem či je to dobre... No keby ma nesrali upäté výrazy väčšiny herečiek, čo pred nakrúcaním pohltali sadu pravítok, čo sa im zasekli v riti, užijem si to určite o kus viac. - alebo keby sa mi aspoň páčili! Ak mal byť totižto toto svet dokonalej, maximálnej krásy (a ako sme sa dozvedeli "Krása nie je všetko, je to to jediné!"), tak ja, čo tečiem z každej druhej pipky v obchoďáku, som asi zablúdil. Chápem, že v zástupe "dokonalých", umelých a upravených žien, natlačených do jednej formy s názvom "KRÁSA" ako ju aktuálne vylialo pár vyvolených určujúcich módnych fotografov a návrhárov, musí hlavná hrdinka pôsobiť ako zjavenie (aspoň kým nemá nad 20 a nejde do starého železa), ale ja by som si o ňu konkrétne neoprel ani bicykel... - no dobre, bicykel možno. Toľko o mne, ale čo k tomu filmu ? Je to naozaj taká biedna réžia, a ešte horší scenár ? Obávam sa, že hej, že NEÓNOVÝ DÉMON je len nablýskané nič, trblietajúci sa fragment absolútnej márnosti. Nudné životy nudných ľudí, odrezaných od života, čo sa nedokážu odviazať ani len na párty, pri všetkých tých drogách a prachoch... Zaujíma ich len či stúpaš a koho šukáš, ale ani z toho neuvidíme nič. Obdivovať môžeme len strnulú pózu a jej odrazy v šošovkách a hľadáčikoch, len tie im dávajú zdanie pohybu a života. Tváre, ktoré sú ako posmrtné masky, krásne a nehybné, a pod nimi ? - len čierna prázdna ničota, ekvivalent smrti. A do toho si prišiel zahláškovať ("lolita fucker") Keanu, akoby vypadol alebo skôr spadol do matrixu z normálneho ľudského sveta.. Mal som sklony Refna oceniť, že odhalil DÉMONA ZBYTOČNOSTI, ale po prebratí komentov ostatných sa prikláňam k tomu, že je to naozaj len maniera, filozoficky snáď hĺbka povrchu, že namiesto hypnózy servíruje sedatívum. Ktosi iný výstižne poznamenal, že je to dielo lacne provokujúce, veľkolepo ohlasujúce niečo, čo nikdy nepríde, že jeho metafory sú plytké a že je to zahľadené do seba. Tak ako odcudzený svet, ktorý zobrazuje. Lenže Refn to nereflektuje, on sa v tom topí. ()

Radiq

Refnův úchvatně koukatelný neo-styl, plné krásných modelových žen, s dobrým výběrem hudby, ale určitě to má nějaké "ale". Má to "ale" a tady to "ale" je: ale je to hezky udělané nic. Když je něco hezké, ale nikam to nevede, řeže si to pod sebou větev a "to je chyba", říkali. Ještě je tu možnost, že ten děj měl být nějakou alegorií, metaforou, podobenstvím nebo něčím takovým podobným, co by mohlo mít nějakou skrytou myšlenku. Ale na hledání myšlenek já seru - od toho jsou tu kritici a jiná artově založená hovada, která se budou dohadovat, jestli to bylo o zaprodání svého těla modelingu nebo o rivalitě v showbusinessu... místo aby se spíš divili, proč nebylo to oko natrávené nebo proč ten koberec nedokázal tu krev vsáknout a místo toho se na něm dělala kaluž. Bylo to prostě celé strašně divné, ale ne Lynchovsky divné, jenom divné. Elle Fanning je opravdu moc pěkná holka - ostatně já jí to předpovídal ještě když byla děcko. Ještě před ní ale stojí (a mě z ní taky) Christina Hendricks, kterou Refn prozřetelně opět obsadil (dříve v Drive), a to je dobře! A Keanu Reeves v takové roli-neroli, že to mohl být klidně i nějaký ne-Keanu nebo dokonce ne-Reeves. Z ostatních rolí zajual i pohublej Desmond Harrington a i ty všechny holky, ale kde/kdo/co bylo vlastně ten neonový démon? Nasrat. ()

Cedr

Scénařově dost slabé, ale vypadá to, a díky trefnému propojení se soundtrackem, i zní parádně. Tato (výrazně) odlehčená verze Davida Lynche x Romana Polanského občas překvapí hned několika údernými scénami, nicméně je z nich cítit povrchnost a prvoplánovost. Pozornost to ale aspoň na jedno shlédnutí udrží spolehlivě, což je mnohem víc než by bylo možné říct o většině podobných filmů. Slabé 4. ()

chelseaman22 odpad!

Slečna Fanning je kus a režisér Refn by si měl podat ruku s režisérem filmu Holy Motors. Úvod a stať nejsou vůbec k zahození, avšak artový finiš neguje vše, co doposud divák viděl a prožil. A když se jedna z hlavních postav začne ukájet v márnici na bývalé kolegyni, tak divák nabyde dojmu, že opravdu viděl dost. odpad! ()

Avathar

Refn ma nebaví. Bez diskusie: atmosféru urobiť vie a doslova špičkový je, čo sa týka výtvarnej stránky filmu a komponovania scén. Lenže mám dojem, že sa na ten nablýskaný obal až príliš sústredí. NEON DEMON je atmosférický, veľmi atmosférický. Má dosť surreálny/snový vibe, čo mi reže. Všetci herci super. Obsahovo je to ale strašne, strašne riedke. Refn sa silou-mocou snaží byť „art“, ale je to priehľadné ako voda v bazéne. Psychológiu postáv naviac fláka priam spektakulárnym spôsobom. V závere sa z celej duše snaží dej stupňovať až niekam k WTF, ale iba tým zakrýva, že NEON DEMON je v jadre klasická, priamočiara hororová story, ktorej príbeh sa dá zhrnúť v jednej vete a žiadne ďalšie možnosti čítania/interpretácie neponúka. Námet mal podľa mňa na viac – odhaliť temnú stranu sveta modelingu, skrytú psychopatiu, ktorá vrie pod každým pohľadom, odcudzenosť... Toto všetko tam samozrejme je, ale nefunguje to. Refn len kĺže po povrchu. Mohla z toho byť temná satira a lá Palahniuk či Ellis, alebo surrealistický trip plný podtextov a lá Lynch. Škoda. Film je aj napriek tomu intenzívny a nenudí, každý záber je pastva pre oči a atmosféra je super. Lenže... veľmi rýchlo to vyprcháva. ()

Qitek

Refn utápí sám sebe v sobě samém. Obrazově uchvacující a v počátcích dokonce i náznaky "sondování" světa módy a jejich "obyvatelů" (zejména v první polovině filmu) zaujme. Zbytek je tak do očí bijící snaha o "art", že to nejen nudí, ale i bolí. První třetina mě uhranula a dodávala mi pocit, že polovina lidí hejtující tohle dílo, se zbláznilo. Druhá půlka filmu, která vede přímo do prdele plné hoven, mě za tou půlkou lidí, kterou jsem právě označil za blázny, poslalo první třídou. Neskutečná sračka. ()

uiu

David Lynch meets Jennifer's Body meets Mean Girls. Přestaňte srovnávat s Drive, asi nejlepším filmem Nicolase Winding Refna, repete se nekoná. Ale naservíroval nám opravdu znepokojivé psýško, kde se mladá naivní holka přestěhuje do Los Angeles, aby se stala modelkou a k nechuti všech modelek kolem se jí daří kam šlápne a to ani s nikým nemusí spát. Vše jen proto, že je prostě skutečně pěkná bez plastik jako všechny ostatní v branži. Zhrzené kolegyně se nakonec rozhodnou pro opravdu rázné řešení situace. "I don't want to be them. They want to be me." ()

mickyreed

Refn pokračuje v odkazu Lynche se svým gore/violent rukopisem... Ale proč ne, dlouho jsem se na to těšil a o zklamání se rozhodně mluvit nedá ... podobně laděnejch filmů je dneska pomálu ()

Cushing

Občas to vypadá jako Lynch nebo Kubrick (a další), ale není to Lynch ani Kubrick (ani další), je to jen Refn. Problém je ve scénáři. Že Hollywood požírá své hvězdičky, víme dávno. ()

hanagi

V tak silně stylizované podobě skousnu i tu špetku úchylnosti. Zvláště, když je vázána na svět, ve kterém nic není skutečné, kde jde jen o zachycení prchavého okamžiku dokonalé krásy. A ten se musí rychle prodat! Ten povrchní svět mě nezajímá a možná právě kvůli tomu mi ve filmu pořád "něco" chybí. ()

Yoshimitsu odpad!

Tohle bylo pro mě velké utrpení sledovat. Bandu blbek, které se předhání v tom, která kroutí více prdelí v popředí s prasečím rypákem. Odpad! ()

Karin.Kiss

Zo začiatku povrchné rozprávanie o tom, ako si krásne dievča začína uvedomovať svoju hodnotu, až jej sebaistota prerastie cez hlavu. Strohý režíjny vklad, ktorý vsádza na svoj minimalizmus. Absolútne samoúčelná svetelná a strihová hra. Miestami mi prekážala takmer nulová filmová reč. Film naberie grády až na samom konci - hodinu a pol čakáme na bod obratu, ktorý pokojne mohol prísť v úvode a od ktorého sa mohla odvíjať celá idea. Bohužiaľ, ani myšlienkovo schopná poenta neudržala moju pozornosť. Potencionálne zaujímavé. Rozporuplné. Všetko, čo malo byť krásne, skončilo ako odporné. A nakoniec - predsa len záleží na tom, čo je vo vnútri. Vďaka záveru silných 3,5* ()

Yoda sama

Niečo medzi tichou, nezastaviteľnou silou Drive a priamočiarym badshitcrazy Only God Forgives, divák dostane presne to, čo film prezentuje- krásu a faloš (mimo iné, brilantné aspekty). Refn má u mňa opäť očko (moje vlastné, nie vyvrátené). ()

hroubek

Nicolas Winding Refn je svůj. Já jsem ho začal brát vážně po jeho Drive, a od té doby jsem zvědavý na každý jeho nový film, i když nějak začínám tušit, že žádný z jeho filmů se kvalitám Drive nepřiblíží. A je to prosté. Drive je film na pomezí artu a mainstreamu, který je jasně pochopitelný pro všechny a i přes obyčejnou zápletku je velmi působivý. Což se bohužel nedá říci o Neon Demon. Refn je zajímavý vypravěč, o tom žádná. Místo dialogů používá symboly, opakující se motivy(obrazec kosočtverce, ze kterého někdo vystupuje nebo trojúhelník, který je rozdělený příčkami na další tři trojúhelníky atd.), hudbu a hlavně nádherné záběry. Koukat na Refnovi filmy je audiovizuální zážitek. Jen s tím příběhem je to složitější. Chápu, že je to účel, ale vážně bych si chtěl film užít, aniž bych k němu potřeboval příručku, která mě vysvětlí všechny symboly a jak je chápat. Občas mě přijde, že je to masturbace Refnova ega. Mohl by to natočit srozumitelně, ale to umí každý druhý režisér, tak proč by to dělal. Příběh je jednoduchý a děj utíká, i když se v něm nic moc nestane. Vlastně čekáme skoro hodinu a půl, než se začne, něco konečně dít. A to něco vážně stojí za to. Elle Fanning je dobrá herečka a zde byla hodně fajn. Abbey Lee a Bella Heathcote jsou moc hezké a dobře se na ně kouká, s hraním je to už malinko horší, a spíše za to může scénář, než jejich herecké schopnosti. Keanu Reeves, Christina Hendricks a Desmond Harrrington jsou zkušený herci a i na malém prostoru dokáží upoutat pozornost. Přesto mě nejvíce bavila Jena Malone, která mě v nejedné scéně pořádně překvapila, až jsem tomu sám nevěřil. Refn se v poslední půlhodince dost odváže a je to zajímavé vytržení z poklidného tempa filmu. I tak se nejde zbavit pocitu, že to šlo udělat jednodušeji. Líbilo se mi jak si Refn hraje se snovými sekvencemi a prolínání se jimi, nebo s jakou lehkosti spojuje zajímavé záběry s parádní hudbou a jak je to celé působivé. Neon Demon není pro každé, a vlastně ani být nemá, je to artový film, který si je vědom, že není pro všechny a v tom je jeho největší síla a zároveň slabost. ()

Angelic-77

Podle komentářů a zdejších hodnocení jsem čekal skutečně to nejhorší, nicméně jsem v tento okamžik rád, že jsem se nenechal odradit. Film se mi moc líbil, po celou dobu jsem s každou ubíhající vteřinou se zatajeným dechem čekal, co přinesou další okamžiky filmu. Elle Fanning je zde naprosto dokonalá a nemohl jsem z ní celou dobu spustit oči, i kdyby vám snímek nesedl, tak co by heterosexuálnímu muži by mi stačilo dívat se jenom na ni. Elle zde představuje étericky krásnou dívku Jesse a já jí to po celou dobu stoprocentně věřil. Celkově jsem si z Neon Demona odnesl silný zážitek, tak jako už dlouho z ničeho jiného. ()

SamVimes

Vypiplaný vizuál, vtahující hudba a... to je všechno. Dvě hodiny povrchní nudy, která by hrozně ráda nabízela hluboký podtext a brilantní metafory, vůbec se jí to ale nedaří. ()

Brain-D

Kde byla "Černá labuť" světem baletu je "Neon Demon" světem modelinku. Ovšem se nejedná o film pro klasické publikum. ()

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

30.09.2016

Po kom půjde Neonový démon?

Po kom půjde Neonový démon?

06.02.2015

Refn si vyjde s mrtvými

Refn si vyjde s mrtvými

16.06.2014

Nicolas Winding Refn si po rozporuplně přijatém thajském výletu Jen Bůh odpouští vybíral mezi několika projekty a teprve před pár dny došlo k oficiálnímu potvrzení, že jeho následujícím filmem bude I… (více)