Donald Woods je bílý šéfredaktor jihoafrických liberálních novin. Roku 1975 se seznámí se Stevem Bikoem, černošským bojovníkem proti apertheidu. Mezi oběma muži se postupně vytváří přátelský vztah, jenže V srpnu roku 1977 je Biko zatčen a pár dnů na to mrtev. Woods začne pátrat po příčinách a vinících jeho smrti, brzy se však sám stává nepohodlnou osobou pro vládnoucí systém, což v daných podmínkách znamená téměř jistou smrt. (Řitka video)

upson

Opravdu velmi silný film. Denzel i při malém prostoru podává neskutečně kultivovaný a rezervovaný výkon. Můj oblíbenec Kevin Kline je jako vždy přirozený a naprosto autentický. ()

F.W.Colqhoun

„Všechny události ve filmu se skutečně odehrály...“ Oživlá učebnice dějepisu, pravda, ale nejen v dobrém. Richard Attenborough rozvinul do šíře svou posedlost epizodami ze života výjimečných osobností. O Bikovi jsem měl povědomí jen z provařené písně Petera Gabriela a k filmu jsem se odhodlával dlouho – na 157 minut si člověk musí vzít bezmála volno z práce. S ohledem právě na stopáž je s podivem, že celkem didaktické téma, přestože silnými emocionálními podněty neplýtvá, ani chvíli nenudí – proti tomu Attenborough nasadil hruštičky ve formě akcentování takových divácky vděčných událostí z jihoafrického repertoáru, jako útěky, zátahy, střelba do dětí (což se osvědčilo už v Gándhím) a vězeňské mordy. I tak má jeden dojem, že se toho krze tuto zábavnou formu celkem dost dozví. Tedy asi – srovnávací analýzu s jinými prameny jsem neuskutečňoval, ale nevadilo by mi, kdyby byl portrét dvou jihoafrických mesiášů načrtnut přece jen trochu méně idealisticky (a nutně tedy zjednodušeně). Dokumentární hodnotu bohatě kompenzuje katarzní účinek z roztrpčení nad vší tou nespravedlností – kořeníčko, které každý humanista potřebuje, ha ha ha ha ha. Forma, herecké výkony a další složky filmového řemesla nikdy neklesnou pod diskutabilně kladné hodnocení „dokonale profesionální“, což věru není málo. Jste-li odpočatí, ochotni přehlížet poněkud jednostranné pojetí a vydat se na předlouhou cestu (JAR → Lesotho → Botswana → Londýn...), nelze ani po drahných letech nedoporučit. ()

Se7enteen

7/10 Velice osobní film, na kterém si nechal Richard Attenborough dosti záležet, první půle je vynikající a zcela věrohodně mapuje dění v JARu během sedmdesátych let, druhá je spíše už jen o napětí během útěku Donalda Woodse a trošku tak zaniká to, o co v tomto filmu podle mě opravdu jde, ale i tak je napětí udržené po celý film. Navíc svoji myšlenkou toto dílo přesahuje hranici filmu, odkrejvá lidem skutečnosti, které by měli znát, obzvláště pak o Bikovi by se mělo vědět více, ještě že takové osobnosti jako je například Peter Gabriel si to vzali pod svá křídla. ()

RomanHyde

Velmi pěkný životopisný snímek. Mne osobně se líbil mnohem více než-li Ghandí, ke kterému Attenborough přistupoval až s přílišnou úctou, možná až božskou. Zde ve Volání svobody vidíme naopak dva muže z masa a kostí, kteří se postavili apartheidu v Jihoafrické republice, kteří bojovali za rovnoprávnost a svobodu černých a kteří se nezalekli výhrůžek. Film, i přes dlouhou stopáž, diváka nenudí a drží se věrně fakt. Dva ústřední herci Kevin Kline a Denzel Washington velmi dobře pasují do rolí a zvládají je velmi uvěřitelně. Kevin Kline, co by otec početné rodiny, redaktor a později uprchlík, je příjemně civilní a zdá se mi, že v lépe padnoucí roli jsem jej neviděl. Attenborough na režisérské stoličce pracuje s napětím, či "krvavými" scénami velmi úsporně, řekl bych pouze tak, jak bylo nutné, nikoliv více. Rozhodně se nesnaží šokovat, což je velké plus a film se tak stává koukatelným i pro lidi, kteří se těmto tématům z tohoto důvodů vyhýbají. Někdy méně opravdu znamená více. Volání svobody je proto moc pěkný a poučný film s morálním přesahem. ()

ondrin

Mé první setkání s panem Richardem Attenboroughem a musím řící: Těší mě mistře! Obdivuji, jakým přirozeným způsobem se dá předat tolik emocí i napětí, aniž by muselo docházet k přehnané dramatizaci. Cry freedom je pro mě jak formálně, tak i obsahově velmi vytříbeným dílem. ()

Goopy

"Cry freedom, cry; From deep inside... The future is no place; To place your better days..." Dave Matthews - Cry Freedom (song) ()

MickeyStuma

Příběh bojovníka za svobodu v Jižní Africe, kterého to samozřejmě stálo život. Tím bojovníkem je Steve Biko s tváří Denzela Washingtona, který dal postavě hodnotně reálné charisma. Steven Biko je symbolem boje proti apartheidu, o kterém se dnes už téměř nic neví. A těžko říct, proč to média nepřipomínají. Snímek tuto dobovou problematiku sice trochu přibližuje, ale aby tomu dnešní divák skutečně porozuměl, musel by mít Steven Biko daleko více prostoru a to nejen v oblasti apartheidu, ale i ohledně jeho nárokům a formám boje. Tady je centrem dění spíše novinář bílé pleti se o Bika zajímající, aby se nakonec sám proti apartheidu postavil. Snímek představuje skutečný příběh zobrazující represivní režim apartheidu, který v 70. letech utlačoval černé Jihoafričany. Onen novinář vyzdvihl Bika, coby nejvýznamnějšího vůdce, do povědomí široké veřejnosti, čímž pomohl místním obyvatelům si vydobýt svobodu a to kupodivu nenásilnými prostředky. Snímek tedy přibližuje historické události, jak se asi tak mohli odehrát a to příjemným stylem vyprávění. Dlouhá stopáž může odradit, ale byla by to chyba. Ono se i tak do filmu nedostalo všechno zásadního, ale to už by z toho musel být seriál. ()

Lucas87

Denzel Washington podle mě v nejlepší roli, celkově je film záživný a nepochopitelný je hlavně to násílí a diktátorský režim v jižní Africe. ()

Rodin

Nebyl jsem nějak výrazně zklamán, ovšem přece jen jsem od Attenborougha čekal trochu víc. Příběh působí jako klišé, v podstatě kopíruje evropské představy o apartheidu. Běloši jsou až na úplné výjimky jednoznačně zlí, černoši jsou téměř bez výjimky jednoznačně hodní... Plochost postav je tady opravdu značná, děj čitelný i pro člověka, který o Bikovi nic nevěděl, no a tím bych výčet výhrad asi mohl uzavřít. Filmařsky, kamerou a herecky jde o nadprůměrný film, který si u mě vydělal svých 75%. ()

pafka

V druhe pulce strhujici film, vypravejici o hruzach Apartheidu. Velmi velmi zdarile a Washington ve skvele forme a taky roli. ()

JARDAHONDA

Oscarový režisér Richard Attenborough spojil své síly s excelentními herci, oceněnými též zlatou soškou Americké filmové akademie. Kevin Kline a Denzel Washington září v dramatu, který otevřel světu oči. Osobně se přikláním k nejvyššímu hodnocení za tuto poctivou filmařinu. ()

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)