Výpravný a poutavý snímek, který sice vypráví příběh, který nezaujme masového diváka ale přesto si dokáže získat pozornost i diváků, pro které je dané téma cizí (můj případ). Výborní herci (v té době ještě prakticky neznámý Washington) a skvělá Attenboroughova, který má pro výpravné filmy (Gándhí) nadání, jako málokdo.(19.2.2013)

„Všechny události ve filmu se skutečně odehrály...“ Oživlá učebnice dějepisu, pravda, ale nejen v dobrém. Richard Attenborough rozvinul do šíře svou posedlost epizodami ze života výjimečných osobností. O Bikovi jsem měl povědomí jen z provařené písně Petera Gabriela a k filmu jsem se odhodlával dlouho – na 157 minut si člověk musí vzít bezmála volno z práce. S ohledem právě na stopáž je s podivem, že celkem didaktické téma, přestože silnými emocionálními podněty neplýtvá, ani chvíli nenudí – proti tomu Attenborough nasadil hruštičky ve formě akcentování takových divácky vděčných událostí z jihoafrického repertoáru, jako útěky, zátahy, střelba do dětí (což se osvědčilo už v Gándhím) a vězeňské mordy. I tak má jeden dojem, že se toho krze tuto zábavnou formu celkem dost dozví. Tedy asi – srovnávací analýzu s jinými prameny jsem neuskutečňoval, ale nevadilo by mi, kdyby byl portrét dvou jihoafrických mesiášů načrtnut přece jen trochu méně idealisticky (a nutně tedy zjednodušeně). Dokumentární hodnotu bohatě kompenzuje katarzní účinek z roztrpčení nad vší tou nespravedlností – kořeníčko, které každý humanista potřebuje, ha ha ha ha ha. Forma, herecké výkony a další složky filmového řemesla nikdy neklesnou pod diskutabilně kladné hodnocení „dokonale profesionální“, což věru není málo. Jste-li odpočatí, ochotni přehlížet poněkud jednostranné pojetí a vydat se na předlouhou cestu (JAR → Lesotho → Botswana → Londýn...), nelze ani po drahných letech nedoporučit.(4.4.2012)

7/10 Velice osobní film, na kterém si nechal Richard Attenborough dosti záležet, první půle je vynikající a zcela věrohodně mapuje dění v JARu během sedmdesátych let, druhá je spíše už jen o napětí během útěku Donalda Woodse a trošku tak zaniká to, o co v tomto filmu podle mě opravdu jde, ale i tak je napětí udržené po celý film. Navíc svoji myšlenkou toto dílo přesahuje hranici filmu, odkrejvá lidem skutečnosti, které by měli znát, obzvláště pak o Bikovi by se mělo vědět více, ještě že takové osobnosti jako je například Peter Gabriel si to vzali pod svá křídla.(4.8.2009)

Velmi pěkný životopisný snímek. Mne osobně se líbil mnohem více než-li Ghandí, ke kterému Attenborough přistupoval až s přílišnou úctou, možná až božskou. Zde ve Volání svobody vidíme naopak dva muže z masa a kostí, kteří se postavili apartheidu v Jihoafrické republice, kteří bojovali za rovnoprávnost a svobodu černých a kteří se nezalekli výhrůžek. Film, i přes dlouhou stopáž, diváka nenudí a drží se věrně fakt. Dva ústřední herci Kevin Kline a Denzel Washington velmi dobře pasují do rolí a zvládají je velmi uvěřitelně. Kevin Kline, co by otec početné rodiny, redaktor a později uprchlík, je příjemně civilní a zdá se mi, že v lépe padnoucí roli jsem jej neviděl. Attenborough na režisérské stoličce pracuje s napětím, či "krvavými" scénami velmi úsporně, řekl bych pouze tak, jak bylo nutné, nikoliv více. Rozhodně se nesnaží šokovat, což je velké plus a film se tak stává koukatelným i pro lidi, kteří se těmto tématům z tohoto důvodů vyhýbají. Někdy méně opravdu znamená více. Volání svobody je proto moc pěkný a poučný film s morálním přesahem.(13.11.2011)

Pomalu plynoucí, klasicky vystavěné drama o krizi v jedné zemi a dvou silných charakterech, které se vzepřely době, poměrům a panující moci. Richard Attenborough představuje nepopiratelnou kvalitu, i když je zároveň poněkud konzervativní a nějaké dynamické a objevné filmařiny se od něj nedočkáme. Z jeho filmografie mám ale Volání svobody nejradši, dávám mu přednost i před mnohem slavnějším Gándhím, kde se až moc projevuje úcta k mezinárodní celebritě a k hodnotovému žebříčku, který ve své době představovala. Statečnost hrdinů Volání svobody je neokázalá, civilní a nejsou to zkrátka až tak čítankové typy, ale lidé z masa a kostí. Filmu se dá z pohledu dnešního diváka vytknout možná přetažená stopáž a nikam nespěchající tempo, ovšem příběh útěku z Jihoafrické republiky má i tak spoustu silných momentů. Umím představit řadu filmařů, kteří by dokázali zúročit ten příběh mnohem efektněji a pohrávat si s divákovými city a s napětím mnohem silněji, je mi ale sympatické, že Attenborough netlačil na pilu. Půl hvězdičky přidávám za téma. Celkový dojem: 90 %.(13.1.2010)

• - Richard Attenborough se rozhodl obsadit Denzela Washingtona poté, co jej viděl v epizodě seriálu St. Elsewhere. (D3VIL)

• - Film je často rozdělován do dvou 80 minutových částí, kvůli přestávkám v kinech nebo vysílání v TV odděleně. (D3VIL)

• - Řada lidí, kteří se v seriálu objeví, jsou emigranti z jižní Afriky (D3VIL)