Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Chrustyn
  ****

  Výpravný a poutavý snímek, který sice vypráví příběh, který nezaujme masového diváka ale přesto si dokáže získat pozornost i diváků, pro které je dané téma cizí (můj případ). Výborní herci (v té době ještě prakticky neznámý Washington) a skvělá Attenboroughova, který má pro výpravné filmy (Gándhí) nadání, jako málokdo.(19.2.2013)

 • F.W.Colqhoun
  ****

  „Všechny události ve filmu se skutečně odehrály...“ Oživlá učebnice dějepisu, pravda, ale nejen v dobrém. Richard Attenborough rozvinul do šíře svou posedlost epizodami ze života výjimečných osobností. O Bikovi jsem měl povědomí jen z provařené písně Petera Gabriela a k filmu jsem se odhodlával dlouho – na 157 minut si člověk musí vzít bezmála volno z práce. S ohledem právě na stopáž je s podivem, že celkem didaktické téma, přestože silnými emocionálními podněty neplýtvá, ani chvíli nenudí – proti tomu Attenborough nasadil hruštičky ve formě akcentování takových divácky vděčných událostí z jihoafrického repertoáru, jako útěky, zátahy, střelba do dětí (což se osvědčilo už v Gándhím) a vězeňské mordy. I tak má jeden dojem, že se toho krze tuto zábavnou formu celkem dost dozví. Tedy asi – srovnávací analýzu s jinými prameny jsem neuskutečňoval, ale nevadilo by mi, kdyby byl portrét dvou jihoafrických mesiášů načrtnut přece jen trochu méně idealisticky (a nutně tedy zjednodušeně). Dokumentární hodnotu bohatě kompenzuje katarzní účinek z roztrpčení nad vší tou nespravedlností – kořeníčko, které každý humanista potřebuje, ha ha ha ha ha. Forma, herecké výkony a další složky filmového řemesla nikdy neklesnou pod diskutabilně kladné hodnocení „dokonale profesionální“, což věru není málo. Jste-li odpočatí, ochotni přehlížet poněkud jednostranné pojetí a vydat se na předlouhou cestu (JAR → Lesotho → Botswana → Londýn...), nelze ani po drahných letech nedoporučit.(4.4.2012)

 • Se7enteen
  ***

  7/10 Velice osobní film, na kterém si nechal Richard Attenborough dosti záležet, první půle je vynikající a zcela věrohodně mapuje dění v JARu během sedmdesátych let, druhá je spíše už jen o napětí během útěku Donalda Woodse a trošku tak zaniká to, o co v tomto filmu podle mě opravdu jde, ale i tak je napětí udržené po celý film. Navíc svoji myšlenkou toto dílo přesahuje hranici filmu, odkrejvá lidem skutečnosti, které by měli znát, obzvláště pak o Bikovi by se mělo vědět více, ještě že takové osobnosti jako je například Peter Gabriel si to vzali pod svá křídla.(4.8.2009)

 • RomanHyde
  ****

  Velmi pěkný životopisný snímek. Mne osobně se líbil mnohem více než-li Ghandí, ke kterému Attenborough přistupoval až s přílišnou úctou, možná až božskou. Zde ve Volání svobody vidíme naopak dva muže z masa a kostí, kteří se postavili apartheidu v Jihoafrické republice, kteří bojovali za rovnoprávnost a svobodu černých a kteří se nezalekli výhrůžek. Film, i přes dlouhou stopáž, diváka nenudí a drží se věrně fakt. Dva ústřední herci Kevin Kline a Denzel Washington velmi dobře pasují do rolí a zvládají je velmi uvěřitelně. Kevin Kline, co by otec početné rodiny, redaktor a později uprchlík, je příjemně civilní a zdá se mi, že v lépe padnoucí roli jsem jej neviděl. Attenborough na režisérské stoličce pracuje s napětím, či "krvavými" scénami velmi úsporně, řekl bych pouze tak, jak bylo nutné, nikoliv více. Rozhodně se nesnaží šokovat, což je velké plus a film se tak stává koukatelným i pro lidi, kteří se těmto tématům z tohoto důvodů vyhýbají. Někdy méně opravdu znamená více. Volání svobody je proto moc pěkný a poučný film s morálním přesahem.(13.11.2011)

 • gudaulin
  *****

  Pomalu plynoucí, klasicky vystavěné drama o krizi v jedné zemi a dvou silných charakterech, které se vzepřely době, poměrům a panující moci. Richard Attenborough představuje nepopiratelnou kvalitu, i když je zároveň poněkud konzervativní a nějaké dynamické a objevné filmařiny se od něj nedočkáme. Z jeho filmografie mám ale Volání svobody nejradši, dávám mu přednost i před mnohem slavnějším Gándhím, kde se až moc projevuje úcta k mezinárodní celebritě a k hodnotovému žebříčku, který ve své době představovala. Statečnost hrdinů Volání svobody je neokázalá, civilní a nejsou to zkrátka až tak čítankové typy, ale lidé z masa a kostí. Filmu se dá z pohledu dnešního diváka vytknout možná přetažená stopáž a nikam nespěchající tempo, ovšem příběh útěku z Jihoafrické republiky má i tak spoustu silných momentů. Umím představit řadu filmařů, kteří by dokázali zúročit ten příběh mnohem efektněji a pohrávat si s divákovými city a s napětím mnohem silněji, je mi ale sympatické, že Attenborough netlačil na pilu. Půl hvězdičky přidávám za téma. Celkový dojem: 90 %.(13.1.2010)

 • - Richard Attenborough se rozhodl obsadit Denzela Washingtona poté, co jej viděl v epizodě seriálu St. Elsewhere. (D3VIL)

 • - Film je často rozdělován do dvou 80 minutových částí, kvůli přestávkám v kinech nebo vysílání v TV odděleně. (D3VIL)

 • - Řada lidí, kteří se v seriálu objeví, jsou emigranti z jižní Afriky (D3VIL)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace