Působivý příběh s řadou mimořádně silných myšlenek o volání po svobodě a rovnosti mezi lidmi černé a bílé pleti. Denzel Washington je tradičně vynikající v roli odvážného, inteligentního a bojovnického Stevea Bikoa, takže když jeho prostor ve filmu asi po hodině, hodině a půl skončí, říkal jsem si, že už to bude nuda, vzhledem k času, co ještě zbýval, ale mýlil jsem se. Snímek se stal správně napínavým a přestože se jeho konec dá vytušit, zanechává v divákovi jistý strach o osud hlavních postav. Volání svobody je drsné a vzhledem k tomu, že je založené na skutečném příběhu, tak o to mrazivější. Druhá polovina filmu mě utvrdila v plném hodnocení. Na závěr komentáře si dovolím parafrázovat jednu z dobrých myšlenek Stevea Bikoa, na níž si právě vzpomínám. "Sami se nazýváte černými. Jste spíše hnědí než černí." - "A proč vy se nazýváte bílými, když jste spíše růžoví?"(9.1.2015)

Jedno z najpríjemnejších prekvapení, aké som zažil, keď som len tak nechal bežať v televízii film, o ktorom som predtým nič nepočul. Attenborough je pán režisér a do svojho filmu, inšpirovaného skutočnými udalosťami obsadil vhodne výborného Klinea a Washingtona, ktorý tu predvádza viac, ako vo svojich neskorších hyperkladných postavách. Veľmi napínavý film s fantastickou atmosférou, ktorý sa mal stať klasikou a ktorý by tu mal mať viac, ako iba pár stovák hodnotení.(10.1.2013)

Výpravný a poutavý snímek, který sice vypráví příběh, který nezaujme masového diváka ale přesto si dokáže získat pozornost i diváků, pro které je dané téma cizí (můj případ). Výborní herci (v té době ještě prakticky neznámý Washington) a skvělá Attenboroughova, který má pro výpravné filmy (Gándhí) nadání, jako málokdo.(19.2.2013)

Pohled do historie Jihoafrické republiky. Scény s Denzelem Washingtonem mají svoje kouzlo, ale jinak se film děsně vleče a nudí. Nejhorší na všem mi přijde práce Attenbérougha, který tak nelogicky a pro mě chaoticky střídá scény. Příběh zajímavý, ale v tom příšerně natahovaném konci se vytratí skoro všechna jeho síla.(4.2.2010)

Donald Woods (Kevin Kline) má to štěstí, že se narodil jako bílý muž. Zvlášť když žije v Jižní Africe - takhle si v poklidu žije se svojí rodinou, šéfredaktoruje si novinám a vůbec je docela v pohodě. To Steve Biko (Denzel Washington) takové štěstí neměl - je vládnoucím režimem pronásledován, a to hlavně proto, že odmítá sklonit hlavu, a vyžaduje, aby černí měli v zemi stejná práva jako běloši. Svým optimismem se mu podaří nakazit i Donalda Woodse, a mezi oběma muži se vyvine přátelský vztah - který trvá bohužel jen krátce - Steve Biko je zatčen a ve vězení umírá (znáte to, uklouzl v koupelně). Woods chce napsat Bikův životopis, ale tím na sebe přivolává hrozbu vězení, a tak musí i se svojí rodinou ze země uprchnout...Na film je potřeba nahlížet několika způsoby. 1) Jelikož jde o drama dle reálných skutečností, tak se člověkovi chvilkama až zvedá žaludek. 2) Film jako takový není špatný, ale hlavně první půl hodina je hodně roztahaná, a vcelku o ničem. Ono je sice hezké, že se podíváme do Bikova soukromí, ale pro děj filmu je jeho život (a smrt) trochu podřadná - vše se točí kolem Donalda Woodse. A jeho útěk ze země je dokonalý. Zásluhu na tom má hlavně představitel Donalda Woodse, Kevin Kline (až je s podivem, že na Oskara byl nominován Denzel Washington)...(3.12.2008)

• - Film je často rozdělován do dvou 80 minutových částí, kvůli přestávkám v kinech nebo vysílání v TV odděleně. (D3VIL)

• - Řada lidí, kteří se v seriálu objeví, jsou emigranti z jižní Afriky (D3VIL)

• - Richard Attenborough se rozhodl obsadit Denzela Washingtona poté, co jej viděl v epizodě seriálu St. Elsewhere. (D3VIL)