Působivý příběh s řadou mimořádně silných myšlenek o volání po svobodě a rovnosti mezi lidmi černé a bílé pleti. Denzel Washington je tradičně vynikající v roli odvážného, inteligentního a bojovnického Stevea Bikoa, takže když jeho prostor ve filmu asi po hodině, hodině a půl skončí, říkal jsem si, že už to bude nuda, vzhledem k času, co ještě zbýval, ale mýlil jsem se. Snímek se stal správně napínavým a přestože se jeho konec dá vytušit, zanechává v divákovi jistý strach o osud hlavních postav. Volání svobody je drsné a vzhledem k tomu, že je založené na skutečném příběhu, tak o to mrazivější. Druhá polovina filmu mě utvrdila v plném hodnocení. Na závěr komentáře si dovolím parafrázovat jednu z dobrých myšlenek Stevea Bikoa, na níž si právě vzpomínám. "Sami se nazýváte černými. Jste spíše hnědí než černí." - "A proč vy se nazýváte bílými, když jste spíše růžoví?"(9.1.2015)

Skutočná udalosť, rasová otázka, politické čistky, Richard Attenborough, dve hviezdy hereckých nebies a krásny záver. Človek si snáď už môže priať len trošku hutnejší scenár, ktorý by viac zvýraznil myšlienku filmu a väčšiu porciu napätia. 80%.(15.8.2008)

Tak tohle byla dechberoucí infarktová záležitost. Skutečný příběh ze skutečné doby. JAR apartheid 1975. Britské rozumněj bílé vedení země stále považuje původní černošské obyvatelstvo za póvl, který je nutno segregovat. A největším póvlem jsou černoští aktivisté, hlásající o lidských právech, svobodě a rovnoprávnosti. Takoví jako byl Steve Biko. Těch je třeba se bát. Jsou zápalkami ve stozích slámy, kterou reprezentuje černošské diskriminované obyvatelstvo.... Oba hlavní aktéři hráli na jedničku. Více neprozradím, snad jen toto - jděte do toho !!!! * * * *(2.7.2013)

• Houdini

Oscar 3 nominace: Herec VR - Denzel Washington, Hudba, Píseň - "Cry Freedom"(9.3.2004)

Rozpočet $29miliónovTržby USA $5,899,797Tržby Celosvetovo $12,600,000║ Richard Attenborough je pán režisér, opäť natočil krásnu trpkú etapu o tyranii angličanov, výborné herecké výkony a silný príbeh, klenot /100%/(5.2.2009)

• - Řada lidí, kteří se v seriálu objeví, jsou emigranti z jižní Afriky (D3VIL)

• - Film je často rozdělován do dvou 80 minutových částí, kvůli přestávkám v kinech nebo vysílání v TV odděleně. (D3VIL)

• - Richard Attenborough se rozhodl obsadit Denzela Washingtona poté, co jej viděl v epizodě seriálu St. Elsewhere. (D3VIL)