Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Donald Woods je bílý šéfredaktor jihoafrických liberálních novin. Roku 1975 se seznámí se Stevem Bikoem, černošským bojovníkem proti apertheidu. Mezi oběma muži se postupně vytváří přátelský vztah, jenže V srpnu roku 1977 je Biko zatčen a pár dnů na to mrtev. Woods začne pátrat po příčinách a vinících jeho smrti, brzy se však sám stává nepohodlnou osobou pro vládnoucí systém, což v daných podmínkách znamená téměř jistou smrt. (Řitka video)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (32)

cheyene 

všechny recenze uživatele

Působivý příběh s řadou mimořádně silných myšlenek o volání po svobodě a rovnosti mezi lidmi černé a bílé pleti. Denzel Washington je tradičně vynikající v roli odvážného, inteligentního a bojovnického Stevea Bikoa, takže když jeho prostor ve filmu asi po hodině, hodině a půl skončí, říkal jsem si, že už to bude nuda, vzhledem k času, co ještě zbýval, ale mýlil jsem se. Snímek se stal správně napínavým a přestože se jeho konec dá vytušit, zanechává v divákovi jistý strach o osud hlavních postav. Volání svobody je drsné a vzhledem k tomu, že je založené na skutečném příběhu, tak o to mrazivější. Druhá polovina filmu mě utvrdila v plném hodnocení. Na závěr komentáře si dovolím parafrázovat jednu z dobrých myšlenek Stevea Bikoa, na níž si právě vzpomínám. "Sami se nazýváte černými. Jste spíše hnědí než černí." - "A proč vy se nazýváte bílými, když jste spíše růžoví?" ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Tak tohle byla dechberoucí infarktová záležitost. Skutečný příběh ze skutečné doby. JAR apartheid 1975. Britské rozumněj bílé vedení země stále považuje původní černošské obyvatelstvo za póvl, který je nutno segregovat. A největším póvlem jsou černoští aktivisté, hlásající o lidských právech, svobodě a rovnoprávnosti. Takoví jako byl Steve Biko. Těch je třeba se bát. Jsou zápalkami ve stozích slámy, kterou reprezentuje černošské diskriminované obyvatelstvo.... Oba hlavní aktéři hráli na jedničku. Více neprozradím, snad jen toto - jděte do toho !!!! * * * * ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Pomalu plynoucí, klasicky vystavěné drama o krizi v jedné zemi a dvou silných charakterech, které se vzepřely době, poměrům a panující moci. Richard Attenborough představuje nepopiratelnou kvalitu, i když je zároveň poněkud konzervativní a nějaké dynamické a objevné filmařiny se od něj nedočkáme. Z jeho filmografie mám ale Volání svobody nejradši, dávám mu přednost i před mnohem slavnějším Gándhím, kde se až moc projevuje úcta k mezinárodní celebritě a k hodnotovému žebříčku, který ve své době představovala. Statečnost hrdinů Volání svobody je neokázalá, civilní a nejsou to zkrátka až tak čítankové typy, ale lidé z masa a kostí. Filmu se dá z pohledu dnešního diváka vytknout možná přetažená stopáž a nikam nespěchající tempo, ovšem příběh útěku z Jihoafrické republiky má i tak spoustu silných momentů. Umím představit řadu filmařů, kteří by dokázali zúročit ten příběh mnohem efektněji a pohrávat si s divákovými city a s napětím mnohem silněji, je mi ale sympatické, že Attenborough netlačil na pilu. Půl hvězdičky přidávám za téma. Celkový dojem: 90 %. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Jedno z najpríjemnejších prekvapení, aké som zažil, keď som len tak nechal bežať v televízii film, o ktorom som predtým nič nepočul. Attenborough je pán režisér a do svojho filmu, inšpirovaného skutočnými udalosťami obsadil vhodne výborného Klinea a Washingtona, ktorý tu predvádza viac, ako vo svojich neskorších hyperkladných postavách. Veľmi napínavý film s fantastickou atmosférou, ktorý sa mal stať klasikou a ktorý by tu mal mať viac, ako iba pár stovák hodnotení. ()

pepo 

všechny recenze uživatele

Veľký film na dôležitú tému, ktorý skoro nikto nevidel, akadémia ho takmer úplne odignorovala a diváci na neho zabudli. Veľká škoda. Ide o krásnu ukážku výborného historického filmu. Je úžasne zahratý (Washington aj Kline sa ohromne snažia), krásne natočený a má aj presah. Občas malinko zaváňa akademizmom a mohol byť aj kratší, no aj tak ide pravdepodobne o najlepší kúsok venujúci sa apertheitu (teda po druhej Smrtonosnej Zbrani, samozrejme).V JAR je situácia už našťastie úplne iná, ale okrem výborného zážitku môže Cry Freedom poslúžiť aj ako parádna učebnica dejepisu. 9/10 ()

Galerie (44)

Zajímavosti (3)

  • Film je často rozdělován do dvou 80 minutových částí, kvůli přestávkám v kinech nebo vysílání v TV odděleně. (D3VIL)
  • Richard Attenborough se rozhodl obsadit Denzela Washingtona poté, co jej viděl v epizodě seriálu St. Elsewhere. (D3VIL)
  • Řada lidí, kteří se v seriálu objeví, jsou emigranti z jižní Afriky (D3VIL)

Související novinky

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu…

Reklama

Reklama