Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Donald Woods je bílý šéfredaktor jihoafrických liberálních novin. Roku 1975 se seznámí se Stevem Bikoem, černošským bojovníkem proti apertheidu. Mezi oběma muži se postupně vytváří přátelský vztah, jenže V srpnu roku 1977 je Biko zatčen a pár dnů na to mrtev. Woods začne pátrat po příčinách a vinících jeho smrti, brzy se však sám stává nepohodlnou osobou pro vládnoucí systém, což v daných podmínkách znamená téměř jistou smrt. (Řitka video)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (34)

lennyd 

všechny recenze uživatele

Donald Woods (Kevin Kline) má to štěstí, že se narodil jako bílý muž. Zvlášť když žije v Jižní Africe - takhle si v poklidu žije se svojí rodinou, šéfredaktoruje si novinám a vůbec je docela v pohodě. To Steve Biko (Denzel Washington) takové štěstí neměl - je vládnoucím režimem pronásledován, a to hlavně proto, že odmítá sklonit hlavu, a vyžaduje, aby černí měli v zemi stejná práva jako běloši. Svým optimismem se mu podaří nakazit i Donalda Woodse, a mezi oběma muži se vyvine přátelský vztah - který trvá bohužel jen krátce - Steve Biko je zatčen a ve vězení umírá (znáte to, uklouzl v koupelně). Woods chce napsat Bikův životopis, ale tím na sebe přivolává hrozbu vězení, a tak musí i se svojí rodinou ze země uprchnout...Na film je potřeba nahlížet několika způsoby. 1) Jelikož jde o drama dle reálných skutečností, tak se člověkovi chvilkama až zvedá žaludek. 2) Film jako takový není špatný, ale hlavně první půl hodina je hodně roztahaná, a vcelku o ničem. Ono je sice hezké, že se podíváme do Bikova soukromí, ale pro děj filmu je jeho život (a smrt) trochu podřadná - vše se točí kolem Donalda Woodse. A jeho útěk ze země je dokonalý. Zásluhu na tom má hlavně představitel Donalda Woodse, Kevin Kline (až je s podivem, že na Oskara byl nominován Denzel Washington)... ()

VanTom 

všechny recenze uživatele

Rozmáchlý "antirasistický" příběh dvou mužů (černého a bílého), kteří se postaví nesvobodě a útlakům jihoafrického apartheidu, vyslovuje své univerzální humanistické myšlenky sice s vědomím vlastní důležitosti, nicméně do neživotné akademické teze má daleko. Dílem je to scénářem podle nepřikrášlené skutečnosti, dílem kvalitně ztvárněnými postavami, jejichž pohnutky a postoje bez problémů sdílíte. Bezmála dobrodružný útěk za hranice ve druhé polovině už ovšem síly té první nedosahuje, dává tudíž lehce pocítit nadstandardní 157minutovou stopáž. ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Tak tohle byla dechberoucí infarktová záležitost. Skutečný příběh ze skutečné doby. JAR apartheid 1975. Britské rozumněj bílé vedení země stále považuje původní černošské obyvatelstvo za póvl, který je nutno segregovat. A největším póvlem jsou černoští aktivisté, hlásající o lidských právech, svobodě a rovnoprávnosti. Takoví jako byl Steve Biko. Těch je třeba se bát. Jsou zápalkami ve stozích slámy, kterou reprezentuje černošské diskriminované obyvatelstvo.... Oba hlavní aktéři hráli na jedničku. Více neprozradím, snad jen toto - jděte do toho !!!! * * * * ()

Mrkvič 

všechny recenze uživatele

Pohled do historie Jihoafrické republiky. Scény s Denzelem Washingtonem mají svoje kouzlo, ale jinak se film děsně vleče a nudí. Nejhorší na všem mi přijde práce Attenbérougha, který tak nelogicky a pro mě chaoticky střídá scény. Příběh zajímavý, ale v tom příšerně natahovaném konci se vytratí skoro všechna jeho síla. ()

pepo 

všechny recenze uživatele

Veľký film na dôležitú tému, ktorý skoro nikto nevidel, akadémia ho takmer úplne odignorovala a diváci na neho zabudli. Veľká škoda. Ide o krásnu ukážku výborného historického filmu. Je úžasne zahratý (Washington aj Kline sa ohromne snažia), krásne natočený a má aj presah. Občas malinko zaváňa akademizmom a mohol byť aj kratší, no aj tak ide pravdepodobne o najlepší kúsok venujúci sa apertheitu (teda po druhej Smrtonosnej Zbrani, samozrejme).V JAR je situácia už našťastie úplne iná, ale okrem výborného zážitku môže Cry Freedom poslúžiť aj ako parádna učebnica dejepisu. 9/10 ()

Galerie (44)

Zajímavosti (3)

  • Film je často rozdělován do dvou 80 minutových částí, kvůli přestávkám v kinech nebo vysílání v TV odděleně. (D3VIL)
  • Richard Attenborough se rozhodl obsadit Denzela Washingtona poté, co jej viděl v epizodě seriálu St. Elsewhere. (D3VIL)
  • Řada lidí, kteří se v seriálu objeví, jsou emigranti z jižní Afriky (D3VIL)

Související novinky

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)

Reklama

Reklama