Ex Machina

• Velká Británie Ex Machina (více)

Caleb (Domhnall Gleeson) měl neuvěřitelnou kliku. Ve firemní soutěži vyhrál hlavní cenu, týdenní pobyt na horské chatě svého zaměstnavatele, geniálního vědce Nathana (Oscar Isaac). V okamžiku kdy uprostřed pustiny vyskočí z vrtulníku, který ho na místo dopravil, dojde mu, že na tenhle týden jen tak nezapomene. Jenže ani nejbujnější fantazie by ho nedokázala připravit na to, co ho čeká v supermoderní stavbě připomínající protiatomový bunkr. Prvotní ostych zažene Nathanův přátelský přístup. Pak se však seznámí s Avou (Alicia Vikander). U přátelské dívky s krásnou tváří jen dráty vedoucí jejím průsvitným tělem prozrazují, že je ve skutečnosti unikátním technologickým experimentem. Jeho součástí se právě stal i Caleb. Jeho úkolem je prostá interakce s Avou, kterou Nathan pečlivě pozoruje a zaznamenává a testuje tak možnosti umělé inteligence. Dokáže být Ava natolik „lidská", že Caleb zapomene, že komunikuje s robotem? Dokáže v něm probudit nějaké city? Calebovi se však role pokusného morčete začne čím dál víc zajídat, zvlášť když s Avinou pomocí zjistí, že Nathan mu o svém výzkumu neřekl zdaleka všechno. (Cinemart)

Wiikii

Nathan je geniální vědec a programátor, který umí své revoluční myšlenky proměnit v realitu. A dokázal i vytvořit umělou inteligenci, která se stala lidskou. .. Bohužel víc nemohu napsat, abych neprozrazoval příběh, který je sice mírně předvídatelný, ale zároveň inteligentní a příjemný k zamyšlení co se týče UI a samotné mysli člověka. .. Mimochodem, co člověk to názor a právě to je na těchto filmech nejobtížnější. Režisér jen ukázal svůj spíše vědecký pohled na toto téma, na které se můžete dívat z více úhlů a vyvodit různé závěry. Ale Alex Garland dokázal své sci-fi dobře podat a myslím si, že rozhodně stojí za zhlédnutí. .. S tím, že pokud potřebujete ve filmu akci, Ex machina není pro Vás dobrá volba. .... HODNOCENÍ: 73% (4*) ()

Hennes

Nádherná příroda a mistrovsky zpracovaná technická stránka filmu. Dnes je pro nás obsah snímku sci-fi, ale třeba to za pár let už bude realitou. Pokrok je stále rychlejší a snad se lidstvo nedočká něčeho podobného. Mne však tohle zpracování nechalo chladným, žádná ze čtyř postav si nezískala mé sympatie a tak oceňuji jen tu techniku. ()

Darth Revan

Tento film je pro mě asi nejpříjemnějším překvapením minulého roku. Má dobrý příběh, skvělý scénář a vynikající hereckou trojici. Gleeson, Isaac a Vikander na plátně čarují a dle mého mínění si právě představitelka Avy za svůj výkon zasloužila Oscara. Ale to nejde, akademie musí ohodnotit Dánskou dívku (pardon chlapce). Domhnall Gleeson a Oscar Isaac, velcí to nepřátelé z předaleké galaxie ve filmu působí jako dva intelektuálové, z nichž Ir je tím klasickým ňoumou a Guatemalan pološíleným géniem. Jelikož je film držitelem Oscara za vizuální efekty, musím vyzdvihnout, jak krásně vypadala Ava a další roboti. Dosáhnout tohoto efektu bez zeleného plátna se rovná magii. Celkově je film naprosto úžasný a velký fanoušek sci-fi jako já nemůže dát méně než 5*. ()

Havaj8

Film, kterej je v rámci žánru Mysteriozní-sci-fi povinnost vidět. Umělý inteligence totiž není nikdy dost. Velká výhoda, že nás bez velkejch keců vhoděj přímo do děje, objasněj zlehka situaci a spolu s hlavním hrdinou spadnem do spárů Alicii Vikander. Mimochodem i přesto, že většinu filmu je ze 3/4 robot, tak jí nejde odolat. A v poslední scéně už tuplem ne. Což svědčí jenom o tom, že jako sexy herečka roste. Ale k filmu, sice komorní na malým prostoru, ale vynahradily to postavy a zajímavá zápletka. Nicméně jak se řiká Vždycky to může bejt lepší. Tady to platí dvojnásob a kort u tohodle žánru. Navíc to skončilo plus mínus jak se očekávalo, což taky neni zrovna nejpodařenější. ()

Martin741

Po filme 28 dni pote konecne kvalitny film od rezisera Alexa Garlanda. Pozeram, ze v kinach to na seba zarobilo fajne a aj Alicia Vikander vie hrat, nadherne sceny uprostred prirody islandu, pekvapiva zapletka a namakane kulisy. Dialogy tiez na urovni, tempo dobre, nuda nehrozila. Domhnall Glleesom je pre mna zas zahadny clovek .- vie hrat ci nevie hrat - ja neviem, pockam si na dlasie filmy a potom sa rozhodnem /uz som sa oklamal u tolkych hercov a hereciek, ze si davam velky pozor/. Scifko, ktore ma dokazalo zaujata verim, ze sa k nemu este vratim : 82 % ()

joker.george

Díky své hlouposti, jsem neviděl Mad Maxa, ale právě Ex Machinu... Jsem naštvaný? Díky kvalitám Ex Machiny jsem ani tolik zklamaný nebyl. - Je skvělé, že i po několikátém filmu s tématikou robotiky, lze stále přijít s něčím novým a poměrně originálním. To, že se mě snímek nesnažil zahltit odbornými výrazy nebo se zabývat konspiračními teoriemi a vyhlazením lidstva, je jedině dobře. Obsazení pomáhá komorní atmosféře a postupnému budování napětí, jenže zakončení, přestože nebylo přímo divné, asi nebylo úplně podle režisérových představ... ()

Rocky88

Zaujala mě myšlenka o tvorbě AI mozku (a vůbec využití monopolu na search engine - zdravíme Google), vizuál a samozřejmě Alicia Vikander. Víc nic, protože tu je jen prázdno. ()

apacka

Oceňuju ambientně hororovou atmosféru, mladýho Gleesona (ježiš tak samozřejmě!) a Isaaca, přestože to bylo takový nevypočitatelný, nesympatický hovado, ale nezdálo se mi to v pohříchu mnoha ohledech úplně domyšlený. ()

dezorz

Víťazstvo ducha nad rozumom. Novovzniknutá cena Rutgera Hauera za umelú inteligenciu v hlavnej úlohe filmu, v ktorej okrem umelej inteligencie nie je nič iné zaujímavé dostáva film (deus) Ex Machina. ()

Nach

Film, na který jsem se tolik těšil, ale který kvůli Avangers 2 vůbec neuvedl Budějovický Cinestar. Má za toto u mě nadosmrti vroubek, obrovský pohlavek a díky tomu jsem dodnes neviděl (a nemrzí mě to) marvelovskou superhrdinskou týmovku. U Ex Machiny je ale situace jiná. Ten film jsem měl v merku velice dlouho, už kvůli inteligentnímu scénáři, který toto komorní scifi ždímá do maxima. Nicméně konečně jsem ho viděl a zde je můj názor... Ex Machina je opravdu velice inteligentní scifi, kde svůj prim má herecké trio Domhall Gleeson, Alicia Vikander (na tu kočku se těším i v jiných filmových projektech) a Oscar Isaac. Chemie zvláště mezi zmíněnou první dvojicí proudí lépe, než u romantických slaďáků a je radost sledovat, kam se ten vztah vyvíjí. Respektive kdo zkouší koho. Je pro mě velice těžké psát komentář k tomuto filmu, aniž bych nějak nespoileroval, neboť mé zážitky nejvíce utváří právě ten závěr. Nad ním totiž nejen filozoficky založení jedinci můžou přemítat, jak to s tou umělou inteligencí je oproti té naší. Celý film se tím v podstatě zaobírá. Alex Garland stvořil poutavé filmové dílo, ke kterému se velice rád budu vracet. A tímto jej doporučuji všem milovníkům sci-fi a psychologie. Z obojího si totiž bere hodně. 80% ()

cariada

Sci-fi o tom jak si vytvořit vlastního robota a ještě si sním i vrznout a přitom se nechat od něj napálit. Prostě vzpoura strojů, která jednou nejspíš nastane. Mě zaujal hlavně konec, který nám lidem dal pěkně na prdel. ()

bourec

Vážně 75%.nevim,Rozvleklé filmové vyprávění nudící vod první do poslední minuty.Na tohle vážně nemám čas ani náladu.30%. ()

Streeper

Čekala jsem všechno, ale rozhodně ne tohle, takže jsem docela příjemně překvapená. Film ve vás vzbudí dojem, že tahle osoba je špatná, takže věříte té druhé a konec nakonec ukáže, že to bylo všechno jinak. Na konci filmu jsem byla vážně překvapená, ale zároveň to není žánr, který by mě nějak bavil, takže za mě stejně průměrný snímek. ()

Pitam

Chytré sci-fi drama s extrémně nesympatickým hlavním hrdinou a extrémně sympatickou umělou inteligencí a jejím tvůrcem :) Ale teď vážně: Ex-Machina je film se zajímavou myšlenkou (ovšemže nikoliv novou, ale komu to vadí?), skvěle zpracovaný - od lokací, přes atmosféru, hudbu a kameru, až po triky, které jsou zde tak nějak decentní, ale přitom svůj účel plní na jedničku. Závěrečná pointa byla sice pro mě dosti předvídatelná, nicméně i tak měla svou sílu a jasné poselství. Nejvíce bych vyzdvihl výkon Oscara Isaaca, který v té stísněné atmosféře uzavřeného prostoru a filozofických úvah kolem vytvoření a možností umělé inteligence takříkajíc „tvrdil muziku“ a prozářil každou scénu. Už se těším, až film uvidím příště. ()

nithiel

Jednoduchý komorní film, klasická zápletka, která skrývá více, než kolik se zdá na začátku, většinu jsem sice prokoukl, ale ne vždy se stalo přesně to, co jsem očekával a když se na závěr zjevily bílé šaty, očekával jsem trapně-dojemnou selanku, která naštěstí nepřišla a stvořila naopak závěr velmi znepokojující. ()

Cheeter

Další z filmů, který nám představuje otázku, co se stane v momentě, kdy stvoříme umělou inteligenci. Párkrát jsem na tento problém již narazili, to je pravda. Objevují se tu klasické otázky, jako se co se stane, až bud stvořena. Vcelku vkusně natočené. Sice nepřináší něco extra nové, ale základní zápletka tu přece jen je a to konflikt se stvořitelem. Sečteno podrženo dobře natočené drama na známé téma. ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora