Kozy léčí (TV film)

The Goat Cure

(festivalový název)

Drama / Psychologický / Komedie

Česko, 2017, 69 min

Co říct? Stačilo by snad jen neurazí, ale ani nenadchne. Protože to je přesně případ tohohle TV filmu. Není to nic nějak blbého, dalo se to zkouknout. Na TV poměry docela dobrá kamera a režie. Hezky vybrané lokace a celkové příjemné pozitivní vyznění, klidně můžu brát také jako plus. V mnoha ohledech to je i docela ze života. Věřím, že farmáře tento film potěší. Ale teď si řekněme, stačí tohle všechno? Protože se na to koukněme takhle. Naše kinematografie v současnosti IMHO zažívá dost slušný restart. To jsem si nevycucal z prstu a ani nepřečetl od nějákých pisálků, co si říkají recenzenti. Na to jsem přišel podle českých filmů, co jsem hlavně za tento rok viděl. Jsme sice stále tak na půl cesty, ale furt umíme udělat dobré a zároveň zajímavé filmové produkty. Podobné ,,vesnické,´´ filmy tomuto restartu ale nepomáhají, ale naopak ho podkopávají pod zem. Protože prostě takovýhle báchorek z vesnice už jsme viděly tolik a natáčí se už od bolševika. Tento film je zase jeden z nich. Navíc jeho pointa je zároveň i děsně jednoduchá a banální, i když třeba zahřeje u srdce (ale to je věc jiná.) Takže jako hezké, ale zároveň pro dnešní českou kinematografii (a to i TV produkci), už nepotřebné. Potřebujeme úmělecké projekty a divactvo na ně převychovat. Vidím tady ale i ty klady, které jsem na začátku zmiňoval. Takže musím dát tomu filmu stejně slabší tři.(8.12.2017)

Jana řídí malý e-shop, má manžela učitele a dvě pubertální děti. Navzdory ne úplného nadšení ostatních si prosadí přestěhování do venkovské chalupy se stádem koz v sousedství a příslibem prospěšnosti čerstvého vzduchu a kozího mléka na její chatrné zdraví...Pěkný, milý, odpočinkový film na nedělní odpoledne. Hezké prostředí, zvířátka a milí lidé okolo sebe - to je vždycky základem pohody a potažmo i zdraví. Z filmu tato pohoda přímo sálá, i když ji trošku (ale krásně ) nabourává dcera - puboška a hlavně zatrpklá kontrolorka Jana Plodková. Všechny postavy nutno pochválit, jak jsou napsané a taky zahrané, včetně obou dětských rolí. Jednoduchý a milý příběh, který je příjemným ostrůvkem v moři akčních krimi, sci-fi a mystery filmů a seriálů, kterými jsme zaplavováni, byť jsou mezi nimi často skvělé věci. 70%.(8.1.2018)

Delší bakalářský příběh o tom, že velkým nepřítelem člověka jsou nemoci a úředníci. S léčbou pomohu zvířátka, proti úředníkům a nesmyslným předpisům optimismus. Nebýt rozumného veterárního kontrolora a rozhovoru matky s dcerou ke konci filmu, jednalo by se o nezajímavou sondu do života chovatele - začátečníka. Něco podobného jsme mohli vidět v Ranči U zelené sedmy. Pozitivem ale je, že v podstatě všechny postavy se chovaly rozumně, což se v současné tvorbě vídá spíše vzácně.(8.12.2017)

Vážím si lidí, kteří něco dělají rukama a něco vytváří. Na druhou stranu odsuzuji bandu nabubřelých kontrolorů, kterých je v tomto státě čím dál více a díky babišovcům přibývají, ( dostávají větší moc). Ve filmu bylo mimo jiné názorně ukázáno, jak v této době jsou drobní poctiví podnikatelé perzekuováni. Škoda, že ve scénáři nebylo ještě vypíchnuto EET. Mnoho podnikatelů v této oblasti po zavedení EET a pronásledováni kontrolory s podnikáním skončili. Po shlédnutí tohoto filmu se jim nedivím!!!(5.1.2018)

Kozy léčí, není pornografickým filmem zaměřeným na fascinaci mužů ženskými ňadry, nýbrž film o tom, kterak se vystěhovat na venkov a přežít s divou zvěří, která bečí, močí a kálí, kde jen může. Z filmu vyplývá, že pokud trpíte melanomem či glioblastomem, stačí začít chovat párek koz a máte vyhráno. 65 %(31.12.2019)

• - Natáčení začalo 12. září 2013 a probíhalo v malebném kraji poblíž Poličky (v malé obci Sádek) i v Ostravě. Závěrečná scéna se pak odehrává u kamenného kostela sv. Michaela ve Vítochově na Žďársku. (Ded@M@tes)