Kouzlo

Kouzelnický asistent Corky připravuje své první samostatné vystoupení, naneštěstí při něm totálně vyhoří. Jeho smůla se změní až s příchodem břichomluvecké loutky Fat, s níž během krátké chvíle začne Corky slavit velké úspěchy. A navíc narazí i na Peggy Ann, dávnou lásku z mládí. Všechno se daří, všechno funguje jako na drátkách. Corky si ale jednoho dne uvědomí, že se mu začínají hlavou honit podivné cizí myšlenky. Fat ožívá a chce odměnu za přinesené štěstí... (oficiální text distributora)

Frajer42

Koukám, že se jedná o nepříliš známý film s nepříliš známým mladým Hopkinsem. Hopkins zahrál skvěle nejenom sebe, ale své vyřezávané druhé já. Jen těžko spekulovat, koho si střihl lépe. Loutka byla tím vtipným členem, nutno říct, že velmi. A skutečný Anthony se naopak staral o těžce labilního schizofrenika. Trošku je škoda, že nebylo k vidění více vystoupení, protože byla vždy skvostná. Ačkoli nejsem velkým fandou romantický vsuviček, tak tahle se mi zdála celkem uvěřitelná a bavila mě. Vrcholným okamžikem filmu je určitě 5 minutový pokus o odosobnění se od Fata, či jak jej správně skloňovat. Celkový dojem je na poslabší 4 hvězdy. Rozhodně si však tento snímek zaslouží, aby se o něm více vědělo. Velice zajímavá a originální záležitost. Viděno v rámci Filmové výzvy. Film mi vybrala uživatelka Mireldis. ()

J*A*S*M

Tempo vyprávění příběhu je velmi pomalé, vynikající výkon Anthony Hopkinse (Corky) však film drží nad vodou. Z každého jeho pohledu je zřejmé, že s ním něco není v pořádku. Celý děj se točí kolem jeho postavy, z obrazovky v podstatě nesleze, takže si takových jeho pohledů divák užije dosytosti. Napětí způsobené pouhým výskytem Corkyho v blízkosti nějaké potenciální oběti jeho psychického narušení je tak všudypřítomné. ()

T2

Rozpočet $7miliónovTržby USA $23,800,000Tržby Celosvetovo $23,800,000║ Anthony Hopkins je opäť skvelý, podarený psycho thriller /60%/ ()

Anthony

Na rozdíl od megalomanského Příliš vzdáleného mostu nyní Richard Attenborough vypráví v podstatě velice uměřený (ale o to mrazivější) thriller o schizofrenním břichomluvci, v kterém dal svému oblíbenému Hopkinsovi daleko vděčnější roli než v předchozím filmu ()

Radek99

Hodně zvláštní horor či spíše hororově laděné drama o schizofrenikovi (sugestivní Anthony Hopkins) a jeho loutce. Trochu mi to připomnělo Stoneův debut Ruka... Richard Attenborough ještě zdaleka nebyl hotový umělec, jeho vrcholná díla měla ještě teprve přijít... ()

Gilmour93

Abracadabra, I sit on his knee. Presto chango and now he is me.. Porucha mnohočetné osobnosti je zabalena do psychologického thrilleru a hlavní postava se při tom každou druhou scénu nedívá do zrcadla? Originální, vhodným způsobem komorní a herecky precizní. Od Meredithova cool agenta, přes neukojenou Švédku Ann-Margret, až po „dvojroli“ sira Hopkinse (našeptávače naplněného drátky a cynismem namluvil sám, v dabované verzi se toho chopil Vočko Szyslak). I když určitě není rád, že za něj někdo mluví, troufám si říct, že by Fats milerád pozval na pivo Chuckyho.. ()

D.Moore

Pokud máte rádi zlověstně tiché, pozvolna se rozjíždějící filmy, které jsou ale tak fantasticky zahrané, že se od nich stejně nedokážete odtrhnout, neváhejte. Spíše než horor je ovšem Kouzlo psychologický thriller, v němž Anthony Hopkins naprosto září a plíživý soundtrack Jerryho Goldsmithe s jednoduchým ústředním motivem hraným na foukací harmoniku patří k těm soundtrackům, na které nezapomenete. ()

MM_Ramone

Z neúspešného kúzelníka Corkyho Withersa sa stane úspešný bruchomluvec. Absolvuje mnoho podarených vystúpení. No potom čo sa nedohodne na zmluve s celoštátnou televíziou, odíde z New Yorku a utiahne sa do malej chaty pri jazere. Prenajme si ju od svojej stredoškolskej lásky. Nadviaže s ňou milenecký vzťah. Lenže veci sa začnú komplikovať. Corky začne prepadať šialenstvu, naplno prepukne jeho psychická porucha. Schizofrenia! Ku snímku "Magic" som sa dostal úplne náhodou. Očakával som bezvýznamný béčkový horror z konca sedemdesiatých rokoch, ale zhliadol som kvalitný psycho dramatický thriller s bravúrnym Anthony Hopkinsom v hlavnej úlohe. **** ()

darkrobyk

„Máme zavřeno." „50 dolarů za noc předem." „Právě jsme otevřeli." Kdyby chudák Peggy tušila, co tím způsobí, jistě by nechala zavřeno. Po zhlédnutí výkonu A. Hopkinse v tomhle snímku snad většina pochopí, že role Hannibala Lectera byla zákonitým pokračováním ve vývoji herce. Když loutka Fats převezme naprostou kontrolu nad Corkym, není cesty zpět. Psychologické drama jsem viděl jako lepší průměr na tři hvězdy do doby, než se Corky usadil v pronajaté chatičce u jezera. S prvním konfliktem, u něhož si smrt začala brousit kosu, napětí zhoustlo a pak už z toho byl temný thriller s hororovými prvky. Z dnešního pohledu je ale třeba říci, že film zestaral, byť Attenborough je zručný režisér, a že vše táhne Hopkinsovo narůstající šílenství. Skvělá je také Goldsmithova hudba, což zas velké překvapení není. Ann-Margret vypadá v některých scénách jako tuctová herečka, v jiných je však neobyčejně krásná. Film nejspíš ocení příznivci starší kinematografie.... ()

Aky

Téměř laboratorní studie schizofrenie. Film nelze chápat jako horor, pak by člověk nutně došel k tomu, že je to v daném žánru slabý čaj. Vedoucím motivem zde je schizofrenie coby nemoc, která často hororově vyznívá a končí. Navíc je příběh zasazený do atraktivního prostředí a Anthony Hopkinsem zahraný tak, že lépe si nelze představit. ()

S.Quentin QUALE

Schizofrenický psycho thriller s nádechem hororu, v nemž exceluje ještě mladý Anthony Hopkins spolu se svou loutkou a břichomluvectvím. Celý film se dost vleče, při čemž vždy po čase vykulminuje nějakou tou děsivější scénou. Pro mě naprosto srovnatelné například s Rukou Olivera Stonea, i když Kouzlo má podstatně vyšší hodnocení. 65% ()

misterz

Po pár minútach som si myslel, že to bude katastrofa, no nakoniec to nebolo až tak zlé. Veľkým plusom je nesporne herecké majstrovstvo A. Hopkinsa, ktorý to tu rozbalil naozaj vo veľkom štýle. Ani námet nebol zlý, no pomalé a nezáživné zoznamovanie sa s postavou Corkyho bolo v prvej polovici snímku dosť útrpné. Tiež ma neoslovila výstavba príbehu, aj keď nosná kostra dejovej linky bola dobrá. Druhá polovica a hlavne koniec snímku už konečne ponúkli slušný psychothriller. Síce ani náhodou neišlo o horor tak ako sľubuje žánrová nálepka (až na jednu scénu so zrkadlom, ktorá bola mierne mrazivá), no Corkyho plné odhalenie po psychickej stránke prinieslo svoje ovocie. Škoda tej prvej polovice. Lepší priemer. 65/100 ()

Goldbeater

Kouzlo daleko lépe funguje jako psychologické drama než horor, protože ty žánrové propriety, které se zde zákonitě musí odehrát, přichází bez nějakého překvapení a v poměrně klasické formě. Přesto pokud vám už na plakátu ústřední břichomluvecká loutka připadá velmi znepokojivá, tak se máte na co těšit. Anthony Hopkins je ve dvojroli (dá-li se to tak říct) fenomenální a rozhodně nese celý film na svých bedrech. A musím říct, že mě až překvapilo, jak dialogově dynamická, vtipná a sprostá podívaná to chvílemi byla. William Goldman se nezapře. Když to nějak shrnu - bát se určitě nebudete, ale budou vás zajímat dobře vykreslené postavy a vnitřním konfliktům hlavního antihrdiny budete naprosto věřit. ()

Anderton

Slušný psycho-horor-thriller, ktorý je ale skôr drámou jednej nešťastnej rozdvojenej duše. Ono je vlastne všetko na svojom mieste, Hopkins nemá chybu, bábka je dostatočne creepy, hutná atmosféra odľahlej oblasti v lese pri jazere, temná sedemdesiatková depka, ale napriek tomu to tak úplne nešľape, čo je škoda a film pôsobí tak trochu ako mierne drahší televízny produkt. Celé sa to rozbehne až po hodine, čo je asi trochu neskoro, na konci ale prevládajú pozitívne dojmy. Ak môžeme v súvislosti s týmto žánrom o niečom podobnom hovoriť... mám na mysli samozrejme hodnotenie kvality. ()

Campbell

Attenborougha uznávám hlavně díky parádnímu Chorus line. Tak nějak jsem mu věřil i u tohohle. Nakonec to nebyla taková pecka jak jsem čekal. Ale tenhle film i když během mnoha scén nemá tak moc co nabídnout tak konec je naprosto dokonalej. Každopádně po psychologické stránce je to moc dobře natočený a Hopkins tu nebál bych se říct podává svůj druhý nejlepší výkon. Ale bohužel film je moc dlouhý a některé scény jsou vyloženě zbytečné. A i v dnešní době je tu sem tam nějaká scéna spíše k smíchu. Ale i tak je to na svou dobu parádní dílo. ()

Willy Kufalt

Budu patřit k těm, kterým (alespoň u prvního zhlédnutí) závěrečné vyvrcholení zklamalo a nesedlo. Celý film měl přes pomalý a komorní ráz skvělou dramatickou atmosféru, nikam nespěchal, ale zároveň dostatečně upoutával mou pozornost a skvěle budoval napětí se zvyšující se nejistotou. Divně vypadající mladý Anthony Hopkins v roli ještě divnějšího kouzelníka předvedl bravurní výkon, k tomu hned dvojitý, když připočtu i rovněž skvělé namluvení jeho umělého mluvícího společníka (měl jsem to štěstí vidět film v originálním znění). Vtip v několika scénách se úspěšně střídá s náznaky horroru, vedle Hopkinsova výkonu k tomu napomáhá i pečlivé stylizování záběrů a scén – dřevěný panáček umí rozesmát i jindy mrazit, i vražedné scény zanechávají v sobě kus tajemství ohledně skutečného způsobu jejich provedení a navzdory zdánlivě brakovému námětu se jedná o velmi důstojné drama s fantastickými prvky. Scény odehrávající se kolem chaty oplývají vizuálně velmi působivým studeným dojmem, asi nejvíc ta na dřevěné loďce (která mi dost připomněla podobnou scénou z Le Témoin a vida, taky natočeno v roce 1978) a dávaly tušit spád k něčemu velkému... a pak přišlo posledních 15 minut, které na mě působily scenáristicky mírně odfláklé, kdy jsem už jenom převracel očima nad něčím, s čím jsem se úplně nedokázal stotožnit, a začal vyčkávat konec. SPOILER! I přes poněkud narušený charakter hlavní postavy jsem očekával, že se Corky pokusí svého loutkového společníka zbavit se, třeba nejdřív i tím nejednoduchším způsobem zavřít ho do kufru, ve kterém již byl dříve během jízdy, a zanechat ho na jakémsi vzdáleném místě... a ne že se mu takhle, sice se zoufalstvím, ale i tak prakticky dobrovolně zcela podvolí... KONEC SPOILERU Nakonec jsem se po menší úvaze přeci jenom rozhodl pro 4 hvězdičky, protože ten film si to vzhledem ke všemu skvělému zaslouží, ale současně to hodnocení obsahuje menší zklamání nad absencí mnohem propracovanějšího vyvrcholení, které si takový psychothriller mohl zasloužit také. [75%] ()

eLeR

Ak sa na obrazovke ocitli Corky a Fat, tak to bola nádhera sledovať. Ohromne ma chlapci bavili. Samotný príbeh bol ale taký obyčajný, predvídateľný ... zbaviť sa ľudí, ktorí prišli na koreň veci. No a tie svetríky s nórskym vzorom na konci filmu ... tak za tie pridávam tú polhviezdu. 3,5* (filmová výzva 2017 - Mireldis) ()

Rocky62

Tahle ultrapodivnost má do hororu na míle daleko. Z mého pohledu se jedná o čirý psychologický thriller, v němž dominuje bohužel jen přesvědčivý Tonda Hopkinsů ve své schizofrenní roli. O hororu lze hovořit pouze v jedné scéně, která navíc nekoresponduje se všeobecnou vizí, co je loutka Fat ve skutečnosti zač. Hromada hluchých scén, které nevyžehlí ani geniální Jerry Goldsmith. Zub času se činil. ()

SeBig

Bál jsem se jen když Hopkins dostaval ty sví cholerický záchvaty a ta loutka když byla ve tmě v okně. Hnus. Jinak docela a celkem pěkná nuda s vraždícím schizoušem v hlavní roli což asi bylo jediný co mě na tom filmu bralo. Horší průměr, protože vim že dřív měli trochu jinej pohled na horory. ()