Steven Universe (TV seriál)

Steven Universe

Animovaný / Akční / Komedie / Rodinný / Fantasy

USA, 2013, 139x11 min

Příběh o čtyřčlenném týmu chránícím zemi před mezigalaktickou rasou živých kamenů, která postupně ničí planety vysáváním jejich energie vrtáky, ano, to zní jako naprosto ideální příběh pro dětskou demografii... A kupodivu opravdu je. Pomalé objevování tak dobře navrženého světa jako je ten ve Steven Universe je fascinující i nyní, v páté sérii, a počet tajemství spíše přibývá než naopak. I když je příběh schopen mnohokrát zakolísat na kvalitě, napětí pokračuje. Často tomu pomáhá i fakt, že vše vidíme pouze z perspektivy Stevena, takže veškeré nové informace jsou velmi cenné a každá z nich proto působí jako velký krok. Udržet krok se seriálem je potom jednoduché. Všemu dále samozřejmě nahrávají nádherná muzika, animace a pozadí... Finální produkt je prostě skvělý.(3.2.2018)

1. Série: Musím přiznat, že zpočátku jsem musel s konceptem seriálu trochu zápasit. Titulní postava Steven na mě působila jako ukvičený zhýčkaný rozmazlenec. A jelikož jsem věděl, že pro hlubší lore a solid gold, které může podobný vesmír nabídnout (a já nepochybuji o tom, že jej úžasná Rebecca Sugar dokáže poskytnout) si budu muset počkat zhruba padesát epizod, váhal jsem, zda budu mít na sledování vývoje tohohle kluka trpělivost, kor když jsem už od premisy cítil ve větru genderovou agitku (a nic proti tomu, jen musí mít nějakou přidanou hodnotu, např. jestli finále adventure time neudělá z Bubbline kánon, připojim se k rozběsněnému rabujícímu davu, kdežto ručku v ručce na konci avatar: legenda korry považuji za znatelně nucený samoúčelný overkill k už tak dost politicky relativizující show). Na konci první série jsem však nadšený. Na stevena jsem si zvykl (malé sestřičce dokonce připadá legrační) a ostatní postavy miluju, je na nich něco skutečného, jako bych Pearl, Amethyst nebo Universe seniora znal už roky, nejspíš i znám. Chci tím říct, že každý někoho takového v okolí má. Příběh nabírá na obrátkách, nic není, jak se zdá. A párkrát mi málem ukápla slza z dojemnosti některých silnějších chvilek. Za mě nejlepší z potenciálních následovníků končícího adventure time.(10.6.2018)

U spousty seriálů nevydržím, hype mě prostě opustí. To samé se cca před rokem stalo i u Steven Universe. Nedávno jsem ovšem dostal chuť se dívat dál, což o něčem svědčí. Tenhle kousek je zkrátka dokonalý a za moje vyhýbání se mu nemohla kvalita, ale mé tehdejší rozpoložení. Steven Universe exceluje na všech frontách. Příběh se nenucenou cestou rozvíjí a divák se postupně dozvídá více o zajímavých postavách/světě. Díly jsou dlouhé tak akorát a utíkají neuvěřitelně rychle. Krásná vizuální stránka je podbarvena milou hudbou, někdy obohacenou o písničku zpívanou postavami v rámci děje.(26.10.2017)

Po zhliadnutí viacerých epizódach som sa rozhodla zvýšiť hodnotenie. Síce stále niesom fanynka, ale seriál sa mi strašne zapáčil a určite si ho rada pozriem ak dostanem šancu. Čo sa mi na seriáli najviac páči sú štyri hlavné postavy, hoci moja naj je zatial Garnet. Všetky sú zaujímavé, milé a je fakt sranda ich sledovať. Potom sa mi páči všeobecne kludná, privítavá atmosféra - hudba, animácia, postavy... tento seriál sa vážne neponáhla a to je na ňom skvelé. A napriek tomu dokáže spraviť velmi silné a emocionálne momenty pri ktorých som neudržala slzy. A podla mňa je super že konečne existuje detský seriál, kde existujú otvorene homosexuálne postavy. Ale sú tu chyby - seriál má velmi pomalé začiatky ( čo je dôvod prečo som mu pôvodne dala iba 4* ) a to že každá epizóda má len 11 minút občas znamená, že niektoré epizódy sú podla mňa trochu poponáhlané. Ale inak skvelý seriál, odporúčam pre tých, čo majú radi kludnejšie, pomalšie seriály.(8.5.2016)

Opravdový klenot mezi animovanými seriály. V době, kdy všichni sází na překotné tempo, afekt a vršení vyšinutých nápadů, přichází autorský projekt Rebeccy Sugar se svěžím konceptem, který harmonicky spojuje odvázanou obrazotvornost a atmosféru ospalého maloměsta s lehkou příměsí melancholie. Právě fakt, že tvůrci vytvořili svět s ohromnou fantaskní mytologií, ale přitom nám jej nepředkládají v bombastickém spektáklu, ale naopak se soustřeďují na jeho hořkosladkou každodennost, představuje jeden z klíčů k nekřiklavosti i maximální uhrančivosti "Steven Universe". Jednotlivé epizody navíc okouzlí nevídaně inteligentními scénáři, které jsou stejnou měrou bizarní, metažánrové i delikátně emotivní. Při tom všem ale středobodem seriálu zůstávají geniálně koncipované ústřední i vedlejší postavy. Jak říká autorka, seriál vychází z milostného vzplanutí mezi fantazií a realitou, což jednak popisuje zdejší zastřešující princip, kde fantaskní bytosti žasnou nad realitou stejně jako ty obyčejné nad nadpřirozenými jevy, ale vlastně také doslovně konstatuje i původ titulního hrdiny. Steven je novým přírůstkem do skupiny "drahokamů", jež jinak sestává z famózně charakterově odstíněných bojovnic s magickými schopnostmi, jež střídavě vůči Stevenovi vystupují jako cool mentorky, starostlivé opatrovnice i kamarádské ségry. Steven sám je evidentně předurčený k velikým věcem, ale sám své schopnosti ještě neumí ovládat. Právě pohled tohoto malého obtloustlého a uhrančivě roztomilého kluka, pro něhož je všechno magické nové, ale současně v základu obyčejné, seriál zprostředkovává divákům. Navíc Stevenova nesmělá dobrosrdečnost, snaha přiložit ruku k dílu, nemotorné objevování vlastních schopností, a především upřímná bezprostřednost a naivní nadšení jsou vyloženě neodolatelné. Celkový dojem zásadně dotváří výrazně stylizovaná kresba, která se namísto striktně naplňovaného designu postav díky hravé animaci proměňuje jako v karikaturním komiksu, syté barvy a chromaticky vychýlené ladění jednotlivých sekvencí, ale i famózní mix klávesové a elektronické hudby od dua Aivi & Surasshu. "Steven Universe" představuje i v rámci jinak vysoce osobitých a svobodomyslně obrazotvorných seriálů stanice Cartoon Network zcela ojedinělý skvost, jenž coby outsider neodzbrojí diváky svou sebevědomostí, ale zato si najde cestu přímo do jejich srdcí. ____ více k seriálu a celé tvorbě Cartoon Networku v článku pro A2(6.5.2014)

• - Autorka seriálu Rebecca Sugar pojmenovala postavu Stevena po svém bratrovi. (Harroc)

• - 9. epizoda 2. série s názvem We need to talk byla ve Velké Británii cenzurována. Přesněji scéna, kdy Rose tančí s Pearl, byla v originále o trošku vášnivější. (Harroc)

• - Ametyst je vytvořena podle postavy Lumpy Space Princess ze seriálu Čas na dobrodružství (od r. 2010). Autorka Rebecca Sugar totiž pracovala krátkou dobu i na tomto seriálu. (Harroc)