Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V padesátých letech minulého století je C.S. Lewis (Anthony Hopkins) uznávaný spisovatel a profesor. Nikdy se neoženil a vede poklidný, uzavřený a kultivovaný staromládenecký život. Ten však rázem vezme za své, když potká energickou básnířku Joy Greshamovou (Debra Wingerová). Joy je odvážná rozvedená Newyorčanka, která si nebere servítky, a jejíž ostré a racionální postoje Lewise překvapují. Když nečekaně vtrhne do spisovatelova světa, šokuje jeho společníky a probudí v něm hluboké city, o kterých sice psal, ale nikdy je nezažil. Lewis začne této ženě pomalu otvírat své srdce a jejich láska zboří hradby jeho uzavřeného světa. Ale život plyne v křehké rovnováze a Lewis je nucen čelit zdrcující pravdě – srdce zaplavené velkou láskou je také otevřené velké bolesti. (Cinemax)

(více)

Recenze (107)

dr.fish 

všechny recenze uživatele

V roce 1993 jsem film viděl v kině jako příběh o neznámém muži, který miluje ženu. Až mnohem později jsem zjistil, kdo byl C.S. Lewis, co napsal, a to nyní dalo mému druhému zhlédnutí snímku o dost jinší význam. Najednou to prostě byl příběh konkrétního člověka, výborně ztvárněný Hopkinsem, Angličana-suchara, do jehož života silou buldozeru vjela upřímná, bezprostřední Američanka, a jeho po léta budované fortifikace osobního prostoru rozmetala na kusy. A za to jí on miloval až za hrob. A to doslova. "The pain then, is the part of the happines now- that´s the deal..."85% ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Opat vyborny film od rezisera Altenborougha. Silny material je o laske, medziludskych vztahoch a pritomnej smrti a pochopitelne o zivote Clivea S. Lewisa /1898 -- 1963/, ktory sa preslavil vydanim Letopisov Narnie. Skvely Hopkins /Legenda o Vasni, Silence of the Lambs, Zvony Smrti/, ktoremu uspesne sekunduje Julian Fellowes a Debra Winger. 88 % ()

Reklama

Cong 

všechny recenze uživatele

První půlka filmu je v pohodě, příjemné konverzační drama, Hopkins skvělý jako C.S. Lewis. Na první pohled moudrý akademik a intelektuál, v nitru ale stále malý chlapec s dětskou fantazií ale i nejistotou. Naneštěstí, všechno jde postupem času pomalu ale jistě do p...... Attenborough pouští sentiment a melodramatickou uřvanost ze řetězu a já vytahuju kapesník, ne abych si utřel slzy dojetí, ale abych zamával a dal sbohem filmu, který rozhodně měl a mohl být kvalitní. Bohužel, krajina stínů je jakožto film ve výsledku stejně sebedojímací jako její hlavní hrdina a neslavně končí v šuplíku "červená knihovna". Ale co, alespoň si všechny ty "citlivé romantické duše" ořvávající Titanic a Anglickýho pacienta zase jednou s chutí pobrečí :) ()

Šakal 

všechny recenze uživatele

Přesně pro takovýto typ snímků miluju FILM jako takový. Hranice mezi kýčem a uměním je tenká. Divák to jednoduše vytuší. Pozná, pokud je snímek dělán upřímně, s pokorou a láskou k danému tématu, kdy vše působí nenuceně, přirozeně, nikoliv strojeně. Vypadá to jednoduše, že? Snímek si pozvolna plyne svým tempem, divák sleduje ubíhající minuty aniž by ho něco výrazně rušilo, neříká si, tuhle scénu bych „natočil jinak“, tuhle vystřihl, „tady“ mi něco chybí.... Divák „propluje“ celým snímkem , po celou dobu projekce téměř nemá ani čas uvažovat čeho je svědkem a až po skončení snímku mu to pomalu začne docházet. Přiznejme si upřímně, kolika snímkům se toto podaří. O kolika z nich lze toto říct (napsat)?! Toto je přesně ten případ. Shadowlands je další z pádných důkazů, že sir Anthony Hopkins je herecký chameleón schopný zahrát úplně vše. A musím dodat jedno: Dr. Hannibal Lecter ho určitě nejvíce proslavil, JÁ osobně ho mám přesto nejraději v „této poloze“ (viz tato role, či pan Stevens z Ivoryho Soumraku dne, popř. jako Burta Munroa z Donaldsonova V zajetí rychlosti). Cítím velký potenciál co se týče předlohy. Troufám si tvrdit, kniha bude lepší filmu (a hodlám se o tom také přesvědčit). * ubírám za dabing (přičemž to samozřejmě není problém snímku samotného, takže až tento svůj „handicap“ napravím, je více než pravděpodobné, že výsledné hodnocení (ve světle tohoto faktu) o tu 1* zvýším). p.s. když už jsem zde velebil A. Hopkinse, nemůžu (a nechci) opomenout Debru Winger coby spisovatelku a básnířku Joy Greshamovou. ( Naprosto přirozený nenucený herecký výkon), přičemž dotyčná je vice než zdatnou “přihrávačkou” siru Anthonymu. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Získavať skúsenosti je niečo iné, ako celý život písať knihy a filozofovať o Bohu, radosti a utrpení. O tom sa v staršom veku presvedčil aj C.S. Lewis, ako nám aspoň predkladá tento akademicky ladený film. Ono inak ako akademicky snáď životopis britského noblesného spisovateľa nakrútený byť nemohol, takže výčitky v tomto smere síce môžeme zniesť, ale nie sú úplne opodstatnené. Krajina tieňov je o jeho osobnom živote, predovšetkým o životnej láske, o vzťahoch s priateľmi a študentmi, v druhom a treťom prípade ale slúžia iba ako krovie pre jeho vzťah s Američankou a ako zámienka pre rozohratie oných filozofujúcich rečí plných vzletných myšlienok. Ak vám takto poňatý film neprekáža a nemáte problém s nejakým tým kalkulom, nemá vás čím sklamať, ak máte radšej životné príbehy kontroverznejších osobností, tak sa možno spálite. ()

Galerie (36)

Zajímavosti (12)

  • V jedné ze scén můžete vidět Douglase Greshama při četbě Hobita od J.R.R. Tolkiena. Tolkien byl dobrým přítelem C.S. Lewise. (D3VIL)

Reklama

Reklama