V padesátých letech minulého století je C.S. Lewis (Anthony Hopkins) uznávaný spisovatel a profesor. Nikdy se neoženil a vede poklidný, uzavřený a kultivovaný staromládenecký život. Ten však rázem vezme za své, když potká energickou básnířku Joy Greshamovou (Debra Wingerová). Joy je odvážná rozvedená Newyorčanka, která si nebere servítky, a jejíž ostré a racionální postoje Lewise překvapují. Když nečekaně vtrhne do spisovatelova světa, šokuje jeho společníky a probudí v něm hluboké city, o kterých sice psal, ale nikdy je nezažil. Lewis začne této ženě pomalu otvírat své srdce a jejich láska zboří hradby jeho uzavřeného světa. Ale život plyne v křehké rovnováze a Lewis je nucen čelit zdrcující pravdě – srdce zaplavené velkou láskou je také otevřené velké bolesti. (Cinemax)

Anderton

Získavať skúsenosti je niečo iné, ako celý život písať knihy a filozofovať o Bohu, radosti a utrpení. O tom sa v staršom veku presvedčil aj C.S. Lewis, ako nám aspoň predkladá tento akademicky ladený film. Ono inak ako akademicky snáď životopis britského noblesného spisovateľa nakrútený byť nemohol, takže výčitky v tomto smere síce môžeme zniesť, ale nie sú úplne opodstatnené. Krajina tieňov je o jeho osobnom živote, predovšetkým o životnej láske, o vzťahoch s priateľmi a študentmi, v druhom a treťom prípade ale slúžia iba ako krovie pre jeho vzťah s Američankou a ako zámienka pre rozohratie oných filozofujúcich rečí plných vzletných myšlienok. Ak vám takto poňatý film neprekáža a nemáte problém s nejakým tým kalkulom, nemá vás čím sklamať, ak máte radšej životné príbehy kontroverznejších osobností, tak sa možno spálite. ()

Vančura

Jeden z těch filmů o tom, jak je život někdy krutý a současně krásný, což je výpověď o světě balancující přesně na pomezí banálního žvástu a hluboké moudrosti. Lewisovými knihami jsem zcela nedotčen, to mi ale nebránilo nechat se pohnout tímto filmem o jednom výseku jeho života. Příjemná a po všech stránkách zdařilá podívaná, s tklivým závěrem, který by nedojal jen cynika. ()

N.Strauber

Neuvěřitelně nádherné dílo, které na mě zapůsobilo minimálně tolik jako Cena za něžnost - a nemyslím, že jsem si na tento film vzpomněl jen díky přítomnosti opět vynikající a přesvědčivé Debry Winger. Z kolika procent se to zakládá na skutečnosti mi může být úplně jedno, protože to opravdu není klasický případ životopisného filmu. Stojí to na scénáři, Attenboroughově režii a především, především na neskutečném výkonu Anthonyho Hopkinse, který v roli spisovatele C.S. Lewise opravdu zazářil. Pro mě je to možná jeho nejlepší výkon vůbec a je nepochopitelné, že za to nedostal Oscara. (To, že nebyl ani nominován, je už vyloženě zločin.) Mám pocit, že tento film si zaslouží být umístěn mezi mé oblíbené. ()

LiVentura

Hopkins, pochází asi z té nejlepší anglické herecké školy, co v této zemi kdy se zrodila a je to znát i na jeho rolích a výrazné převyšující osobnosti v amerických snímcích.!! Tento film se skutečně může řadit mezi ty nejlepší na světě, neboť naprosto něžně a krásně vystihl akt lásky mezi osamělým mužem a zklamanou ženou, oba velkými racionálními lidmi, kteří si naprosto podlehnou, leč osud je drsnější, než všechny naše představy... ()

nascendi

Veľmi pekný film s presne vystihnutou atmosférou a fantastickými hereckými výkonmi oboch hlavných predstaviteľov. Časť užívateľov upozorňuje na odchýlky príbehu oproti skutočnosti. Mne to vôbec neprekáža. Jednak preto, že film nepovažujem za životopisný a tiež preto, že z Lewisov poznám nanajvýš Jerry Lee Lewisa poskakujúceho u klavíru a spievajúceho svoje rokenroly. ()

• V jedné ze scén můžete vidět Douglase Greshama při četbě Hobita od J.R.R. Tolkiena. Tolkien byl dobrým přítelem C.S. Lewise. (D3VIL)
  • Poslední film Roberta Flemynga. (D3VIL)

Časové pásmo bylo změněno