V padesátých letech minulého století je C.S. Lewis (Anthony Hopkins) uznávaný spisovatel a profesor. Nikdy se neoženil a vede poklidný, uzavřený a kultivovaný staromládenecký život. Ten však rázem vezme za své, když potká energickou básnířku Joy Greshamovou (Debra Wingerová). Joy je odvážná rozvedená Newyorčanka, která si nebere servítky, a jejíž ostré a racionální postoje Lewise překvapují. Když nečekaně vtrhne do spisovatelova světa, šokuje jeho společníky a probudí v něm hluboké city, o kterých sice psal, ale nikdy je nezažil. Lewis začne této ženě pomalu otvírat své srdce a jejich láska zboří hradby jeho uzavřeného světa. Ale život plyne v křehké rovnováze a Lewis je nucen čelit zdrcující pravdě – srdce zaplavené velkou láskou je také otevřené velké bolesti. (Cinemax)

snufec

BAFTA 1 : Britský film a 5 nominací: Nejlepší film, Režie, Herec HR: Anthony Hopkins, Herečka HR: Debra Winger, Adaptovaný scénař ()

stuj

Film zapůsobí hned jinak, když člověk ví, že scény nejsou jen vymyšlené, ale že je někdo doopravdy prožil. A i když není vyloženě strhující, přesto si 4 hvězdy zaslouží. I díky Anthony Hopkinsovi. ()

Archeix

Klasicky (tj. osvědčeným vynikajícím způsobem) natočený film o dvojjediném příběhu: o lásce, již budoucí milenci nečekali a dlouho si ji odmítali přiznat, protože si byli povahou i vedeným životem tak odlišní, a o katarzi stárnoucího profesora, který byl tak zabořen ve své roli člověka ukazujícího cestu (kazatel, učitel, spisovatel), že si odmítal uvědomit, jak málo skutečný život zná a jak málo v bolesti pomáhá poznání. Proto se mi zpětně velice líbila úvodní scéna, kdy Lewis nechápe poznámky, co vlastně ví o dětech, když on přece byl kdysi také dítětem a v Narnii jde přece o kouzlo fantazie, která ukazuje cestu. Později ho totiž zasáhne myšlenka „Čteme pro poznání, že nejsme sami“, která je s jeho životní filozofií v kontrastu. Když se ptá studenta, zda by s myšlenkou souhlasil, ptá se jeho, nebo sebe? Sám celý život tvořil, aby ukazoval cestu, ne aby byl lidem blíž. A až po definitivní smrti své ženy sám prožil, co v bolesti může pomoci víc. A co je tedy lidštější. 100 % ()

Sejkorka

Další rakovinový doják ? Rozhodně ne, vůbec to není sentimentální a patetické. Je to anglický film, ne americký. "Moje smrt bude patřit k tomuto okamžiku štěstí". Tak nějak. Vynikající hlavní představitelé (Debra Winger nominace na Oskara - třetí ze tří neproměněných) . V obsahu jsem si přečetl, že jedna z postav - pod jiným jménem - je J.R.R. Tolkien. Vida, kdo to byl ? Letopisy Narnie znám jen z filmu. Zvládl jsem první dva díly, pak to šlo z kopce. Ale ta skříň, co byla v tomhle filmu na půdě, člověk jen čekal, že malý Douglas najde po průniku kabáty ten vchod do čarovné země ....// PODRUHÉ 11-4-24 stále smutná a pravdivá love story, ve které hraje negativní roli Hospodyň, neboť nereaguje na prosby bližních a nechává jejich milované zemřít. Mírná výhrada k dabingu Debry Winger, ale neznám její originál hlas, třeba je podobný. ()