Krajina stínů

Shadowlands

Krajina tieňov

Drama / Romantický / Životopisný

Velká Británie, 1993, 131 min

O C.S.Lewisovi, jak ho většina lidí nezná. Film vhodný jak pro romantické duše, tak pro příznivce Lewisových (ale i Tolkienových!) spisů, pro ty, které hlouběji zajímá křesťanství, moderní křesťanství a život jednoho poměrně osamělého profesora Oxfordské univerzity. Mě se velice dotknul a zanechal ve mně příjemný pocit jakéhosi naplnění a klidu. Doporučuji. 90%.(30.12.2011)

Klasická čtyřhvězdičková záležitost, řekl bych. Ani o chlup míň nebo víc. Je to takový ten typ filmu o tom, jak je život někdy krutý a současně krásný, což je výpověď o světě balancující přesně na pomezí banálního žvástu a hluboké moudrosti. Lewisovými knihami jsem zcela nedotčen, to mi ale nebránilo nechat se pohnout tímto filmem o jednom výseku jeho života. Příjemná a po všech stránkách zdařilá podívaná, s tklivým závěrem, který by nedojal jen cynika.(31.8.2011)

Opat vyborny film od rezisera Altenborougha. Silny material je o laske, medziludskych vztahoch a pritomnej smrti a pochopitelne o zivote Clivea S. Lewisa /1898 -- 1963/, ktory sa preslavil vydanim Letopisov Narnie. Skvely Hopkins /Legenda o Vasni, Silence of the Lambs, Zvony Smrti/, ktoremu uspesne sekunduje Julian Fellowes a Debra Winger. 88 %(26.5.2013)

• Cong

První půlka filmu je v pohodě, příjemné konverzační drama, Hopkins skvělý jako C.S. Lewis. Na první pohled moudrý akademik a intelektuál, v nitru ale stále malý chlapec s dětskou fantazií ale i nejistotou. Naneštěstí, všechno jde postupem času pomalu ale jistě do p...... Attenborough pouští sentiment a melodramatickou uřvanost ze řetězu a já vytahuju kapesník, ne abych si utřel slzy dojetí, ale abych zamával a dal sbohem filmu, který rozhodně měl a mohl být kvalitní. Bohužel, krajina stínů je jakožto film ve výsledku stejně sebedojímací jako její hlavní hrdina a neslavně končí v šuplíku "červená knihovna". Ale co, alespoň si všechny ty "citlivé romantické duše" ořvávající Titanic a Anglickýho pacienta zase jednou s chutí pobrečí :)(14.8.2011)

Purista by mohl namítat, že film neodpovídá skutečnosti, neboť opravdový C. S. Lewis byl tvor bodřejší a veselejší než ten filmový, opravdová Joy byla méně krásná než její představitelka a tak dále. To důležité z příběhu Lewisovy lásky však zůstává zachováno - totiž skutečnost, že ani populární obhájce křesťanských pravd, který má v rukávě odpověd na každou otázku, není uchráněn před bolestnou zkušeností ztráty. Je totiž něco jiného psát eseje o smyslu utrpení a něco jiného je toto utrpení poznávat skrze umírání a smrt milované bytosti. Však také v pozdním díle C. S. Lewise najdeme krátký spis "Svědectví o zármutku", v němž je cesta k útěše a naději o poznání trnitější než v rané apologetickém eseji "Problém bolesti." Z tohoto snímku dýchá těžká a nostalgická atmosféra oxfordských soumraků, která Lewisovu "Svědectví" dobře odpovídá.(18.5.2006)

• - Anthony Hopkins nahradil v roli Jacka Lewise Nigela Hawthornea, který byl v té době prakticky neznámý. (D3VIL)

• - Richard Attenborough nahradil v režisérském křesle Sydneyho Pollacka. (D3VIL)

• - Hospůdka "Bird and Baby" se ve skutečnosti jmenuje "The Eagle and Child" a C.S. Lewis je zde pravidelným zákazníkem. (D3VIL)