Jack Reacher: Nevracej se

Jack Reacher: Nevracaj sa

Jack Reacher: Never Go Back

Akční / Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2016, 116 min

Reacher běhá. Za ním běhá Robin, pardon major Turnerová. A pak s nimi začne běhat i reacherova potenciální dcera. A jak tak tahle trojice běhá po Washingtonu DC a následně v New Orleans, musím uznat, že film vcelku odsýpá. Chemie mezí ústřední dvojicí (a následně trojicí) funguje slušně a akční scény jsou natočeny přehledně a napínavě (přestože tak nějak samozřejmě víte, co se zhruba v následující chvíli stane). Trochu problémem je klasicky určitá šablonovitost a klišé - kdy je zřejmé, že pokud se dcera Reachera učí nějaký obranný chvat od Turnerové, tak je nadmíru jasné, že tento prostě musí být použit v záverečné scéně s hlavním padouchem. Kolikrát jsme tohle už měli možnost vidět jinde? Jelikož je ale nový Jack Reacher jinak zpracován řemeslně velmi dobře, tak jsem mu schopný v rámci žánru určité nedostatky a výše zmíněná klišé odpustit. Samozřejmě pokud by se snímek obešel bez nich, bylo by to podstatně lepší a originálnější. Jinak musím konstatovat, že ačkoliv jsem nikdy žádnou z knih o Jacku Reacherovi nečetl a dokonce jsem ani neviděl první film, nemohu říct, že bych se nějak ztrácel ve vykreslení hlavní postavy a jejího světa (obzvláště, když je snímek očividně natočen jako zcela samostatný příběh).(20.10.2016)

Jack neztrácí čas. Než začne film, stačí zpacifikovat dva týpky a další dva předává spravedlnosti před úvodními titulky, během nichž si zvládne domluvit rande se ženou, kterou sotva poznal. Přibližně první třetina filmu je parádní lekcí vypravěčské úspornosti. Čas na vydechnutí nemají ani postavy, které nevedou zbytečné řeči a jednají, ani divák. Tah na bránu Reacher ztrácí až vinou druhé ženy vstupující do příběhu, kvůli které musí protagonista nejen utíkat před spravedlností a pátrat po skutečném padouchovi, ale zároveň se chovat jako zodpovědná otcovská figura a sdělovat výchovné rady, což k pulpovému hrdinovi jeho typu vůbec nesedí. Vztahy mezi postavami navíc kvůli slabě prokresleným postavám a nevýrazným hercům nemají potřebnou dynamiku (jakkoli prý byly právě ony jedním z hlavních důvodů, proč si tvůrci z cca dvaceti Childových knih vybrali ke zfilmování zrovna Never Go Back), takže budete mít oproti svižnému začátku dost času přemýšlet nad předvídatelností tuctové zápletky. Budete-li se snažit, lehko odhadnete, jak dopadne právě probíhající scéna. Budete-li se snažit trochu víc, bez problému odvodíte, jak to skončí celé. Jako fajn bonus vítám, že vztah mezi Turnerovou a Reacherem zůstává na profesionální rovině (jeho povahu pěkně demonstruje, že ani jeden z nich neřeší polo-obnaženost toho druhého, když si prohlížejí utržené rány). Jediná vypravěčská zrada, částečně ospravedlňující nedomrlost vztahové linie, pak přichází až na samém konci, kdy je potřeba vyklidit stůl a obnovit status quo, aby série mohla nerušeně běžet dál. Zwick oproti snaživějšímu McQuarriemu pouze splnil zadání. Krutě na to doplatily zejména zaměnitelné, rychle a nepřehledně sestříhané akční scény (jakous takous orientaci standardně zajišťují akorát zvukové efekty), z nichž se žádná neblíží koupelnové rvačce nebo automobilové honičce z jedničky. Oceňuji, že se v době recyklování osvědčených franšíz a natáčení supernákladných komiksových adaptací někdo pustí do devadesátkového akčního thrilleru se středně vysokým rozpočtem, v němž hraje zápletka větší roli než spektakulární CGI sekvence. Jenom by z něj nemuselo být tak patrné, jak málo se většina zúčastněných snažila vytvořit něco hodného zapamatování. Dva dny po projekci si nejsem jist, zda jsem viděl nový film s Tomem Cruisem, nebo reklamu na washingtonskou veřejnou dopravu a sporťáky, kterými jezdí američtí policajti. Jednička vydělala největší peníze mimo kina (DVD, BD, VoD). Dvojka jako kdyby byla od začátku zamýšlená jako film do vlaků a letadel. Škoda. 65%(20.10.2016)

Víte na špatné filmy, se píše komentář celkem jednoduše, nemusíte skoro nic psát, stačí jenom napsat, že to stojí za hovno a to je celé. A ke čtyř hvězdičkovým/pěti hvězdičkovým filmům, se to také píše celkem snadno. Ale k takovým filmům, jako je tady Jack co nemá vracet, tak tady se mi to psalo celkem obtížně. První Jack Reacher, se mi hrozně moc líbil. Takže je celkem logické, že sem na pokračování těšil, byť sem od Dítěte nečetl ani jednu knihu. Akce je super je jí sice méně, ale je fajn. A je dobře, že akci nedělá jenom Cruise, ale i Cobie, bitka v kuchyni je super, nelze ji skoro nic vytknout. A celkově akce, přichází hezky z nenadání, takže hrdinové nemají čas se na ni připravit. A navíc Robert Knepper, evidentně chce získat titul záporák roku. Nicméně s filmem, mám celek čtyři závažné problémy. Problém číslo jedna - ta bitka v kuchyni má totiž jednu vadu, tou je když se Jack pere se zabijákem a Cobie mu běží na pomoc, tak ji Jack okřikne s tím že ne. Prostě na ni zařve ať se do bitky neplete, stejně se do ní zaplete, takže bitka pak postrádá plynulost. Problém číslo dvě - Jackova údajná dcera, ve filmu je hrozně fajn, hubatá a značně odrzlá, byla mi sympatická. Ale v hotelu když na ni někdo nedohlíží, tak udělá takovou obrovskou fatální chybu, až se mi chtělo brečet. Problém číslo tři - Pamatujete si Wernera Herzoga ? To byl mozek v jedničce, a celá ta jeho postava, byla dobře napsaná a zahraná, takový starý, děsivý muž, s temnou minulostí a jedno oko měl nějak fuj, šel z něho strach. Tady je mozek Knepper a byť se snaží sebe víc, nejde z něho strach, respekt, je tady asi pět minut a moc se tedy nepředvede. Neni z něho cítit strach, tak jako z Herzorga. A teď k poslednímu problému, číslo čtyři - Ten zabiják, co jde po hrdinech je fajn, super žoldák, ale ta finální bitka, byla sice brutální, ale té v jedničce se prostě tahle nevyrovná, bitka v dešti je nezapomenutelná. Ano vím co tomu, tady předcházelo, ale celé to mohlo být vyřešeno jinak a mnohem lépe. Finále mi přišlo, jako by už herci byli unavení a nechtělo sem ji dál dělat akci, tak zvolili tu nejednoduší variantu, co se nabízela. Celkově záporáci, sou takový vyloženě do počtu, nesnaží se, nekryjí se. Je to sice fajn akce, ale nemá hloubku. Protože když to srovnám, stou přestřelkou v lomě, páni ta byla, tady záporáci hlavně střílejí, střílejí a nabíhají si na Tomovu pěst. A řekněme si to na rovinu, všichni nadáváte na Jai Courtney, ale v jedničce byl mnohem lepší záporák, šel do toho na plno. Nerad dávám filmu takové hodnocení a navíc filmu, který má slušně našlápnuto na status kultovní, ale někdy to je prostě o režisérovi. Ano vinu dávám režisérovi, jelikož to je ten samej, co nutil Toma poskakovat v kimonu a dělat, že dělá jako že karate. Tak příště to snad bude lepší........protože jinak se už nikdy nevracej.(2.11.2016)

Jack Reacher je zpět a jak napovídá podtitul s názvem Nevracej se, tak v jistých filmových okamžicích si při sledování tohoto opusu řikám, ano Jacku, nevracej se. Tom Cruise si na stará, stále ještě abnormálně funkční kolena umí udržet pozici prvoligového akčního hrdiny, jen scénář není doveden k dokonalosti a tak trochu Tomův výkon stahuje do hlubokých vod průměrna. Edward Zwick není špatným režisérem, pár kousků jako Legenda o vášni, Poslední samuraj či Krvavý diamant jsou dle mého skromného uvážení velmi dobrými pohyblivými obrázky i chápu, že se nedá udržet po celý čas běhu stejný kmit dechu, jako u tohoto filmu, kde se občas po dechu lapalo. Věřím, že toto nepříliš zdařilé dýchání se v možné příští epizodě neobjeví a laťka od prvního dílu, nyní ponížena, se opět vypraví směrem vzhůru.(21.10.2016)

Tak jsem věřil, že pod režijní taktovkou Edwarda Zwicka by se mohlo jednat o lepší podívanou než tomu bylo u prvního dílu, ale opak je pravdou. Akce je zde minimum a zápletka není bůh ví jak napínavá, nebo zábavná. Celkově mi i postava Toma Cruise přišla dost rozdílná než předtím, naštěstí ale film nenudí a docela rychle uteče. Bohužel už na konci, jsem nevěděl, jak film začal. Docela škoda, mohla to být slušná jízda.(2.2.2017)

• - Príbeh filmu sa odohráva podľa osemnástej knihy zo série o Jackovi Reacherovi, od spisovateľa Leeho Childa. Prvý film, Jack Reacher: Posledný výstrel (2012), bol natočený podľa deviatej knihy, čo znamená, že sa nejedná o priame pokračovanie príbehu. (figliar)

• - Lokace filmu Jack Reacher 2: okolí New Orleans a Louisiany. (BloodMax)

• - Cobie Smulders se věnovala 8 týdnů několika různým bojovým uměním, aby se připravila na roli majora Turnerové. (cvutak)