Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Velká Británie, rok 1971. Konflikt v Severním Irsku se blíží občanské válce. Vojín Gary Hook spolu s ostatními doufá, že bude odvelen do Německa, ale kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci je jednotka přesunuta do Belfastu. Situace je náročná a chaotická, město je rozděleno na loajální protestanty a nepřátelské katolíky, je plné vojáků, tajných a dvojích agentů. Během jednoho výjezdu je Gary omylem zanechán v rozvášněném davu a ocitá se tváří v tvář boji na život a na smrt ve snaze dostat se zpět k jednotce. V průběhu nedobrovolné odysey jsou mu věrnými společníky nejistota, zmatek, strach a beznaděj. Talentovaný režisér umožňuje divákovi zažít fyzický pocit paranoie a úzkosti, které v druhé části filmu opouštějí konkrétnost daného příběhu a ústí v obecnou kritiku války a násilí. Obrovský podíl na intenzitě divákova prožitku má kamera snímající postavy z bezprostřední blízkosti a působivá vizuální stránka stejně jako autentický herecký výkon Jacka O'Connella v roli Garyho. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (157)

morgos 

všechny recenze uživatele

Pro mě asi nejlepší film který jsem viděl v Karlových Varech. Film je takové adrenalinové drama ze Severního Irska z asi nejhoršího období tamnějšího konfliktu. Ústřední postava je nezkušený vojáček Gary Hook v podaní Jacka O'Connella, kterého všichni asi znají jako Jamese Cooka ze seriálu Skins se při běžná akci odpojí od své jednotky a ocitne se tak na horké půdě. Film dobře ukazuje "krásy" Belfastu a zákulisí tamějšího konfliktu. Kličkuje mezi kamarádskými protestanty a nenáviděnými katolíky. Ve filmu jde krásně vidět, přístup obyvatel a hlavně malých dětí k britským vojáků. Výborná je kamera, která přináší Garyho pocity přímo před nos. Jak už tak bývá, válka je špatná. Film je sice působiví, ale určitě nebyl tak drahý. Tento film by mohl sloužit jako inspirace českým filmařům. Doufám, že režisér brzo zplodí nový film. Určitě doporučuji ()

StarsFan 

všechny recenze uživatele

Krásné prostředí Belfastu 70. let a nesmírně slibná zápletka točící se kolem jednoho nezkušeného vojáka, který je do tohoto prostředí náhle vržen. Skličující, trýznivé a po řemeslné stránce nesmírně povedené. Má-li však 71 působit tak syrově a realisticky, jak tvůrci nejspíše zamýšleli, nebylo by na škodu vypustit pár desítek vystřelených nábojů a nedávat s přibývajícími minutami tak okatě najevo, jak celý film dopadne. ()

Reklama

agentmiky 

všechny recenze uživatele

Pořád nechápu, proč takové typy indie snímků jako tento neputují do kin. Dá se asi pochopit, že návštěvnost by se nepohybovala v závratných číslech, ale lidé by to vidět měli. Podle mě dost lidí ani pořádně neví, jak to vypadalo v uličkách Belfastu v sedmdesátých letech (nebojte se, i já jsem měl menší mezery ohledně tohoto, pro Velkou Británii, černého období plného násilí a vražd. Film nastolí parádní retro atmosféru doplněnou věrohodnými kulisami, párkrát dojde i na přestřelky a prostě akčnější momenty. Mně se ale zalíbilo to zpracování a celkově hra s myšlenkou: Nikomu nevěřte. Vkládejte důvěru jen v sami sebe. Je to taková hra na kočku a myš, mezi kterou uvízne jeden mladý naivní vojáček, který postupem času zjišťuje, že se ocitl skoro až v pekle. Souboje a soupeření katolíků s protestanty, intriky tajných anglických služeb, ale i náhled do života obyčejných lidí, jejichž osudy se na konci všechny pospojují a vytvoří úžasný, pomalu až grandiozní závěr plný těžkých a morálně tíživých rozhodnutích. O'Connell skvělý. Nebude z toho film hodný na Oskara, ale svůj moment slávy si dle mě vysloužil. Tedy alespoň u mě. Za mě dávám 84 % ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

„Neopouštím zemi, tak se nemáš čeho bát.“ Začíná to jako klasický válečný film. Několik bažantů prochází tvrdým výcvikem, aby byli připraveni na boj. Naše parta borců ale s žádnou válečnou vřavou nepočítá, těší se na cvičení v Německu. Místo toho nakonec zůstávají „doma“, čeká je mise někde v Severním Irsku…a tam začíná krutá realita. Najednou stojí proti někomu, kdo válčí z přesvědčení a s pořádnou dávkou nenávisti. Film působí dost realisticky a civilně. Už kvůli hlavnímu hrdinovi, který rozhodně není ten typ, co za sebou nechává desítky mrtvol. Sice vydrží hodně, ale má strach, přímé konfrontaci se vyhýbá, působí zkrátka jako obyčejný kluk „od vedle“. Spolu s ním vnímáme velmi stísněnou atmosféru všech těch uliček, které mohou skýtat úkryt stejně jako smrt. Všude číhá nebezpečí a hlavní hrdina spolu s publikem žije v nejistotě, zda ho ten člověk, se který zrovna mluví, nesejme třeba hned za dalším rohem. Vše pak umocňuje minimalistická, ale o to působivější hudba. Potěšil i (ne) uspokojivý konec. Celkově silné 4*. ()

chelseaman22 odpad!

všechny recenze uživatele

O Severních Irech jsem doposud věděl jen to, že čutanou na klubové úrovni mají srovnatelnou s naší 1.A třídou. Nezvyklou skutečností je fakt, že i když se pořád něco děje, tak divák jen apaticky čučí do obrazovky a vzdychá nudou. Bezvýznamný pěšáček si to mastí z bytovky do bytovky, aby unikl těm neřádům třímajícím zápalné flaši v prackách. Hodina a dost. odpad! ()

Galerie (31)

Zajímavosti (5)

  • Puška, ktorú používajú britskí vojaci, je samonabíjacia puška L1A1, britská verzia FN FAL navrhnutej v Belgicku. V čase vydania filmu ju už britské sily nepoužívali, ale boli by v prevádzke v roku 1971, ako film presne zobrazuje. (Arsenal83)
  • Jack O'Connell uvedl, že se cítí být spřízněn s rolí, protože ve svých 15 letech také uvažoval o vstupu do armády. Prohlásil: "Byl jsem trochu jako Gary Hook, i když určitě vzdělanější, co se týče Severního Irska, protože jsem napůl Ir." (Zdroj: BBC) (Tristan Rafael)
  • Když se Jack O'Connell dozvěděl, že jeho postava pochází z Leedsu, rychle požádal o přepsání původu na Derby a to ze dvou důvodů. Jeden je ten, že sám z Derby pochází a přišlo mu, že Derby je ve filmech obecně opomíjeno. Hlavní důvod je, jak jako zapřisáhl příznivec fotbalového Derby County, uvedl, že jsou dvě města, která odmítá reprezentovat - Nottingham a Leeds. Jedná se totiž o dva odvěké nenáviděné rivaly právě Derby County. Režisér Yann Demange i scenárista Gregory Burke nebyli proti, O'Connellovi vyhověli a přepsali i související dějové linie. (Zdroj: Derby Telegraph) (Tristan Rafael)

Související novinky

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015

Oscarová sezóna pomalu začíná a jako tradičně se o první důležitá ocenění postarali pánové z National Board of Review. Tohle recenzentské sdružení potvrdilo, že nový Šílený Max nezasáhne jen do… (více)

Reklama

Reklama