Na návštěvě

• Česko The Visit (více)

Becca a Tyler jedou na týden k prarodičům na odlehlou pensylvánskou farmu, kde brzy zjistí, že se staršími příbuznými něco není v pořádku. V domě platí podivná pravidla a jejich chování je stále děsivější. Děti musí vzít rozum do hrsti, aby se vrátily domů živé. (Magic Box)

Satan

Shya se vrací do svých kramfleků. Visit je příjemným nízkorozpočtovým kouskem, který potěší hlavně výborným castingem a nosnou myšlenkou. Found footage v tomhle případě vůbec nevadí, má to jakž takž smysl a nečekaně i řadu velmi vtipných, černohumorných momentů (desková hra!). Co nejvíc oceňuji, je houstnoucí napětí, povedený twist a klasické Shyovi dechberoucí momenty vykouzlené postavením kamery. Bezpečně nejlepší počin od Vesnice. ()

pornogrind

Tak tohle mě celkem mile překvapilo. Klady filmu : skvělá kamera, postupně budovaná atmosféra, nějaký ty lekačky a hlavně skvěle obsazení herci, kteří se svých rolí zhostili na výbornou. Mínus je jenom jeden, ale za to zásadní. A tím je finální rozzuzlení, který je sice Shyamalanovský, ale mě osobně moc nesedlo. No, ale je vidět, že se u Shaymalana blejská na lepší časy. Slabší 4 hvězdy ()

Vančura

Super věc, která výborně kombinuje horor s komediálními prvky. Představitelé dětských rolí mi ne úplně sedli, ale jinak to u mě zafungovalo dokonale - bavilo mě na to koukat, šel jsem za těmi emocemi, které to ve mně mělo vyvolat, a pořád jsem přemýšlel, jaké asi bude finální rozuzlení - to se mi nakonec velmi líbilo a celkově jsem měl dojem, že si ten film s divákem hodně hraje, a ve výsledku je to hodně zábavné a (alespoň u mě) jen minimálně předvídatelné. Sympatické mi je i to, s jakým málem si ten film vystačí - Visit je dobrým dokladem toho, že nízký rozpočet nijak nebrání tomu, aby mohl vzniknout dobrý film. Shyamalan prostě umí. ()

mzss1

|65%| Tomuhle počinu jsem se vyhýbal a to s jednoho prostého důvodu. Nemám rád filmy točené ruční kamerou. Prostě to není můj styl, kamera se klepe (což je tedy logické), celé mi to přijde amatérské apod. No, ale tomuhle jsem nakonec šanci dal. Především kvůli režisérovi Shyamalanovi, který natočil dost zajímavých filmů. Co se týče žánru – nebudu tu psát jako ovce, že jsem poznal Shyamalanův styl, že je to jeho rukopis apod. Já bych nepoznal, kdo tohle točil. Přesto jsem relativně spokojený. V rámci možnosti je to natočeno víc než solidně. Už i ta slabší ½ snímku mě bavila. Zaujalo mě herecké duo dětí, kteří to sehráli dokonale. Stejně jako jejich prarodiče. Takže určité scénky mě tu bavili. V 2/2 se to už trochu přiostří + finále ve kterém je pointa. Nepřišla mi nějak šokující, ale povedla se. Rozhodně bych doladil a obohatil scénář, aby to bylo bud pojato drsnějším způsobem (zde bylo jen PG-13) nebo přidat širší pointu s více nápady ve scénáři. Jinak si nemůžu výrazněji stěžovat. Pecka to není, ani ty 4* dát nemůžu, přesto jsem ale spokojený. Nadprůměrná jednohubka, která potěší. ()

kingik

Vláda má v dohledné době důchodcům přidat jednorázově litr. Jak ironické! To proslulý režisér M.Night Shyamalan je větší frája a jde v zesměšňování seniorů ještě dál. Ze dvou vitálních staříků dělá nesvéprávné magory, do jejichž osidel poslal jejich dvě vnoučata v pubertálním věku, která je nikdy předtím neviděla. Jak to tak u Shyamalana bývá, návštěva dvou sourozenců nebude probíhat v úplně standardním duchu a budou se dít věci, nad kterými divákův rozum nejednou zůstane v němém úžasu. Laskominy sice budou na stole, ale za daného chování pana a paní domu, by je nikdo dobrovolně nepozřel. Babka po nocích zvrací a po domě se promenáduje nahá a vyšiluje. Dědek se posírá do plenek, které tajně schovává v kůlně a ve volném čase se mazlí s brokovnicí, nebo má pocit, že ho někdo nebo něco pronásleduje. Blázinec jak vyšitý! Starší ze dvou sourozenců, Becca, se ten týden podivností a podivného chování svých prarodičů rozhodne zdokumentovat. Shyamalan neodolal svodům docu-stylu a svůj režijní comeback plně podřídil záběrům P.O.V. kamerou, která každému nemusí být po chuti, zvláště když se s horory na tento způsob snímanými, roztrhl pytel. Ano, budete muset vydržet trochu té roztřesené kamery, jejíž snímání má mnohdy i svoji působivost. Nejlépe se uplatnila v záběrech na větší vzdálenost, když dva staříci stáli opodál a v danou chvíli se chovali divně. Část scén působí strašidelně. Jedná se ale jen o několika vteřinové strašení. Tyto zajímavě a neotřele působící sekvence jsou ale také dost často prokládány nezajímavými a chod strašení nabourávajícími scénami, ve kterých se nic extra neděje. Rytmus filmu nebyl ideální. Je zde i řada scén s potenciálně děsivým rozměrem, ale režisér z nich hanebně nic nevytěžil. Třeba scéna s troubou, do které Becca musí na žádost babky vlézt celá, aby ji dobře vyčistila. Scéna je zde dvakrát, pokaždé napětí jak prase a režisér s touhle scénou vůbec nepracoval dál a nijak ji patřičně nerozvinul. To samé platí o scéně se studnou. I několik dalších scén má hodně zakrslý rozměr. Shyamalanovi solidně hráblo. Kdyby mu hráblo ještě víc, mohl bych slavit, že je v excelentní formě. U něj spíše pořád platí, že když nepřijde ve svém filmu s extra vypointovaným závěrem, jeho film nezabere. I zde pointa nechybí. No, nebyla zrovna logicky neochvějná. To sourozenci nikdy neviděli svoje prarodiče na fotce?! To se mně nechce věřit. Ale dobrá. Film gradoval, někomu může vadit rozvláčné a málo úderné tempo, Režisér v závěru neobjasní příliš. Ale nebyl u toho úplná piča. Práci s herci umí, casting kvalitní, Olivia DeJonge je své filmové mámě Kathryn Hahn dokonce podobná. Ta je současně i nejznámější hereckou akvizicí ve filmu. Budování strašidelné atmosféry dobré, z odlehlosti farmy se už tolik strachu nevytřískalo, některé vsuvky zoufalé i zbytečné (rapování klučiny+zpovědi členů rodiny na kameru), závěr je nejodvázanějším v celé režisérově kariéře. Film bych si podruhé nepustil. Shyamalanovo napravení pošramocené režijní reputace bude ještě nějakou dobu trvat. Filmem o šíleném párku důchodců hororovou extra bouři nenadělal. Snaha se cení. Neměl jsem totiž chuť z této návštěvy předčasně odejít. 60% () (méně) (více)

sochoking

Osobne si nemyslím, že by toto bolo bohvieaké svetoborné dielo, avšak čo ma prekvapilo, že i napriek tomu, že sa dá pointa filmu odhaliť pomerne rýchlo, Shyamalan ma dokázal baviť až do záverečných tituliek. Dokonca decká, ktoré ja vo filmoch obzvlášť nenávidím, tak ma milo prekvapili s akou hravosťou svoje postavy zvládali a absolútne ma nestihli vytočiť. Hoci mladému Tylerovi by som na začiatku filmu síce najradšej hned' strelil zaucho (už len z princípu za jeho účes), ale nakoniec sa z neho vykľul celkom statný borec! Stopáž filmu krásne napomáha, ako i prostredie odľahlej farmy odeté do bieleho závoju zimy. No, zdá sa, že M. Night Shyamalan konečne prestal točiť sr@*ky a začal hardkorovo od plienok... [ 12/09/15 @ vue cinema, Redditch, UK ] ()

dr.horrible

Ten pocit, keď niekto spraví presne to, čo celý čas tvrdíte, že by mal spraviť. Shyamalan inak ako kedy predtým, Shyamalan restart. Zaprvé, máloktorý horor takto pracuje s emóciami, pričom si to nevšimnete a neletíte mu. Zadruhé, tak obyčajné a neobjavné, a pritom tak originálne! Ako fakt, spomeňte si na úplne poslednú scénu. Už ste niekedy v horore podobnú videli, bez toho, že by to zároveň vo vás vyvolávalo pocit trápnosti? A práve naopak, nechcem spoilerovať a ťažko to rozpoznať, ale ten pocit bol nielen fajn, on bol presne a stopercentne na tej vlne, na ktorej ho autor zamýšľal. Úplná parádička ()

InJo

Skvělá hororová jednohubka s pár dokonale infarktovými scénami (a to jsem si před několika dny při sledování Purpurového vrchu znovu uvědomil, jak moc mě irituje většina lekaček). Už sakra dlouho jsem u žádné žánrovky neměl tak příjemně nepříjemné pocity. S malým rozpočtem a zcela neznámými herci to Shyamalanovi očividně svědčí. Snad to není poslední dobrá věc, kterou natočil. 80 % ()

HoneyBunny

Vlastně dobré! Poměrně jednoduché, ale fungující a chvílemi opravdu napínavé. Líbila se mi postupně budovaná tíživá atmosféra i dobré herecké výkony. Je to jednohubka, ale Shyamalan ukázal, že režírovat stále umí. ()

Anderton

The Visit je veľmi bizarný malý horor. Podobá sa na predchádzajúce Shyove filmy, zároveň je ale veľmi odlišný. On je veľmi odlišný aj od súčasnej hororovej produkcie, kde sa to hemží monštrami, duchmi a rôznou nadprirodzenou háveďou. Tu je všetko v náznakoch, dokonca aj pointa, (ony sú vlastne dve) je iba tak mimochodom prerozprávaná babičkou na kameru (v prípade, ak by sme túto šialenú teóriu zobrali do úvahy). Tá v priebehu deja druhá ma nenapadla, čo je asi zvrat, o ktorom všetci hovoria ako o "tom" zvrate, i keď za šok som to rozhodne nepovažoval. Samozrejme je oveľa zaujímavejšie o čom film v skutočnosti je a nie šokantnosť zvratov, a najmä to, že Shy nám to znova predkladá formou nekonvenčného nadprirodzeného hororu/trileru, tak ako to mal kedysi vo zvyku. Z tohto hľadiska je to skutočne návrat. Predobrazy návštevy rozhodne nie sú súčasné FF, ani komerčné horory, treba ísť oveľa hlbšie do minulosti. Všimnite si hudbu tesne po záverečnom rozuzlení, ona skvele vykresľuje to, o čom film je a potom tu skutočne nemusí byť nič explicitne ukázané. The Visit je v podstate ďalšia jeho fajnšmekerská záležitosť (rátajúc max. prvých 5 kino filmov), ktorá nie je ani zďaleka pre každého a to je iba dobre. ()

Kudly4

"Šance na cestu domů, jsou menší a menší " To teda nevím, šance byla furt a stále. Nebavilo, netrefilo se mi to do nálady. ()

Frajer42

M. Night Shyamalan v plné své kráse. Je to úžasný režisér, který mi připravil zhnusení zatím jenjednou. Tento horůrek se mu, dle mého úsudku, náramně vydařil. Shyamalan dokáže pro diváky připravit neskutečně hutnou atmosféru, jako zvládne málokdo další. Já si tedy rozhodně přišel na své. Divák je v neustálém očekávání, copak ho bude za chvíli čekat. Dovolím si pochválit sám sebe, že jsem hlavní dějový zvrat celkem brzy vyčmuchal, neboť už jsem obdobných horůrků přeci jen pár viděl. Nicméně i přesto je velice příjemné sledovat prapodivné chování "dědečka" s "babičkou" a s tím spojené neustále se stupňující napětí. Dvou dětským hrdinům člověk dovede držet palečky. Především dívka byla sympatická. Hošík mě místy přišel otravný. Příběh mě tedy vcelku dovedl vtáhnout, přičemž jsem samozřejmě nemohl nepostřehnout pár poměrně nelogických psycho zvratů. Ale dlouho už jsem neviděl pěkný horor, takže zapomeňme na ně. Viděl bych to snad i na ošklivější 4 kousky. Opravdu to mělo koule a nejedenkrát se mi prohnaly po těle zimomriavky. ()

Socrates

Celkem běžnej výlet dětí za prarodiči na jejich farmu, tak jak to o prázdninách prostě bývá. Ale něco je tu špatně. Něco tu smrdí, hlavně v dědově kůlně. ___ Příjemný FF, mimořádně skvěle zahraný od všech (až na matku), ovšem Deanna Dunagan, ta byla tak dokonale prašivá, že za to zaslouží extra vyzdvihnout. [90%] ()

AppleCore

M. Night Shyamalan, režisér kultovního Šestého smyslu, geniálního Vyvoleného, parádních Znamení, nepochopené Vesnice a pak čtyř totálních sraček, se konečně vrátil s žánrem, který ho proslavil - s filmem THE VISIT. Shyamalan sice není zpátky a vůbec si Návštěvou nespravil reputaci, od hnusně průměrný Ženy ve vodě ale natočil svůj nejlepší film. Sice jsem čekal trochu větší zábavu i zajímavější provedení, chápu ovšem, že pokud chce zpátky na vrchol, musí začít od nuly - žumpy všeho subžánru - u foundfootage. V rámci toho se jedná o výbornou jednohubku, která je nečekaně protkaná psychologií a chtěným humorem (říkám "chtěným", protože u jeho předchozího kvarteta smíchu byl humor jakýmsi vedlejším účinkem) - potěšila i absence roztřesené kamery, která je pro žánr typická. Nutno ale říct, že až teprve finálních dvacet minut dalo filmu správnou dávku napětí a atmosféry, tak jak to známe z jeho kultovních trháků (díky tomu celý dosavadní průběh začne působit správně mrazivě), protože do tý doby to právě tohle postrádalo, kdy si divák říkal "Ať se kurva začne něco dít!". Díky hlavní dětský dvojici to ale nuda vyloženě nebyla a dokonce i rap, který jinak nemám vůbec rád, byl v podání hlavního představitele skvělou a hlavně vtipnou záležitostí. Lepší průměr! ()

silentname

Shyamalan je konečne späť. A konečne sa mu podarilo priniesť film, ktorý v sebe skutočne mal dobrú atmosféru a veľmi dobre spracovaný námet. Starí ľudia môžu byť skutočne desiví a ukrývať rôzne tajomstvá, o ktorých by sme si nikdy nemysleli, že môžu mať. Páči sa mi využitie found footage štýlu (narozdiel od tohtoročného "The Gallows") a musím priznať, že aj herci sú celkom dobrí a vedia tomu dať dobrého ducha. Záverečný twist je podľa mňa veľmi dobrý, aj keď jedna vec je pravda a tou je fakt, že ho vo filme od Shyamalana čakáte. Ale konečne sa vrátil k žánru, ktorý mu sedí a mal by pri tom držať. "The Visit" je jednoznačne film, ktorý uspokojil moje hororové chúťky. ()

Yoshitsune

Mám čirou až dětinskou radost z tohohle filmu, jako když se ohlídnete za tím co Shyamalan v posledních letech točil a produkoval, tak to fakt neni žádná sláva. Ano ďábel byl příjemnou změnou a Stalo se taky nebyla žádná kanonáda, takže to že se Shyamalan tak nějak vrátil k tomu co umí nejlíp, toť jest vyděsit a překvapit nějakým tím wow momentem. Ale teď už k filmu, návštěva babičky a dědečka je opravdu velkým překvapením, on film do posledních chvíle mně udržoval napnutého a furt sem si řikal, jak jen to dopadne, co skrývá babička a dědeček ? Také musím pochválit, jak se povedlo míst různé teorie, co je vlastně babička a dědeček zač. Takže sem si v každém dnu vytvořil, nějakou teorii, abych ten následují den zjistil, že to může být jinak viz skřítkové co žijí ve studni a unášejí lidi do svého světa. Ale i herecké výkony zaslouží jenom chválu, trochu sem se obával děckých postav, přeci jenom tohle je hodně tenký led a málokterý režisér a scénárista to dokážou ukočírovat, naštěstí Shyamalan to zvládnul na jedničku. A co babička a dědeček ? Ohh můj bože takhle děsivý staroušky, by jeden horko těžko hledal a je pravda, že sem už nějaký ten příběh v MHD zažil a nebo i v tom Lidlu došlo na nejedno střetnutí, ale tuhle návštěvu bych řadil mezi top pětku. A co byla vlastně babička a dědeček zač ? No byli to staří a hodní lidé, měli rádi svoji dceru a vnoučata zbožňovala. ()

Ratemus

No není to přímo Nightův návrat na vrchol do dob Šestého smyslu nebo Znamení, ale rozhodně se jím přiblížil, ze začátku jsem nevěděl, co si mám myslet, film byl trochu nudný a chaotický, rapování klučíka mě rozčilovalo, ale to vše opadlo s pomalým a postupným napětím, Night umí pracovat s napětím a atmosférou, to už dokázal (teda pokud vynechám Vesnici) poslední třetina je výborná a napětí se dá krájet, po dlouhé době opět napínavý thriller, ale bohužel jsou tam i prvky, které spíše připomínají komedii. Za mě výborný thriller. ()

eLeR

Ešte to nie je to čo bývalo, ale bol to celkom vydarený prázdninový týždeň u starých rodičov, počas ktorého som mala stále nepríjemný pocit z toho, čo bude nasledovať. ()

Chrustyn

Shya je zpět? Popravdě ani ne, ale po 11 letech natočil slušný horor, který mi však jeho styl moc nepřipomínal. Všehovšudy klasická hororová lekačka ve stylu found footage s přiměřeně ojedinělou zápletkou, ale nijak překvapivým vyústěním, které jsme měli od mistra tak rádi. Ale není to špatné a občas to i vystraší. ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback