Zničenému Chicagu teď vládne Evelyn se svými lidmi. Po dlouhých bojích Evelyn zvítězila proti své sestře, která vládla městu brutálními metodami, a teď je to ona, kdo ve městě stanovuje pravidla. Jenže Evelyn není pro město žádnou výhrou, nová vládkyně ve městě zavedla systém jakýchsi lidových soudů, při kterých ti, kteří novým pořádkům odporují, jsou před davem popravováni. Bývalá bojovnice Tris, která pomohla Evelyn získat moc, není s tím, co okolo sebe vidí, příliš spokojena. Když má být „soudem“ souzen i její bratr Caleb, rozhodne se, že s několika přáteli a se svým snoubencem Čtyřkou (ve skutečnosti syn Evelyn) z města utečou. Útěk však není jednoduchou záležitostí. Město je obehnáno jakousi vysokou hradbou. Tris se Čtyřkou osvobodí z cely Caleba a s bojovým autem se snaží projet systémem kontrol. Cestou je však zastaví mladík Peter, který si pohrůžkou jejich prozrazení vynutí, aby ho vzali s sebou. Přes kontrolní stanoviště se skupina dostane za pomoci Trisiny kamarádky, Christiny, která dodala falešné propouštěcí papíry. Christina se svou kamarádkou Tori se ke skupině také přidávají. Skupina dorazí k hradbě, kde za pomoci navijáků zahájí výstup na hradbu. Je to právě v poslední chvíli. Evelynin poskok, Edgar, zatím totiž přišel na to, že Čtyřka unesl z vězení Caleba, a se skupinou Evelyniných lidí se vydává uprchlíky stíhat. Edgarovi se podaří uprchlíky dostihnout a přímo u hradby se strhne přestřelka. Tris s ostatními se ale nakonec přes hradbu dostanou, v boji zahyne pouze Tori. Skupina pronikne tedy za hradbu, aby zde velmi brzy narazila na neobyvatelnou krajinu. Zdá se, že útěk nepřinesl to, co všichni čekali. Ke všemu se objeví Edgar v bojovém vozidlu a oni před ním musejí utíkat. Edgar je však zastaven podivnými vojáky, kteří se před prchající skupinou objeví v nezvyklých létajících bojových vozidlech. Velitel vojáků, Romit, oznámí skupině, že jsou zachráněni, protože on a jeho lidé pocházejí z budoucnosti a jsou ve skutečnosti vojáky Úřadu pro genetickou péči. Skupina je tedy v bezpečí a je odvezena na základnu úřadu. Tady je všem vysvětleno, že v minulosti systém genetických manipulací vedl k vytvoření aliancí a tím vyvolal zničení celé planety. Úřad má teď na starost očištění lidského genomu od „znečištění“. Velmi brzy po dekontaminaci je ze skupiny vyčleněna Tris a ředitel úřadu, David, se s ní setkává. David informuje Tris, že ona jediná je geneticky čistá, všichni její přátelé jsou ale „poškozeni“. David Tris ukáže „skutečnou pravdu“ o její matce a také jí oznámí, že s ní a jakousi radou, která žije kdesi v Providence, má velké plány. Zatím jsou ostatní zařazeni do normálního pracovního rytmu úřadu. Peter a Caleb jsou pověřeni sledováním Chicaga pomocí velmi sofistikované sledovací technologie. Ostatní jsou cvičeni na vojáky. Čtyřka však začne mít velmi brzy o tom, co se kolem něho děje, pochybnosti. Když ke všemu zjistí, že úřad krade malé děti od lidí, kteří žijí v části zdejšího světa nazvané „periférií“, dojde k závěru, že musí odejít... (TV Prima)

novoten

Zatímco v ději roste důraz na technické vychytávky, roste i odklon od předlohy. V tomto případě je to ale dobře. Veronica Roth totiž měla s celou Divergencí parádní nápad, u kterého si ale v posledním díle ukousla příliš velké sousto. Celá zápletka se rozutíkala do všech možných směrů, postav přibývalo takovou rychlostí, že nezbyl čas na jejich důkladnější rozvoj a na samém konci zůstala snesitelná knížka, ale rozhodně nejslabší díl ságy. Dodneška mě to mrzí, protože jsem ji svého času doporučoval, kudy jsem chodil. Filmovou adaptaci, notabene rozdělenou do dvou částí, jsem proto očekával s nemalými obavami. O to víc jsem v kině zůstal zírat na výsledek, který si bere dostatek času na vysvětlení motivací, zároveň u toho stíhá servírovat parádní akční sekvence (Čtyřka ve vznášedle) a dává vyniknout všem obvyklým tahounům (Miles Teller do třetice jako zloděj scén). Ze zmateného uzle je pak v tu ránu parádní velkofilm, na který ale musím vzpomínat s téměř až palčivou bolestí. Se znalostí budoucích zvratů, ze kterých by tenhle tým očividně vymlátil fenomenální finále, mě jeho zrušení a všechny následné machinace s televizním filmem či seriálem, které ani o tři roky později nikam nevedou, vytáčejí do intenzivní vývrtky. ()

Jara.Cimrman.jr

"Nejsem upřímná a nejsem ani mírumilovná. Takže, pokud budu muset, budu bojovat a budu lhát." Jenže o tohle už nejde, protože je zcela jedno, kdo je sečtělý, neohrožený, divergentní nebo rezistentní. Tady jde jen o zdravé, porouchané a dotace, což tomu dodává trochu šťávy, ale žádný velký důvod k jásání to není. Tris je totiž stále stejně nezajímavá, na vyzdvihování kvalit Čtyřky jsem příliš hetero a padouch se vyloženě nepovedl. Disponuje totiž nulovým charismatem bruselského úředníka a démonický je asi jako tuňák ukrytý v konzervě. Přesto jsem se dvě hodiny nenudil a ten ustřihnutý konec mě snad ani moc nenaštval. ()

Morien odpad!

Mno, tak maraton téhle trilogie je jeden den, který nikdy nedostanu zpátky. Chtěla jsem to hlavně porovnat s Hunger Games, které jsou ve svém filmovém provedení sice pořád dost stupidní, ale v základní emocionální rovině mi nakonec přirostly k srdci. Způsob, jakým nakonec nechají hlavní hrdinku jednat, mi dává smysl, a ráda ně se na něj podívám i poněkolikáté. (A navíc má celá Hunger Games série super soundtrack od Jamese Newtona Howarda, který ráda poslouchám a který udělá dost z celkového dojmu.) Divergent nemá nic z popsaných plusů. Shailene Woodley sice už má v tomhle filmu trochu svaly, ale to je tak jediný vývoj, který jsem zaznamenala. Dokonce mi přišel pozoruhodný vývoj inteligence Tris směrem dolů, v prvním filmu dokázala "prohlédnout skrze lži k pravé podstatě" a s postupem dalších filmů se pěkně propracovala k tomu, že uvěří každému blábolu, co jí kdo řekl. Už druhý film se nějak utápěl sám v sobě a hlavní viditelný "konflikt", kterému se scénář nejepičtěji věnoval, se odehrával pouze v simulaci s minimálními následky pro reálný svět, a tady je to už úplně jako by každou scénu psal jiný člověk s jiným (či žádným) záměrem a potom se to nějak splácalo dohromady. A taky mě vždycky zklame, když se hlavní záporák tváří, jako že je strašně chytrý, ale nakonec vůbec není. ()

M.a.t.t.

Keď už aj na Shailene Woodley cítiť istú únavu materiálom a najzábavnejším článkom je prehrávajúci Miles Teller, niečo nie je v poriadku. Aliancia pritom prichádza aj s niekoľkými zaujímavými ideami, ale inak sa topí v lacných zvratoch a občas už príliš umelo pôsobiacom vizuáli. Výsledok zase raz čiastočne zachraňuje záver, ale i tak tomu pod vedením Roberta Schwentkeho chýba drajv a energia prvého dielu. To, že úplného finále sa zrejme nikdy nedočkáme, ma každopádne vôbec nemrzí, potenciál na zlepšenie tu snáď ani nebol. 30% ()

T2

Rozpočet $110miliónovTržby USA $66,184,051 Tržby Celosvetovo $179,246,868Tržby za predaj Blu-ray v USA $9,932,360Tržby za predaj DVD v USA $11,839,903║ niekde nastala chyba, prvý diel bol fajn, druhý už na vážkach a tento, nuž uberá sa to skôr do prázdna a hlavne kopance tu rozdáva všade prítomna banálnosť, scény vývarové, pritiahnuté za vlasy, nuž keď sa pekne zopsuli Hunger Games tak prečo nie aj Divergencia /videl v kine: 45%/ ()

• Ako sa už stalo zvykom pri adaptáciách románov pre tínedžerov (Harry Potter, Twilight a The Hunger Games), posledná kniha série je rozdelená do dvoch samostatných dielov. (beso74)
  • Při výstupu na zeď obklopující Chicago má každý ze šesti členů skupiny své ocelové lanko, díky kterému se dostanou nahoru. Když vyšplhá Christina (Zoë Kravitz) a chystá se přestřihnout drát, ocelové lanko je vidět z předního pohledu. Při pohledu zezadu lanko zmizí. Při opětovném pohledu zepředu tam lanko opět je a visí z výšky nad její hlavou, takže zezadu by mělo být vidět také. (Calwen22)