Aliance

Experiment

Séria Divergencia: Experiment

Dobrodružný / Romantický / Sci-Fi / Akční

USA, 2016, 120 min

Budem tu celkom úprimný. Po tom čo som videl minulého roku Insurgent som mal z filmu podľa mňa oprávnené obavy. Viem, že ten film má svojich fanúšikov, no podľa mňa bol skutočne veľmi podpriemerný a podaný tak neskutočne rýchlo, že sme nedokázali ani na sekundu nasať atmosféru príbehu. A miesto toho sme len tápali a behali od jedného miesta k druhému. A iróniou je, že podľa mňa je "Allegiant" tentokrát krok vpred. Nie v rámci príbehu, ale skôr v rámci celkového podania príbehu. Hoci som najprv toto riešenie odsudzoval, myslím si, že rozdelenie tohto príbehu na dve časti filmu neškodí. Dokonca práve naopak. Myslím si, že vďaka tomu mal Schwentke viac času na to, aby sme sa mohli pomaly, pokojne a celkom nerušene veci dozvedať a boli podané oveľa zaujímavejšie. To je pre mňa veľké pozitívum, lebo ďalší zrýchlene podaný príbeh ako sme mali naposledy by som už netoleroval. Okrem toho mám pocit, že aj herci tu dali trošku viac zo seba než naposledy. A príbeh nie je ani napísaný najhoršie. Nebudeme si klamať, že tu panuje obrovská predvídateľnosť a všetko je maximálne nalinajkované, že film nás ani nemá v čom prekvapiť, no na druhú stranu to aspoň bolo podané zaujímavejšie. Čo však v tomto filme podľa mňa nefunguje je fakt, že Schwentke akosi má talent ignorovať všetky postavy naokolo a venuje sa najmä hlavnej dejovej línii a hlavným postavám. Ale čo sa týka ostatných, dokopy skoro vôbec vo filme nie sú. A myslím si, že je to maximálne na škodu, lebo v Divergent napriek faktu, že postavy boli chodiace klišé, vedeli sme ich spoznať a mali sme možnosť poznať ich vzťahy a film z toho vedel ťažiť. Tu, a rovnako aj naposledy tento element výrazne chýba. Ďalšia vec, ktorá ma dosť štve (ale pravda je, že ma to štvalo aj pri knihe) je fakt, že sa autorka opakuje vo svojich konceptoch, len vždy za nitky ťahá iná postava. A vždy musí niekto stáť proti niekomu, kto má svoje plány a bla bla bla. Efekty sú podľa mňa mix. Je tu pár skutočne pekne vyzerajúcich a potom sú tu rovnako aj niektoré do očí bijúce. Pre mňa to bol pozerateľný film. Nie je dobrý, ale nie je ani hrozný. Ak ste fanúšikmi série, myslím si, že si ho môžete pokojne pozrieť. Čo sa týka ostatných... možno bude najlepšie počkať, až bude dostupný na DVD. Rozhodnite sa sami. Hodnotenie: C+(24.3.2016)

• akisha

To nejlepší na filmu byl Miles Teller, jedinej tam byl vtipnej a nad věcí. Zbytek děs běs. První díl tak zůstává kvalitně nejlepší (=průměrný). Nechápu, že autorce předlohy přišel její příběh zajímavej, nic nudnějšího, všednějšího a fádnějšího se snad vymyslet nedalo. Je to plný následujícího vývoje: objeví se nová postava zahraná "velkým jménem" (Winslet, Watts, Daniels...) tváří se kladně, hrdinka jí důvěřuje, pak se ukáže, že je to padouch prohnilá, hrdinka je v šoku, tváří se morálně, dramaticky odmítne spolupráci a běží někoho zachránit. Tohle schéma se opakuje od prvního dílu. Proč? Proč tam není aspoň jedna kladná dospělá postava? To jsou vážně všichni dospělí tak zlí? To se nám tady snaží sdělit? A nejhorší je, že film je tak unylej, že se z něj ani nedá udělat ta správná prdel, a to se teprve neodpouští. Zlatý Twilight, tomu se člověk mohl tak smááát! Tady si leda zívne, koukne na hodinky a usne. Nedivím se, že poslední díl přesunou na TV, vždyť to bylo tak ubíjející... Lituju chudáky herce (Woodley, James, Watts, Daniels), fakt s tím nemohli nic dělat.(28.7.2016)

Třetí část rozhodně naplnila moje očekávání v podobě odhalení další příběhové vrstvy, čímž rozvíjí dříve naznačený směr vývoje. Nápaditost se tentokrát již více soustřeďuje na technologické věcičky, které působí velmi efektně, než na prolínání realit, které však zcela neopouští, spíše poměrně zajímavě mění způsob jeho využití. V ději přibývá také množství solidní akce, a to i ve formě fyzického kontaktu, což přidává celému dění trochu na šťávě. Dostatečný prostor je věnován rovněž dostatečný čas postavám, alespoň těm hlavním, a vykreslení zase o něco rozšířenějšího světa, jenž skýtá široké možnosti pro závěrečné rozuzlení, stejně jako pro ještě nějaké překvapení, kromě toho, jakou jinou délku vlasů bude mít Tris. 75 %(17.3.2016)

Konečne ma v tejto sérii začalo zaujímať o čom to je a čo bude s postavami. Vyriadili sa aj architekti, s vizuálom som spokojný a konečne tu máme slušný veľkofilm, namiesto odbitých prvých dvoch dielov. Film má spád, zvraty, i keď predvídateľné a ten spočiatku nezaujímavý fikčný svet začína mať niečo do seba. Lenže....nemôžem brať vážne film, kde hlavná mužská postava má bohvie prečo superschopnosti bojovníka ala JCVD a tvári sa akože má všetko úplne pod kontrolou. A to je spoločne so Shailene jedinou sympatickou mladou postavou. Ostatní mladíci a slečinky sú zhusta nesympatickí. Proste mladé hviezdy kvôli filmu športujú, chodia do posilky, behajú a potom majú pocit, že tým pobehovaním všade navôkol sú súčasťou nejakého veľkého umenia. Ale dosť bolo kritiky, neverím tomu, ale teším sa na posledný diel.(4.7.2016)

Překvapivě, ani do třetice nás nečeká nic zázračného, ale minimálně jako jednohubka stravitelné. Akce je dost, pořád se něco děje a to občas na zabití pár nudných hodin stačí. Hledat logiku v Alianci nemá cenu, doporučuji vypnout mozek. Na velmi slabé tři hvězdy a čistokrevný průměr se tentokrát třetí díl vyšplhá .. 5/10 = 50%(21.2.2017)

• - Po prvýkrát v celej sérii sa v tomto filme vyskytne Štyri, resp. Tobias Eaton (Theo James), ako malé dieťa. (FocusForcePi)

• - Oproti předchozím zfilmovaným dílům trilogie, k Alianci byl vydán soundtrack obsahující 16 skladeb filmové hudby a pouze jednu píseň "Scars" nazpívanou zpěvačkou Tove Lo. Tato píseň zazní až při závěrečných titulcích. K Divergenci (2014) i Rezistenci (2015) byly vydané 2 CD s písněmi i filmovou hudbou. (Calwen22)

• - Na natáčanie filmu sa použili novinky od nemeckej firmy Arri, a to kamera Arri Alexa 65 s veľkým 65mm senzorom a Arri Alexa XT. (FocusForcePi)