Bratři Marxové fušují do politiky. Válka je jen otázkou času. Pátý film bratrů Marxových Kachní polévka (1933) patří k vrcholným dílům komediálního žánru. Sourozenecká čtveřice se tentokrát pustila do rozkladu politických kruhů. Groucho Marx představuje Rufuse T. Fireflye, novopečeného diktátora z fiktivního státu Freedonie. Jeho jmenování do funkce si vynutila bohatá vdova paní Teasdaleová (Margaret Dumontová), která na oplátku věnuje do státního rozpočtu dost peněz na to, aby zachránila zemi před krachem. Hned na inaugurační slavnosti urazí Firefly diplomata Trentina (Louis Calhern), velvyslance sousední Sylvanie. Ten zase kuje pikle, aby se Fireflye zbavil a ovládl Freedonii. Mimo jiné najme svůdnou zpěvačku Veru Marcalovou (Raquel Torresová), aby prezidenta oblouznila, a především svérázné kumpány Chicoliniho (Chico Marx) a Pinkyho (Harpo Marx), aby Fireflye špehovali. A jelikož pro diktátora ani pro oba povedené špiony není nic svaté, situace nutně vede k válce…
Film navzdory svým kvalitám ve své době divácky propadl a znamenal odchod bratrů Marxových ze studia Paramout ke konkurenčnímu MGM (kde Marxové vzápětí natočili další komediální skvosty, zejm. Noc v opeře a Kobylkáře). Kachní polévka se dočkala divácké rehabilitace až v šedesátých letech, kdy v ní publikum spatřovalo silný satirický podtext. Film však dodnes oslňuje především čistými, dokonale načasovanými slovními i situačními gagy. Scéna s rozbitým zrcadlem a Grouchovým dvojníkem patří mezi nejlepší filmové komediální výstupy vůbec. Kachní polévka tak právem figuruje v Národním filmovém registru při Knihovně kongresu na seznamu titulů tvořících americké národní filmové dědictví. (Česká televize)

Snorlax odpad!

Mankote, vedle tohoto převelice lidového humoru se jeví Troškův Kameňák jako velice sofistikované dílo. Tohle bylo mé první a velice doufám, že i poslední setkání s bratry Marxovými. Křečovitý, primitivní humor, děkuji, nechci. ()

IQ Tiqe

Moji druzí Marxové. Je to horší než Noc v opeře (byť ani ta mě nijak extra nevzala). Je to množství vtipů a gagů zabalených v šaškárně. Nejlepší opět Grucho Marx. Aspoň že muzikálu to moc nebylo. Uznávám, je tu ještě víc slovních hříček, které v češtině nemůžou tak dobře vyniknout. Jestli si film ještě někdy pustím, pak s anglickými titulky. # [viděno: monitor, 2.0->5.1] # příběh 4 | hudba 4 | humor 3 | akce 3 | napětí 0 | pustil bych si znovu 4 ()

Webb

VAROVÁNÍ: Absurdní komedie s brilantními dialogy, které se místy až tak navrství, že mohou způsobit ústní svalovou křeč. [8,5/10] (Paramount) (Čb. /// Produkce: Herman J. Mankiewicz /// Scénář: Bert Kalmar, Harry Ruby /// Kamera: Henry Sharp /// Hudba: Bert Kalmar, John Leipold, Harry Ruby) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Jordan

jedna z najlepších komédií vôbec - slovné prestrelky, situačná komika, absurdné gagy, cynizmus, šialenstvo... páči sa mi slavojovo žižekovo rozdelenie bratov marxovcov na ego, superego a id :) ()

Anderton

Pokiaľ vám pripadajú filmy Marxovcov stále o tom istom, pozrite si Kačaciu polievku. Politický motív je v ich tvorbe výnimkou. Neuveriteľný gulometný nášup poväčšinou vydarených až geniálnych fórov, čo má za následok, že budete mať problém s čítaním titulkov. Možno by nebol od veci dabing, ale potom by sme boli stratení v preklade pri slovíčkarení u Dallas - dollars, Texas - taxes, čo bolo preložené pri zachovaní pointy vtipu ako Dán - dane. Citát z 1001 filmov: Mestečko Fredonia si sťažovalo na zneužitie svojho názvu vo filme a pridania jedného e, bratia ich vyzývali, aby si zmenili názov mesta, pretože uráža ich film. Duck soup nie je žiadna urážka komediálneho vkusu, ale prvotriedna zábava geniálnych komikov. ()

nascendi

Je mi ľúto, ale opätovné zhliadnutie Kačacej polievky mi nepripomenulo dojmy spred pár desiatok rokov. Aj z hodnotení obľúbencov je zrejmé, že Kačacia polievka dosť polarizuje názory na ňu. Viacerí Marxovcov spomínajú ako predobraz humoru Woodyho Allena, Pythonovcov alebo Borata. Mojou smolou je, že menovanú trojicu neobľubujem a preto je moje o hviezdičku nižšie hodnotenie, ako minule, pochopiteľné. A necítim ani potrebu to siahodlho vysvetľovať. Stačí uviesť, že som sa ani poriadne nezasmial. ()

Slarque

Show bratří Marxů jako politická protiválečná satira plná vysoce postavených idiotů. Mluvit o ději je možná přehnané, třeba všechny scény s prodavačem limonády s ním vůbec nijak nesouvisejí, ale jako nezávazná zábava neuznávající jakákoli pravidla to funguje dodnes. ()

Willy Kufalt odpad!

Jeden z 500 největších filmů všech dob dle časopisu Empire? Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete? Jako vážně? Nenapadá mě jediná věc, kterou bych na téhle primitivní frašce obdivovat. Pokusy o bláznivý a velkolepý humor na mě působily více jen bláznivě (a často trapně), než skutečně vtipně, snaha o satirické poselství se v tomto podání úplně míjela účinkem a budila spíše dojem násilného pokusu o přesah. Viděl jsem už lecjaké divné, různým způsobem ujeté či hodně lidové a primitivní komedie, z nichž mnohé mi možná nebyly po chuti, ale tohle tedy byla fakt síla, která přesáhla všechno dosud viděné. Místy jsem nevěřil vlastním očim, co jsem postupně spatřoval v této „legendární“ meziválečné komedii. Z tak šílené dávky přehrávání zejména ze strany hlavní herečky a k tomu neustálého hopsání a šaškování čtyř mužů se mi dělalo málem mdlo. Jestli jsem považoval jakýsi pochod v akváriu za vrchol celého filmu, velké „muzikálové“ vyvrcholení s hromadnou exhibicí mělo teprve za nějakou dobu ještě přijít. Je mi líto, ale tohle vážně nejde okecávat ani s ohledem na dobu vzniku, vždyť grotesky s Charlie Chaplinem nebo Busterem Keatonem jsou ještě starší, ale dodnes se dá na ně dívat. Jenomže oproti bratřím Marxům lze v podstatě i filmy s Vlastou Burianem označit za intelektuální zábavu. Sorry, never more. [10%] ()

Chrustyn

Moje druhé setkání s bratry Marxovými, které bylo jako vždy ztřeštěné, zábavné a plné trhlých scének. Ale "Noc v opeře" mám radši. ()

jojinecko

4,5*/5...Túto komédiu "mi odporučil" Woody Allen, pretože patrí medzi jeho najobľúbenejšie a bol to skvelý tip. Bez ohľadu na archaický rok vzniku sa jedná o svieže dielko, ktoré má čo povedať (a najmä pobaví) aj dnes. Ja som sa bavil prakticky non-stop, niektoré nápady boli priam fenomenálne. ()

Flego

Jedna z najbláznivejších komédií tých čias. Je paradoxné, že v dobe svojho vzniku veľké úspechy neslávila. ()

anais

Nebýt toho bitevního konce, který působí jak z nějakého úplně jiného filmu (nebo spíš deseti úplně jiných filmů), asi bych byl spokojenější. Bratři Marxové si s kontinuitou a logikou děje starosti hlavu nedělali, a dá se říci, že i to dělá jejich film tak kouzelným. Ten závěr už byl ale moc. A jsem jediný, kdo v tom vidí základ poetiky Monty Pythonů? ()

Deschain

Krásny úvod od Káčera Donalda, skvelí Marxsovci (hoj, Harpo!), scéna so zrkladlom a jeden vtip za druhým. Na premietaní nás bolo asi desať, ale všetci sme sa smiali nahlas. Výnimočný zážitok aj pre fanúšika Firefly :) (Lumiere - 05. 08. 2013) ()

eraserhead666

Kdybych já si jen vzpomněl, jak se jmenoval ten film, u něhož jsem se s bratry Marxovými seznámil poprvé. Kachní polévka je druhý film, co jsem s nimi viděl, nejsem z toho odvařený jako z toho prvního, ale i tak to má neuvěřitelné koule. Harpo je fakt parádní. Grouchův ukecaný humor mi moc neseděl (ale aspoň jsem zjistil, koho Alan Alda často kopíroval v MASH 4077) a i ty písně stály za starou bačkoru, ale i tak, spousta situačního a konverzačního humoru. Film se snad nedá ani hodnotit jako celek, jde spíše o jednotlivé scény, tu povedené, tu méně povedené. Ale bratři Marxové byli fakt formáti. ()

Exkvizitor

Bratři Marxové jsou v Kachní polévce stále v plné sestavě (včetně nemastného neslaného Zeppa) a ve formě, ale režie je vyloženě příšerná (celý film je jeden velký chaos) a totéž lze říci o střihu (záběry na sebe někdy navazují snad jen omylem). Zkrátka, přestože jednotlivé skeče jsou většinou standardně na vysoké úrovni, film jako celek zdaleka nedosahuje kvalit pozdějších Kobylkářů či Noci v opeře. P.S. Mimochodem, chápe někdo proč se to jmenuje Kachní polévka? :o) ()

ancientone

Najväčší a najvtipnejší paradox je to, že na filme tak úzko spätom s príchodom a expanziou zvuku ma najviac bavili práve nemé pantomimické scény. ()

ScarPoul

Zo všetkých komédií bratov Marxovcov o tejto som čítal a počul najviac chvály a pravdou je, že aj napriek skvelo načasovaným gegom a vtipným dialógom, neprevyšuje ostatné ich snímky a nechytá sa na podľa mňa o triedu lepšiu noc v opere. Bratia Marxovci majú povestný humor, ktorý je mi neskutočne blízky. Aj na malej stopáži dokážu rozpovedať zaujímavý príbeh s jednoduchou koncepciou v ktorom ide dominante o humornú ako príbehovú zložku. Príbeh tvorí len akúsi kulisu, a príde mi, že na vtipy sa tvorí príbeh a nie opačne. Znamenité scény ako imitácia zrkadlového obrazu alebo vojnový ošiaľ sú pamätné a skvelo natočené. Kačacia polievka je filmom, ktorý ukazuje všetkých bratov Marxovcov vo svojich najlepších polohách, na vrchole svojich síl, ktorý chrlia jednu hlášku za druhou a neberú na nič ohľad. Veľké komédie aké táto sú dnes raritou. ()

Iggy

V tomto filmu bratří Marxů je nádherně sklouben vizuální humor ještě němých grotesek se slovní ekvilibristikou, kterou umožnil nastupující zvuk. V dnešních komediích bohužel dobrý vizuální humor postrádám. Je buď vulgární, nebo primitivní. A přitom pozorovat veškeré chování Harpa Marxe, nebo sice nepříliš původní, ale stále účinné gagy, jako jsou dvojníci v zrcadle, nebo Grouchovo (ne)ježdění v sajdkáře opravdově pobaví i dnes. Zvláštní je, že Harpova vizualita přivádí k šílenství upovídaného Chica, ale překvapivě dokonale si rozumí s nezadržitelnou slovní kanonádou Groucha (scéna, v níž mu Harpo ukazuje tetování). Poctou němé grotesce je souboj Harpa s prodejcem limonád, kterého si zahrál sám Edgar Kennedy, pokládaný za mistra přechodu z klidu do zuřivosti. ()