Zdánlivě empatická a laskavě vyhlížející učitelka manipuluje prostřednictvím svých žáků jejich rodiči za účelem osobního obohacení, ať už v podobě materiálních výhod, či dokonce vidiny milostného poměru. Nejen z obavy o prospěch svých milovaných dětí většina rodičů třídní učitelce základní školy podléhá a poskytuje jí nejrůznější služby, dárky a jiné pozornosti. Najdou se však tři rodiny, které se rozhodnou učitelce vzepřít a stávající situaci se společně s ředitelkou školy pokusí zvrátit na konspirativní třídní schůzce. Děj strhujícího a velmi aktuálního snímku o síle lidského charakteru inspirovaného skutečnou událostí se sice odehrává na začátku 80. let, ale jde o příběh univerzální, který by se mohl odehrát kdekoliv a v jakékoli době, neboť zkorumpovanost, stejně jako malost a vypočítavost vládnou světem bez ustání. (A-Company CZ)

desod

4 hvězdy pro český film , (spoiler) ale pardon děti v tom věku ani nepoznají že je někdo zneužívá natož aby z náznaků poznaly že soudružka učitělnica má choutky na statného tatínka a aby to takhle probíraly mezi sebou ?....... už nám to tady trošku smrdí zaoceánským návodem pro diváka aby vůbec pochopil co to je sopka a proč z toho teče to červené a proč že je to nebezpečné pro hlavního hrdinu. ()

old_school

Film pro ty, kteří uvěřili heslu "Nejsme jako oni" a nyní nemohou uvěřit tomu, kdo nám tu káže o etice. Ti ostatní tento film musí nenávidět. Za deset let tomu filmu skoro nikdo neporozumí. Hřebek - Jarchovský skvěle, ale asi zcela marně o tom, že pravdu si mohou dovolit ti, kteří nemají co ztratit. ()

PavelKral

Morbidní sonda do doby dávno minulé, kdy pravda bylo slovo prázdné a ohebné, jako list čistého papíru.... Veskrze potřebný pohled na školský život za komunismu, jen škoda, že jako dílo dramatické, to nebude nikdy zajímat mládež školní... No může mi někdo mít za zlé, když společně s Mílou Břečkou zvoláme, že komunismus je svinstvo, a bolševici jsou svině? ...................Karlos80 - kdy tedy natočíš ten film o současné politice? :0) ()

honza.kuzel

"Čo si ta komunistická sviňa vlastně myslí?" Perfektní náhled do jednoho z aspektů temné komunistické minulosti (možná by si film zasloužil štítek životopisný či na motivy skutečných událostí). Ne že by vlezdoprdelezectví, vyděračství, úplatkářství, donašečství, atd. s pádem komunismu skončilo. Je třeba ale věřit, že se pohled na tyto věci alespoň změnil a už se všeobecně neberou za tak normální, nebo dokonce nutné (pokud nemá člověk "utierat hajzle na Hlavné stanici"). Je velmi dobře, že takové (jak kvalitou, tak obsahem) filmy (vedle Babovřesků, Kameňáků a podobných sraček) v našich končinách (myšleno v Čechách a na Slovensku) vznikají. Jinak děj filmu skvěle graduje, herecké výkony vynikající (tady je třeba vyzdvihnout právě učitelku v podání Zuzany Mauréry - velmi přesvědčivý výkon), nelineární tok děje poutavý a historický nádech dostatečně uvěřitelný. Jan Hřebejk zkrátka dokazuje, že nezapomněl, jak točit nezapomenutelné filmy. ()

Vaclav.Krali

Tohle mě vážně bavilo .... Nic vic k tomu neni potřeba dodávat ..... Trochu to připomínalo 12 rozhněvaných mužů a taky mi to připomnělo, že soudružky učitelky uměly být svině.... ()

Buddyholy

Tento film mi nepripada ako film z minulosti, ale zo sucasneho Slovenska. Kto sa postavi Ficovi a jeho sluzobnikom od najnizsich statnych uradov zamorenych smerackou hnilobou a spinou je perzekuovany. ()

sarkikos

Atmosféra lepkavého plíživého strachu a bezmoci, dokonale vtělena do jedné obyčejné učitelky. Zvenku se zdá, že se nic neděje, ale musíte nahlédnout pod povrch....podoba režimu vtěsnaná do velikosti jedné třídy. ()

francouz2

Pokud někdo chce kopat do mrtvoly nazvané komunismus, tak by to měl dělat nějakým koukatelným způsobem. Film o ničem (možná o kolektivní zbabělosti), vydržel jsem ho až do konce jenom díky tomu, že jsem si u toho celou dobu četl. ()

Kinepa

Mile překvapen. Totální absurdní drama, které bohužel charakterizuje i dnešní dobu, kdy se většina lidí boji něco říct. ()

Richmond

Hřebejkova réžia- čo k tomu viac dodať? Páčilo sa mi takmer všetko až na obsadenie Richarda Labudu- podľa mňa si zaslúžil lepšiu rolu. Obsadenie detských rolí je tu ale potrebné ba až nevyhnutné keďže sa jedná o film zo školského prostredia, ktorému sa nehanbím dať prívlastok: psychologický. Predsa len príbeh, nápad, scenár boli úžasné- zaslúžia si pochvalu. Musím však vytknúť istú suchotu akou to bolo nakrútené. Niekedy to bolo takmer bez napätia- takisto veľmi posplietané- divák nedostane na začiatku možnosť zoznámiť sa s aktérmi príbehu čo považujem za veľké mínus. Takže na začiatku z toho nemáte celkom nič Pre mňa 70% 4* ()

MaciQue

Musím povedať, že veľmi kvalitný film, ktorý aj teraz má čo povedať o tom, aké to bolo kedysi. Dnešným deťom sa blbo vysvetľuje pojem "klobáskový inžinier", ale tento film im k tejto predstave môže pomôcť. Možno by to chcelo trochu viac života do deja, i keď vieme, že počas 80. rokov veľmi do zábavy nebolo. Dnes máme novodobú šikanu, ale do pozície šikanérov sa viac dostávajú niektorí žiaci, ktorých rodičia "majú pozície" (vlastná skúsenosť). ()

Ganka

Za mě naprostý skvost. Dobu komunismu jsem nezažila, takže nedokážu posoudit dobovou výstižnost, ale z hlediska uměleckého zpracvání to byla nádhera. Trochu mi to připomínalo jeden z nějlepších filmů všech dob Dvanáct rozhněvaných mužů. Samozřejmě rodičů nebylo dvanáct a byly tam i ženy. Ale naprosto geniální vykreslení psychologie národa přizdisráčů. A nesmím opomenout vyzdvihnout skvělý výkon Zuzany Mauréry. ()

Svatopluk.Vi

K filmu jsem zasedl úplně náhodou a nepřipraven. První překvapení je to, že ač film "od Hřebejka", mluví se v něm prakticky pořád jen slovensky (jistě, odehrává se na Slovensku). Další překvapení, že film je hodně vážný a moc se v něm nezasmějete. Z mého pohledu je pro mne docela závažný a inspirativní jako Kawasakiho růže. Příběh je vcelku prostý - za minulého režimu byli lidé, kteří v hierarchii díky příslušnosti ke správné skupině a podlézavosti u jiných "správných" lidí, byli na vrcholu "potravního" řetězce. A pokud se u nich skloubila touha po moci formou ovládání jiných lidí s docela jasnou aplikací metody cukru a biče, je to "ošklivý, zlý, zlý, nepěkná věc" V příběhu vlastně najdete typické chování lidí, kteří v té době žili - podřídili se a za nic nechtěli nést zodpovědnost. Ve chvíli kdy byli konfrontování a mohli by za svůj názor nést nějaké následky, obvykle (a plně je chápu), prostě cukli zpět. V tom byla ta bezmoc. Když se na film podíváte a nějakou dobu jste v minulém režimu žili, dojde vám šíře obludnosti toho zřízení. Film je mrazivý a nejhorší je, že to prostě těm lidem mohlo procházet. A mohli jste křičet, nikdo se k vám nepřidal, aby si chránil svou vlastní rodinu. ()

005

Tak tady opět duo Hřebejk/Jarchovský zabodovalo. Výborný scénář. Skvěle herecky obsazené. Příběh se v ničem příliš neloudá, jde rovnou k věci a vy si uvědomujete jaké hyeny kolem nás žijí a každý den nás zneužívají. ()

bedsore

Postavy jsou vcelku přesvědčivý, herci hrajou na úrovni, ale je to takový utahaný, monotonní. Že by záměr, jak vystihnout dobu? ()

Trucker

Nudná pitomost, žádný děj a jen samé kecy. Kdo má zrovna slovo, ten odvypráví naučený text a tak to jede pořád dokola. Jako rozhlasová hra by to možná někoho zaujalo, jako film je to zoufale nudné. ()

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka