Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří. Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. (Bioscop)

koza3

Na konci mě napadlo srovnání s Poslední lovec čarodějnic. Bylo to tak na podobné kvalitativní úrovni a když jsme koukali na imdb má to stejné hodnocení (5,9 vs 5,8). Na začátku na nás vychrlili asi dvacet jmen, nedokázali jsme se zorientovat a pak začala jedna bitva za druhou. Tak nějak jsem čekal, že se podíváme právě na ty nejslavnější Žižkovy léta, ale podívali jsme se na zrození českého hrdiny. Ne že by to bylo nějak nudné, ale tak nějak to bylo béčkové. Chápu, že ta kačena byla důležitá a že se kvůli ní povraždili všichni svatí, ale docela brzo to začalo nudit. Byl jsem celkem rád, že jsme na to nešli do kina, ale dali si to jen u pifka v televizi. Určitě je to největší či nejhonosnější český film, respektive nejdražší, ale určitě nepatří do nějaké kvalitativní topky. Jak jsem říkal, pro zahraničního diváka se zařadí vedle Posledního lovce čarodějnic do nějakých podivných béčkových pseudovikingskostředoevropsko zajímavých filmů, které rychle zapomenete. ()

jack_scott

Recenze filmu Medieval, nikoliv "Jan Žižka". Fakt je obrovská chyba film spojovat s čímkoliv reálným. Na úvod je rozhodně dobré zapomenout vše, co člověk o středověku ví, což nejde úplně snadno, ale není to nic, co by láhev něčeho dobrého nesvedla. Lokace jsou docela fajn, stejně tak i výprava, přičemž tedy člověk musí neustále myslet na to, že je to jen představení hollywoodského béčka odněkud z čechystánu, nebo z jaké prdele světa, nejde ani tak o věrnost zobrazených reálií, či umělecké dílo, ale jde jen o pouhý komerční sráč, co má vydělat hodně peněz, a umění a řemeslo jde přitom stranou. Účel prý světí prostředky. Inu, proč ne. Scény ve filmu jsou velmi nepřehledné, střih pekelně rychlý, vztah k postavám budovat nejde, všichni jsou si tam děsně podobní - a fakt dlouho se mi pletou. Herecky takřka nikdo nevyniká, což je obrovská škoda vzhledem k hrajícím hercům - ale, tvorba si to žádá. Filmu dám určitě v budoucnu ještě šanci, takto hodnotím jako zklamání roku, ne-li pětiletky. 40% a **. ()

JohnCoffe

Viděno v kině. Jákl si vybral pro mě nejoblíbenější téma českých dějin a povedlo se mu film více než slušně obsadit. Syrovost středověku OK, prostředí ve kterém je film natočený taktéž. Vůbec mě nebrala romantická linie mezi Annou a Žižkou a mrzelo mě, že se Jákl nepustil do nějaké rozsáhlejší bitvy. Celkově dávám 55%. P.S. díky za Michaela Cainea. ()

Kinofil

|| R || R. U. Robots || Rozpočet: 450 mil. Kč || USA: $1 374 325 - ČR: 55 552 304 Kč - Celkem: $4 418 699 || Ono to vlastně není tak blbé, jak se někteří pokouší tvrdit. Jen je potřeba snížit svá očekávání, zapomenout na fakt nejdražšího českého filmu a být zvědavý na moderní pojetí klasického domácího hrdiny. To, že Jákl pojal Žižku jako akční středověké drama není nic překvapivého. Zřejmě jen takto mohl hrdinu, co nejvíce přiblížit zahraničnímu publiku. Bohužel Jákl není a nikdy nebude žádný Ritchie (od nějž často okatě čerpal), a tak je výsledek velmi nedopečený a o samotném Žižkovi se toho moc nedozvíme. Na druhou stranu vzhledem k nekonečným historickým dohadům nebylo úplně špatnou volbou zvolit smyšlenou linku se záchranou/únosem nějaké Kateřiny. Bohužel film těchto volných rukou dostatečně nevyužije a neustále se odehrává v českých lesích, na pár hradedech, v malé vesnice a to je vše. Jediným malým připomenutím "vysokorozpočtového" filmu je kraťunký, ale pěkný záběr na středověkou Prahu. Výsledek proto působí ne jako zahraniční produkce, ale stále jako ta tuzemská s hromadou omezených prostředků, na které se ale Žižka nemůže vymlouvat. Ono to totiž vždy jde natočit i jinak. Potěší alespoň zahraniční herecké obsazení, které vlastně nic extra nepředvede, zároveň ale ani nijak neuráží. Foster do role Žižky poměrně pasuje... a takhle bych mohl mluvit i o dalších včetně Caiena, pro nějž šlo (zřejmě) o jednu z posledních rolí. Následně potěší hromada českých herců, s nimiž to, jako prakticky se všemi postavami, úplně dobře nedopadne, ale alespoň připomínají, že jde stále o domácí produkt. Žižka mimo jiné vynahrazuje nedostatek prostředků velkým množstvím brutality, která je ale naštěstí tak akorát na hraně, aby adekvátně zobrazovala krutost středověku. Se samotnými akčními scénami už je to ale horší. Jákl se zde totiž od "akčního" Kájinka příliš neposunul, a tak je vše zle nasnímané, obarvené a sestříhané s hromadou sterilních dronových záběrů. Žižka i Jákl tak dokázali, že peníze nejsou jediný důvod, aby česká kinematografie mohla vzkvétat. Pořád potřebujeme talentované tvůrce, kteří si s jakoukoliv látkou dokážou poradit na peníze nehledě. 60%. ()

STORM70

S tímto filmem nemám, i přes původní totální nechuť se na něj vůbec podívat, žádný problém. Není to film životopisný, pouze historický, akční a podle nějaké jakési předlohy. Takový Robin Hood po česku... 6/10 ()

harycek

Výborný snímek!! Škoda , že není v zajímavostech uvedeno , že v 23 a 25 minutě jsou záběry chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně (ČR)!? ()

hruska.32

Nejdražší český film je tu... V první řadě musíme smeknout před Petrem Jáklem, který dotáhl svůj projekt až do konce a ukazuje české dějiny zahraničním divákům. Vyplatila se ale ta práce, která trvala 11 let? Film krásně prodává ten temný a zlý středověk roku 1402 a to, čeho jsem se bál nejvíce mě nejvíce překvapilo... Akce. Byla divoká, krvavá a zběsilá. Myslím si (a nejsem jediný), že žádné střety a potyčky se v českých filmech nedokázali vyrovnat těm Hollywoodským. Jan Žižka ale ano! Také musím zmínit hudbu, která krásně podkresluje atmosféru (těšte se na husitský chorál). Herecké obsazení je boží a já se jen těším na to, až si to budu moci pustit znovu⚔️❤️. Ovšem, nejedná se o další ,,Statečná srdce". To bohužel ne. Film má své mínusy. Například po krásné a akční hodině zpomaluje zbytečně tempo. A to je asi největší problém, který s filmem mám. Jinak si nemůžu stěžovat a jsem spokojený. Možná mám růžové brejle, ale sakra... ta česká kinematografie potřebuje změnu ne? ()

newmeex

neskutecná slatanina, pokud se v případě takhle plytkeho a duchem chabeho scénáře jeste někdo “chlubí” tím jak ho konzultoval s historikem, tak být onym historikem asi se prepadnu od hanby. ()

Fanda.Boukal odpad!

To je katastrofa snad na všech rovinách. Selhalo to snad všude kde se dalo. Když máte 2 hodinový film který se táhne jak hlemýžď a ani během toho nedokážete položit základ byť jen jedné postavy, tak je to hodně tragický. Obrovská škoda protože potenciál to mělo a původní myšlenku taky ale tam to i skončilo. ()

LooserEVZ odpad!

Hrozná sračka....ztracenej čas....Scéna se lvem? všichni drsňáci utečou? A závěrečná bojová scéna? no ty vole....škoda,že nejde dát horší než odpad......Celou dobu nuda a pak totální odpad.....a ta Kateřina?Jako nechápu proč žila když ji vytáh z vody a najednou byla mrtvá :D  Tak jako co? Fakt jsem nasranej-dlouho jsem takhle nepromarnil 2 hodiny života.... ()

pafka

Stale neverim tomu, ze nekdo posklada sceny tak, ze to sakra nedava smysl. Je to jak roztrhany leporelo. Nasledkem je nejasny dej, zadna atmosfera, nulove emoce a mozna jen instantni strach z utrzenych hlav ci prorazenych lebek. A to je neskutecne malo. Herci nemaji co hrat. I kdyby byli nejlepsi z nejlepsich, nemelo by to zadny vliv na vysledek. Per Jakl neni dobry reziser, resp neni reziser. Tohle je vysledek - takovy material a takova marnost. Jak je mozne, ze se v celem filmu neobjevilo jedine slovo Husita, ackoliv Kdoz su bozi bojovnici zaznelo nekolikrat? Cele je to neskutecne komorni, penize tu nejsou nikde videt. To je velky nepovedeny zoufaly filmovy pocin. Snad Jakl da prednost kaskaderske praci a tohle vzda. Udelal by neco pro film. ()

Facerr

Trochu míň, než jsem čekal. V Podstatě se celý děj mohl smrsknout do půl hodiny a pak začít teprve pořádná jízda "po žižkovsku". To se ale nestalo - škoda. Jako prolog k nějakému seriálu by to pak bylo super. ()

Blazis34

Kulisy, prostředí, kostýmy i herci byli na vysoké úrovni. Příběh neměl slitování a nešel pro krev daleko. Čekal jsem ale více událostí i faktů o životě neporazitelného vojevůdce i možná rozvinutější konec filmu. I tak dávám 67% za tři hvězdy. ()

kraeos

Zpracování fajn, oceňuji skvělé lokace, to muselo potěšit každého, některé záběry by klidně mohl použít Czech Tourism. Čekal jsem ale příběh, který by zahrnul delší časově období, ne jen pár dní. Třeba se dočkáme pokračování. ()

Rotterbager

Velice pěkně zpracovaný film, který však místy bylo možné drobet více dotáhnout. Z některých scén může lézt slabším povahám mráz po zádech. Jinak akce je zpracovaná velmi pěkně, snad krom kamery, protože divák ztrácí přehled o tom co se na bojišti vlastně děje. Musím ocenit lokace, i když jich mohlo být více. Zarazil mne pohled na středověkou Prahu. Když už dokázali vymodelovat celé město, tak taky mohli odmodelovat vodní nádrž pod Zvíkovem. Celkově jsem však od filmu čekal zasazení do jiných událostí. Bitva na Vítkově a podobně... Film mě však upoutal a i přes jeho neduhy jsem si to užil. ()

Sady1993

Strašně moc jsem chtěl, aby se mi ten film líbil. Měl jsem poměrně malá očekávání po většinově negativních ohlasech, a přesto mě film zklamal. Je extrémně neoriginální, nezajímavý, vůbec v ničem nevyniká. Vše jsme viděli ve filmech tisíckrát a mnohem lépe provedené. A z mého pohledu na filmu ani na české poměry obří rozpočet poznat prostě nejde. Pár postav běhá po lese a schovávají se v jeskyni. Velká škoda. ()

macco33

Jako velký filmový fanda a jako vystudovaný historik jsme si položil tyto otázky:  Vadilo mi to, jak byl v tomto filmu Žižka stylizovaný? Ne. Vadilo mi, že se námět a scénář filmu neřídil podle "historických faktů"? Rozhodně ne... Uspokojilo mě režijní pojetí filmu, výběr lokací a výprava, herecké výkony, bitevní scény ad.? Ano. Dalo by se tohle téma (pro Nečechy prakticky neznámá historická postava a neznámé historické souvislosti...) v daných podmínkách a v současné době natočit nějak jinak a lépe? No, možná že nějak asi jo, ale sečteno podtrženo, za mě celkově 85 %, a hvězd dávám za odvahu a dotažení tohoto obřího záměru čistých 5. ()

Kebabkony

Jan Žižka neboli největší český vojevůdce, který nikdy nebyl poražen a přišel s defenzivní metodou vozové hradby se skoro po 70 letech vrací na filmová plátna, ovšem trochu v moderním pojetí. Už na začátku vám film sdělí, že se inspiruje skutečnými událostmi což je pravda, ale přesto musíme toto tvrzení brát s nadhledem. Ve skutečnosti film není historický, ale právě jenom inspirován historickými událostmi. Píši to proto, protože hodně lidí bude prskat, že tohle se nestalo, tuhle zbraň neměl a tak dále, ale o to právě jde. Spoustu věcí bylo pro tento film lehce změněno, aby se to hodilo pro potřeby hlavního příběhu. Teď k samotné recenzi. Film jako takový je fakt skvěle natočen. Panoráma našich luhů a hájů je dechberoucí a krásně to snímek nakopává. Hrady a města, které se zde taky najdou těm se nedá nic vytknout a celkově ponurá a nepříjemně temná atmosféra středověku by se tu dala krájet a je tu spoustu silných momentů. Akční scény jsou brutální a dobře zvládnuté, ale často jsem měl problém s close up scénami, kdy kamera byla tak blízko, že jsem nevěděl co se děje. I občas zběsilý střih mi zde docela vadil. Připadalo mi, že si střihač dal do nosánku snížek za doprovodu dubstepu. Problém u akční scén je, že nejlepší je v půlce filmu, ale ta ve finále je prostě slabá a nějak moc mě nebavila, protože nenabízela žádné taktické momenty. Z hlavních postav mě nejvíce bavil Žižka a hlavní záporák, ale zbylé postavy mi přišly strašně ploché a ve výsledku nezajímavé. Úplně jsem zapomněl na hudbu, která byla zvládnuta na jedničku. Jakožto film za půl miliardy jsem čekal trochu více, ale zároveň jsem byl i příjemně překvapen. Pokud se takové filmy budou natáčet častěji, tak to bude jenom dobře pro českou kinematografii. Tohle by měl vidět z povinnosti každý Čech. Za mě Petr Jákl odvedl skvělou práci a doufám, že v budoucnu přijde s něčím podobným. 6,5/10 ()

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022

ČSFD Award pro Bena Fostera