Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří. Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. (Bioscop)

Nick321

Přišel jsem, viděl jsem, zklamán jsem. První polovina filmu, nebo řekněme prvních 45 minut dobrý, to ten film má kouzlo. Pak už na to člověk kouká především proto, že ho zajímá jak to dopadne. Dialogy jsou plytké, děj nudný, postavy vás neokouzlí nezděsí ani nerozčílí, je to takové nijaké. Co jediného na tom musím ocenit, tak jsou kostýmy a volba prostředí. Zbytek je brak. ()

medveed

Petr Jákl má, jako jediný český režisér, koule točit podobné filmy! Skvělá záležitost a odmítám se vrtat v technických, či historických detailech. 90% P.S.: Výstižný a podrobnější komentář, viz Malarkey. ()

Kikina33

Řekla bych, že kdyby se to nejmenovalo Jan Žižka a místo skutečných osob zde byly fiktivní, tak by to byl celkem fajn koukatelny počin. Ale tohle nemá se Žižkou, jeho historickými úspěchy a věhlasem vůbec nic společného, což je podle mě velká škoda, když už někoho takového v českých dějinách máme. Škoda těch peněz, za které se to točilo. A taky bych ocenila více českých herců, když už je to naše historie. ()

babuška

nojo no americkej styl se na filmu prostě tvrdě podepsal, herci možná dobrý, sofinka je fajn, bojovou scénu dojebeme dýmovnicema, což je z některej záběrů sakra vidět, plavba pod vodou při útěku je jak vystřižená z Vikingů(s Banderasem), myšlenka husitství  jaksi nexistuje, je nahrazena násilím a láskou, holt ten kaskadér, měl zůstat u svýho řemesla a né dojebat nejslavnější období naší země, tohle fakt ne ()

Andersago

No, začal bych asi tím pozitivním protože nadávat umí každý. Film je vizuálně krásný, je vidět, že stál hodně peněz a natočený je opravdu moc hezky. Čeští i hollywoodští herci jsou obsazeni dle mě dobře a u hereckých výkonů bych chybu nehledal. Vlastně pro lidi např. ze zahraničí, kteří neznají husitskou a Žižkovu historii by to mohl být minimálně fajn film. Další věc co se mi líbí je, že násilí, které k tomuto tématu neoddiskutovatelně patří není skryté jako u některých jiných historických filmů. Bojové scény jsou naprosto nerealistické, což Čechy který znají historické skutečnosti může trochu nasrat, ale to tak prostě u filmů je. Teď se ale dostáváme k jádru pudla, nerealistický není v tomto filmu pouze boj ale i celý příběh. Nesnáším když někdo vytýká historickým filmům, že jsou nepřesné protože prostě musí alespoň trochu být aby to bylo koukatelné, ale tenhle je tak nepřesný, že působí spíš jako příběh Žižkou pouze inspirovaný než o něm. Další věc co bych vytknul je dle mě pro nezasvěceného diváka nepřehlednost příběhu. Ve finále se vlastně místo fascinujícího příběhu legendárního českého vojevůdce a husitů dočkáme v podstatě love story s morbidními prvky. Film měl obrovský potenciál ale bohužel to prostě občas nevyjde. Je to škoda protože Žižka a husité by když už tak zasloužili pořádnou věrnou filmovou adaptaci. S odstupem času a po opětovném shlédnutí pro urovnání názoru si říkám, že to tak špatné jak se o tom říká nebylo. ()

ronyyy

Bylo by to fakt dobrý, esteticky hrozně supr, jen ty historický nepřesnosti mi dost trhaly oči. To, že ve filmu Žižka přišel o oko až v dospělosti, bych ještě odpustila, ale že katolíci v katolickém kostele zpívají Ktož jsú boží bojovníci, to už je prostě moc. To, že tohle v Hollywoodu neví, chápu, ale pro českýho režiséra je to trošku ostuda. ()

TommmyT

Ten film má jeden velký problém, po zhlédnutí první co jsem řekl bylo že je to film o lásce. Což jsem u Jana Žižky vážně vidět nechtěl!! Přitom vše ostatní je dobré až perfektní. Natočené to je dobře, výběr herců dobrý, střih dobrý, vykreslení té doby taky perfektní. Že samotný příběh je komorní a nejsou tam žádné velké bitvy je taky dobrý. Ale ta dějová linka s láskou se vážně nepovedla. Před uvedením jsem četl, že to má silný příběh, jestli se myslela ta láska tak to ani omylem. Vždy když tam je Žižka a Kateřina, tak to spadne a nudí a s tím i ten konec a záběr na orla či co to je ten pokus o umění, hrůza. Kdyby toto tvůrce vynechal a dal divákovi jen to co chce vidět, tak by to mělo daleko daleko daleko větší úspěch. ()

Kaleidoskop

Upřímě řečeno jsem netušil, že Petr Jákl fušuje též do lingvistiky, ale překlad názvu jeho posledního díla do angličtiny mě o tom definitivně přesvědčil. Odteď budeme slovo "medieval" překláda zásadně jako "Jan Žižka". Natočit film o tomto legendárním vojevůdci se již pár tvůrců pokoušelo (namátkou třeba Otakar Vávra, že), ovšem Jákl se rozhodl, že skromné socialistické pojetí nestačí a je potřeba této české legendě postavit filmový pomník se vší grácií. Já prvotní chybu spatřuji už v rozhodnutí přetvořit českého hrdinu pro světová publika. Jako co bude vidět třeba americký divák? Tomu jméno Žižka nic neřekne. Ten uvidí jen další tuctový film ze středověku, natočený v Evropě (navíc je to dílo, které se drží hesla: "ve středověku slunce nesvítí a barvičky taky neexistujou"). Jenže stavět dramatický oblouk na reálné historické postavě je tenký led už samo o sobě. Příliš známých a důvěryhodných faktů nemáme, je potřeba si něco vymyslet a v takovém případě se scénárista vystavuje riziku, že ho nějaký historik obviní ze lži. A když máte takovýhle příběh napasovat na americkou tříaktovou strukturu aby zaujmul amerického producenta a musíte ho zjednodušit na minimum, aby ho překousal i nenáročný americký divák (a film tak měl naději na komerční úspěch), nemůže vám z toho vypadnout nic smysluplného. A takyže nevypadlo. Respektive, mě po zhlédnutí napadla jediná věta - je to hezký film, ale není to film o Žižkovi. Kdyby Jákl natočil film o nějakém bezejmeném rytíři, klidně bych dal i vyšší hodnocení, ale pokud si hrajeme na film o Janu Žižkovi, je tam toho přikrašlování a historických nesmyslů na mě až moc.  Já na jednu stranu Jákla obdivuji. Dokázal do čech dostat světové herce a v českých reáliích za americký rozpočet natočit slušnou podívanou. Ale dokud budeme hlavní postavu titulovat Jan Žižka, nemohu dát hvězdiček více. ()

danolol

Za mě byl film absolutně v pořádku, ať už po kostymní, kamerové, scénaristické či herecké stránce, jsem naprosto spokojen i s tím na co jsem šel, protože to splnilo mé očekávaní. A to že Čeští herci jako Vetchý nebo Vašut zahrají své “malé” role skvěle mě jenom potěšilo. Ovšem s tvrzením paní v kině co seděla zamnou co řekla “takový Český Pán Prstenů” bych asi uplně nesouhlasil. ()

Richie17

Asi čekám na druhý díl.. ten příběh o Janu Žižkovi, který asi každého zajímal, je zmíněn dvěma větami na konci filmu. Kdyby se film nejmenoval Jan Žižka, ale byl to prostě film o random typkovi ve středověku, neměla bych s filmem nejmenší problém,... Ale to by na to potom zase nikdo nešel. ()

Moco

Při hodnocení filmů se snažím hledat jejich kladné stránky a hodnocení mám zpravidla vysoké, protože na slabé snímky ani nechodím. V případě Jáklova filmu o Žižkovy jsem se celkem těšil a fandil jsem tomu, ale výsledek mě velice zklamal. Je to historicky poprvé co dávám filmu hodnocení „odpad“, jak se tomu dříve říkalo na ČSFD. Tato bezduchá, brutální mlátička, postrádá snad všechno, co dobrý film měl mít a pro náročnějšího diváka nenabízí nic. Snad kromě kostýmů, výpravy a určitých vizuálů. Jákl promarnil příležitosti, které mu téma a historie nabízeli a uzavřel se v nekonečných akčních scénách, které nesou silně hororový nádech, možná proto, že jeho předchozí snímek byl horor. S tak velkými financemi, takovou reklamní kampaní, teď diváky v celé zemi zve na snímek, který má mizivou kulturní hodnotu. Po novinářské projekci Žižky, která byla hustě obsazena novináři ze všech českých médií, jsem hned druhý den byl na jiné projekci v kině Pilotů. Na novém českém dokumentárním snímku Good old Czechs a musím říci, že ten měl co do invence, nápadu, příběhu, vtipu a skvělosti mnohonásobně vyšší hodnotu, ale také mnohonásobně nižší účast novinářů. Je to jako by dnes média zajímal zejména dobře financovaný „odpad“. Omlouvám se pane Jákle, ale čekal jsem od Vás mnohem, mnohem více. Snad někdy příště. Dávám alespoň 15% za kostýmy a výpravu. DOPLNĚK (16. září 2022) - je fakt, že mě násilí a bezduchost filmu silně znechutili, ale jak jsem psal, má snímek alespoň dobré kostýmy, výpravu a kameru. Dalo to spoustu práce a to je pravda si zaslouží alespoň nějaké uznání tak měním hodnocení z odpadu alespoň na těch 15%. DOPLŇĚK (19. září 2022): S odstupem několika týdnů a po vyprchání šoku z brutálních scén bych rád doplnil, že úvodní část snímku rozehrává Jákl celkem dobře. Historická zápletka a představení hlavních postav jsou zajímavé a divák může napjatě očekávat co bude dál. Po únosu Kateřiny se ale příběh zúží na nekonečné honičky v lese, v tunelech a zabíjení, kdy tu má Kateřinu jeden a potom zase ten druhý. Ve zbývající části stojí za zmínku tři věci. Jak Žižka vyrábí první opevněný vůz, který se později stane základem pověstné vozové hradby a překovávají se cepy, kosy a srpy na bojové sudlice a hřeby pobité cepy. Dále situace, kdy Žižka vypustí na Zikmundovy vojáky z klece Lva. Je to dobře promyšlená metafora toho, jak Žižka vypustil na Zikmunda husitské válečné hnutí, které postupně rozdrtilo všechny jeho jednotky. A na konec závěrečná scéna, která ale zůstává nevyužita a zastaví se v chvíli, kdy se křižáci řítí na husitskou vozovou hradbu. Ta mohla pokračovat třeba pomocí vypravěče a zobrazovat na mapě, kde všude Žižka Zikmunda porazil a jak rozprášil i jeho křížové výpravy. ()

ondrapec

Na české poměry naprosto ojedinělý a bezkonkurenční filmový projekt. Krásná atmosféra, výprava, naturalistické ale reálné scény, vyšperkované dialogy a herecké výkony? To byla lahůdka! Petr Jákl stvořil sympatického zranitelného hrdinu, který se sice nezalekne žádné výzvy, ale je schopen racionálního uvažování, což je výrazný rozdíl oproti mnohdy připodobňovanému Wallacovi ze Statečného srdce. Herecky zde excelovali i Češi Budař, Bowles nebo Cristovao. Někdo sice může namítnout, že děj není podle pravdy, že zde nejsou dobové kostýmy, ale to vše Jákl avizoval předem, proto to od filmu nikdo nemůže čekat. Možná snímku chyběla nějaká pořádná bitva, která by ději dodala epičnost, ale scéna s vozem a Božími bojovníky byla dostatečně husinová :) *90%* ()

Azurka

Do kina jsem šla s hlavní myšlenkou. Není to historický dokument. To mi pomohlo zkusit si film užít. Brutalita a syrová krutost nabídnutá hned v úvodu filmu mnou trochu otřásla, bylo to velmi věrohodné. Život v tehdejší době byl velmi drsný. Lidé neumírali na infarkty a civilizační nemoci, ale na rány mečem, kudlou, šutrem. Co mi přišlo líto, bylo samotné načasovaní děje příběhu. Na Žižkovi jsem od mala obdivovovala především strategické schopnosti. Tyto nám byly nabídnuty jen jednou, ale pro mě to byla asi nejzajímavější a nehezčí část filmu. Trošku jsem se jinak v ději ztrácela, občas jsem nebyla schopna rozlišit, který bojovník je čí. A pobavil me Stockholmský syndrom, který se tam tak krásně nabídl. Byla to taková pěkná sonda do života tehdejší doby, kdy muži byli fakt muži a zabíjení bylo součástí života. Co mě zklamalo asi nejvíc, že nezazněla nikdy celá píseň o božích bojovnících. A když už se, kruci, schylovalo k velkému finále, zněly v chorálu převážně ženské chorály, hopsající v hlubších pasážích o oktávu výš. Strašné. Proč nemohla být ukázána síla mužského chrálu v plné síle? To mohl být v závěru neobyčejně působivý zážitek. Ale jinak se mi film vážně líbil. Měl atmosféru, hlavnímu hrdinovi jsem vše uvěřila, pěkna kamera, dobrá hudba. České lokace - to bylo velké potěšení. Film jsem si užila a ráda se na něj, až bude k dispozici na nějaké platformě, znovu podívám. ()

vhorky

Moc bych Petrovi Jáklovi přál za odvahu, aby se film líbil, případně přinesl ten kýžený finanční úspěch a zájem v zahraničí. Film ale na mě působí příliš hollywoodsky, příliš vyumělkovaně, nepřirozeně a hlavně až moc na efekt, málo s dramatem a nápadem, jak je u takových fantazmagorií z USA zvykem. Ono napráskat tam kupu předražených zahraničních herců, fůru efektů, ale pokud film nemá nápad, myšlenku a spád, tak to je pak jedna velká americká tuctová břečka. Co si budeme povídat, druhá polovina filmu je honička po lese, která nudí, nudí a nudí... až nakonec nudí celý film. ()

Desdel

Tak nějak mě už nebaví hollywoodský styl ztvárnění této doby kde se vytrácí barvy a slunce..... (mlha, bláto, špína a šedohnědý filtr...) co se filmu jinak týče 65% ()

Zeman007

Vice filmu o nasich opravdu nikdy neporazenych vojevudcich.A velky dik Jaklovy ze i ve svete budou vsichni aspon takto znat Jana Zizku... ()

jerzy1976

Super, že se do toho Jákl pustil, to se musí ocenit..., ale ten scénář.... romantická linka byla umělá, hudba nic moc - což třeba měl Jáklem často zmiňovaný Braveheart vše naprosto dokonalé. Malý spoiler - po asi páté výměně unesené mezi skupinami jsem se začal těšit, kdy už bude konec... a ten konec mě nijak nerozsekal...bohužel... ()

AmikCZ

Malicko na zacatku slozity, akce poradna, ale prinutilo me to si o nem zjistit dalsi souvislosti, ktere me prekvapily. ()

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022

ČSFD Award pro Bena Fostera