Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří. Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. (Bioscop)

hrumsrt

Jednoznačně nejočekávnější český film posledních let... Režiséra Petra Jákla mám rád, je to člověk s jasnou vizí a pravděpodobně nikdo z Čech není aktuálně v podobně silné pozici jako on. Jeho režisérský debut Kajínka mám taktéž rád, a ten snímek mě fascninuje i právě proto, jak odlisně působí oproti tomu, co zde běžně vzniká. Tentokrát sem Jákl dotáhl už opravdové Hollywoodské hvězdičky a ať si každý říká, co chce, není tomu každý rok. Měl to s Žižkou hodně těžké, ale udělal tomu takové promo, že to vidět chcete a musíte. Z filmařského hlediska je snímek naprosto úžasný, ale úplně chápu, že se to někomu nelíbí. Ono totiž je všechno tak inikátní netradiční, až to zkrátka působí všelijak. Ale co předvádí pan Jesper Tøffner je fámozní, nechápu, že ho tu někdo níže kritizuje.. Nádherné táhlé záběry a pohledy z vrchu, společně s střihovými probliky to někdy spíše skřípe, ale nechá-li se kamera jen vést, vyklidní vás to. Já si nemůžu pomoc, ale řemeslně se mi snímek zkrátka děsně líbí! No a tak co ten Jeník Žižka, jak to s ním teda je? Velmi chytře byla zvolena doba v životě českého vojevůdce, o níž se ví téměř kulový. On už něco podobného zkusil i s Kajínkem a přesně tam i tady je to ku prospěchu věci. Je za Žižkou vidět strašná spousta práce, jak čeští herci mluví anglicky, - dabing musí být peklo pekel! - jak precizně vypadá choreografie veškerých soubojů, či  nechybějící magický hudební doprovod... Co mě nejvíce překvapilo, jak si to tvůrci uchopili.Zkrátka s ničím se nesrali. Hezky špinavá doba,každé nasilí a krev je až úchylně explicitní. Středověk byl hnu,s ať byl těm postavám vytvořen jakýkoli hrdinský kult, nebo všechno romantizováno. Nádherná reklama na českou přírodu! Leč nejslabší je to jistojistě z hlediska příběhu, jelikož je to prosťoučký a plochý až hanba, tak já se bavil. Mrzí mě, když vidím jakou kritiku to dostává, ale za ty prachy hergot? Gray Man z Netflixu může vyprávět jak s rozpočtem natočit úplný hov*o! Tolik se těším, až to uvidím příště.. /viděno v kině/ 75% ()

RobinPM100

Jan Žižka? Ne! Ve filmu Petra Jákla má mnohem blíže k Robinu Hoodovi, dále tedy Robin. Děj můžeme zestručnit, Robinovi unesou Marianu a ačkoliv nikdo neví pořádně proč - jen, že její strejda je francouzskej král - tak jí všichni chtěj unést pro sebe, kdy se o ní několik skupin přetahuje. Jedna z nich je Robinova skupina, kterému se to nakonec podaří, při její ochraně přijde o oko a celý film mu nenápadně hučí v jeho husitském cepu v rozkroku a chce si zamrdat. Nebudu spoilerovat, z mrdačky zbyde bohužel jen polibek. Nyní k filmu, překvapivě to nebyla zas taková sračka, jakou jsem očekával. Musim Jáklovi vyseknout poklonu, jelikož film působí nečesky a působí opravdu Hollywoodsky, nicméně jako Hollywood BÉČKO, údajná krvavost - prý lepší než Braveheart - skončila jen naraženim na kůl (proces narážení není vidět, jen výsledek týpka s kůlem v zádech), jednou ufiklou rukou a ušmiklou hlavou Bena Cristovao, kterýho Robin vytrestá za jeho příšerný rap (opět není to vidět, jen jak Robin pohybuje rukou mimo záběr). Nicméně film má dost nudnejch míst a zahraniční hvězdy jsou totálně nevyužitý, defakto vidíme hlavně Bena Fostera a ostatní maj jen mini role, přitom herci byli vybraný dobrý a zejména herec Zikmunda je výbornej, ovšem totálně nevyužitej. Z českých herců se objeví trademarkový Roden a pár sekund Vetchý a tim jsem si říkal konec - ovšem bum - Jákl tam musel narvat i další - pro zahraničí kýč ksicht - Vašuta, no komedie. Vašut tentokrát místo výkřiku kurva píča ze sebe vysouká asi dvě věty, takže mírné zlepšení. Suma sumárum, film který neurazí, ale pokud chcete komornější produkci a zápletku chlapi se rvou o ženskou, tak si měl Jákl pustit famózní Last Duel s Damonem, který byl nesrovnatelně víc vtahující. 6/10 PS to co jsme chtěli všichni vidět, to jest Žižku vedoucího armády proti Zikmundovým hordám, tak to je na samotném konci filmu asi 10 sekund jako v dálce řítící se dav - vygenerovaný stylem CTRL C a CTRL V, škoda, ale na tento lepší film Jákl evidentně neměl prachy ()

heavy66

Zkouknul jsem dabovanou verzi, protože Žižka přece musí mluvit česky! První polovina mě bavila, ale když začal Jeník s Katkou běhat sem a tam po lese, děj úplně zabloudil a napětí šlo do kytek. O závěrečném zpěvu chorálu u příležitosti ... nebudu spoilovat ...ani nemluvě! Krvačka super, kostýmy a výprava také, herecké hvězdy, ale podivný scénář a zbytečně dlouhý time out. Za shlédnutí film určitě stojí, podobně výpravné filmy se u nás od Vávrových dob netočí. ()

Slezan123

Opomenu incident s paní důchodkyní na pokladně a přejdu k mému hodnocení.   Na Žižku jsem byl hodně dlouho zvědav. A musím říct, že jsem neodcházel zklamán.  Nebudu asi řešit,  co je historicky přesné a co ne, páč to sám nevím.  Film je dle mého zvládnutý dobře, až na scény bitev a potyček. Kamera se třese jako sulc a střih je zmatený a rychlý jako já na hlaváku v Praze. Mimo akci je kamera ovšem úchvatná a záběry na naši krajinu jsou nádherné. Film hodně dobře ukazuje surovou dobu, krví useknutými končetinami a mrtvými a umučenými lidmi se film jenom hemží. Bohužel mi to v mnoha ohledech připomínalo i současnost. Chválím zvuk, ten byl super a hudba byla taktéž skvělá, dotvářela perfektně atmosféru a když zaznělo Ktož jsú boží bojovníci měl jsem hned husí kůži. Herci, no jediný kdo dle mého vynikal byli Sophie Lowe a Jan Budař. Zbytek herců mě nijak zvlášť neuchválil. Příběh je takový vyšší průměr,  první polovina je svižnejší a akčnější, ale ani u druhé jsem se nenudil. Je to pojaté hodně americky, takže epické příchody, odchody a zvraty tu jsou zastoupeny ve velkém.  Petr Jákl se pokusil natočit velkofilm, což se mu dle mého povedlo. Rozpočet nám přijde vysoký, ale je to zlomek toho, za kolik vznikají v zahraničí filmy, některé třeba nesahají Žižkovi ani po paty. Takže smekám klobouček. Dabing musím také pochválit.  Určitě na film zajdu ještě jednou a třeba na podruhé změním názor, ale bude to spíš změna ještě k lepšímu. Doufam, že tvůrci někdy přijdou ještě s něčím o chlup lepším, abychom byli na naše filmaře konečně trochu hrdí.  Filmu bych dal čtyři hvězdy, ale myslím si, že by měl být určitě v červených číslech, tak přimhouřím oko a dám i tu pátou. *****, 75% ()

p.i.t.b.u.l

Ve zkratce. Film nebyl špatný. Na české poměry snad nejlepší megafilm poslední doby vůbec. Nicméně naprosto nevyužitý potenciál, který Jan Žižka má. Ano chápu, je to "Zrození", nicméně kdyby se to jmenovalo Vašek Datel Vedoucí tak to vyjde úplně stejně. V zahraničí možná film diváky nadchne, ale pro Čechy je to zklamání, protože každý tak nějak čekal, že tam bude více historie, kdo byl Žižka, co vše dokázal atd. Takhle je to v jedné minutě shrnuto na konci filmu a to je dle mého velká škoda. ()

mata77

Rozpočet 23 miliónov dolárov je ďaleko od veľkorozpočtových trhákov, preto nie je na mieste kritizovať komornejšie prevedenie filmu, ktoré sa odrazilo hlavne v počte komparzu, vizuále interiérových a exteriérových scén a kde gro rozpočtu zabrali platy zahraničných hercov. V tomto ohľade môžem povedať, že som rada, že film vôbec vznikol. Prvá polovica filmu bola celkom svižná, dej odsýpal a po stručných vysvetleniach základných faktov, si príbeh razil cestu naprieč obdobím pred vypuknutím husitských povstaní. Žižka tu je stvárnený ako žoldnier, ktorý ešte nie je tým geniálnym stratégom. Zobrazenie jeho charakteru a prebúdzanie jeho neskorších dokonalostí je ale skôr náznakové a film podľa mňa dostatočne nezdôvodnil, prečo bol jednou z najväčších osobností českých dejín. Tvorcom vyčítam neprehľadnosť scén, ktoré spôsobil chybný strih a ukotvenie postáv v priestore a to zhadzuje inak celkom pekne dramaturgicky pripravené scény. Film ukazuje historické obdobie bez príkras, brutalita stredoveku bola stvárnená uveriteľne. Prevládajúca paleta modrej a šedej farby tak dodávala vizuálu zmysel. Druhá polovica filmu spomalila a dej sa zamotáva v pobehovaní po lese, prehadzovaní rukojemníkov a prešľapovaní na mieste. Blížiaci sa stred armád a budovanie atmosféry v závere u mňa ale celkom zaujímavo zarezonovali. ()

Plaque

Za mňa to bola jednoducho skvelá "podívaná". Nie len preto, že historických ozaj filmov sa točí minimum, ale užíval som si aj to miestne prostredie. Sorry, bratia spoza Moravy, akosi si stále neviem zvyknúť, že už nie sme jeden, ale dvaja. Do toho surový, chladný, naturálny, no jednoducho, veľmi dobre natočený stredovek. Ach, to bola paráda. Tak nejak v prvej tretine som prestal dúfať, že uvidím veľké bitky vozových hradieb a la Statočné srdce a začal som si užívať dej ceskeho Robina Hooda. Občas som sa v ňom stratil, že kto za koho a hlavne prečo kope, ale nevadí. Mne asi na tomto filme nič vyslovene nevadí (okrem zbytočného leva) a preto plná paľba bodov a držím palce, že by sa niekto takto bez nutných nazipríkras pustil u nás do Svätopluka, Matúša Čáka alebo inej stredovekej šmakocinky. ()

Charvy.666

Tak jsem to právě dokoukal a za mne ne. Že historická výpovědní hodnota bude spíše nulová, s tím sem počítal a ani to nečekal. Co jsem čekal, že to bude aspoň dobrý film. Vlastně je to takové běhání s klukama po lese kde se náhodou objeví Michael Caine co šel zrovna na maliny a Karel Roden co plní bobříka střelby z luku. Jediný pozitivum tohoto filmu je, že tam Ben Cristovanoho zemře fakt hnusnou a brutální smrtí by Žižka himself... Ale beze srandy. Když se odprostím od faktu že je to naše historie atd, dostanu jen průměrný skoro až televizní film(výraz velkofilm bych v tomto případě vůbec nepoužil, Tři veteráni měli větší a lepší výpravu) který vlastně po filmařské stránce nepřináší vůbec nic. Ale věřím že pocit zvědavosti u většiny lidí, stejně jako u mne, zvítězí a dobrovolně ztratí dvě hodiny života i když by mohli dělat...vlastně cokoliv jiného. Třeba si pustit Proti všem. 35% víc moje filmomaniakální srdce nemůže dát, sorry 😁 ()

jungewolf

Na historickou pohádku to nebylo tak špatný : děj - *** , vizuální efekty - ***** , zvuk - **** , kostýmy + zbraně + zbroj + make-up - 4 až 4,5 * . Na filmu se coby odborný konzultant podílel mj. i historik, prof. PhDr.Jaroslav Čechura,DrSc. Fakta : VIZ Zajímavosti 1,2,3,4,5,7,16,17,18,20,22,23. K Zajímavosti 21 : M.Caine hrál fiktivní postavu - pana Boreše, NIKOLIV lorda Boroše !!! (Chtělo by to míň hrát počítačové hry a aspoň trošku, aspoň někdy se zajímat o historii ..... :-) . Brno : středa 19.10.2022, cca od 16.48 do cca 18.53 . ()

Mamutol

Film je jeden velký chaos. Bitky jsou nepřehledné a ukrutně špatně sestříhané, že ani nevíte, kdo koho sejmul. Kdyby se jednotlivé scény (kromě té poslední samozřejmě) mezi sebou zpřeházely, vůbec by to nemělo na výsledek vliv. Plno chyb je ve výzbroji, chování postav atd. Záběry na polovypuštěnou přehradu (to tam měl Žižka určitě i malou elektrárnu) jsou úsměvné. ()

Stumbleine

Na mezinárodní poměry řadový historický TV film. Na české poměry velice nadprůměrný blockbuster😄 Nebylo to vůbec špatné, žádný propadák se rozhodně nekoná, jak si liberální škarohlídi, hejtující voliče Zemana Jákla, přáli😆) Kvalitu filmu mimojiné dokládá fakt, že je sobota čtvrt na pět ráno, a já u toho neusnul. Ksicht Sophie Lowe sedne na středověk jako prdel na hrnec - roli mladé spravedlivé snoubenky jsem jí v poklidu sežral, Ben Foster je zkrátka Žižka vz.2022, tzn. atletický model se stylo kotletami, jenž s pozvedlým čelem a duckfejsem hledí zamyšleně do dálav, zatímco komusi jednoruč drtí palcátem vyteklý mozek....držet se naopak historického kontextu, tzn škaredého dědka s třemi bradami, sedící s vyžraným bubnem na utrápeném koni, by byl zkrátka "fail". Tohle prošlo možná v polovině 20.století za vrcholného socialismu😄 V závěru filmu jsem byl dokonce dojat onou romantickou linkou, to se Jáklovi celkem povedlo..holt Foster i Lowe by spolu v reálu bez problému měli intercourse, takže ona spontánní láska a vzájemná tužba po vyšší spravedelnosti byla ve filmu uvěřitelná. Možná že si během pauz na natáčení dali někde v maringotce i do těla)) ()

carl.oesch

Tomuhle filmu jsem těch pět hvězd dát musel. Bláboly, že to neodpovídá historické skutečnosti? A kdo jí tak přesně zná? Ani se pořádně neví, jestli Žižka skutečně bojoval u toho Grundwaldu. Poměrně spolehlivě je zachycen až v posledních letech života, kdy se stal takovou personou, jako ve své době byl. Bohužel, protireformace jaho obraz deformovala, jak to šlo a výsledky máme dneska i v představách lidí, které sice historie nezajímá, ale přesto mají potřebu se k ní vyjadřovat. Petr Jákl si zalouží respekt, protože natočil skutečně první historický velkofilm ze středověku, při kterém nemáte ani chvíli oddechu a který vynikne v kine. To nejsou ty Markéty Lazarové nebo Dva na koni tři na oslu, vesměs nudné a zdlouhavé "obrazy z dějin", ani to není tendenční Vávrova trilogie z hlubokých padesátých let, kde je Žižka představován bezmála jako Gottvaldův předchůdce. Nádherné ve filmu bylo využití krajiny a především ty záběry na hrady a Prahu, které ale měly dobový vzhled. Hudbu taky skvělá a po Formanovi je Jákl první režisér, který dostal do filmu skutečné hollywoodské herce. Ocenil jsem i ONdřeje Vetchého, který se spokojil v zasadě s vedlejší roličkou. Jenže na svoji účast může být mnohem hrdější, než na hlavní role v e vesměs plytkých "komediích", které mají jedinou vadu - nepobaví. Tedy až na pár momentů. Filmu jsem se trochu bál, možná právě proto jsem byl víc nadšený, než bych byl, kdyby film přišel do kin "jen tak". A při té větě na konci - nikdy nebyl poražen mi došlo, proč se řada v zásadě bezvýznamných a zbytečných existencí bude vybíjet, aby film za každou cenu strhala a předvedla tak svoji velikost a světaznalost. ()

Vasyl

Bylo to hezký krvavý, to jo. Ale stejně to pořád působilo nízkorozpočtově a v améru to nemělo šanci. Budař the warrior! ()

DonBraso

První půlka to vcelku vykopne pěkně. Jakmile přijde na řadu Káťa a Jan, tak se z toho stává love story, která přehluší sem tam nějaký výdobek doby v podání seknutí meče přes hlavu. Osobně bych čekla od Ben Fostera víc. Nevím jestli měl být tak emocionálně v pozadí a měl být jen tím sekačem a bodačem všeho na bodycount. On ten příběh už začíná být malinko nezajímavý, že by se v tom ztratil jako v Jákl show střihách, kdy někdo měl za cíl pokud možno moc nevidět. Někdy je to lacině udělané a někdy to má správnou pachuť oné doby. Bohužel co film nemá je to nitro. Chybí mu duše. Vesměs divákovi je putna, že tam někdo zakřičí a když už tak se jde o kousek dál. Je to takový no name putování lesema k jednomu nádvoří, sem tam se něco upeče a jdeme vcelku dál v nijak zajímavém pojítku kdo bude na trůnu a jak si to Káťa nakonec vezme po svém. Ten konec pádem do vody, kdy jasně vidíte z dálky jak se tam holka štrechne smrtelně o skálu a pak hned vzápětí dva kusy, který ještě budou bojovat pod vodou. Jo to je libůstka Jákla. Voda. Když jdou oni dva lesem,tak zásadně vodou.To, že je vedle tráva nepřipadá v úvahu. Pak se potopí do tmy,vyplavou v zeleném odéru,blesk a přitom o střih potom jsou v jeskyni. Inu je to hodně na efekt. Vcelku škoda té neosobnosti. Je fakt jedno kdo jde někam dopředu nebo dozadu. Pletichy na dvoře jsou o tom, že za groš tě přetáhnu a zradím. Historických "českých" filmů není mnoho a když už tak to jsou ročníky ještě dlouho co tak leda běží na CSfilmu. Jasně, hodně lidí napadne ten film od Vávry, který si už vůbec nepamatuju, ale novější podání určitě není špatný, ale víš o tom, že tohle mohlo dopadnout sakra líp. 65% sedí. ()

wowylgu313

Přesněji by to bylo 65% maximálně ale to opravdu maximálně v některých chvílích těch 70% , obsazení mě bavilo, líbila se mi kombinace všech herců ze všech koutů světa dohromady. České obsazení bylo v tomto podání plus. Kamera, kostýmy a celý ten obrázek té doby byl úchvatný a víceméně bez chyb. No, bohužel, příběh a scénář tady prohrál na plné čáře. Nedokázalo mě to vtáhnout abych pozorně zíral s otevřenou pusou a držel zahrnuté pěsti zda to dopadne tak nebo onak. ()

Petaz

Jako nemyslím že bych úplně blbej ale "chvílu" mně to teda trvalo než jsem se zorientoval kdo je čí brácha , strejda , tata , mama , sluha nebo praděda :( . Každopádně na víc jak 2* to rozhodně není , 1* je za Bena Fostera který to celý zachraňuje protože to je pan herec no a 2* dávám Jáklovi protože na takovou chujovinu někde vydyndat 500 melcků to teda smekám. ()

blondboss

Možno tento snímok nie je úplne tak za štyri hviezdy, ale ja tú štvrtú musím pridať už len kvôli tomu, aký hold dokázal Jákl vzdať takému bojovníkovi, akým bol Ján Žižka. A je nepochybné, že tú poctu si zaslúžil. Výpravný film s množstvom premakaných bojových scén, avšak na druhej strane aj s klasickým hollywoodsko ladeným klišé, ktoré sa nedalo opomenúť. Čo je ale veľkým aktívom tohto filmu je ozaj hollywoodsky rozpočet, ktorý je na filme vidieť a plejáda fantastických domácich aj zahraničných hercov, ktorí vytvorili skvelú atmosféru a zopár zapamätateľných scén - za všetky spomeniem hádam tú naj s útočiacim levom v závere. Tento snímok posunul českú kinematografiu o svetelné roky dopredu. 70 % ()

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022

ČSFD Award pro Bena Fostera