Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří. Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. (Bioscop)

Tominni

Formování Jana Žižky podle Hollywoodu......Petr Jákl nenatočil špatný film, nicméně jsou věci, které film sráží. Pozitivem je vizuální stránka středověku - syrovost, bolest, to je z filmu cítit dobře. Dobrý je Den Foster v roli Jana Žižky, ten tomu dává něco navíc. Co naopak filmu nepomáhá, je určitá nerozhodnost. Na historický film je to málo, chybí hodně věcí, ale to bylo asi i účelem. Na akční film je pak samotný příběh (především první polovina) hodně nepřehledný. Nakonec to na tři hvězdičky dá, víc ale ne. ()

knihovna

Asi by to mělo být za čtyři, ale když tady čtu některé komentáře, tak dám prostě za pět. Pan Jákl se snažil a film vůbec není špatný. Naopak. Není to historická rekonstrukce - ono taky není co rekonstruovat, Žižkovo mládí a střední věk nejsou prakticky vůbec známé. Ale já se nenudil ani chvilku, mělo to spád. Prostě dobrý. ()

LdaVinci

Cením, že Petr Jákl se snaží trošku zase vybočit z klasických českých blbinek a útočí na hollywoodksé filmy. Má to teda pěkný vizuál a celkově film docela ujde, avšak mě osobně to prostě nechytlo natolik, abych to opěvoval. ()

Ivoman

Co na tomhle stálo půl miliardy proboha ? Z jednoho největších vojevůdců udělal Jákl zamilovanýho blbečka. To mě poser záda. Jestli čekáte nějaké monstr bitvy apod., tak neztrácejte čas, nic takového neuvidíte. Modely koní v životní velikosti jak toporně padají do vody, špatnýho CGI lva a pár useknutých končetin a trocha krve. Ani napíchávání na kůl si netroufli kvůli ratingu udělat tak jak se dělalo. Je to takový zamilovaný filmeček, kde herci a režisér sežrali většinu rozpočtu viditelně a na film nezbyly prašule, tak se to splácalo co nejlevněji a výsledek je tristní. ()

Binne

Ne náhodou se snímek v USA jmenuje "Středověk". Okolní svět a to včetně našich nejbližších sousedů vůbec netuší, kdo vlastně Jan Žižka byl. Pouze my trpíme utkvělým nutkáním hledat jakýkoli náš historický vzor, abychom si připadali velcí a nezanedbatelní. S Žižkou je jeden velký problém. Nic o něm nevíme, nemáme ponětí, kde se narodil, jak vyrůstal, jakou měl orientaci, co dělal v mládí, o jaké oko vlastně přišel nebo jak zemřel. Vše jsou jen konstrukce historiků nebo naše vlastní. Bohužel, celý snímek je postavený právě na této historické postavě, což byl prvotní předpoklad úspěchů v Čechách. Jako zahraniční snímek o středověku nemohl uspět vůbec. A zcela upřímně, filmu jsem fandila jelikož to bylo riskantní od samého začátku a mohla to být obrovská prohra. A ona to taky prohra byla. Kromě všudypřítomného smradu, špíny a explicitního násilí nám 125 minut nenabídne žádný smysluplnější zážitek. Scénář je naprosto otřesný, kamera obstojná a je obrovská škoda herců, kteří se snaží ze všech sil ale prostě není na čem stavět. Celá zápletka je vyfabulovaná a snímek historicky nepřesný, spíše tedy historický nesmysl. Souhrnem, snímek neobstojí jako věrohodné svědectví o středověku, neobstojí jako romantické historické drama, neobstojí jako film o historické osobě či historických událostech. Výsledkem (zcela subjektivním samozřejmě) prostě neobstojí. Ačkoli nejsem fanouškem Žižky od Vávry, myslím, že se Jákl dle této předlohy mohl něčemu přiučit. Tohle byl bohužel hollywoodsky pojatý snímek bez hollywoodských kvalit. ()

janahorova

Film vypadá moc pěkně, docela mi výprava připomínala Hru o trůny. Bohužel scénář zaostává a děj pro mě  nedosahuje kvality příběhu ani jako jeden náhodný díl zmíněného seriálu. Tohle není o penězích, ale o tom, jestli mám vůbec zajímavé téma hodné natočení. Přečtení Wikipedie o Janu Žižkovi mě zaujalo víc a říkala jsem si, proč se film netýká ničeho z toho. Atmosféra byla fajn, ale na začátku bylo dost komplikované vyznat se v tom, co se tam vůbec děje. Druhá polovina o to víc nudila. Jak přemýšlíte u 2h filmu v půlce, jestli už to bude končit, tak to není nikdy dobré znamení. ()

Gig

Tak si nejdřív shrňme, co Jákl proklamoval, na co se máme připravit. Historický film o člověku jménem Jan Žižka a o tom, kde nabyl zkušenosti než se stal tím slavným neporazitelným bojovníkem. Nečekejte dokument. S těmito informacemi jsem šel na film. A výsledek? Ne, není to historický film o roku 1402. Nesedí kostýmy, nesedí zbraně viz zoubkovaný meč, který ještě cca 200 let nemohl používat, a který sloužil už podle vzhledu na tenčí meče či spíš kordy z dob mladších. Helmu Žižkovi nedali asi proto, aby měli důvod k vysvětlení, jak mu vyseknout oko, jinak to nevidím. Ano, Jákl “chytře” zvolil rok 1402, kdy se o Žižkovi mnohé neví a má tak prostor vytvořit si vlastní svět. Jenže ten svět má dodržovat pravidla historického filmu a nevytvářet svět až fantasy, kde brnění není brnění oné doby, kde každý posbírá kousky jakéhokoliv úlomku zbroje a vypadá to jako mišmaš celé Evropy a nikoliv pohled na Čechy a už vůbec ne Čechy počátku 15.století (a ano rytíři mohli mít různá brnění oné doby - ale jako celek to musí půsoobit česky). Umělecká licence a fikce příběhu nikoho nebolí. Aspoň mně ne. Poté tu máme černé Kumány - dle slov Jákla - Kumány z Východu. Skutečná postava, vedle Jana Žižky, tu máme Václava IV. (aby to snad bylo dle dnešních norem - tak ho máme přitepleného - ano, neměl děti, a i tehdejší bulvár “středověku” psal, že je na chlapečky), máme tu Zikmunda, no a máme tu Rožmberka. Vymysleli si fiktivního poradce krále Borše. Proč fiktivního, proč rovnou nemohl vzít skutečnou postavu? Vytvořili Kateřinu. Ano, Kateřina byla jedna z budoucích manželek. Budiž. Aby se vykreslil středověk jako nekřesťanský, tak tu máme plno “pseudo” bitev a masakrů. Jákl si chtěl splnit sen a natočit české Statečné srdce či Gladiátora, tak si řekl, co bychom do této polívčičky přilili. Nu, když Zižka vypadá “jako” gladiátor, dáme tam lva. Proč ne? Lev se vyskytoval na dvoře krále Václava IV. Někteří chytlaví lidé v tom hned vidí symboliku - lev - hmmm - to je i ta symbolika se státním znakem. O Bruncvíkovi asi neví nic. Ale to už jsme jinde. Vraťme se k filmu. Aby tam režisér udělal nějakou spojitost s budoucím husitstvím, tak tam dali mladého začínajícího kazatele Jana Husa a jeho vzdálené kázání. Což je mimochodem fajn. Uslyšíme i nápěv Kdož sů boží bojovníci. Jenže v globále vlastně nevím, co chtěl autor svým filmem sdělit. Není to historický film o počátku 15.století u nás. A nemyslím dokument, myslím čistě historický film. Není to vlastně ani o Janu Žižkovi, ač je tam celou dobu. Je to vlastně o nějaké Kateřině, jak jsem psal výše, pravděpodobně o jedné z manželek Jana Žižky z doby neurčité či z univerza zvané univerzální středověk. Že se to odehrává u nás jen svědčí přítomnost českých hradů, lesů, roklin. Film je vlastně zobrazení brutality v kvazi středověku. Spíš se jedná o fantasy. Masy to asi přitáhne kvůli reklamě typu nejdražší český film a borec Jákl z Hollywoodu. Ale je to zavádějící. Nejvíc spolkl film na hercích. A bohužel Jákl není dobrý režisér a už vůbec ne scénarista. Miluji, když Kateřina mluví o “občanech” místo poddaných. Opravdu to je třešinka. A že se u nás nedají dělat dobré české historické filmy? CoKladivo na čarodějnice, Spanilá jízda, Údolí včel,… Vávrová trilogie zůstane dál nepřekonatelná. Ať si mluví kdo chce, co chce. Tohle je doba počátku 15.století u nás - barvy, kostýmy. A že tam zazní některé překroucené věty? Ano zazní. Bohužel. Ale film nevznikl na popud komunistů, jak mnozí rádi připomínají. Stačí si pustit vzpomínky Otakara Vávry, On filmy taky připravoval víc než 10 let, apropos jako Jákl. Samozřejmě v mnohém musel ustoupit režimu. Druhý díl se dokonce nemohl jmenovat Kdož sů boží bojovníci a některé věty musel přiohnout. Ale v globále to daleko daleko míň bolí než “občané” a černí Kumání z Východu a zbraně na lámání mečů. A tak film dopadl jako pejsek s kočičkou, co vařili dort. Bohužel. () (méně) (více)

senecek

U mě spokojenost! Film jsem si užil. Děj má spád, není přesycen zbytečně brutálním záběry a zcela mě ,,dostala" hudba a v závěru jsem měl dokonce mrazení!!! ()

Alden_Larson

Že je Jákl schopný režisér už o něm vím díky jeho předchozím dvěma filmům. Tento je ale bez pochyby jeho nejlepší. Děj i postavy byly velmi působivé, až na jednoho záporáka, ketrý mi přišel trochu komický. Film je až na několik záběrů skvěle natočený, bojové scény byly skvělé a jsou velmi dobře setříhané. Je tam spousta praktických ale i počítačových efektů a všechny vypadjí skvěle. Herecké výkony byly moc dobré, a ani hudba nezklamala. 9/10 ()

Merlinousek

Rozeberu ve 3 rovinách. 1. Jákl. Nikdy v Česku nepatřil mezi dobré, kvalitní režiséry, z kterých padají dobré filmy, uznávané nebo oblíbené. Z toho vycházelo, troufnu si říct, naše divácké očekávání. Laťka nebyla vysoko. ALE. Je jediný komu se podařilo tvrdě vybojovat a natočit velkofilm, světového, hollywoodského formátu a NENÍ to totální propadák. Uff, díky za to! Petr Jákl si tedy zaslouží můj velký obdiv a čtvrtou hvězdu dávám jen a jen jemu. Zaslouží si to. 2. Film. Lze shrnout jednou větou: Partičky řitířů se honí po lese a přetahují o jednu prcinu, sem a tam, bo její stréc je obávaný kink of Fráánc. Na můj vkus až moc násilí, až moc soubojů, a to na úkor zobrazení normálního i radostného života v té době, trochu sluníčka, hezké přírody, odlehčit tu a tam humorem! Ne. Snímek je celý hodně temný, až moc krutý, všude to na vás padá a nenechá vydechnout. Působí to, jak kdyby se natáčelo skrz tmavý filtr nebo v trvalém přítmí. Scénář se taky málo věnuje motivaci obyvatel, za co a proč vlastně bojují. 3.Svět. Doufám, že po shlédnutí Žižky si ve světě aj něco k České republice poguglí, dohledají, bo bez teho si jinak budou myslet, že u nás žijí jen chudí, špinaví lidé, v roztrhaných hadrech, co si všichni jen navzájem podřezávají hrdla! :D Dále oceňuji: herecké výkony, výpravu, kostýmy, efekty, realističnost, hudbu a nečekaný závěr, kde jsem se i dojal. Úplně poslední scéna je taky super a těším se na dvojku: Medieval II. :D Závěrem: Dávám 4 z 5. Tři hvězdy je málo, čtvrtá je Jáklovi, za první český hollywood a za Sophie Lowe. Kdo chtěl film vidět v kině, běžte, peněz Vám líto, věřím, nebude. Kdo to neplánoval, nechoďte. ()

Karlos8

Ačkoliv děj se točí v podstatě stále kolem toho samého (Kateřiny), tak to rozhodně neubírá na atraktivitě. Násilí a surovost jsou zde na běžném pořádku, což se rozhodně podařilo zachytit na kameru. Plejáda amerických herců podává velmi slušné výkony. Čeští herci dostávají daleko méně prostoru, což je možná i na jednu stranu dobře. Pokud takový Jan Žižka skutečně byl, tak klobouk dolu. Vítěz, který nebyl nikdy poražen. Slušně ztvárněno, i když triologie od Vávry je pro mě pořád na prvním místě. ()

AneMKa

Musím říct, že je opravdu málo filmů o historii Čech, proto jsem na tento film byla velice zvědavá. Po shlédnutí jsem zklamaná rozhodně nebyla. Líbilo se mi zpracování, herci i styl příběhu. Oceňuji záběry na středověkou Prahu. Samozřejmě děj si lehce libuje v syrových scénách a není přímo orientován na příběh hlavních postav, nicméně to jsou jen detaily, kterými je film právě specifický. Divák má pocit, že je sám v příběhu. A to právě díky realistickému zobrazení, které možná není tak vyumělkované, ale alespoň zdá být skutečné. První polovina byla rozhodně svižnější, druhá nepatrně pomalejší, ale ne nějak rapidně. Celkově film hodnotím vysoce pro jeho výbornou kvalitu a také proto, že je to možná první dobrý film o bohaté české historii. Není to sice druh filmu, na který se podívám znovu, ale myslím, že si zaslouží být hodnocen vysoce. ()

Detektiv-2

Hodně jsem se na velkolepého Žižku těšil, trailer sliboval temný příběh s náznaky romance. Upřímně je vidět, že film měl vysoký rozpočet a výprava filmu je velmi kvalitní. Herci jsou dobře koukatelní a odvádí dobrou práci. Tím však pozitiva končí, zbytek nestojí za moc. Děj je prázdný a plochý, scénář vyloženě hloupý. Postavy se chovají zmateně a nesmyslně. Hudba je přehnaná a nepatřičně dramatická, diváka vyloženě nutí film prožívat. Žižka má potenciál na temný historický příběh evropského formátu. Jákl nám však naservíroval hollywoodský brak, který je přeslazený a jeho hloupost a dějová lacinost graduje k nechtěnému happyendu. ()

jokerik

Po letech se kvůli tomuto filmu vracím na csfd, abych mu trošku svým ždibečkem zvedla hodnocení. Ono to ale není vůbec špatné: ten film má nádherný vizuál, skvělou akci a tak nějak hezky pokračuje v tradicí filmů alá Statečné srdce, Poslední samuraj či Gladiátor. Né tak perfektně, přesto však mnohem zajímavějc, protože je český. Těžko posuzovat historickou opravdovost (u výše tří zmíněných by se určitě nějaké to: ale, ale, v této době? našlo), protože nejsem historik. Jako lajk a člověk, který si rád užívá filmy v kině, na velké obrazovce, se skvělým zvukem - musím Žiškovi gratulovat. Myslím, že už v kině bylo dost trapných českých filmů, kde trapnému humoru a Langmajerovi kvete pšenka. Tady se pokusil někdo natočit český film světovým způsobem a ten hollywood je z toho cítit. Doufám, že aspoň tam to bude mít lepší hodnocení. Za mě naprosto skvělá podívaná, nádherná česká krajina, hrady.... A Ben Foster, kurňa, v životě bych neřekla, že budu mít zálusk na Žišku :D Ale jo, mám. Dala bych normálně asi tři hvězdy, ale že je to český a že tam hraje Matthew - dávám pět! A Ben Foster, nezapomenutelný Mazursky z Alpha Dog, je opravdu neskutečný! ()

ZHODNOTITEL

Je to velkolepé a na všechny ty záběry se hezky divá. Zvlášť ty, ve kterých jsou digitálně upravené lokality. Co mě celou dobu škrábalo byla ta fikce. Protože vlastně o Jana Žižku nejde. Chápu, že točit životopisný film o mladém Žižkovi by byla asi nuda. Ale z Jana Žižky v tomhle filmu zbylo jenom to vypadlé oko. ()

sharka.68

Petr Jákl v roce 2022 na KVIFF uvedl, že rozhodně žádné pokračování filmu točit neplánuje. Do filmu dal úplně všechno, aby se k tomu už nemusel vracet.  A JÁ ŘÍKÁM, ŽE NEDAL...ALE PROSÍM, AŤ SE VÁŽNĚ NEVRACÍ.. ()

-VINCE-

Předem bych chtěl vyjádřit velikou podporu a uznání Petru Jáklovi za to, že má koule a vůbec se do takového velkého projektu pustil. Nainvestované peníze jsou vidět a zahraniční velká jména také. Myslím, že kdyby se raději v Česku natočily 3 pořádné drahé filmy za rok než 15 sraček, bylo by lépe. Cením si i faktu, že film je natočen výhradně v reálných interiérech a exteriérech. Žádné zelené plátno. Nádherná česká příroda, krásná hudba, slušná akce a brutalita doby bez servítek. Famózní zakončení filmu nájezdem křižáků na Husitskou vozovou hradbu. Ano, není to Statečné srdce, ale pořád to má svou kvalitu a na naše poměry až moc velkou. První půlka filmu se celkem vleče až trochu nudí, ale pak se to pěkně rozjede. Teď už jen pokračování s velkými bitvami Husitů a jedeme dál. ()

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022

ČSFD Award pro Bena Fostera