Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří. Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. (Bioscop)

Oldass_

Dvouhodinový trailer!! :-( === Už do kina jsem šel s tím, že P. Jákl nemá na to napsat kvalitní scénář, ale tento film postrádá jakýkoliv příběh! Skoro celé dvě hodiny sledujete partu deseti lidí běhajících po lese a jednu "dějovou" linku. Navíc je celý film až neskutečně komorní, bitvy doslova srandovní. (10 vs 10, možná  20 vs 20) Žádná kvalitní bojová choreografie se nekoná, protože je vše snímáno silně v detailech s rychlým střihem, takže vidíte a slyšíte jen dopady palcátů. Flashbacky dějově bezvýznamné. Všechny postavy se chovají stejně od začátku do konce, žádné zrození vojevůdce se nekoná. Když už stál film takové prachy, měly být investovány do scénáře! Film se točí, protože chce autor odvyprávět zajímavý příběh, ale P. Jákl vidí film jako změť hlasitých zvukových ruchů a leteckých záběrů bez významu.  Jinak kostýmy, hudba, kamera ... to vše je velmi dobré, Ben Foster, Michael Caine, Sophie Lowe ... všichni hrají uvěřitelně, ale s dialogy které jim vrazili do úst a nulovým příběhem vyčarují u diváka spíš úšklebek, než silný prožitek dramatické scény. Příběh, scénář a dialogy jsou ODPAD!, ale za vše ostatní dávám aspoň 2**. === p.s.: v sále kina bylo v den premiéry cca 12 lidí ! absolutní nezájem už na počátku ()

vaclav.g.kar

Čekal jsem opravdu mnohem míň než jsem v reálu dostal. Nejde to srovnávat s produkcí Scotta nebo dalších, ale je faktem že je v Jáklovi potenciál. V Česku půjdou do kin davy a věřím že spoustu lidí kdeco pobouří. Jen nechápu jak někdo může ohodnotit odpadem. Žižka sice nemá užasnou kameru nebo scénář, stojí ale na postavách a ty jsou prodány a zahrány vcelku dobře. Bojové scény jsou sice celkem zbytečně rychle střižené, ale zase jsou hezky krvavé. Roden je třeba nevýrazný, ale Roland Møller ten je zase skvělý. Stejně jako samotný Žižka ktrerý by teda mohl trochu víc projevit emoce. Teď je jen otázka jak film přijme USA a zbytek světa. Doufám že alespoň na tom Netflixu se tomu časem bude dařit. Přeju jim to opatrný palec nahoru a lehký nadprůměr. ()

oskiii

Hodně jsem se na tenhle “velkofilm” těšil…a po shlédnutí jsou pocity rozporuplné. Po oznámení rozpočtu, jsem očekával film, který se bude minimálně rovnat Vávrově Žižkovi. Bohužel, k tomu nedošlo a lze předpokládat, že většina peněz padla na honorář hvězd. Výpravě a vybraným lokalitám není co vytknout, obsazení také výborné…jenže to nestačí. Pominu-li příběh, tak film je strašně natahovaný. Navíc ve vlnách, kdy pár minut napětí střídají zdlouhavé nudné konverzační pasáže. Nemůžu si pomoct, ale za třetinu peněz by to vypadalo úplně stejně, ale s českými herci. Strašně rád bych dal více, ale 60% je max. ()

Sombreri odpad!

Přesně jak jsem se bál, Jákl buď z vlastní tuposti, či záměrně ohýbá, snižuje a depresivně kroutí vším co o Žižkovi a této době víme. Že nebýt Žižky (a samozřejmě mnoha dalších), tak český národ už dávno neexistuje, protože by byl vymazán z mapy silnějšími sousedy. Což je vlastně jedna z hlavních podstat husitských válek. Jákl se snaží (jako mnoho dalších českých tvůrců) tuto myšlenku zcela ignorovat a ukázat nám, že jeden z největších úspěchů čechů je vlastní nic moc.. viz. vizuální pojetí Žižky jako prcka, nad kterým neustále ční Torak, aby zvýraznil zamyšlenou nadřazenost. Další z řady zbytečných filmů, které stojí mraky peněz a slouží jen k ničení sebevědomí národa. Jákl se opět "vyznamenal". ()

ErwinMasaryk

Je to takové nijaké. Příběh je podle mě nedotažený. Jsou tam scény mezi Žižkou a Kateřinou, které nic nevystihují ani nenaznačují. Kostýmy žoldáků dejme tomu, ale helmy je věc druhá. Příroda je natočená skvěle a Jákl krásně prodal naši zemi, na kterou musí být Čech hrdý, jak ji máme pěknou. Jenže jestli pochopí v zahraničí pohnutky Žižky - z lapky žoldnéř, z žoldnéře vojevůdce? Myslím si, že ne. Chce to mít lepší scénář, méně trhanou kameru a klidně více barev do toho středověku ;). Ben Foster jako Žižka není tolik přesvědčivý. Nejvíce si to užívá Roland Moller a Michael Caine. Vedlejší role také nehrají špatně a přeji panu Jáklovi, ať to nevzdává, protože je svěží vítr a ukázka toho, že to jde, jen dopilovat některé atributy (napadlo mě, jak by to vypadalo, kdyby dělal režii s Jiřím Strachem) a bude to jako od Mela Gibsona, Ridleyho Scotta nebo dalších velikánů ;). ()

Zix.

Film je natočený na naše poměry dobře a i akční scény se mi líbí. Jen po příběhové stránce to trochu vázne a tvůrci se určitě mohli více pokusit diváka více vtáhnout do děje. Takhle sledujeme skoro celou dobu boj o to kdo bude mít zajatou Kateřinu a občas jak ty důležitý nahoře politikaří. Historický věci moc neřeším,  ale i když je Ben Cristovao nečekaně dobře zamaskovaný, tak mi tam vadil. Přijde mi divný aby hrál v historickém filmu, když tam nepatří. ()

Korsak

Kamera byla skvělá. Hudba byla úžasná, v některých okamžicích bych měl husinu, kdyby nepodbarvovala spíš směšně vyznívající situaci. A maskéři (ne kostyméři, maskéři) odvedli parádní práci (otevřená zlomenina, tvář rozdrcená palcátem, zanícené oko). Že nesedí reálie nebo se upravují dějiny? To v Amadeovi taky, podstatný je děj. A ten mě zklamal, prostě mě to nebavilo. Když se zrovna nebojovalo, měl jsem nutkání dívat se na hodinky. Od půlky filmu jsem si počítal, jakou smrt už mi tu předvedli v přímém přenosu: Utopení, upálení, pomalé upižlání hlavy, rozmašírování ciferníku palcátem, nabodnutí na kůl, rozmačkání kameny, shození ze skály na zem, shození ze skály do vody s mezipřistáním na skále, sežrání lvem... Kdyby byl Žižka aspoň nabušený Rambo, který by mi byl buď sympatický, nebo protivný - jenže on mi byl tak nějak fuk. A to mě mrzelo, protože ty první tři ingredience - kamera, hudba, masky - mě lákají film ještě někdy vidět, ale děj mě odrazuje. V každém případě myslím, že film má cenu vidět v kině na velkém plátně - v televizi to nebude ono. Třeba ten záběr z výšky na řeku s ponořenými těly lidí i koní fakt stojí za to. ()

Ondak

Po zhlédnutí jsou mé pocity rozporuplně. Pokud se jedná o boje, tak jsem se hodně bavil, ale příběh je na druhou stranu dost nedotažený a divný. Také náš hrdina toho ve filmu moc neřekne, většinu času jen mlčí a dívá se. Další zápornou věcí je poslední bitva, která je těžce nereálná a po shlédnutí jsem si říkal, proč se na tohle režisér nevykašlal. Ta nesmrtelnost je až do očí bijící a po bitvě zranění neexistuje. Tak jako tak se ale jedná o film u kterého jsem se bavil a nenudil. Takové slabší 4 hvězdy. ()

Knifeos

Je Žižka tím milníkem v české kinematografii, kterým se čekalo, že bude? Ale jistě, samozřejmě. Je přesně tím. Není radno se ponořovat do úvah a srovnání s velkou světovou produkcí a ubírat tím Žižkovi na kvalitě horem, spodem. Na místo toho by se měl český divák natěšeně usadit a užívat tuto vizuálně nádhernou surovou podívanou. Kamera je tady naprosto výborná a každá scéna je díky ní podepřena silnou atmosférou, která se se změnami prostředí mění a divák se tak do filmu naplno vžije. A to se hodí, protože když dojde na akci, mlátí se to tam hlava, nehlava a právě díky skvělému audiovizuálu jsem prožíval každý náraz meče do zbroje, nebo úder palcátu takřka do čehokoliv. Jan Žižka je opravdu jedním z nejsurovějších filmů, které jsem dosud viděl a od začátku se tím netají. Největší problém filmu je bohužel v samotném ději a scénáři. V případě, že se tvůrci filmu rozhodnou následovat pouze jednu dějovou linku, pak film nesmí být prázdný a musí být i scénáristicky nápaditý. To zde ale chybělo. Když už se vede dialog, tak není nijak hodnotný, neposouvá děj, má spíš roli výplně před další šarvátkou nebo jinou akcí. Herecké výkony jsou neutrální, v pohodě, ale nevzbuzující jakékoliv emoce. Film táhne herecky Ben Foster, který musím říct, že potěšil a Žižky se chopil dost sympaticky. Celkově tedy - Žižka je nesilnější (nejen díky kameře) v akci a vyobrazování krutosti doby. Nejlepší scénou je šarvátka s vozem a kouřem, tam jsem měl vyloženě pocit, že koukám na velký film a dokonce jsem si i v duchu zazpíval :) Jinak je ve všech ostatních aspektech průměrnější, ve střihu při soubojích na tělo vyloženě špatný a méně přehledný, přesto ale zábavný a pro českého diváka by mělo být zhlédnutí povinností. Minimálně, abychom ocenili, jaký projekt naše tvorba měla možnost zaznamenat. 7/10 ()

nervana

Film super, podle mě se vším všudy. Vzhledem k prvním recenzím sem nečekal nic extra, takže sem byl mile překvapen a trošku ty nepříliš kladné recenze které proběhly pár médii,nechápu... ()

10doktor10

Nechápu kdo tomu filmu může dát odpad nebo 1*... Jákl má můj obdiv, natočil film skutečně na světové úrovni. Výborné exteriéry a práce s přírodou, skvělá výprava i výkony herců. Věrohodné bojové scény. Jistě byly zde určitě nějaké drobné historické nepřesnosti nebo Hollywoodská klišé, ale to najdeme i v takových filmech jako je třeba Poslední samuraj nebo Statečné srdce a na tom to opravdu nestojí. Z kina jsem odcházel spokojený já i manželka. ()

beny258

Musí tam být krev jako v Hollywoodu. Musí tam být sex jak v Hollywoodu. Musí tam být láska jak v Hollywoodu. Musí tam být politické intriky jak v Hollywoodu. Nevím no... Kdyby se Jákl nesnažil natočit řadový hollywoodský film a raději se prostě snažil natočit originální válečný film, tak by to mělo vyšší kvalitu. Některé zápletky jsou strašně chaotické a hlavně zbytečné. Kdyby se méně času věnovalo létajícím ptákům a mrtvé sestře Aničce, která nikoho nezajímá, a zmatečným politickým čachrům, které občas nedávaly smysl, a naopak jsme viděli více bitev, tak by to mělo celkově vyšší úroveň. Nicméně na české poměry je to fajn počin a první půlhodina byla dost epická. ()

Krupe

Petrovi Jáklovi se podařilo natočit film, kdy v kině panovalo divácké hrobové ticho, jaké jsem snad nezažil. Popcorn a cola se odnášeli po projekci domů a poďobaní nerdi dvě hodiny nešáhli na své founy. Také se mu povedlo vyvraždit současnou českou hereckou generaci, takže letos silvestr opět s Menšíkem. Ale také se mu podařil natočit na naše poměry film se skvělou středověkou ponurou atmosférou, výbornou hudbou a v nepslední řadě řezničinou. To, že se kritici drbou na hlavách a historici v noci přetáčejí na postelích mi vůbec nevadí. Posledních 20 vteřin filmu pecka. Za mě osobně spokojenost. Snad si to na sebe vydělá, přál bych mu to. ()

Paokara

Posledních 30 vteřin filmu asi nejlepší záběr a mráz po zádech a víra v to, že Jákl vydělá balík na tomto a rozhodne se natočit pokračování o level vyšší,se vší parádou a hlavně vozovou hradbou a nájezdy na ní,to mě tam hrozně chybělo... ()

michalkop

Tohle se těžko hodnotí. Přítelkyni z Vietnamu, která nemá ani páru o české historii, ukázala kousek relativně věrných českých dějin a film se jí líbil. Za mě je tam velké mínus za ty mongolské bojovníky, kteří tam nemají vůbec co dělat, a že Zikmund, liška ryšavá, není zrzavý. Sice je fajn, že tam nestrčili povinné hollywoodské černochy nebo gaye, ale ty Mongoly si mohli taky odpustit. Souboje relativně věrné, výslovnost českých geografických názvů ucházející. Jako film bez napojení na Žižku za čtyři hvězdičky, avšak jako životpisný film o Žižkovi prohrává na celé čáře. Z něj má jen to jedno oko a využívá komplet fiktivní příběh. A to je i jeho největší slabostí. Kvůli tomu je motivace postav pochybná a Jákl se v druhé filmu v tom ztrácí a vrcholí to zmateným pobíháním po lese a neví jak to ukončit. O Žižkovi ani husitech se tam nedozvíme nic bližšího a nezažijeme ani jedinou husitskou bitvu, jestli nepočítám ten krátký prostřih těsně před titulkami. ()

Mrsina

Já jsem byl nadšený. Příjemně jsem se bavil po celou dobu projekce. Film má tu správnou atmosféru, uspokojící akci, vynikající hudbu, pěkné prostředí a hlavně taky svižné tempo. Ani chvíli jsem se nenudil. Ke zlepšení nálady přispělo i objevení se pár českých herců. Zkrátka postava Jana Žižky byla podána tak, že jí prostě musíte fandit a mít jej za skutečného hrdinu. Díky tomuhle filmu mé sympatie k Benovi vzrostly o několik levelů výš. Film jako takový je sice na 4*, ale abych podpořil tu českou kinematografii, tak tam přidávám i tu pátou :-) ()

ouki81

Jelikož nejsem LHfašista a neřeším koniny typu "Žižka má na opasku přezku která se používala až o dvacet let později" nebo "Kumáni jsou moc tmaví a mají špatné zbroje", šel jsem na Žižku jako na film inspirovaný historickou postavou. A popravdě... klidně by se dal označit za vizi alternativní reality. Bylo v něm všechno co člověk od historického filmu očekává...boje, útěky, intriky, romantika. Popravdě ve chvíli kdy Jákl prohlásil že se inspiroval Statečným srdcem mi bylo jasné že historická reálnost bude až na druhém místě. Kdo chce historicky reálný snímek, nechť se koukne na nějaký dokument, případně na nový snímek Zbojník. ()

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022

ČSFD Award pro Bena Fostera